Kreator - Phantom Antichrist

Το εξωφυλλο του single ειναι παιδες.
Και τι Nuclear Blast ρε !
Ουστ !

Παντως στα επομενα λινκ λεει οτι phantom antichrist ειναι ο τιτλος του αλμπουμ

http://www.metalnews.de/news/Kreator+-+Titel%2C+Termin+und+Single.30389.html

μπερδευτηκα … μπερδεψα το εξωφυλλο με τον τιτλο… ο τιτλος ειναι phantom antichrist και το εξωφυλλο αφορα το βινυλιο… Παντως αν δεν με γελουν οι γνωσεις μου, φαντομ δεν ειναι απλα το φαντασμα , αλλα σημαινει και θεικη υποσταση… οποτε αποκτα και καποιο νοημα το phantom antichrist…

ρε μλκς ελεος δηλαδη… φοβουνται να πανε μπροστα σαν μπαντα ??.. τι antichrist και μαλακιες απο KREATOR εν ετη 2012 ??? δηλαδη παρτε συνοχη, αρχισαν με τις βιαιοτητες, τα μιση και τις σφαγες (2 πρωτα) περασαν σε πιο κοινωνικοπολιτικη φαση με τα επομενα 3 με αποκορυφωμα το coma of souls, μετα σε πιo τεχνικη φαση απο πλευρας μουσικης και καπως πιο φιλοσοφικη απο πλευρας στιχων, και επειτα το endorama που φαινομενικα ηταν “στραβοπατημα” αν κ βγαζει μια αγνη μαυριλα και -αν και δεν ειναι thrash- ειναι τιμιος δισκος. ωραια μεχρι εδω. μετα το κραξιμο του τελευταιου, φαινεται να ειπαν “λοιπον μαλακες, δεν πουλαει ετσι, πρεπει να ξανακερδισουμε πισω το thrash κοινο”. και παμε ξανα με violence, enemy of god, aggression κλπ κλπ… δηλαδη θετε να μου πειτε οτι θυμηθηκαν ξαφνικα οτι ειναι αντιχριστοι και ακραιοι και βγαζουν μισος και λοιπες μπουρδες ? μαλλον θυμηθηκαν οτι οι θρασαδες μονο με τετοια ενθουσιαζονται… παρτε ρε μαθηματα απο SODOM και TANKARD (για να συγκρινουμε και ισα μεγεθη), τιμιοτητες απο τα ντεμο μεχρι και σημερα…

διευκρινηση : αναφερομαι ΜΟΝΟ στον τιτλο και σε πιθανους στιχους. σαν μουσικη νομιζω ολοι ξερουν τι “seal of quality” ειναι οι kreator… αλλα ρε φουστη, δεν με πειθουν… πραγματικα τιτλος απο αλμπουμ/δισκο μπαντας απο 15χρονους… ουφ… ελπιζω τουλαχιστον τα κομματια να κοβουν κωλους ψιλοκομμενους…

σωστος εισαι νιρ1. παιζει να παιζει ρολο και η nuclear blast. ευχομαι αν προκειται να επηρεασει τη μπαντα (που ειναι πιθανο) να γινει στις γυρω γυρω μαλακιες και οχι στο μουσικο μερος…

Από τη μία λες ότι “φοβούνται να πάνε μπροστά σαν μπάντα” και από την άλλη μιλάς για την τιμιότητα τον Sodom και των Tankard που δεν έχουν αλλάξει στυλ στη μουσική και τους στίχους κοντά 30 χρόνια. Τι θα προτιμούσες; Δεν σε πιάνω.

Οι Kreator πήγαν “μπροστά”, δηλαδή έκαναν κάτι ανατρεπτικό σε σχέση με αυτό που θα περίμενε κανείς από αυτούς, κυρίως με το “Endorama”, έφαγαν το κραξιματάκι τους όπως λες και όταν έγινε το μπαμ του neo-thrash επέστρεψαν και reconquered the throne. Δεν ξέρω αν ήταν για να ξανακερδίσουν το θρας κοινό και να πουλήσουν κανένα δίσκο παραπάνω, πάντως μου φαίνεται ότι η επιθετικότητα τους βγαίνει πολύ φυσικά, το 'χει ο άνθρωπας, πώς να το κάνουμε.

Όσο για τον τίτλο του επερχόμενου δίσκου, οκ, με πρώτη ματιά είναι αφελής, αλλά το πιο πιθανό είναι να μην είναι κυριολεκτικός, οπότε ας περιμένουμε λίγο. Δες και εδώ:

On the topic of how the new material is different from KREATOR’s previous output, Mille said, "It’s always a little hard for me to talk about music has been written but is not released yet. It will definitely have all the KREATOR trademarks. The lyrics will talk about nowadays stuff, as usual, so it will be like a photography of the year 2012. Also the lyrics will deal a lot of things that are actually happening at this point in time. It will be like reading a newspaper or something [laughs], with all the stuff happening.

το κοινο στοιχειο των sodom και tankard, αντιθετα μου φαινεται απο τους kreator, ειναι οτι ειτε εχουν καποιο κολλημα και τα περισοτερα (οχι ολα ομως) στρεφονται γυρω απο αυτο (tankard), ειτε εχουν μια φυσικη εξελιξη μια μπαντας που ξεκιναει απο την επιθετικοτητα και τον νεανικο ενθουσιασμο και καταληγει σε πιο σοβαρα/σκεπτομενα θεματα (sodom), φαινεται οτι ειναι αυτα που τους ενδιαφερουν πραγματικα, οτι γραφουν αυτο που τους βγαινει και τους υπολοιπους στα @@ τους χωρις να κατευθυνονται απο τιποτα και κανεναν, οτι δεν ειναι τιποτα στημενο ρε παιδι μου. οταν ο gerre ουρλιαζει die with a beer in your hand, βγαζει τον εαυτο του. οταν ο θωμας ουρλιαζει blood on your lips, σε πειθει. τωρα το να γραφει ο μεσηλικας πλεον mille στιχους τυπου Son on Evil λες και ειναι ακομα 16, μου φαινεται εντελως στημενο, και ειναι κριμα, γιατι μια τετοια μπανταρα εχει αποδειξει οτι δεν χρειαζεται τετοια εφεδακια για να “τραβηξει κοσμο”… μακαρι να με διαψευσει, και παλι διευκρινιζω οτι μιλαω μονο για τους στιχους. τεσπα, μακαρι να γαμαει η μουσικη και ας λεγεται ο δισκος “κλανω πιπεριες”… και ας τους δουμε και απο δω να μας (ξανα)κοψουν τον ποπο σε φετες…

[B][SIZE=“4”]ΠΕΣ ΤΑ !!! [/SIZE][/B]

[B]ΤΡΑΓΙΚΟΣ ΤΙΤΛΟΣ…[/B] :blink: [-X

Αυτά που λέει οι nir1 ήταν στο περίπου οι σκέψεις μου και μένα όταν είπα για τον τίτλο, απλά εντάξει, όχι σε τέτοιο βαθμό. Αν οι Kreator θέλαν να βγάζουν μουσική για να εκπλήσσουν τους οπαδούς θα συνεχίζαν όπως στα 90’ς, και άλλα που έχω γραψει κατα καιρούς. Απλά όντως παίξανε με τον τίτλο για να ψαρώσουν 15 χρονους ήβολ μεταλλάδες. Εντάξει στιχουργικά δεν νομίζω να υπάρχει ιδιαίτερη αλλαγή πέρα από τα συνηθισμένα πολιτικοποιημένα στανταρ του μιλλε. Δεν γίνεται αλλιώς, ο Μίλλε είναι πανκ σε αυτό το θέμα λέμε ([I]για να θυμηθούμε και τι διασκευάσανε πριν κάνα χρόνο[/I]) 8)

ισως να μην ασχολεισαι με τη μπαντα οσο αλλοι αλλα:

[B][U]δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να γινει κατι τετοιο.[/U][/B] η μπαντα ασχολειται εδω και 23 χρονια μονο με σοβαρα θεματα. μην τρελαθουμε δλδ.

τι εννοεις “Δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο” ? μολις εγινε! :stuck_out_tongue: δεν ειδες τον τιτλο του σινγκλ ? απλα λεω οτι ειναι καπως ξενερωτικο μια μπαντα με ΕΠΙΠΕΔΟ να προσπαθει να το παιξει αντιχριστη και γαμω τα θεια και διαφορα αλλα που τα εχουν ξεπερασει εδω και πολυ καιρο. αυτο. δεν ειπε κανενας οτι δεν γραφουν για σοβαρα θεματα, μαλλον δεν καταλαβες τι εγραψα…

Συμφωνώ για Sodom και Tankard και στην τελική αυτό θες από δαύτους, όπως αντίστοιχα όταν περιμένεις δίσκο Motorhead, Saxon ή Running Wild θα στραβώσεις αν ακούσεις περίεργους πειραματισμούς.

Όμως ούτε στους Kreator βλέπω κάτι στημένο και επιτηδευμένο, όταν γούσταρε ο Μille να πειραματιστεί το έκανε κι από τότε που ξανάρχισε να βγάζει θρας δίσκους ξανακέρδισε το παλιό του κοινό χωρίς να κατηγορηθεί για ξεπούλημα ή ότι το κάνει από ανάγκη. Και ιδεολογικά είναι συνεπής τόσα χρόνια αποδεικνύοντάς το και με πράξεις (πχ. το σκηνικό με τους Taake και άπειρες ατάκες σε συναυλίες) και μέσα από τους στίχους του, οι οποίοι από τη στιγμή που έπιασε τα κοινωνικοπολιτικά ζητήματα έμειναν σταθεροί, ακόμα κι αν άλλαζε η μουσική. Γι αυτό το λόγο νομίζω προτρέχεις. Δυο λέξεις ξέρουμε μέχρι στιγμής, ας δούμε τι έχουν να πουν οι στίχοι και μετά τον κράζουμε παρέα αν είναι επιπέδου “Endless Pain”.

Tι να πούμε και για τους Destruction δηλαδή που όλο για αντίχριστους και σατανάδες μιλάνε. Μεγάλοι άνθρωποι, σα δε ντρέπονται…

ρε ειναι μεταφορικο. μπορει να απευθυνεται στην ιδια την εκκλησια, σε καποιο πολιτικο, σε καποιο κρατος (πχ αμερικη) η οτιδηποτε αντιστοιχο. και αποκλειεται στιχουργικα να διαβασεις κατι μετριο η παιδικο.

ναι οκ ουτε ευηχος τιτλος ειναι και ουτε ιδανικος. ομως 100% ειναι μεταφορικος.

χαχα καλα οι destruction νομιζω δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην γελαει πλεον μαζι τους. και χωρια τα ιματζ και τα στιχουργικα. και μουσικα πλεον ειναι τιγκα αναμασηματα…

τεσπα, για τους κρασατορ, δεν ειπα να γινουν της εκλησιας, καλα κανουν και ειναι αντιχριστοι αν γουσταρουν, απλα θα περιμενα πιο ευφανταστο τιτλο και λιγοτερο παιδικο. δατς ολ.

ωραιο το εξωφυλλο
αναμενουμε να ακουσουμε και τα κομματια!!

nir1 σου πέρασε καθόλου απ το μυαλό ότι ο τίτλος θα μπορούσε να είναι και μεταφορικός?

Οταν βγει ο δισκος σιγουρα θα γινει συνεντευξη και σιγουρα θα ερωτηθουν τί παιζει πισω απο τον τιτλο. 99,9%, η απαντηση δε θα εχει να κανει με το μικρο Damien :wink:

Και[COLOR=“Magenta”][B] ροζ παπαρούνες[/B][/COLOR] να λεγότανε ο δίσκος πάλι θα τον αγόραζα. Από τις λίγες μπάντες με κορυφαίες κυκλοφορίες από καταβολής. Εξαιρείται το Outcast που ήταν ψιλομέτριο έως χάλια. Όλα τα άλλα είναι επικά άλμπουμ. Πάντως για σατανισμό ποτέ δεν έγραψαν στοίχους

Διαβάζω τόσες σελίδες την ίδια μαλακία και δεν το πιστεύω, πάτε καλά ρε που σας πείραξε το Αntichrist στον τίτλο? Ρε Νιρ αγόρι μου επροψές έγραφες ύμνους για συγκρότημα που λέγεται Antichrist και σε πείραξε μια αναφορά από τους Kreator? Χωρίς κάν να είναι γνωστό το concept κιόλας? Μια κωλολέξη που ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ στην τελική, η λουκά αν έγραφε στο forum δεν θα έγραφε τέτοια πράγματα για το νέο άλμπουμ των Kreator, δλδ ήμαρτον…

@Hunter1978: Πολλά συγκροτήματα θα ήθελαν να έχουν βγάλει ένα Outcast, για τους thrash fans των Kreator ίσως είναι ψιλομέτριο ώς χάλια, για όλους τους υπόλοιπους που είναι fans της ποιοτικής heavy μουσικής είναι εξαιρετικό και μοναδικό, τα riff που παίζουν εκεί μέσα και η μοναδική ατμόσφαιρα του είναι ανεπανάληπτα…Σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ, όπως και πολλοί δλδ, το Black Album πχ το θεωρώ μια σκατούλα ολκής για τους Μetallica των 4 πρώτων άλμπουμ αλλά έλα που είναι το πιο μοσχοπουλημένο μέταλ άλμπουμ…άβυσσος τα αυτιά των ανθρώπων.

Α. το Outcast ειναι ΠΟΛΥ καλος δισκος. ακομα και για Kreator.

Β. ρε ματια μου ( :stuck_out_tongue: ) διαβασε σε παρακαλω ΟΛΑ τα ποστ μου, δεν με ενοχλησε η λεξη αυτη καθ’αυτη, διαβασε κ θα καταλαβεις τι εννοω, βαριεμαι να ξαναγραφω τα ιδια πλζ…