Αγορά Laptop

Αν παρατηρήσετε σε μερικά λαπτοπ γράφει εγγύηση αντιπροσωπείας και σε άλλα " 2 χρόνια άμεσης αντικατάστασης με καινούριο ίδιων ή καλύτερων χαρακτηριστικών!",ε αυτά λογικά είναι και τα παραεισαγωγής όπου δεν ισχύει η εγγύηση εντός ελλάδας

Ε καλά το πλαίσιο παίρνεις ως μέτρο σύγκρισης?:stuck_out_tongue:
Πες μου ότι αγοράζεις και κινητά από τον γερμανό:lol:

Κάνε ένα ψάξιμο στο skroutz, θα βρεις σίγουρα καλά κομμάτια
Και υπάρχει πάντα και το amazon για real προσφορές και όχι τις κοροϊδίες του eshop

Το μοντέλο που θέλω (και στην τιμή προσφοράς που το έχει και το e-shop.gr) το βρήκα στον σκρουτζ να το έχει μόνο σε ένα άλλο (point store κι αυτό), που δεν εμπνέει περισσότερη ασφάλεια. Το πλαίσιο το ανέφερα ως παράδειγμα γνωστού μαγαζιού και τίποτα άλλο.

[SPOILER]Όσο για κινητά… αγοράζω (μια φορά τα 10 χρόνια) αυτό που θέλω συγκεκριμένα και όπου το έχει φτηνότερα :stuck_out_tongue: Κι επειδή το ανανέωσα πρόσφατα, σε 10 χρόνια ξανά… Τώρα με απασχολεί το λαπτοπ.[/SPOILER]

Και αφού λέτε για παραεισαγωγή, πως το βρίσκει κανείς; Από τον κωδικό που έχει; Γιατί δεν νομίζω να σου το λένε πριν το αγοράσεις…

Ποιο θες?

Τι specs θες?

για μένα το πιο σημαντικό είναι το γιατί δουλειές το θες…

Λέω για το παρακάτω, που βρήκα σε αυτά τα 2 καταστήματα μόνο (και τα 2 έχουν τα windows μόνο Αγγλικά - καλό μεν - αλλά δείγμα παραεισαγωγής απ’ ότι κατάλαβα):

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904766

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200021704

Δεν το θέλω για παιχνίδια, απλά θέλω να έχει καλή μνήμη, καλό σκληρό (τουλάχιστον 500) και με επεξεργαστή Intel, κατά προτίμηση i-5. Το παραπάνω τα κάλυπτε και σε καλή τιμή, αλλά δεν θα το ρισκάρω με παραεισαγωγές μάλλον.
Α ναι… και το θέλω σε Toshiba :roll: (και για Asus έχω ακούσει καλά βέβαια).

Καλησπέρα. Μπορείτε να μου προτείνετε ένα από τα παρακάτω λάπτοπ…

  1. Acer [U]ACER ASPIRE V5-571-53318G75MAKK 15.6’’ INTEL CORE I5-3317U 8GB 750GB WINDOWS 8[/U]

  2. [U]ACER ASPIRE V3-571-53234G75MAKK 15.6’’ INTEL CORE I5-3230 4GB 750GB WINDOWS 8[/U]

  3. Asus [U]ASUS K56CB-XX304D 15.6’’ INTEL CORE I5-3317U 4GB 1TB NVVIDIA GF GT740M 2GB FREE DOS[/U]

  4. Samsung [U]http://www.samsung.com/gr/consumer/pc-peripherals-printers/mobile-computing/thin-light/NP450R5E-X03GR[/U] Νομίζω ήταν αυτό.

Το τωρινό μου λαπτοπ είναι ACER και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη. Δεν είχα ξανά ακούσει την ASUS και μου την παρουσίασαν τρομερή. Όποιος έχει καλή επαφή ας μου προτείνει και φυσικά εμπειρίες από τις συγκεκριμένες εταιρείες είναι δεκτές!

Α!!Το χρειάζομαι για ταινίες, μουσική, διάφορα προγράμματα εικόνας-ήχου που ασχολούμαι αλλά και πολλά άλλα, εργασίες, παιχνίδια!!

Ποιο ειναι το απαιτητικοτερο προγραμμα που χρησιμοποιεις?

Αυτόν τον καιρό Photoshop, Fl Studio, LastFm Scrobbler και Movie Maker

Ναι, οκ το Scrobbler είναι light αλλά για το πισι μου όχι. Αργεί όταν το χρησιμοποιώ!

μέχρι πόσα δίνεις;

500-600

Ωραία. Στα σίγουρα με 4gb Ram και έναν i3 είσαι εντάξει.
Η κάρτα γραφικών δεν σε ενοχλεί αν είναι κοινόχρηστη, μία intel 4000 που παίζει αυτές τις μέρες.

Θα πρότεινα Dell ή Τοshiba. Λόγω service και μόνο. Αcer μακριά. Τurbo X δεν το συζητώ.

Δυστυχώς τώρα δεν έχει κανένα καλό κομμάτι να γυρίζει :confused: Συν ότι με τα λεφτά που δίνεις είναι κρίμα να μην έχεις έναν i5 ή αυτόνομη γραφικών. Επίσης τα Windows 8 είναι χάλια και είναι αδύνατο να βρεις τώρα πια laptop εμπορίου με 7άρια πάνω.

Προτείνω μέχρι στιγμής τούτο:

Τα dell έχουν το καλύτερο service. Παραλαβή και επιστροφή στο σπίτι σου. Σε μία μέρα.
(Γι’αυτό και η τσιμπημένη τιμή)

Αλλά μπορείς να βρεις και καλύτερο.

Στα Dell δεν πήγα καθόλου. Θα πάρω τον υπολογιστή από Ελλάδα και θα είμαι εξωτερικό, οπότε αν το άμεσο service δεν μπορεί να γίνει εκεί που θα βρίσκομαι το επιχείρημα αυτό από μόνο του χάνει έδαφος.

i5 κοιτώ και εγώ αλλά θέλεις να μου εξηγήσεις τι εννοείς με την αυτόνομη κάρτα γραφικών γιατί δεν τόχω?

  1. http://www.amazon.co.uk/Toshiba-Satellite-Professional-15-6-inch-Integrated/dp/B00BLGTKKI/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1375725061&sr=8-1&keywords=laptop+windows+7

  2. http://www.amazon.co.uk/Toshiba-Satellite-Professional-15-6-inch-Integrated/dp/B00BCWIXG8/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1375725061&sr=8-6&keywords=laptop+windows+7

Ευχαριστώ.
Το i3 Toshiba το πήρε μια γνωστή μου και δεν το έχει ούτε χρόνο και ήδη κολλάει. Οκ, το φόρτωσε με φωτογραφίες και εικονίδια αλλά μου φάνηκε περίεργο!

Οι φωτογραφίες και τα εικονίδια δεν κολλάνε τους υπολογιστές.

Το ξέρω γιαυτό είπα ότι φαίνεται τόσο περίεργο που δεν έχει κλείσει ένα χρόνο και τα κάνει αυτά. Το χρησιμοποιεί μικρό κορίτσι που βαριά πράγματα εκτός από skype, fb, λοιπά τέτοια και φωτογραφίες δεν έχει

να φανταστώ εικονίδια=άπειρα apps? Επίσης έχει γεμίσει κάθε λογής παπαριά στον browser της;

Οι αυτόνομες κάρτες γραφικών έχουν την δική τους μνήμη (πχ 1 gb) ενώ οι άλλες (shared) χρησιμοποιούνε την Ram. Δηλαδή πολύ πολύ χοντρικά, τρέχεις ένα παιχνίδι, καταναλώνει 2 Gb ram και χρειάζεται και 1 gb για γραφικά. Τα φτάσαμε τα 3 gb. Σου μένει 1 gb για όλα τα άλλα.

Βέβαια εσύ για photoshop κτλ δεν χρειάζεσαι κάρτα γραφικών, οπότε δεν σε αφορά. Ούτε καν για ταινία HD δεν θα’χεις θέμα. (Λόγω decoder εννοώ).

Η Dell δίνει παγκόσμια(ή ευρωπαική) εγγύηση. Μπορείς να το ρωτήσεις. Η Toshiba σου δίνει και 1 χρόνο ό,τι και να πάθει.

Τέλος. i3 με 500 δίσκο, 4 gb ram, shared graphics card και όλα τα γύρω γύρω κάτω από μια ομπρέλα καλής μάρκας (dell, toshiba, asus) στα 450-500 είσαι καλά.

Το-------->

Είναι μια πολύ καλή επιλογή!

ΧΑχαχαχα,κάπως έτσι είναι ο browser της και η επιφάνεια γεμάτο εικονίδια :d

Ευχαριστώ πολύ ήσουν πολύ κατατοπιστικός. Θα αποφασίσω αύριο!