Layne Staley vs Kurt Cobain

ασχετο
αλλα απο τι καταλαβα
δεν παιξανε κομματια απο nirvana
αλλα ενα τραγουδι που τζαμαρανε μαζι!

μιλαω για το nirvana-mccartney

…Layne Staley και Alice in Chains φυσικά:):!:

[/SPOILER]
να τα και τα αποδεικτικά στοιχεία! εντάξει δεν είμαι αντικειμενική.
ήθελα να πω ότι κατά τη γνώμη μου στον Cobain οι πειραματισμοί δεν πετύχαιναν, ειδικά με τα χρώματα στα μαλλιά

Layne , συναισθημα στα κοκκινα διαρκως …

simple for me…

LAYNE STALEY

Πάντως ένα απο τα κοινά τους σημεία ειναι οτι ηταν και οι 2 αυτοκαταστροφικοί…ο δε Cobain δεν αντεξε την τοση μεγάλη επιτυχία των Nirvana και εγινε αυτόχειρας…ο αλλος εμελλε να χαθεί απο αυτό που ματαια πάσχιζε να το διώξει μακρυά του…

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, είναι λίγο κουλή η σύγκριση και καταλήγει αναπόφευκτα σε Nirvana vs Alice Chains εν γένει. Ενιγουει, ας κάνω μια προσπάθεια.

Καταρχάς, μεταξύ των 2 συγκροτημάτων, [B]AIC[/B] δαγκωτό. Αυτό το [SIZE=“5”]Dirt[/SIZE] ρε, ω θεοί… :bow2: Και τα άλλα δύο με Staley και το τελευταίο τους-εκτός ενδιαφέροντος τόπικ αυτό βέβαια. Και άντε γεια. Οι [B]Νirvana[/B] πάλι δε μου έκαναν ποτέ το κλικ. Σεβαστή η παρουσία τους, η επιδραστικότητά τους, όλα. Απλώς εμένα δε με συγκίνησαν τόσο. Γουστάρω πολύ μερικά κομμάτια τους, κομματάρες δηλαδή, δεν αντιλέγω, αλλά σα σύνολο κάτι δε μου έκατσε ποτέ μάλλον.

Και πάμε και στα επιμέρους.
[B]Cobain[/B], χμ. Κάθε φορά που τον φέρνω στο μυαλό μου/ακούω γι αυτόν, σχηματίζω μάλλον την εικόνα του, ακόμα και μια σκιαγράφηση της προσωπικότητάς του, παρά τη μουσική του. Το θάνατό του, παρά το τι δημιούργησε στη ζωή του. Κακώς υποθέτω, αλλά έτσι έχει περάσει, έτσι άλλωστε έγινε ο θρύλος που θεωρείται ότι είναι. Είναι λίγο περίεργο, αλλά χωρίς να μου λέει κάτι η μουσική του μπορώ να του βγάλω το καπέλο για την επιδραστικότητά του, για το ότι στην τελική, θέλουμε δε θέλουμε, ήταν ο frontman όχι μιας μπάντας αλλά μιας ολόκληρης γενιάς και εποχής. Κοινώς, κατανοώ τους λόγους της γαματοσύνης του, μα μέχρι εκεί.
[B]Staley[/B]. Δεν έχω να πω τόσα πολλά εδώ, φωνάρα και τέλος. Τι χροιά, βάθος, δραματικότητα, σχεδόν σκοτάδια. Τι συναίσθημα που βγάζει αυτός ο άνθρωπος… Πόνος, ψυχή και πάλι πόνος. Τι ερμηνείες, τι στίχοι, τι όλα. (Άδικη η σύγκριση με Cobain που η φωνή του δεν ονειρεύεται καν τέτοια επίπεδα. Βέβαια δεν ήταν vocalist ο Kurt, αλίμονο.)

Φωνητικά αντικειμενικά καλύτερος ο Staley, επιδραστικότερος σαφώς ο Cobain. Προσωπικά τελικώς και για μένα, [I]Layne Staley[/I].

Με ολο το σεβασμο προς τους ανωτερω: none of the above…Andrew Wood RIP & Chris Cornell ! Aσχετο με το θεμα ,αλλα απο το grunge αυτες οι φωνες περασαν το test του χρονου και τις ακουω μεχρι σημερα με ευλαβεια!:respect:

O Wood ειχε υπέρτατη φωνή αλλα τελείως διαφορετική νομίζω απο τις γκραντζοφωνές(που ουτως ή άλλως ειναι γενικός όρος)
Πολυ πιο εκφραστικός κτλ , σε τελείως 80ς κλίμα.Άλλωστε πέθανε το 1990

Ψήφισα Staley αλλά κι εγώ με Κορνέλλ είμαι.

Φωνάρα, και το κυριότερο, σταμάτησε έγκαιρα τις βλακείες και ζει ακόμη :roll: