Αγορά Laptop

Παντως οτι παρεις θα σου προτεινα να προσανατολιστεις σε toshiba ή dell.

Λοιπον boys/girls μετα απο [SIZE=“5”]9[/SIZE] χρονια συνυπαρξης με το desktop, ηρθε η ωρα να παρω κατι καινουριο. Τι εχετε να προτεινετε σε laptop? Θελω ενα μηχανημα για τα βασικα (γραψιμο κειμενων, web surfing που να μην κολλαει κτλ και γενικα ευελιξια στα windows) με μια 17αρα οθονη. Παιχνιδια δε με ενδιαφερουν οποτε δε θελω κανα τουμπανο, αυτα που ανεφερα θελω να εχω μονο με καποια ανεση

Λεφτα?

γιατι αυτο?

τα HP δεν ειναι αξιοποιστα? γιατι νομιζω οτι οικονομικα με συμφερουν. γενικα παντως θελω ενα λαπτπο που να μου βγαλει τουλαχιστον μια 5ετια. το προηγουμενο που ειχα ηταν acer και με αφησε νωρις…

ε κανα 600αρι αν ειναι εφικτο…

Αφου θες 17’’ οθονη, εγω θα πηγαινα για κατι σαν αυτο

http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Notebook/Laptop/Toshiba-Satellite-C670-162.htm

εδιτ

@μιχαλη 1ον αφου θες να χτυπησεις 5ετια, σαν κατασκευη οι 2 εταιριες που ανεφερα ειναι τοπ.
Βεβαια εχω σπιτι ενα λαπτοπ ΗΡ 5ετιας, αλλα πιστευω ειναι η εξαιρεση :stuck_out_tongue:

και 2ον, οι ιντελ καρτες γραφικων, ειναι για πολυ λιγα πραγματα, γιαυτο.ξεχνας οτιδηποτε απο παιχνιδια με αυτην.

το Dell που εγραψα παραπανω αξιζει? γιατι λογικα θα το παρω 100? κατω.

θα ξαναπαω στο public τη δευτερα να δω και αλλα. ο πωλητης εκει μου προτεινε τα HP ανεπιφυλακτα(και με την ιντελ καρτα γραφικων) αλλα μαλλον ηθελε να τα προωθησει…

Φαινεται να με καλυπτει, thnx:wink:

Κανονι ειναι.

φχαριστω για τη βοηθεια. θα επανελθω με αποριες! :slight_smile:

τον τσιμπησα τελικα τον Dell! καλος φαινεται. μου εκανε και μοντα ο πωλητης στο public και μου δεχτηκαν οριακα τον παλιο υπολογιστη και μου εκοψαν 143?! απο αρχικη 729 τον πηρα 486. τσιφτης! :smiley:

Φαν της lenovo… για ακόμη πιο οικονομικά υπάρχουν τα turbo-x από Πλαίσιο (έχουν καλό customer service).

ρε άσχετε γιατί παραπλανείς τον κόσμο; Το πιο [B]ακριβό[/B] customer service έχουνε, γίνεται να μην είναι καλό;

μακρια απο turbo-x γενικως…εχω πολυ κακη εμπειρια…

Βασικά οι μάρκες είναι:
Dell
Toshiba-Lenovo

Με αυτή τη σειρά… Dell τα καλύτερα ποιοτικά, μπορεί λίγο πιο τσιμπημένα από τα υπόλοιπα αλλά είναι και τα καλύτερα από θέμα επιδόσεων και τα πιο ανθεκτικά…και έχουν και κορυφαίο service…

Toshiba λίγο καλύτερα από Lenovo αλλά τα δεύτερα είναι πιο σκυλιά…δεν χαλάνε με τίποτα…

Τώρα τελευταία πάντως, όλο και πληθαίνουν γύρω μου τα toshiba που παρουσιάζουν πρόβλημα υπερθέρμανσης

Απο το Toshiba μου ειμαι πολυ ευχαριστημενος . Αυτο το θεμα με την υπερθερμανση ομως το ειχα και εγω, αλλα απλα ηθελε καθαρισμο λογο της σκονης. Αυτο ειτε μπορεις να το κανεις σε ενα μαγαζι ειτε και μονος σου αν το εχεις.

Ναι δεν ξέρω αν είναι θέμα συγκεκριμένων μοντέλων, πάντως το δικό μου κ ενός φίλου που είχε το ίδιο μοντέλο (2007) σβήνανε απο θερμοκρασία (μάλλον).
Τα ανοιξα, άλλαξα πάστα στον επεξεργαστή, τα καθάρισα, και πάλι ενώ στην αρχή δουλεύει καλα οποτε του καβλώσει σβήνει, όχι απαραίτητα λόγω φόρτου κ υπερθέρμανσης.

Εμένα το dell μου που το χω δύο χρόνια μου κάνει κανα μουρλό πού και πού. Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει. Πριν κανα δίμηνο έτρωγε κάτι σκαλώματα αλλά μετά έστρωσε και πριν καμιά βδομάδα έριξε ένα κρασάρισμα από υπερθέρμανση νομίζω. Γενικά το χρησιμοποιώ πάντα με ανεμιστηράκι και στην αθήνα δεν είχα, παίζει άσχημα χωρίς ανεμιστήρα πλέον να κρασάρει πάντα :stuck_out_tongue:
Από άποψη εξυπηρέτησης μια φορά χρειάστηκα ένα μετασχηματιστή που χάλασε και ήταν εξυπηρετικότατοι.
Βέβαια έχει φάει απίστευτη χρήση, κατά μέσο όρο και στα δύο χρόνια παίζει να είναι 8 ώρες τη μέρα ανοιχτός.

Παντως την χειροτερη εμπειρια την εχω απο Acer. Εκανα την πρακτικη μου σε μαγαζι service Η/Υ και μπορω να πω οτι το 70% ισως και παραπανω απο αυτα που μας εφερναν ηταν Acer. Καλα για turbo-x δε το συζητω… μακρυα…
Κι εγω αν ηταν να παρω ενα, προς Dell θα εκλινα.