Kyuss ...Welcome To The Circus

welcome to sky valley

Mαλακες …μολις συνειδητοποιησα οτι τα επη των Kyuss βγηκαν απο 20χρονα.

Holy crap!!! 8O

Συγκεκριμενα, Josh και Brant γεννηθηκαν το '73 κι αλλοι δυο 2-3 χρονια νωριτερα.

Ελεος!!!

O Bjork ήταν 17-18 όταν έβγαλαν το wretch… Στα 19 το blues for the red sun…Τα κωλόπαιδα :stuck_out_tongue:

Φαντασου τωρα να λενε οι μαναδες στο Josh και το Brant να πανε για διαβασμα κι αυτοι να γραφουν το Wretch. :lol:

λολ αυτο σκεφτομουν.
μεσα στην ταξη τωρα, να νυσταζουν πρωτες ωρες γιατι ειχαν ηχογραφησεις και τετοια πραματα.
Χαθηκε να εχω τετοιους συμμαθητες; :stuck_out_tongue:

Πως μου είχε ξεφύγει αυτό το πολλ;
Λοιπόν, το αγαπημένο μου είναι το Welcome To Sky Valley. Supa Scoop, Odyssey, Demon Cleaner, και φυσικά το ανυπέρβλητο Gardenia, αρκούν.
Τώρα, σχετικά με τις ηλικίες τους, φανταστείτε σκηνικό…έρχεται ένας συμμαθητής σου και σου λέει, άκου ένα κομματάκι που έγραψα χτες που βαριόμουνα να διαβάσω μαθηματικά…και σου παίζει το Thumb. Καλό είναι ρε συ, δούλεψέ το…:lol::lol::lol:

ειναι αλλου τα παλικαρια!!!welcome to the sky valley κυριοι!!!

σημερα ακουσα το sons of kyuss…αγνη ανοθευτη τιμια πλην λιγο χυμα καυλα…θα το ξανακουω αυτες τις μερες…το deadly kiss γαμαει ομορφα…καντε ρε ριγιουνιον γαμω το μυαλο σας!!!

Blues for the red sun χώρις πολύ σκέψη. Στην ουσία είναι ένα πολλ που θέλει πολύ σκέψη γιατί μιλάμε για άλμπουμς όπως το Wretch, Blues… , Sky Valley, Circus. Τουλάχιστον 5-6 ΥΜΝΟΙ μέσα σε κάθε άλμπουμ από αυτά. Αλλά δίνω στο Blues γιατί είναι το πρώτο άλμπουμ που μπόρεσα και “ένιωσα” τι ήθελε να μου πει και σιγά σιγά με αυτό μπόρεσα και μπήκα λίγο μέσα στο παρακλάδι της stoner. Και μέσα μου ανέβαινε, γιατί κάθε φορά που άκουγα ένα άλμπουμ έκανα την σύγκριση με το Blues. Παντού άκουγα “άσχημες” κόπιες αυτού του άλμπουμ αλλά και των άλλων δίσκων. Με αποτέλεσμα μέσα μου οι 4 αυτοί δίσκοι να έχουν ανέβει υπερβολικά ψηλά.

Sky Valley, γιατί στα άλλα δεν υπάρχει καψουροτράγουδο ίσο με το Supa Scoop.
Τo Wretch δεν μ’ αρέσει γιατί είναι πολύ πρίμο, αν και δεν είναι κακό άλμπουμ οβερολ. Μπροστά στα άλλα παίρνει πούλο όμως. Το …Αnd the circus είναι η απόλυτη μαστούρα με τον πιο τέλειο στονερ ήχο, ενώ το Blues είναι ο δίσκος που έκανε τους μεταλαδες να βγάλουν τα μαύρα και να αρχίσουν το μαύρο.

Μπράβο στα παιδιά.

Το Ρέτς δεν είναι με την καμία άσχημο άλμπουμ. Το μόνο που με χαλάει , και πιστεύω χαλάει και εσένα, είναι ότι ακούς όλη αυτή την τρέλα και την δημιουργικότητα που έχουν αυτά τα άτομα μέσα τους, αδούλευτη [αν ταιριάζει να το πω έτσι]. Καταλαβαίνεις ότι πίσω από όλο αυτό υπάρχει η καύλα ενός 17χρονου για να γράψει μουσική, ανεξαρτήτως του τι παίζουν. Μετά που οι ιδέες δουλεύονταν διαφορετικά και πιο ώριμα έχουμε μας δίνουν δίσκους όπως το Blues for the Red Sun αλλά και τα Welcome to Sky Valley και το Circus που στα δύο τελευταία ακούς μια μπάντα κατασταλαγμένη για το τι θέλει να παίζει, αλλά και μια μπάντα που γνωρίζει σε τι σημείο βρίσκεται. Να μην λιώνανε μόνο στα μπαφίδια και όλα θα ήταν διαφορετικά. Αλλά αν δεν λιώνανε δεν θα ήταν οι Kyuss… είναι ying yang φάση… :stuck_out_tongue:

Τεράστια κωλοτούμπα από μέρους μου για το And The Circus Leaves Town…
Δεν το είχα εκτιμήσει στο ελάχιστο μέχρι πρόσφατα, οπότε το έχωσα και δεν μπορώ να ξεκολλήσω. Γαμάει τρελά!

μην επαναφερνετε τετια τοπικ και μας ερχεται και η καρδια στη κουλουρη…

:lol::lol::lol::lol::lol:

θεος.

Τελευταία έχω κολλήσει τρελά με το κομμάτι Love has passed me by από το άλμπουμ Wretch. Επίσης, το δικό μου αγαπημένο παραμένει το Blues for the Red Sun (για συναισθηματικούς λόγους), αλλά θεωρώ ότι το καλύτερο τους είναι το Welcome to Sky Valley.
Ατακάρα από Zafrock “το Blues είναι ο δίσκος που έκανε τους μεταλαδες να βγάλουν τα μαύρα και να αρχίσουν το μαύρο” :bow2::bow2:

Ποσο μα ποσο μεγαλη μπανταρα ηταν!!! :bow2:
Με εχει πιασει αυτες τις μερες και ακουω ολες τις δουλειες τους συνεχεια!!!

Εισαι γυρω στα 18 δεν εχεις ακουσει ποτε Kyuss απλα εχεις διαβασει κριτικες για το ποσο καλοι ειναι , ο Hetfield δηλωνει οτι ειναι απο τις αγαπημενες του μπαντες και μια μερα στο Metropolis βλεπεις το Blues For The Red Sun στις 2750 δραχμες.
Κοιτας πορτοφολι, εχεις πανω σου μερικα μετρητα και το αγοραζεις χωρις να ξερεις ακριβως το τι θα ακουσεις.
Πας σπιτι ανοιγεις το ηχοσυστημα του πατερα σου στο σαλονι και βαζεις στο CD player to CD. Ακους το πρωτο τραγουδι (Thumb) και λες ωραιο ειναι γουσταρω και μετα μπαινει το Green Machine και σε πιανει στον υπνο. Δεν ξερεις απο που σου ηρθε. Σε κολλαει στο τοιχο και θες και αλλο. Το μπασο κανει τα ηχεια τα μοιαζουν με ανεμοστροβιλους που καταστρεφουν τα παντα στο περασμα τους.Ο κοσμος δεν ειναι ποτε πια ο ιδιος…
Εχεις γινει ηδη 32 χρονων τα τραγουδια τους σε ταξιδευουν ακομα στο διαστημα και περιμενεις να μαζευτουν καποια στιγμη ολοι μαζι και ας το δεις εστω και σε DVD.
To ονειρο ποτε δεν πεθαινει… ελπιζω καποια στιγμη να γινει πραγματικοτητα.
μεχρι τοτε…YEAH!!

Εγώ ανακάλυψα αυτή τη μπαντάρα μόλις πρόσφατα, μετά από μια συζήτηση που είχα με κάποιο άτομο στη συναυλία των Rammstein. Ομολογώ ότι μέχρι τότε δεν είχα ασχοληθεί με το stoner. Διάλεξα να αρχίσω τις ακροάσεις από το Sky Valley και με έστειλε κανονικά. Τι μουσικάρα έχουν γράψει ρε οι τύποι?

Καθώς μέχρι στιγμής έχω ακούσει πάμπολες φορές μόνο το Sky Valley, ψήφισα αυτό στο poll, γνωρίζοντας ότι ίσως αδικώ τα υπόλοιπα διαμάντια του συγκροτήματος. Ειδικά αυτό το μπάσο, τι να πω… φέρτε μας την έρημο τώρα!!!

Asteroid και Demon Cleaner αριστουργήματα!!! Μακάρι να πάξουν καποτε όλοι μαζί πάλι…

αυτο το reunion το θελω πραγματικα οσο τιποτα

Φίλος, ποτέ δεν είναι αργά. Λιώσε και τα υπόλοιπα.

Ναι ρε φίλε! Πότε θα έρθει γαμώτο εκείνη η μέρα!

Καλώς ήρθες στον μαγικό, μπαφιάρικο και πορωτικό κόσμο του στόουνερ φίλος!
Λιώσε τα υπόλοιπα από Kyuss, αφού όλα γαμάνε το ίδιο ασάλιωτα (ακόμα και το Wretch κι ας έχει χάλια παραγωγή) και μετά πιάσε το έτερο τρισμέγιστο γκρουπ (που μαζί με τους Kyuss δημιούργησαν το είδος), τους Sleep.
Αν γουστάρεις και μ’ αυτούς, πήγαινε [B][I][U]εδώ[/U][/I][/B], άναψε ένα μπάφο και λιώσε…8)