Αγορά Laptop

Εδώ θα λέμε τις απορίες μας για την αγορά laptop να μην επιβαρύνουμε το τόπικ για pc problems/απορίες.

Γενικά τι μάρκες προτείνετε; Επίσης για τις κάρτες γραφικών ΑΤΙ στα λαπτοπ δεν έχω ακούσει καλά λόγια. Ισχύει;

Lenovo ideapad δαγκωτό :slight_smile:
Τον έχω με ATI Mobility Radeon HD 5730 και δουλεύει άψογα με διάφορα games στις υψηλότερες ρυθμίσεις. Επίσης, δεν έχει κρασάρει ποτέ.

Αρχικά πες πόσα είσαι διατεθιμένος να δώσεις πάνω-κάτω και για ποιο σκοπό το θες. π.χ. θες να παίζεις παιχνίδια, ασχολείσαι με 3d εφαρμογές? κτλ

Όσο για τις ati αυτά που ακούς είναι χαζομάρες. Η apple στα macbook άλλαξε από nvidia σε ati αν λέει κάτι αυτό.

Ό μόνος λόγος να προτιμήσεις αποκλείστικα την nvidia είναι άμα χρειάζεσαι το cuda. Άμα δεν ξέρεις τι είναι αυτό τότε μια χαρά είναι η ati.

Δεν το θέλω τόσο για παιχνίδια. Δηλαδή θα παίζω αλλά μία στο τόσο όταν βαριέμαι. Το θέλω για σχολή(πχ να τρέχω προσομοιώσεις στον simics :stuck_out_tongue: και άλλα προγραμματιστικά) και για την φορητότητα. Επίσης θα βλέπω και ταινίες κλπ. Δεν θέλω να το αλλάξω για αρκετά μεγάλο διάστημα(4+χρόνια σίγουρα δηλαδή).

Το cuda δεν ξέρω τι είναι.

Λεφτά?

600-700 δεν αξίζει νομίζω παραπάνω.

Με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα τα παρακάτω

ASUS X53SJ-SX125V 650?
HP PAVILION G6-1004 685?

Μικρές διαφορές έχουν μεταξύ τους, και τα 2 έχουν 15,6" οθόνη 4gb ram και 500gb σκληρό.
Το asus έχει ολοκαίνουριο επεξεργαστή (i3 sandy bringe) αλλά έχει μικρότερη συχνότητα από αυτόν του hp (i5 arrandale). To asus επίσης έχει λίγο καλύτερη κάρτα γραφικών (nvidia gt 520m) από το hp (ati 6470M) παρότι η δεύτερη έχει 1gb μνήμης σε σχέση με τα 512mb της πρώτης.

Όπως ξαναείπα αυτά είναι δύο ενδιαφέρουσες επιλογές που βρήκα τώρα στα γρήγορα. Και τα 2 υπάρχουν λίγο πιο φτηνά από το eshop σε μικρότερα μαγαζάκια (μπορείς να συγκρίνεις τιμές στο skroutz.gr)

Το πιο σημαντικό είναι να αρέσει σε σένα και γι’αυτό θα ήταν καλό να πας σε κάποιο μεγάλο μαγαζί (πλαίσιο,multirama κτλ) για να δεις έστω χοντρικά που κυμαίνονται και ποιοτικά οι εταιρίες μιας και είναι λίγο δύσκολο να βρεις όλα τα μοντέλα διαθέσιμα για δοκιμή.

edit: δες εδώ όλα τα laptop στη χρηματική κατηγορία που σε ενδιαφέρει από το πλαίσιο και το eshop
http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=�������+�����������&filter-167=1&filter-165=1

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop.htm?PriceRange=€%20%20%20599-699

Ριπ, γιατι οχι τοσιμπα?

Που μιας το παιδι θελει μακροβιότητα, εχουν την απιστευτη εγγυηση τα λαπτοπ της toshiba.Και ποιοτητα κατασκευης.

Aν θες να βαλεις λινουξ ή να παιξεις με cad προγραμματα προτιμησε nvidia.Αλλιως οτι και να βαλεις καλα ειναι.

Mακριά από το γαμω-e-shop[-X

Αγορασα το προηγουμενο καλοκαιρι το Toshiba L 670 με ATI Mobile HD και δεν μασαει σε τιποτα

κοίτα και για acer ο δικός μ τον έχω 5 χρόνια και είναι άθικτος και τρέχω και καλά προγράμματα! σκυλί υπλογιστής

και μακριά απο SONY!!

Γιατί? :-k

^Συνήθως κακή υποστήριξη, πολλά λεφτά για ότι προσφέρουν.

Αυτήν την στιγμή πάει κάπως έτσι: Οι Acer για τα λεφτά τους δεν είναι άσχημοι και ιδιαίτερα όταν κάνεις σύγκριση και στις ίδιες τιμές βρίσκεις άλλους κατώτερους ποιοτικά. Οι Lenovo έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, αξίζουν. Οι Dell ίσως να έχουν την καλύτερη υποστήριξη.

H Αcer όμως έχει ανύπαρκτο σέρβις
Dell και Toshiba με διαφορά πρώτες στο after sale κομμάτι

γιατί δνε πληρώνεις τόσο τον υπολογιστή όσο τη φίρμα! μαλακίες…

όντως η acer έχει σέρβις που μπάζει!

Οι Acer είναι φθηνοί μεν, για τον πούτσο δε (πολύ χαμηλή ποιότητα κατασκευής).
Ψηφίζω ASUS και DELL.

εψαξα στις πρωτες σελιδες και δεν βρηκα καποιο θρεντ.

εχω μπατζετ καπου στα 500-600? και λεω να εκμεταλλευτω και την προσφορα του public με μειον 100? με αποσυρση του παλιου λαπτοπ(αρκει να μπαινει στο BIOS).

στο public μου προτειναν εναν HP Pavilion G6-1290EV: Intel i5 2430M 2,4GHz(dual core), 4GB ram, 500GB σκληρο, Intel HD Graphics καρτα γραφικων 479?

επισης υπαρχει ενας Sony Vaio VPCEH2N1E/B.GC2:Intel i5 2430M 2,4 GHz(dual core), 4GB ram, 500GB σκληρο, Intel HD Graphics 3000 καρτα γραφικων 599?

και ειδα και εναν DELL Inspiron Q15R 2430: Intel i5 2430M 2,4GHz(dual core), 6GB ram, 640GB σκληρο, NVIDIA GeForce GT 525M με 1GB μνημη καρτα γραφικων 629?

πειτε καμια γνωμη ή προτεινετε κατι αλλο :slight_smile:

Χρειαζεσαι πραγματικα λαπτοπ με τοσο δυνατη cpu & vga?

αν σου πω οτι δεν ξερω? :-k

κοιτα, δεν θελω για πολλα παιχνιδια κλπ. βεβαια ψηνομαι να σηκωνει και το pro. γενικα τον θελω για ιντερνετ κλπ

Άμα θα παίξεις έστω και μια φορά στη ζωή σου παιχνίδι στο laptop να αποκλείσεις όσα έχουν intel κάρτα γραφικών.