Kreator experimental era

Λοιπόν,θα μιλίσω όσο πιο χαλαρά μπορώ.

Εσύ δεν έχεις πεί στο τόπικ των Μάνογουορ ότι ΔΕΝ δείχουν οι πωλήσεις ποιοσ αξίζει και ποιός όχι???Δεν με νοιάζει πόσο έχουνε πωλήσει οι Maiden,με Pantera και Fear Factory ή οποιαδήποτε μπάντα ανέφερες ΓΙΑ ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ δεν συγκρίνονται.

Επίσης,όταν κάνεις το 1% όσον έχει καταφέριε ο Rob Zombie στη ζωή του,έλα να ας πείς και μας.:slight_smile:

Κοίτα,λογικά πάνω από 16 δεν είσαι(δεν το λέω για να υποτιμίσω τους 16-χρονούς),αν ήσουνα δεν νομίζω ούτε να έγραφες έτσι,αλλά θα είχες μάλλον και πιο σημαντικούς λόγους να τσαντίζεσαι.:wink:

Whitecross,είχαν διανομή στην Ανδραβίδα οι metal δίσκοι στα 90s αλήθεια?

Να σαι καλα ρε!μας κανεις να γελαμε!
Νομιζεις οτι η μουσικη πεθανε το 89.Εμας ασε μας να νομιζουμε το αντιθετο.
Το μεγαλυτερο κριτηριο σου ειναι το ποσο πουλαει μια μπαντα.Μαλιστα.
Δηλαδη η Madonna ασελγει πανω στους maiden,manowar και δεν ξερω εγω ποιους αλλους.
Απεδειξε μας γιατι οι Pantera δεν ειναι metal τρισμεγιστε μεταλλοπατερα!
Μαρεσει που λες για κριτικη σκεψη και οτι εχουμε hammerikes αποψεις και εισαι λες και δουλευεις
στο Hammer Με αυτα που λες.Το οτι οι Pantera,Fear Factory κλπ που ανεφερε ο πυραμιδας δεν
ειχαν αναγνωριση στην Ελλαδα,φταιμε εμεις και μονο εμεις.
Και οσον αφορα τα ενδοξα 80’s,το metal τοτε ηταν πιο mainstream αποτι τωρα.Τα τελευται
χρονια παει να ξαναγινει κατι αντιστοιχο.
Και μην μου πεις οτι δεν ηταν Mainstream γιατι μπαντες οπως αυτες που αναφερεις τις ξερει και
η κουτση Μαρια.

whitecross πιστευω θα σου ρθει μια μερα η επιφωτιση και θα καταλαβεις οτι ατομα σαν και σενα φταινε για την εμπορικη πτωση του μεταλ στα 90ς (χαχαχα αν ειναι δυνατο να λογαριαζεις τον εμπορικο παραγωντα στην ποιοτητα της μουσικης!!!)
Αλλα και απο την αλλη εφοσον το λογαριαζεις ρε κακομοιρη (συγγνωμη δεν μπορω να κρατηθω) ποτε καναν μεγαλυτερες πωλησεις οι kreator?!?!?ε πανμεγιστε γνωστη της μουσικης!!?!?!
που κοιτας μοναχα οτι σε συμφερει!!
προφανως θεωρεις και μετρια γκρουπς οπως οι manilla road,sanctuary και ενα σωρο αλλα επειδη δεν κανανε τις τρελες πωλησεις και δεν γεμιζανε αρενες!!!

ααα, και το πιο εμπορικο μεταλ αλμπουμ ολων των εποχων βγηκε 12 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ το 1991!!!
σε περιπτωση που δεν το καταλαβες κυκλοφορησε στα 90’ς!!!

οπωτε μαζεψε τις γνωσεις σου και τραβα παιξε κανα trivial pursuit!!!

Δεν μου κάνει εντύπωση πάντως που άτομα σαν τον Whitecross θεωρούν το metal πεθαμένο στα 90’s.
Εδώ έβγαλε ολόκληρο Grin μετριότητα, τι να πεις…

Στην τελική εσύ φίλε χάνεις που δεν μπορείς να ανακαλύψεις την ομορφιά της εξέλιξης της μουσικής. Αλλά το πρόβλημα σου είναι ότι φθονείς τους υπόλοιπους που δεν θέτουν οποιούδηποτε είδους περιορισμούς ( είτε αυτοί είναι χρονικοί, είτε αυτοί είναι πωλήσεις ) στα γούστα τους. Κανένας από εδω δεν σε κατηγόρησε γιατί δεν σου αρέσουν οι τάδε ή οι παρατάδε, αλλά εσυ ρε μεγάλε είσαι ισοπεδωτικός τελειως. Μας έβγαλες όλους άσχετους κιόλας.

Παρελθοντολαγνεία φορέβερ. Άσε μας εμάς να ακούμε το beat - ακι του Host των Coroner και να γουστάρουμε. Άσε μας εμάς να γουστάρουμε ακούγοντας τα πλήκτρα στο ρεφραίν του Passage to babylon. Άσε μας να ακούμε τις δικασιες των Fear Factory και να μην μας χαλάει το sample του.

Renewal of our minds ρεεεεεεεεεεεεεε.

Μην είστε ζώα ρε! Τι του απαντάγατε!?!? πφφφ Και είμαι αναγκασμένος να διαβάζω ένα σωρό λαλακίες και πεινάω κιόλας.

Ρε παιδια εγω ηξερα οτι το '89 πεθανε ο υπαρκτος σοσιαλισμος! Πεθανε και το μεταλ δηλαδη τοτε? Μαυρη χρονια!!

Πέθανε με το Wind of Change…:lol:

Αυτοψεκάστηκε και αυτό :lol: :lol:

ρε συ davidian,σορυ αλλα δεν το πιασα αυτο!!!

τι ειναι η Ανδραβιδα?!?!

Κωμόπολη κοντα στον Πύργο…:wink:

Παντος παιδια κακα τα ψεματα τα 90’ δεν εχουν καμια σχεση με τα 80’ . Στα 80’ κυκλοφορουσαν καλυτεροι δίσκοι και ποιοτηκότεροι . Δεν λεω οτι στα 90’ δεν κυκλοφόρισαν αλλα πιστευω πως στα 80’ ηταν η χρυση περιοδος του heavy metal . Συνεχως ανακαλυπτω μπαντες απο τις τοτε εποχες και μενω μαλακας .

Οπως το λες! Τα 80’ς ηταν η χρυση περιοδος του heavy metal. Και του thrash. Αλλα ολων των υπολοιπων παρακλαδιων η χρυση περιοδος ηταν τα 90’ς και τωρα τα 00’ς. Τωρα αμα δεν αρεσουν σε καποιον τα παρακλαδια αυτα, προβλημα του…

μην αρχισουμε τα ιδια παλι.
αν γουσταρεις κυριως τον κλασσικο ηχο του μεταλ,δεν προκειται να ενθουσιαστεις με τα 90’ς.

αν ομως γουσταρεις τα υπολοιπα ειδη,δεν γινεται να μην συγκινηθεις απο τα 90’ς αφου βγηκανε τοσα ειδη!!!

i agree. αν και ειχαν βγει και αρκετα progressive διαμαντια στα 80’s.

το θέμα είνα το εξής. Αν ο ήχος δεν εξελλισόταν τότε αυτοί που θα ασχολούταν με την μεταλ θα ήταν πολύ λιγότεροι. Και είναι φυσιολογικό. Οτιδήποτε υγιές θα πρέπει να εξελίσσεται και να μην παραμένει στάσιμο γιατί διαφορετικά καταντά επαναλαμβανόμενο, κουραστικό και αδιάφορο. Και τέτοιου είδους παραδείγματα υπάρχουν πολλά. Πχ μπορώ να σας αραδιάσω λίστες με δίσκους - διαμάντια κλασσικού thrash που βγήκαν αρχές 90 και η κατάληξη ήταν ίδια πάντα: περνάγαν απαρητήρητοι από το ευρύ κοινό με συνέπεια τα αντίστοιχα γκρουπς να διαλύονται. Απλώς και μόνο γιατί πλέον ήταν ξανα - ζεσταμένο φαγητό. Δίσκοι που αν βγαίνανε λίγα χρόνια πριν θα ήταν πολύ πιο γνωστοί. Ποιος θυμάται τους Re - Animator και το απίστευτο Condemned to eternity του 90? Δισκάρα που έστελνε αρκετούς “μεγάλους” για τσάι. Ή το ώριμο Life Beyond των Deathrow του 92? Ή το raw death - thrash στο ωτεμπούτο των Demolition Hammer? Και δεν είναι μόνο το θέμα ποιος τα θυμάται, αλλά και πόση αίσθηση είχαν κάνει τότε που βγήκαν. Η λιστα είναι ατελείωτη. Από την μία λοιπόν έχουμε συγκροτήματα που προσπάθησαν να κρατήσουν το “80’s spirit alive” και τους έφαγε η αφάνεια, από την άλλη έχουμε κάποιους που προσπαθούσαν να εκσυχρονίσουν τον ήχο και τους κατηγορούσαν για ξεπούλημα. Εγώ σίγουρα προτιμώ τους δεύτερους.

Και για να τελειωνουμε, τιμη και δοξα στους “ξεπουλημενους” Kreator που εκαναν κατε διαφορετικο στα 90’ς και δεν εβγαλαν αλλα 5 Coma Of Souls…

Δεν θαλεγα ποτε οτι ενα συγκροτημα ξεπουλιετε οταν αλλαζει ηχο ή οταν εκσυχρονίζετε η κατι τετιο το οποιο πιστευω οτι δεν υφιστατε .Τους Kreator τους εμαθα με αλμπουμ οπως το violent revoloution(το πρωτο μου) και outcast,endorama(τα πηρα μαζι) . Επειδη το συγροτημα αυτο σε πορωνει με το καιρο καταληγεις να εχεις τα παντα απο αυτους . Επισης περνώντας τα χρονάκια Καταλαβαινεις πως αυτο που πραγματικα τεριαζει στους Kreator ειναι το αρχαιγονο και το ξερο thrash . Ξαναλεω για να μην παρεξηγηθω οτι λατρευω οτι εχει δημιουργισει αυτη η μπαντα και ειμαι πολυ μεγαλος fun τους ομως αν καποιος μου ελεγε πια απο 4 και μονο 4 αλμπουμ θα διαλεγες απο το συγροτημα σιγουρα δεν θαταν απο τα παραπάνω .

Αν ειναι ανοιξτε και ενα θρεαντ με τα πειραματικα αλμπουμ των Iron Maiden .

Μακαρι να ειχαν πειραματικα αλμπουμ οι Iron Maiden…

Oτι δεν εξελίσσεται πεθαίνει,ποτε θα το καταλάβουν μερικοί αυτό επιτέλους?