Kvelertak - Kvelertak (2010)

Nτάξει σίγουρα θα μπορούσαν και με 2 κιθάρες να βγάλουν το ίδιο αποτέλεσμα (βασικά αυτό το ξέρουν καλύτερα αυτοί) αλλά αυτό που προκύπτει τελοσπάντων είναι καλό (για μένα πάντα)

Ντάξει από κει και πέρα στ’ αρχίδια μου αν είναι πρωτότυποι ή όχι, αν κάνουν κάτι καινούριο ή όχι, ή αν μοιάζουν με την τάδε μπάντα ή όχι. Προσωπικά γουστάρω τίγκα αυτό που ακούω σ’ αυτό το άλμπουμ, τίγκα τη μουσική τους, -πορώνομαι πως το λένε, θέλω να τραγουδήσω νορβηγικά ενώ δε ξέρω-, θέλω να τους δω λαιβ, και έβαλα τον δίσκο στη λίστα με τα καλυτερα μου φετινά.

Και βασικά δεν είδα πουθενα να λέει κάποιος ότι οι κβελερτακ είναι η καλύτερη μπάντα του κόσμου κλπ. Απλά ό, τι γουστάταμε πολύ ορισμένοι.

Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι ότι ο δεύτερος δίσκος τους θα είναι ένα στοίχημα σίγουρα.

όχι δεν νομίζω… ποιός λέει πως η καλυτερη μουσική ειδικα εν έτη 2010 είναι η πιο πρωτοπυπη; Σαφώς και χρειάζεται καινουργια πραγματα ο χωρος αλλα το θεμα δεν ειναι να γινει η πρωτοτυπια αυτοσκοπός και να απωθεονουμε μόνο άλμπουμ που κάνουν η προσπαθουν να κάνουν κάτι τελειως original. Ασε που δεν νομιζω σε καμια περιπτωση πως οι Kvelertak είναι κοινότυποι άλλο αν κάποιο βρίσκουν ακόμα και επιρροές απο in flames.

Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά μαν.

Αυτοσκοπός όχι. Γιατί τότε πράγματι μπορεί να χανόταν η μπάλα στη μουσικη δημιουργία. Προφανώς και έχει σημασία, τεράστια σημασία, η “ψυχή” και η πόρωση, πράγματα που μάλλον κατέχουν οι Kvelertak. Και που μάλλον είναι ο λόγος που πορώνονται όσοι πορώνονται μαζί τους, όλα μια χαρά ως εδώ.

Διαφωνώ με αυτό που λες όμως διότι πλέον έχουμε τέτοιο βομβαρδισμό μουσικής κυκλοφορίας, που για να χαρακτηριστεί κάτι σαν “καλύτερο” και “κορυφαίο”, καλό είναι να πληρεί διάφορα κριτήρια, και σόρρυ κιόλας αλλά η καινοτομία ΠΡΕΠΕΙ να είναι ένα ΕΚ ΤΩΝ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΩΝ, αλλιώς δεν θα πάει μπροστά τίποτα. Όυτε στην μουσική ούτε και σε καμμία άλλη τέχνη, οπότε μια μπάντα που παίζει έτσι θα την σεβαστώ, πιθανότατα θα την αγαπήσω κιόλας εαν την λιώσω στο άκουσμα,αλλά δεν μπορώ να συγκλονιστώ από κάτι που δεν δίνει φρέσκια πνοή,να το πω έτσι, στην μουσική του Σήμερα.

Τεσπα,αυτή είναι η δικιά μου άποψη, δεν χρειάζεται να συμφωνεί κάποιος απαραιτήτως μαζί μου φυσικά. Αααααυτά, γιατί θα φύγει εκτός topic η κουβέντα!

αλλά η καινοτομία ΠΡΕΠΕΙ να είναι ένα ΕΚ ΤΩΝ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΩΝ, αλλιώς δεν θα πάει μπροστά τίποτα

Γι αυτο και το metal πεθανε βασικα.

Edit: Για να γινω πιο κατανοητος, θα κανω ενα μικρο c/p απο μια κριτικη που ειχα γραψει καποτε και συχνα πυκνα μ αρεσει να τη θυμαμαι.

Ξεχνάμε πολύ εύκολα την απλότητα κάποιων πραγμάτων στη ζωή, αλλά και στη μουσική. Μέσα στην εποχή της «τεχνικής» υποκουλτούρας, μας υπενθυμίζουν το πόσο υπέροχη είναι η απλότητα κάποιων πραγμάτων και ότι η εξέλιξη της μουσικής είναι ένα δώρο που μας δίδεται, και όχι κάτι που ζητάμε, ή ακόμα χειρότερα, απαιτούμε.

Το metal πεθανε, οπως και καμποσα αλλα ειδη, κι ενας απο τους λογους βρισκεται στο οτι τα ‘‘πραγματικα μεγαλα πραγματα’’ βγηκαν σε χρονικες περιοδους που ο κοσμος δε νοιαζοταν για την πρωτοπορια, αλλα να παιξει μουσικη και σ αυτο το thread βλεπω ενα καρο πραγματα που εχουν να κανουν με φιλοσοφιες, αλλα πολυ λιγα που ασχολουνται με τη μουσικη καθ αυτη. Πολλα απ αυτα ησαν πρωτοποριακα, αλλα ετυχε, ηταν κατι που αυτοι οι ανθρωποι το ειχαν μεσα τους ως ροπη και τους βγηκε αυθορμητα, γι αυτο κι οτι καλυτερο ειναι να δεχομαστε οσα μας επιφυλλασει ο χρονος και να μην εκμαιευουμε καταστασεις. Δεν θελω να μπλεχτω σε καποια αδιεξοδη συζητηση, ελπιζω ομως να εδωσα λιγη τροφη για σκεψη με τα παραπανω.

Τι καινοτομιες στο μεταλ μου ρε ? Ουστ ! :stuck_out_tongue:

Εχω ακουσει τον δισκο 3-4 φορες.Δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα αλλα ισως να μην
του εδωσα και πολυ σημασια.Οντως δεν παιζουν κατι το πρωτοποριακο αλλα
σιγουρα εχουν δουλεψει παρα πολυ τα τραγουδια τους.

bonus:

Αλμπουμ του μήνα στο Hammer.

Ποιανού μήνα?

αυτου του μηνα, το τευχος νομιζω δεν εχει κυκλοφορησει ακομα αλλα το έχουν βάλει στο σαιτ τους.

θα έχει και συνεντευξη μέσα

:lol3::lol3::lol3:

Την πρώτη φορά που το έβαλα, το έκλεισα στο τρίτο κομμάτι. Τόσο βαρετό.
Τώρα το ακούω δεύτερη φορά. Θα το έκλεινα πάλι στο τρίτο κομμάτι, αλλά είπα να το ακούσω για να μπορώ να έχω άποψη.

Ε, λοιπόν, ναι, είναι μια από τα ίδια. Υπάρχουν εκεί έξω 250 μπάντες που παίζουν μ’ αυτόν τον τρόπο. Μόνο που δεν έχουν τόσο ωραίο εξώφυλλο.
Και δεν τραγουδούν στα νορβηγικά! :razz:

Σε ένα από τα τελευταία τεύχη το χε βάλει και μια συντάκτρια στο extreme conditions-extreme solutions. Και πρόσφατα μίλαγα με κάποιο συντάκτη και μου το αποθέωσε.

Τι να πω δεν ξέρω, αλλά απότι βλέπω πως με όσους έχω παρόμοια μουσική θεώρηση, έχουν παρόμοια άποψη. Μάλλον απευθύνεται σε ένα πιο παραδοσιακό ακραίο κοινό που κάνει άνοιγμα σε πιο μοντέρνα πράγματα.

προσωπικα, χωρις να ειμαι σε καμια περιπτωση ο μεγαλυτερος φαν του black metal η εστω, του black’n’roll, το βρηκα ενα πολυ καλο ακουσμα. δεν το βαρεθηκα σε καμια περιπτωση… ισως να οφειλεται στη μιξη/επιρροες του με πιο αμεσα ακουσματα. ο χαρακτηρισμος που μου ηρθε στο μυαλο ακουγοντας το ειναι “ευπεπτο blackmetal” με punk, heavy κ τοσα αλλα στοιχεια. πραγμα που δεν το βρισκω καθολου κακο.

λοιπον το ακουσα και γω
πολυ καλο
γουσταρα τρελα

υπαρχουν ομοιοτητες με παλαιοτερους in flames οπως προανεφερε καποιος
και γενικα με παλαιοτερο μελωδικο death
γενικα η χρηση μελωδιων σε συνδιασμο με τα ακραια φωνητικα μου θυμισε αυτον τον ηχο - οχι στο συνολο του δισκου, αλλα σε σημεια

αλλα γενικα οι τσιτες τους μου βγαζουν αυτο το πανκ/hardcore feeling που εχουν αναφερει αρκετοι μεχρι τωρα
το οποιο για μενα αναγεται στους θεοπατερες motorhead

επισης υπαρχει και το πανκ ν ρολ των turbonegro
μεχρι και monster magnet μου θυμισε η αρχη του mjod

anyway

συμφωνω και με angmar

δεν χρειαζεται τα παντα να ειναι ρηξικελευθα

αρκει να ειναι εμπνευσμενη μουσικη, καλοδουλεμενη και με παθος

δηλαδη ενα party animals απαγορευεται να θεωρειται δισκος της χρονιας?

Το άκουσα,μ άρεσε. Και πολύ μάλιστα. Όπως λέει κι εκλεκτό μέλος του φόρουμ και πολύ πολύ καλός φίλος, ροκ ν’ ρολ babyyyyyy. Δε με νοιάζει που δεν είναι καινοτόμο, δε με νοιάζει το “ελαφρύ” black n’ roll που φέρνει στο τραπέζι. Το μόνο που με νοιάζει είναι ότι αυτό που φέρνει στο τραπέζει ακούγεται καλό στ’ αυτιά μου. ΑΛΛΑ με ανησυχεί λίγο, γιατί έχω προσέξει ότι τα αλμπουμ που μου κολλάνε και τα γουστάρω με τη μια, τα βαριέμαι εξίσου γρήγορα. Λες και μου ξεφουσκώνουν ένα πράγμα. Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Monument of Death. To χάμε ακούσει όλοι μαζί, νομίζω ήμασταν 3 ή 4 στο Rock City, ενώ είχαμε πάει να αγοράσουμε άλλα πραγματα ξέρω γω. Χύσαμε όλοι (pardon my french) και το αγοράσαμε όλοι. FFW λίγο μετά(κι ενώ το άκουγα συνεχώς για 2-3 βδομάδες) , ήμουν στη φάση meh…FFW σχεδόν 10 χρόνια μετά, μου το χει καβατζώσει ένας πανίβλακας που έκανα τότε παρέα και νομίζω δε με νοιάζει καν. (οκ με νοιάζει λίιιγο, αλλά μόνο γιατί ήταν αυτή η και καλά συλλεκτική έκδοση με το ξυραφάκι). Bottom line, το ακούσα ξανά φέτος μετά από όλα αυτά τα χρόνια. Οκ μου φάνηκε. I didn’t cum this time. Και όχι γιατι λόγω ηλικίας δεν είμαι τόσο ενθουσιώδης. Απεναντίας. Είμαι και παραείμαι. Με τα Leng Tch’e, Circle of Dead Children και Severe Torture ακόμα χοροπηδάω ξέρω γω.

Tεσπα, σο φαρ, γουστάρω, παρτυ κι ετσ. Επίσης, αποθεώστε την αλα baroness εξωφυλλάρα μωρέ!!!

btw πως γίνεται το ΕΣΥΣΟΛΙΝΑΣ να μην έχει πάρει χαμπάρι ότι το βίντεο έχει τύπους με την τσουτσου εξω και δε το χουν κατεβάσει ακόμα?Τα δικαώματα των demos τους μάραναν.έλεος

Έλιωσα με συνέντευξη Kvelertak στο χαμερ, μιλάμε μέσα σε 2 σελίδες οι Kvelertak γίνανε εκατομυριούχοι, αποφάσισαν ότι θέλουν να παίξουν σε μεγάλα γήπεδα, αν θα τους πάρουν σε περιοδεία oi metallica ή αν θα παραμείνουν underground…Υπομονή, θα δούμε…“Ταξίδευε” στο χωρόχρονο η συνέντευξη…:lol:

Πως και δεν τους ρώτησαν τους Κavlertak© τίποτα για το σκηνικό που τις έβγαλαν όξω?

Ο δισκος γεματος ενεργεια

μου αρεσε παρα πολυ.

για black&roll δεν ξερω που λετε.στοιχεια black metal εχει σιγουρα…και στις κιθαρες και στα ντραμς και τα φωνητικα.

το μονο τραγουδι που με χαλαει ειναι το “Sultans Of Satan”,δεν μου αρεσει οσο τα αλλα.

απο εκει και περα παλικαρια μεγαλα.δεν εισαγουν καινουρια πραγματα,αλλα η διαθεση τους και η δυναμικη τους και μονο δημιουργει ενα απτα καλυτερα μεταλ αλμπουμ της χρονιας σιγουρα!!

:respect:

άκουσα χθες ένα κομμάτι στο του βου γουα που έπαιζε διάφορα βαρετά πράγματα και αυτό μου απέσπασε την προσοχή. Καλο ήταν, άκουσα και τον δίσκο σημερα… από τις πρώτες ακροασεις στον δίσκο δεν θα έλεγα ότι τρελάθηκα, αλλά οκ έχει πλάκα. Αν εξαιρέσεις τα μπλακ περάσματα, οι τύποι μου έφεραν στο μυαλό τους (ΘΕΟΥΣ) [U]helltrain[/U], έτσι ώς προς το χύμα πανκικο φηλιν που βγάζουν σερβιρισμένο με λίγο πιο μέτσαλ περιτύλιγμα. Θα δώσω μερικές ακροάσεις ακόμα μπάντως.

Εγώ πάντως άκουσα 2 κομμάτια, δεν βρήκα τίποτα που να με τραβάει και δεν ασχολήθηκα παραπάνω.
Μπορεί να είναι καλοί, αλλά σίγουρα δεν είναι του γούστου μου.