Αγορά Laptop

Σχετικά ελαφρύ είναι, απλά μεγάλο σε μέγεθος.

βασικα αμα παιζεις video games εχεις μια καποια διαφορετικη αποψη για το τι ειναι βαρυ και τι ελαφρυ :stuck_out_tongue:

Παντως αυτο ακριβως που ειπε Storm ειναι που φοβαμαι.Οταν αγοραζεις ο,τιδηποτε Turbo X προετοιμαζεσε και ψυχολογικα για πιθανο τσακωμο με τους υπευθυνους του πλαισιου.

Σε τι σχολή είσαι? Τα CAD θα επιβαρύνουν λίγο το μηχάνημα, τα υπόλοιπα όχι και τόσο.
Τα turbo-x είναι λίγο ρουλέτα. Μπορεί να σου βγει και σκυλί μπορεί να τραβάς και τα βυζιά σου από day one. Απλά θυμίσου ότι το καζίνο πάντα κερδίζει.
Προτείνω να πάρεις καμιά αξιόπιστη μάρκα ( δλδ όχι ΗP ).

Eιμαι ναυπηγος.(Λιγα μαθηματα εχουμε που να χρειαζονται Υ/Η απ’οσο ξέρω)
Αγορασε ο πατερας μου ενα λαπτοπ HP.Καλυτερα να πεταγε 600 ευρω στα σκουπιδια.Ουτε βιντεο στο Youtube δε μπορεις να δεις χωρις να κολλαει και γενικα ολο παρουσιαζει προβληματα.Εντομεταξυ δεν ειμαι καθολου φαν των λαπτοπ και θα προτιμουσα να τα εσκαγα και να αλλαζα το ντεσκτοπ μου αλλα θα βοηθουσε τρελα να εχω ενα λαπτοπ να παιρνω μαζι μου καποιες μερες για να δουλευω στη σχολη διαφορες εργασιες κτλπ.
Μεχρι στιγμης ειμαι μεταξυ Acer και Samsung.(Γνωμες για Samsung?).Αλλα θα αρχισω να κοιταω και κανα Toshiba που ακουω γενικα πολυ καλα λογια.

http://www.skroutz.gr/s/2537900/Lenovo-G580A-i5-3210M-4GB-1TB.html

με όσα ζητάς, εδώ είσαι…

και τα lenovo είναι σκυλιά σαν μηχανήματα…

ετσι. Μακριά απο τουρμπο χ και μακριά απο πλαίσιο γενικώς.

Μακριά απ’το πλαίσιο να το καταλάβω, αλλά ρε σεις δεν υπάρχει κάτι ως “turbo-x” σαν εξάρτημα μέσα. επεξεργαστές/κάρτες γραφικών κτλ είναι intel, nvidia, ανάλογα. οπότε γιατί θεωρούνται τόσο αναξιόπιστα;

την συναρμολογηση την κανουν στο πλαισιο και απο οτι φαινεται κατι δεν κανουν σωστα…

Καποια ακριβα Turbo X παντως ειναι καλοφτιαγμένα,ειναι της clevo

Και αυτος ακριβως ειναι ο λογος για τον οποιο εθεσα την ερωτηση εξ’αρχης.
Το πλαισιο το ξερω.Αμα τυχει στραβη πρεπει καθε μερα να πηγαινεις και να του πρηζεις τον πουτσο για να σε εξυπηρετησει(η να σου δωσει πιστωση για να σταματησει να βλεπει τη σκατοφατσα σου).Απλα κι εγω εχω ακουσει οτι στη συναρμολογηση γενικα των Turbo X γινονται μαλακιες.

Αγορασα ηχειακια Turbo X(φθηνα) και οταν τα εχεις ανοιχτα και δεν παιζει μουσικη η δεν ακουγονται ηχοι ακουγεται ενας ηχος(παρασιτα) λες και θα βγει απο μεσα το πνευμα του αντιχριστου να σου κλεψει τη ψυχη.Δε μπαινω καν στον κοπο να παω πισω γιατι απλα θα μου ζαλισουν τον πουτσο ενα μηνα,δε θα εχω ηχεια και δε θα μου δωσουν γενικα λυση.Οποτε και το θεμα του service παιζει ρολο.Αν τυχει μια στραβη 3 χρονια αφου αγορασω το λαπτοπ υπαρχει περιτωση να πρεπει να τσακωθω με ολους τους υπευθυνους και να χασω 2 μηνες για να μου επισκευασουν κατι πολυ απλο.

Αγορά laptop από e-shop έχει κανείς εμπειρία; Ισχύει το “αντικατάσταση με ίδιο ή καλύτερο εντός 2 ετών” που γράφουν; Αν ναι, επιλέγεις ο ίδιος το “καλύτερο” προς αντικατάσταση, ή ό,τι σου δώσουν;

Επίσης, υπάρχει κανένα σχετικό φόρουμ/σελίδα με κριτικές για συγκεκριμένα μοντέλα; Στον γούγλη δεν βρήκα κάτι σχετικό από ελληνικές σελίδες (ούτε από εξωτερικό, για το συγκεκριμένο μοντέλο της Toshiba που έψαχνα).

αν αναφέρεσαι στο site το e-shop.gr εγώ θα το σκεφτόμουν στη θέση σου… η εταιρία έχει μπει στο άρθρο 99 του πτωχευτικού κώδικα, αλλά και πάλι δεν πάει καλά… οπότε τα δύο χρόνια δεν ξέρω αν θα υπάρχει το μαγαζί…

πιο παλιά ήταν μονόδρομος για τις αγορές μου αλλά πλέον έχει αρκετά θέματα με προμηθευτές με αποτέλεσμα να αργεί να ανανεώσει τα προϊόντα του και αρκετές φορές να καθυστερεί την ημερομηνία παράδοσης.

Ϊσχύει αυτό? Υπάρχει κάποια πηγή? Γιατί πρώτη φορά το ακούω.

Με το after sales support της πιπας που εχουν εδω, καλυτερα παρε απεξω.

στο άρθρο 99 μπήκε πριν 1 - 1,5 χρόνο… τώρα αν γράψεις στο google e-shop και άρθρο 99, θα σε βγάλει λογικά τα πάντα…

Επίσης συνελήφθη και ο πρόεδρος/ιδιοκτήτης του e-shop για καμιά 10Μ χρέη
Όπως και να έχει, εγώ θα σου έλεγα ΜΑΚΡΙΑ…απατεώνες

Ωραία… διάβασα και περί υπαγωγής στο άρθρο 99, οι ίδιοι λένε ότι θα εξεταστεί τον Οκτώβριο το αίτημα, και ότι μετά θα πάνε όλα καλά (τι θα λέγανε…).

Άλλη απορία: η εγγύηση δεν ισχύει έτσι κι αλλιώς από την εταιρεία του λαπτοπ; Και να κλείσει π.χ. το μαγαζί, δεν με καλύπτει η εταιρεία;
Επίσης, πόση είναι - σύμφωνα και με τους κανονισμούς της ΕΕ - η εγγύηση σε ηλεκτρονικές συσκευές, όπως τα λαπτοπ; 1 ή 2 χρόνια; Γιατί σε ορισμένα καταστήματα γράφουν 1 χρόνο εγγύηση, ενώ κάποτε είχα διαβάσει ότι υπήρχε οδηγία της ΕΕ για 2 χρόνια γενικά στα ηλεκτρονικά :-k

ισχύει ότι οι εγγυήσεις ισχύουν αν πας απλά στην αντιπροσωπία μόνος σου με την απόδηξη αγοράς…

αν όμως το “αντικατάσταση με ίδιο ή καλύτερο εντός 2 ετών” που γράφουν είναι κάτι που το προσφέρουν απλά αυτοί σαν κάτι έξτρα, η εταιρία δεν το αναγνωρίζει…

Κλαυσίγελος με το bold, το λάπτοπ μου πήγε στα σκουπίδια
Επίσης στο e-shop παίζουν πολλές παραεισαγωγές, δεν ξέρω τι γίνεται με την εγγύηση εκτός e-shop
Και γενικά πλέον δεν βλέπω τον λόγο να πας σε e-shop, οι τιμές του δεν είναι αυτές που ήταν και έχει και περιορισμένη ποικιλία

Δεν ξέρω τι παίζει με παραεισαγωγές, πολύ πιθανό. Αλλά όσον αφορά τα λαπτοπ, έχει αρκετά καλή ποικιλία και καλές προσφορές και εκπτώσεις σε ορισμένα μοντέλα, σε σχέση π.χ. με πλαίσιο. Αλλά μάλον δεν θα το προτιμήσω αυτή τη φορά, με όσα γράφτηκαν πριν :roll: