Kreator experimental era

Κοιτα τα 3 τελευτεα τους ειναι προγρεσιβ σε σχεση με τα αλλα . Αυτο μπορεις να το πεις πειραματισμο ή αλλαγη κατευθυνσεις .

Eγω φταιω μετα?

OUTCAST logw Phobia ! 8)

Τρελο κομματι το Phobia . Εχουν και καλυτερα . Ακου πλεσουρ του κιλ και θα με καταλαβεις …

To εχω ακουσει αλλα δεν μου αρεσε ιδιαιτερα…Προτιμω το Enemy Of God…
Στο ‘‘Pleasure…’’ παιζουν περισσοτερο λυσσασμενα παρα τεχνικα ( δηλωση του ιδιου του Petrozza)…
Sto Enemy υπαρχουν περισσοτερες μελωδιες ειδικα σε αρκετα σολος…

τπτ παει κ τελειωσε! ολα των Kreator ειναι respect!!! κ το renewal, k to outcast αντε κ το endorama-παρολο που ειναι ποπ- γαμανε!
μερικα απ’αυτα ειναι περισσοτερο respect λογω του οτι συμμετεχει ενας ξεχασμενος Θεος,ο κιθαριστας των φοβερων κ τρομερων Coroner…

Endorama

Λόγοι:
Θα έλεγα το Renewal αλλά έχει πολλά Industrial στοιχεία.
Το Endorama έχει riffs που σου μένουν, και συνδιάζει Gothic - Avant Garde styles με μια Thrash χροιά. Όπως και με τους Celtic Frost. (Να πω ότι το Live Celtic Frost - Kreator ήταν από τις καλύτερες ιδέες της χρονιάς).

Το καλύτερα τραγούδια του album είναι το Golden Age, Endorama, Chosen Few, Pandemonium, Τyranny.
To Golden Age και το Endorama είναι αρκετά heavy κομμάτια, ειδικά το δέυτερο, με μια καλή δόση gothic.
Το Chosen Few έχει πολύ ενδιαφέρον γιατί είναι κάτι ασυνήθιστο στην Metal σκηνή, βάζει τα vocals πάνω από την μουσική και εμφανίζεται σαν pop star :stuck_out_tongue: .
Το Pandemonium είναι ενα καλό thrash κομμάτι και το Tyranny είναι σχετικά Heavy σαν τα 2 πρώτα.

@ Nightsky: σωστός, αλλά δεν θα βάλεις να ακούσεις το Pleasure To Kill για την τεχνική κατάρτιση των μουσικών του ή τις μελωδίες του…

@ helloweenakias: Ι love you :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

@ GtDead: Στα καλύτερα τραγούδια του Endorama θα έβαζα και το Willing Spirit και ίσως να έβγαζα το Pandemonium γιατί θυμίζει πολύ το Phobia στο κουπλέ. Anyway…
Όσο για την κομματάρα Chosen Few όσοι δεν έχετε δει το βιντεκλίπ του τρέξτε να το κάνετε. Έχει δίκιο ο GtDead… έχει πολύ γέλιο να βλέπεις τον Πετροζζα να τραγουδά με κοστούμι, και δίπλα του να χορεύει μία τύπισσα :lol: :lol: ( βασικά το κλιπ έχει και σκηνές από μία ταινία που ήταν το Chosen Few soundtrack )

Συμφωνω, για αλλους λογους ακουει κανεις Kreator…
Aπλα μαρεσει περισσοτερο το Enemy…

Μα ειναι δισκαρα τι να λεμε τωρα . Στους 5 καλυτερους του 2005 σε παγκοσμιο επιπεδο .

οντως, τρελη δισκαρα το Enemy…

To Enemy of God το αγαπάω. Όλα τα τραγούδια έχουν και ξερό thrash riffing και μελοδικό. Πχ το ομόνυμο. Ξεκινάει με το thrash riff και μας ματώνει τα αυτιά και μετά πεταέι ένα μελοδικό, μετά ξαναγυρίζει στο thrash riff, μετά ξανά μελοδικό. Ή το Dystopia, άλλο απίστευτο κομμάτι από εκεί. O Sirnio είναι μορφή :smiley:

forum digging. ήρθα από άλλο θρεντ για να υποβάλω τα σέβη μου στο ενδοραμα. έχω καιρό να το ακούσω αλλά θυμάμαι πως με είχε εντυπωσιάσει (και ήταν και το πρώτο που άκουσα από κασάτορ, οπότε δεν καταλάβαινα γιατί τους έβριζαν :p). έχει κάτι κόμματους μέσα…!

ΔΥσκολη επιλογή.

Το Endorama δεν με συγκινεί, αλλά αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε renewal και outcast.

Renewal:
Θυμίζει Godflesh (:metal:), ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ artwork από Dave McKean, Winter Martyrium, Europe after the rain, renewal.

Outcast:
επίσης κορυφαίο artwork (όχι όμως McKean), πιο “συγκροτημένο/συμμαζεμένο” ηχητικά, Phobia, Leave this world behind, ομώνυμο…

ΔΥΣΚΟΛΟ!

Τελικά ψηφίζω οριακά outcast (με μισή μονάδα διαφορά) λόγω νοσταλγίας…

Outcast κι απο μενα.Δισκαρα μεγαλη.Και το Endorama καλο ειναι παρα το θαψιμο που εφαγε εκεινη την εποχη(το θυμαμαι σαν τωρα).

Όταν μου λές “Πειραματικό” εγώ καταλαβαίνω μόνο το Endorama. :wink:

Είχε φάει πολύ θάψιμο όντως! Αν δεν κάνω σοβαρό λάθος, η περιοδεία για το Εντοραμα ήταν η μοναδική τα τελευταία 15 χρόνια που δεν πέρασαν από Ελλάδα… κάτι λέει αυτό, νομίζω?

Outcast…δίσκος που τα σπάει…κατά την γνώμη μου το λιγότερο πειραματικό από το poll.

επ, τι έγινε εδώ?

ε ναι εκείνη την περίοδο θυμάμαι κάτι τρελές ατάκες από διάφορυς. Και οι περισσότεροι δεν το είχαν ακούσει καν!

(την μισή μονάδα πώς ακριβώς την υπολόγισες? :stuck_out_tongue: ) Αυτό που λες για Godflesh ισχύει με τα χίλια όμως! Όσο για το artwork όλα τα λεφτά είναι στο booklet του renewal που είναι το πραγματικό χάσιμο… κάποια στιγμή θα σκαννάρω καμμιά εικόνα από εκεί.

η εννοιά του πειραματικού - έτσι οπως την αντιλαμβάνομαι εγώ - έχει να κάνει με το να δοκιμάσεις κάτι το διαφορετικό από τα συνηθισμένα. Έτσι όλα αυτά τα άλμπουμς είναι πειραματικά. Και όπως λέει ο stef το λιγότερο πειραματικό είναι το outcast αλλά χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν είναι πειραματικό.

μια μικρή διόρθωση… τα τελευταία 19 χρόνια! Άσε μεγάλο παράπονό μου, που δεν τους είχαμε δει τότε. Έχω ένα μπουτλεγκ από την περιοδεία αυτή, από κάποιο live που είχε γίνει στην Ρωσσία! Chosen Few μέσα και τα ρέστα.

Kάτσε, μισό! Είχαν έρθει ΚΑΙ την περίοδο του Renewal??? Δεν το’ξερα αυτό… :-s
Θυμάμαι σίγουρα να είχαν έρθει για το Cause for Conflict (με το Hammer να δίνει τίτλο στην συνέντευξή τους μετά το σόου “People of the live”!!!:D) αλλά πιο πριν νόμιζα ότι είχαν έρθει στο Coma of Souls… :-k