KYLESA (usa) 13/2/2014 @ Eightball Club, Θεσσαλονίκη.14/2/2014 An Club, Αθήνα

Συμφωνώ…

Ήταν κουρασμένοι, και οι 3 μπάντες είχαν παίξει την προηγούμενη Θεσ/νίκη. Οι Kylesa κατέβηκαν αεροπορικώς και οι άλλοι οδικώς, οπότε φανταστείτε τι κούραση είχαν οι υπόλοιποι.

Ο ήχος στο πρώτο κομμάτι ήταν απαίσιος, στο δεύτερο κάτι έγινε καλύτερα αλλά πάλι χάλια. Η κιθάρα του Phillip δεν ακουγόταν καθόλου σε όλο το live και το ίδιο ίσχυε και για τις 2 φωνές, τουλάχιστον η κιθάρα της Laura, έπαιζε δυνατά . Τα 2 drums κάλυπταν τα πάντα.
Τον Phillip τον λυπήθηκα είπε τουλάχιστον 3 φορές κουβέντες τύπου: , give me some lows some mids, at least some gain, I’m gonna lose my voice.

Δηλαδή ήταν να κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο… Ρε βλήμα ηχολήπτη, κόψε λίγο από τα drums δεν ήρθαμε να ακούσουμε Japanese drums show.

Ήμουν έτοιμος να φύγω και εκείνη τη στιγμή λέει ο Phillip τα Thank yous κτλ οπότε 50 λεπτά μαρτύριο τελειώσαν (γι’ αυτόν πιο πολύ παρά για εμάς)… Αν ο ήχος ήταν καλύτερος ίσως να είχαμε και άλλα να συζητήσουμε.
Eγώ απόλαυσα πολύ περισσότερο τις Ελληνικές μπάντες παρά τους Kylesa και γι’ αυτό φταίει 100% ο ήχος και όχι το παίξιμο τους.

Βασικά… χάλια

Edit: Γουστάρω Pottergeist, αλλά και εμένα με κούρασαν χθες, ίσως γιατί έπαιξαν πολύ ώρα και όλοι ανυπομονούσαν για Kylesa, ίσως γιατί ήταν κουρασμένοι… Δεν ξέρω…

Ό,τι πίπες και να λένε οι άνιωθοι περαστικοί, αυτά που έζησα χτες θα τα κρατήσω για το μαγαζί μου και μόνο. Περαστικά στους υπόλοιπους που δε θα μάθουν ποτέ μα ποτέ τι είναι ροκ.

Πολύ περίεργο σχόλιο… δεν ξέρω αν έχεις σχέση με το μαγαζί… πάντως διαβάζοντας τα σχόλια των υπολοίπων, κανείς δεν έχει ιδιαίτερα παράπονα από τις μπάντες, αλλά από τον ήχο… δηλαδή αν αυτά δεν πρέπει να τα ακούει το μαγαζί και οι διοργανωτές…, ποιος???

Ίσως οι Kylesa ήταν λίγο καλύτεροι εκτελεστικά σε σχέση με την περασμένη φορά καθώς ζωντανά μου άρεσαν ακόμα και τα καινούρια κομμάτια τους.
Κλασσικά, τα διπλά drums χάρμα οφθαλμών, αξίζει κανείς να τους δει μόνο γι αυτό.
Γενικά έχω αρκετές ενστάσεις όσον αφορά τον ήχο, την απόδοση της Laura στα καθαρά φωνητικά (πολλά φάλτσα), την έκταση του setlist (55 λεπτά με το ζόρι… πρέπει να έπαιξαν λιγότερο και από τους GRAND MAGUS), τη διάθεση τους κτλ αλλά σε γενικές γραμμές νομίζω από ένα σημείο και μετά το πάλεψαν και κατάφεραν (με τη βοήθεια του κοινού) άλλη μια φορά κλείσουν με θετικό πρόσημο.

Videos:
Yellow Devil Sauce

Potergeist

Kylesa

δεν ξέρω αν εγώ κόντυνα ή αν ψήλωσαν οι μεταλλάδες αφού είχα καιρό να πάω σε στονερομεταλ συναυλία, αλλά μια φορά εγώ δεν κατάφερα να δω κανονικά σκηνή…(και είμαι κάπου 1,75)

κατά τα άλλα και εμένα μου φάνηκαν κάπως κουρασμένοι και δεν άκουγα τη λάουρα καλά. τα διπλά τύμπανα πάντως ήταν ονείρωξη

α και τα πετάλια που άκουσα είναι το 1/3 από αυτά που ακούω στον δίσκο και κόστισε στο χάσιμο αυτό.μπορεί να έφταιγε ο ήχος

Εγώ πάλι…
Nature’s predators/Tired Climb
Said and done

Γειά μας, και του χρόνου.