Led Zeppelin

μεγαλη και επιδραστικοτατη μπαντα την σεβομαι απεριοριστα:respect: …αλλα προσωπικα δεν μ αρεσουν,θεωρω πως υπηρξαν στα 70ες πολυ καλυτερες μπαντες που δεν εχουν πουλησει ουτε το 1/10 των δισκων τους π.χ. αλλα ειναι το ιδιο επιδραστικοι με τους zeps…

Συγκρότημα με ουσία και άποψη.Και κυρίως,κομμάτια αξεπέραστα.Όσες φορές και αν ακούω το stairway to heaven πάντα θα με αγγίζει.Και αυτό είναι μόνο ένα μέρος

Tεράστιοι…Απλά…8)

Σεβαστη η αποψη σου και εχεις καθε δικαιωμα να μην σαρεσουν , αλλα υπηρξαν ΠΟΛΥ καλυτερες μπαντες στα 70ς :-k :-k :-k

Ο απόλυτος θαυμασμός:

ναι θεωρω πως υπηρξαν…π.χ. μια μπαντα που θεωρω καλυτερη,στο στυλ των zeppelin π.χ. δηλαδη κυριως το hard/heavy blues που παιζανε,ειναι σιγουρα o υποτιμημενος εμπορικα στο εξωτερικο rory gallagher…(στην ελλαδα ευτυχως ειναι μεσα στους 4-5 αγαπημενους κιθαριστες του ελληνικου κοινου)
κοιτα υπαρχουν πολλες μπαντες αν τους βαλουμε στην ιδια δυνομοταξια hard rock oi π.χ. οι thin lizzy…

αλλα φιλε:wink: jimmy page please δεν θελω να μπω σε ανουσια αντιπαραθεση…ποιος ειναι ποιο καλος απ τον αλλον…[-X

τωρα αν θες τα κομματια που γουσταρω απο zeppelin για να αλλαξουμε θεμα8)

since i’ve been loving you…για μενα το πιο αγαπημενο μου…κορυφαιο
achilles last stand αν εβγαζαν 4-5 κομματια san ayto θα ηταν σιγουρα με στις αγαπημενες μου μπαντες…
stairway to heaven
heartbreaker
over the hills and far away
baby i’m gonna leave you…
all my love…

κατα τη γνωμη μου ειναι περιττο αυτο το θρεντ . τι να πεις για τους μεγαZeppelin???:wink:

Ουτε γω θελω να μπουμε σε αντιπαραθεση , ειπαμε σεβαστη η αποψη του καθενος . Απο οτι καταλαβα προτιμας πιο hard rock ηχο και οντως οι zeps δεν ηταν τετοια μπαντα .

αν και τα δυνατα τους κομματια επηρεασαν απιστευτα των μετεπειτα hard rock και metal ηχο!!!

Σιγουρα . Αλλωστε kai o Butler apo toys Sabbath kai o Blackmore απο τους purple παραδεχτηκαν οτι πηραν κατευθυνση προς τον hard ηχο αφου ακουσαν τον πρωτο δισκο των zeppelin . O blackmore παραδεχτηκε οτι βρηκαν τον gillan ψαχνοντας εναν τραγουδιστη στο styl toy Robert Plant . Κατα τη γνωμη δεν ηταν και πολλη καλη η επιλογη :stuck_out_tongue:

ακριβως…:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

αν και το αν υπηρχαν καλυτερες μπαντες δεν μπορουμε να το πουμε ευκολα,καθως μπαντες με παρομοιο ηχο με zeppelin δεν υπηρχαν.ή θα ταν πιο hard rock ή πιο blues\rock.εκτως αν το καλυτερος συνεπαγεται με την καλυτερη τεχνικη καταρτιση.
επειτα την συνεισφορα τους δεν πιστευω οτι μπορει κανεις να την απαρνηθει.
και επισης εκεινη την εποχη δεν μπορουμε να πουμε οτι υπηρχε ο εμπορικος δρομος της καταξιωσης και ο μη εμπορικος.ωστε να τους κατηγορησουμε οτι γινανε μεγαλοι λογω του οτι ηταν εμπορικοι!
οπωτε προσωπικα πιστευω οτι αξια φτασαν εκει που φτασαν και θεωρουνται μια απο τις μεγαλυτερες ροκ μπαντες ολων των εποχων.

Δεν ηταν ουτε χαρντ ροκ, ουτε μπλουζ ροκ. Επαιζαν Ζεππελιν ροκ κι αυτο ειναι που κανει τις μεγαλες μπαντες να ξεχωρισουν. Η μουσικη τους δεν μπαινει κατω απο ταμπελες. Ειχαν μπλουζ επιρροες, τζαζ νοοτροπια κι εχουν παιξει απο σπεης ροκ μεχρι ρεγγε, απο κελτικη μουσικη μεχρι φανκ κι απο φολκ μεχρι προγκρεσιβ.
Υποκειμενικα οι καλυτεροι, αν γινεται να μιλησω αντικειμενικα, μεσα στα 5 καλυτερα/πιο σημαντικα συγκροτηματα.
Επισης ηταν, χρονολογικα, το πρωτο σουπεργκρουπ αν αναλογιστει κανεις οτι και τα 4 μελη ηταν κορυφες στον τομεα τους. Επειτα ηρθαν οι Yes και οι ELP.

Συμφωνω . Και περα απο το blues ειχαν και επιρροες απο jazz και πολυ παραπανω apo acoustic kai folk . Γενικα ηταν μπαντα που συνδιαζε πολλα και δεν ηταν σαν τους Deep Purple που ηταν straight rock (δεν το λεω καθολου για να μειωσω τους Purple \poy αναμφιβολα ηταν πολυ μεγαλη μπαντα). Οσο αφορα την εμπορικοτητα , υπηρχαν και εκεινη την εποχη εμπορικη δρομοι . Οι zeppelin ποτε δεν παιξαν εμπορικη μουσικη παρολαυτα(ενοω τα κλισέ) . ειχανε φυσικά εμπορικα hitakia αλλα εγω μιλαω αν τους κρινεις σαν συνολο . Κανεναν δισκο τους αμα τον ακουσεις ολοκληρο δεν μπορεις να πεις οτι παιζαν “εμπορικά”

Νταξει, θεμα εμπορικοτητας δεν τιθεται. Αν ηταν εμπορικοι θα εβγαζαν σε single το Stairway.

Ρε παιδια τι το τοσο σπουδαιο εχει το stairway to heaven; Πριν απο το σολο (το …μπαλαντέ μερος), ειναι καπως βαρετο. Μετα ειναι πολυ ωραιο, αλλα δε νομιζω οτι του αξιζει τοση φημη, οπως και γενικοτερα στο συγκροτημα.
Φυσικα ηταν σπουδαιοι, και ασκησαν πολυ μαγεγαλη επιρροη, αλλα δεν μπορω να καταλαβω που οφειλεται αυτη η γιγαντιαια τους επιτυχια…

Στο οτι δεν εχουν ολοι το ιδιο γουστο. Κι εγω την ιδια απορια με σενα εχω για συγκροτηματα οπως οι Thin Lizzy. Αφου αρεσουν σε τοσους πολλους ομως σημαινει οτι οντως ειναι μεγαλο γκρουπ. Η αντικειμενικοτητα ειναι μια ευρεως διαδεδομενη υποκειμενικοτητα.

Ωραιο αυτο! Μονος σου το σκεφτηκες;;;

το stairway to heaven ειναι ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ…και με πολυπλοκο chord progression…αν και για το δευτερο δεν τρωω σπουδαιο κολλημα και 3 απλες συγχορδιες να ειχε,αν υπηρχε παρομοιο ακουστικο αποτελεσμα παλι το ιδιο θα ελεγα…μεσα στα κορυφαια 5-10 κομματια στην rock…

Οχι, το ειδα καπου αλλου αλλα μ’αρεσε και το κλεψα. Του βαζω κι ενα © τωρα και γινεται δικο μου.