Layne Staley vs Kurt Cobain

Αλεφαντο.

McCartney ρε άμπαλοι!!!

SIR Paul McCartney will front a Nirvana reunion tonight ? replacing late singer Kurt Cobain.

Read more: http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/showbiz/music/4693497/Sir-Paul-McCartney-replacing-Kurt-Cobain-in-Nirvana.html#ixzz2Epu42a1w

/wrists

Ενταξει στο ροκιν μπηκε το δημοψηφισμα προφανως και θα βγει ο Staley χωρις να λεω οτι ειναι απαραιτητα κακο αυτο… Απλα υπαρχει γενικα κλιμα αμφισβητησης:D

Εγω αν και ψιλο ακυρη συγκριση το ριξα στον Cobain… Μπηκα στον κοπο να συγκρινω ‘‘παρουσιες’’ και νομιζω εκει υπερτερει…

αυτο με τον μακαρτνευ ειναι τρολαρισμα?
ή πραγματικο?

ε συγνώμη υπάρχει κάποιου είδους δίλημμα να σε προβληματίζει??? Δηλαδή τί είναι σημαντικότερο για σένα και τον εαυτό σου, το πρώτο ή το δεύτερο?

τι είναι αυτά ρε παιδιά?#-o

Oχι κανένα δίλημμα φίλε μου…η αλήθεια ειναι οτι είναι λίγο ακυρη η συγκριση μεταξύ των 2…ο καθένας εγραψε την δική του ιστορία στον χώρο (αλλo αν ο Cobain εγινε πιο ευρέως γνωστός) …εμενα πάλι μου την σπάει η λογική του -κράζω για να κράζω-τον Cobain και ψηφίζω οτιδήποτε ειναι απέναντι του…

μαζί σου ρε φίλε.

Εγώ μένω σ αυτό που είπες. Ό,τι τα 2 πράγματα που αναφέρεις είναι ασύγκριτα μεταξύ τους, και ειδικότερα όσον αφορά στον αντίκτυπο που έχει σε μας τους ίδιους η μουσική/αισθητική του εκάστοτε καλλιτεχνη. Δηλαδή αν η πορεία του Staley είναι για σένα σημαντική, σ’ εχει επιρρεασει προσωπικά, σ εχει καθορισει σ ενα βαθμο, ε τοτε δεν εχoυν και σημασια τα υπολοιπα

Δηλαδή ναι εκτιμώ τους καλλιτέχνες επιρρέασαν όσο κανείς άλλος αλλά μετά κλαιν. Αν δε μ αρεσουν δε μου λενε κατι παραπανω

Από την πρώτη φορά που άκουσα το Would μικρός στο mtv πριν καμιά 20αριά χρόνια λάτρεψα την χροιά του Layne και δεν σταμάτησε να μου αρέσει ακόμα και στα πιο true metal χρόνια μου. Φοβερός. Ο Cobain πάντα μου φαινόταν πλήρως αδιάφορος χωρίς να με απασχολούν καθόλου τα “εξωγηπεδικά” του

Τα εχετε πει λιγο πολυ οι παραπανω.

Οι Νιρβανα γαμανε και δερνουν.Εγινε της μοδας να τους κραζουμε λογω Hype επειδη ο καθε ασχετος φοραει μπλουζα του και επειδη ολα τα πιτσιρικια που ακουν απο σκυλαδικα μεχρι χιπ χοπ γουσταρουν το Smells like teen spirit και γενικα για εξωμουσικους λογους.Nevermind και In Utero ειναι αλμπουμ σταθμος για τη μουσικη του πλανητη και αντιπροσωπευτικα της γαματης δεκαετιας των 90s και οποιος κατσε και την ψαξει θα δει οτι το smells like teen spirit μοιαζει με B side μπροστα σε κομματια οπως Serve the servants και Frances farmer will have her eevenge on Seattle.

Παρολα αυτα Staley ΔΑΓΚΩΤΟ.Απο τους πιο λαμπρους καλλιτεχνες στιχαρες,φωναρα και γενικα σε γεμιζει συναισθημα.Σε κανει να αναρωτιεσε αν η ηρωινη κατεστρεψε η δημιουργσε τη μουσικη μας.

Περί Nirvana,Cobain,Ηοle,Courtney Love,γιατί αυτοκτόνησε … και όλα τα συναφή υπάρχει και το εξής thread…

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=5571

αν και μ αρεσει ο Staley και γενικα οι Alice in Chains …θεωρω τον Kurt πιο πολυ σαν θρυλο…εε και επειδη μουσικα,δεν συγκρινονται…ο καθενας εχει το δικο του στυλ…
μπηκα στον πειρασμο να κρινω και απο την εμφανιση…οποτε ψηφισα Κερτ:D

εγώ πάλι σε αυτά τα θρεντ που περιορίζεσαι με δύο επιλογές γιατί δε μπορώ να επιλέξω?
ίσως επειδή κατά τη γνώμη μου είναι δύο μουσικές προσωπικότητες που δε συγκρίνονται. και σαν είδος μουσικής έχουν μεγάλες διαφορές. όσον αφορά τον τρόπο ερμηνείας κομματιών πάλι. για τον τρόπο ερμηνείας μάλλον το δίνω σε Staley.

[SPOILER]@SinisterAngel : και με κριτήριο την εμφάνιση Layne ρε:p αν και έχει πολύ ιδιαίτερο παρουσιαστικό και χαρακτηριστικά που δεν αρέσουν σε όλους
ο Cobain ψαχνόταν υπερβολικά με στυλ και μαλλιά[/SPOILER]

Και ήρθε η ώρα για το γραφικό μεταλλάδικο ποστ που όλοι περιμένουν για να φτιάξει τη μέρα τους και να μιλήσουν για κολλημένα μυαλά και για Χαμμεράκηδες που κράζουν για να κράξουν.

Δε γουστάρω Kurt Cobain και Nirvana.
Όχι επειδή είχαν γίνει της μόδας στη δεκαετία του '90 - και το μέταλ ήταν μόδα την προηγούμενη δεκαετία κι αυτό δεν υπήρξε λόγος για σπάσιμο.
Όχι επειδή “σκότωσαν το metal” - περισσότερο το poser σκότωσαν και αυτό δεν είναι απαραίτητα αρνητικό.
Και όχι επειδή η μουσική τους παραήταν απλοϊκή για μας τους γαμάτους μεταλλάδες - γουστάρουμε και μπάντες ακόμα πιο απλοϊκές, κατά βάθος, από τους Nirvana.
Δε γουστάρω Kurt Cobain και Nirvana επειδή θεωρώ ότι υστερούν σε ουσία. Κάθε δίσκος τους έχει από 2 άντε 3 κομμάτια που μετράνε (κάποια μάλιστα ομολογουμένως μετράνε πολύ) αλλά από κει και πέρα, μετριότητα.
Δε γουστάρω Cobain γιατί κατά τη γνώμη μου ήταν ένας μέτριος τραγουδιστής. Προσπαθούσε να βγάλει ένα vibe κυνισμού, μελαγχολίας ή κάτι τέτοιο στις ερμηνείες του, αλλά σε μένα ακούγεται περισσότερο σα να τραγουδούσε έχοντας ξυπνήσει πριν από λίγο. Ή μάλλον σα να τον είχαν ξυπνήσει και είχε σπαστεί.
Δε γουστάρω Nirvana επειδή αυτή η προσπάθειά τους να ακουστούν από πικροί μέχρι και εφιαλτικοί μου φαίνεται αποτυχημένη. Έχουν υπάρξει μπάντες που χρησιμοποιούν τεχνικές τύπου δυσαρμονίες, θόρυβο και τα ρέστα με αποτέλεσμα η μουσική τους να σε ταράζει. Στους Nirvana το αποτέλεσμα είναι να αναρωτιέσαι αν ξέχασαν να κουρδίσουν τα όργανά τους ή αν τους ξέφυγε κάποια νότα.

Οι Alice in Chains δε με τρελαίνουν, αλλά αυτό που προσπαθούσαν να κάνουν το έκαναν πιο ολοκληρωμένα από καλλιτεχνικής άποψης και έχουν να επιδείξουν μερικούς πολύ καλούς δίσκους, σε αντίθεση με τη μετριότητα των Nirvana.

Layne Staley.

και σιγά τον cobain μωρέ εδώ που τα λέμε. Pixies αντέγραφε, το χει πει και ο ίδιος εξάλλου.

Αλλά ον τοπικ, γενικά με νιρβάνα κ τρύπες μεγαλώσαμε και ας μας την έσπαγε απο ένα σημείο κ μετά να τους ακούμε παντού και πάντα, ενώ οι Alice in chains ήταν για μένα απλώς ένα απο τα πολλά άλλα (γαμάτα μεν) γκρουπ.

Τεσπά, έχω κάνει χεντμανγκη μέσα σε λεωφορείο σε εκδρομή στο σχολείο και με τους 2. Οπότε κλάην.

Κατά τα άλλα το ποστ του ανγμαρ είναι το πιο εύστοχο.

Βασικα, πιστευω πως οι Nirvana εχουν τρεις δισκους και ειναι και οι τρεις οπως πρεπει να ειναι (ασχετως αν το Bleach ειναι το αγαπημενο μου). Ποια κομματια δλδ θεωρεις πως ειναι τα καλυτερα; Το χω απορια.

Καταλαβαινω πως το εννοεις, βασει συστατικων, αλλα το κριτηριο που κανει ενα κομματι καλο ειναι το ποσο θα σε τραβηξει να το ακουσεις και οσο και αν ακουγονται “παιδικοι” σε δομες και ζυμωση, οι Nirvana ηταν καλοι στο να γραφουν πιασαρικα θεματα που δεν βαλτωνουν με την παροδο των ακροασεων. Αν μπορουσαν να το κανουν ολοι αυτο, θα ειχαν πιασει το στατους τους.

Καλά αυτά που γράφετε οι περισσότεροι, αλλά το θέμα εδώ δεν είναι η σύγκριση νιρβάνα και άλις ιν τσέηνς.
Γενικά ψιλοάκυρο το τόπικ καθότι μιλάμε για διαφορετικές περιπτώσεις, πάντως εγώ το έριξα στον κερτ γιατί θεωρώ ότι ως καλλιτεχνική προσωπικότητα ήταν άπειρα πιο επιδραστικός από τον λέην. Ο λέην φοβερός και ιδιαίτερος τραγουδιστής, αλλά οκ, ως εκεί.

εγω παλι δεν βλεπω καμια προσπαθεια στους νιρβανα να ακουστουν και να φανουν καπως, η μουσικη τους μου φαινεται πως ειναι ακριβως αυτο που ηταν ο κομπεην. μανιοκαθληπτικος, ευαισθητος, νευριασμενος, κυκλοθυμικος. ταυτοχρονα ειχε εξαιρετικο αυτι, καλο αισθητικο κριτηριο και καλες ιδεες.