Kings Of Leon

:lol:

:lol::lol::lol: δεν υπάρχει. Ας τους πει κάποιος ότι θεωρείται τύχη η κουτσουλιά (τουλάχιστον έτσι λένε στο χωριό μου) 8)

:lol::lol::lol:

Mεχρι και τα πουλια λενε τη γνωμη τους…:stuck_out_tongue:

Η κουτσουλιά στον ενικό ναι, αλλά εδώ μιλάμε για ποσότητες! :lol:

Kings Of Leon confirm new album title and October release :bounce:

http://www.nme.com/news/kings-of-leon/52357

καταντια
ξεφτιλα
παρακμη

αλλα το ροκ δεν μασαει κ θα στειλει ολες αυτες τις αταλαντες πουστροφλωρικες μπαντες της σειρας εκει που πρεπει στην αφανεια

κριμα ρε πστ μου τοσες ωραιες μπαντες βγαζει το αμερικα κ βαζουν εξωφυλλο τους [SIZE=“6”]μηδεν [/SIZE]

^
|
|
|

:lol2::lol2::lol2:

Περιμενε βγαζουν και οι Strokes καινουργιο να δεις τι εχει να γινει :slight_smile:

οκ, οι kings of leon δεν είναι “the world’s bigger rock band”.
αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν είναι από τις καλύτερες rock μπάντες της εποχής μας ε?
τον περιμένουμε το νέο τους δίσκο.

μα γι’αυτο εγραψα περι καταντιας κ παρακμης

δες ποιες ηταν οι κορυφαιες μπαντες πχ στα 70s και ποιες μας προμοταρουν(προσεξε-δεν ειναι,απλα μας τις προμοταρουν τα ΜΜΕ μιας κ αυτες που αξιζουν συνηθως δεν εχουν το exposure που τους αξιζει) και κλαψε μαζι μου

Αυγο λεμονι “ή καλυτερα λε’ι’μονι οπως θα ελεγε και η γιαγια μου” σεικερ…

πάντως το pitchfork (το οποίο έχεις χαρακτηρίσει ως βίβλο των hipsters) δεν έχει προμοτάρει καθόλου τους kings of leon.κάθε άλλο μάλιστα.και ευτυχώς η μουσική προχωράει μπροστά.άλλο τα 70’s, άλλες οι ανάγκες και τα ιδανικά της εποχής, και άλλο τα 00’s και τα 10’s.
εμένα οι kings of leon είναι από τα αγαπημένα μου indie rock συγκροτήματα και έχω λιώσει τους δίσκους τους.
τώρα αν θες να έρθεις στα ίσια σου μιας και το matador των zoroaster ξεφουσκώνει με τις ακροάσεις (:wink:), άκου το bears & bulls των stone foxes και δε χρειάζεται να κράζεις μουσικές που απλά δεν είναι του γούστου σου (βέβαια αυτό κάνω κι εγώ ενίοτε με το τρού μέτσαλ, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα…).

Τι νεύρα είναι αυτά; :stuck_out_tongue:

Έχεις άδικο για τους Kings. Όχι επειδή δεν σου αρέσουν ? δικαίωμά σου. Το θέμα είναι ότι στα πρώτα άλμπουμ έφαγαν λάσπη (παρότι κατά τη γνώμη μου είναι τα καλύτερα). Το πώς και το γιατί έκαναν το «μπαμ», εστιάζεται μάλλον στο ?Sex On Fire? που τράβηξε τα φώτα της ευρύτερης δημοσιότητας.

Και εν προκειμένω, σχετικά με το post μου που σχολιάζεις, συμφωνώ κι εγώ ότι το «the world?s biggest rock band» είναι προφανώς υπερβολή, αλλά το Mojo δεν είναι οποιοδήποτε περιοδικό. Δεν είναι ούτε NME, ούτε Pitchfork, ούτε Σούπερ Κατερίνα. Το Mojo είναι μάλλον το αξιοπρεπέστερο και εγκυρότερο rock περιοδικό.

Πάντως, δεν καταλαβαίνω γιατί ωρύεσαι. Προτιμώ να είναι μια rock μπάντα στη μόδα παρά ο κάθε 50Cent και η κάθε Gaga. (Βέβαια, το «στη μόδα είναι σχετικό, γιατί στο Ελλάντα ντεν…)

Παρεμπιπτόντως, ποιά είναι σήμερα η world?s biggest rock band; Και μην μου πει κανείς πχ. οι U2 ή οι Stones, γιατί μιλάμε για σήμερα.

+2112

Με τετοια προβολη απο παντου και σκεφτειτε οτι στην Αμερικη το τελευταιο τους αλμπουμ εχει γινει ΜΟΝΟ 1 φορα πλατινενιο… τη στιγμη που π.χ.οι Nickelback χτυπανε στο χαλαρο μια 7 πλατινα, αφου ακομα και το απαραδεκτο τελευταιο αλμπουμ τους εγινε ηδη 3 φορες πλατινενιο.

Σχετικα με το ποια ειναι η κορυφαια μπαντα σημερα ισως η απαντηση να ειναι οι Coldplay με τα σημερινα δεδομενα(πωλησεων,live κλπ) και μετα οι Κιngs of leon…
Aλλα και παλι οι παλιες μπαντες τυπου U2, Stones, Metallica, AC/DC, GN’R κυριαρχουν στην πλειοψηφια σπαζοντας νεα ρεκορ και η συγκριση σχετικα με την ποιοτητα των τραγουδιων απλα σε κανει να γελας…:wink:

Οι Kings Of Leon είναι σαφώς λιγότερο εμπορικοί από τους Nickelback και έχουν (αθροιστικά) σαφώς λιγότερη προβολή από αυτούς, οπότε δεν συμφωνώ με την άποψή σου. Οι δε Coldplay έκαναν πολύ μεγάλη επιτυχία από το πρώτο άλμπουμ και προβάλλονται εδώ και δέκα χρόνια.

Τώρα για το κατά πόσο «γελάς» με τη διαφορά ποιότητας τραγουδιών ανάμεσα στο σήμερα και το χθες, αυτή είναι μια μεγάλη κουβέντα ? και άσχετα με το γεγονός ότι συγκρίνεις άδικα.

Πάντως, δεν ξέρω γιατί υπερβάλλετε τόσο με τη δήθεν προβολή των Kings. Η ιστορία τους αποδεικνύει ότι μάλλον πολεμήθηκαν.

γνωστά πράγματα είναι αυτά βικβέγκα. για κάθε μότζο χότζο μπότζο που βγάζει το παντεσπάνι του προμοτάροντας ηλιθιωδώς μια μπάντα που βγάζει έναν πολύ ωραίο δίσκο με χιτ άφτερ χιτ κουάλιτη, θα υπάρχει πάντα κι ένας αγουέηκ με υπερμέγεθες εγώ, ελλειπή πληροφόρηση και βουλωμένα αυτιά που θα προτιμάει να κάνει το κομμάτι του ως μέρος του αντιχάηπ κι όχι του χάηπ.

Iσως ετσι να ειναι αφου τα 3 πρωτα αλμπουμ τους δεν εκτιμηθηκαν οσο θα’πρεπε και το μεγαλο μπαμ ηρθε με το 4.Απο την αλλη σε σχεση με τους Coldplay και Nickelback που εχουν διανυσει δεκα χρονια τουλαχιστον πιστευω ειναι λιγο ατοπη η συγκριση καθως αυτη τη δεκαετια θα δειξουν τι αξιζουν και θα αποδειξουν αν ηταν η οχι αλλη μια ακομα τσιχλοφουσκα στην μουσικη, αλλο ενα συγκροτημα που χαθηκε στο χρονο…

Πέραν της «φιλοσοφικής» συζήτησης, εσείς οι «κακοί» έχετε ακούσει Kings Of Leon; :slight_smile:

[SPOILER]http://www.youtube.com/watch?v=uLaJkbkG5NI
…το single που θα άξιζε όσο τρία ?Sex On Fire?; (bonus quiz: από πού «έκλεψαν» τον τίτλο;)

http://www.youtube.com/watch?v=D6Uu3wmGjIM
…την πιο αληθινή στριγκλιά;

http://www.youtube.com/watch?v=XatzX6WQ2ec
… το καλύτερό τους τραγούδι;[/SPOILER]

Απο ενα στιχο του Whiskey in the Jar των Thin Lizzy.:stuck_out_tongue:

Να βαλω κι εγω ενα quiz το εναλλακτικο εξωφυλλο του Only by the Night ποιο εξωφυλλο θυμιζει εντονα?8)

Οι Kings Of Leon δεν εχουν να αποδειξουν τιποτα, εχουν βγαλει albumαρες και τα αυτακια εκει στην Αμερικη αποδεικνυονται για ακομα μια φορα πως ειναι βουλωμενα. Το μεγαλο μπαμ οι Kings Of Leon το εκαναν με τον τελευταιο τους δισκο και αυτο το μπαμ εγινε στην Αγγλια η οποια εχει δειξει πως σε οτι δεν δινει σημασια η Αμερικη δινει ευκαιρια αυτη και το βλεπουν μετα απο καιρο στην απο κει μερια μερια του Ατλαντικου πως εκανε επιτυχια και λενε αααα ελα ρε καλοι ειναι αυτοι τελικα…

Μιλαω για τον μουσικο χωρο στον οποιο βρισκονται οι Kings Of Leon.

και επίσης η ελλάδα συμβαδίζει μουσικά με την αμερική.ό,τι γίνεται γνωστό στην αμερική, τότε θα έρθει και στην ελλάδα.οι kings of leon υπάρχουν δισκογραφικά από το 2003 και κάποιος που τους ξέρει μόνο από το sex on fire θα νομίζει ξέρωγω πως είναι καινούρια μπάντα.γενικά η αγγλία είναι πολύ μπροστά στον indie χώρο.