Led Zeppelin

Αυτη η λογικη ειναι εντελως παραλογη . Που δλδ οφειλεται η επιτυχια twn Purple h twn Rainbow ?? Η μουσικη τους ηταν πολυ απλοτερη ως δομη , αρμονια και ενορχηστρωση . Ειναι ολα θεμα γουστου . Πολλα groops κανουν επιτυχια λογω μοδας και ευπεπτου υλικου , kamia clasic rock banda δεν μπορει φυσικα να ενταχθει σε αυτην την κατηγορια , οποτε ολα τα αλλα ειναι θεμα γουστου

Τα αγαπημένο μου συγκρότημα με διαφορά… Και σίγουρα από τα καλύτερα και μάλιστα σε όλους τους τομείς. Μάλλον δεν υπάρχει κάτι να προσθέσω σε όσα έχουν αναφερθεί για την αξία τους, μπορώ να όμως να πω ότι σε προσωπικό επίπεδο με επηρεάζουν απίστευτα. Κάθε όργανο αλλά κυρίως η φωνή του Plant με αγγίζει κατευθείαν στην ψυχή, σα να γίνεται ένα με αυτό που νοιώθω και βγαίνει με τη δική του (τους) φωνή.

:oops: :oops: :oops:

:lol: :lol:

Ποτε δεν εκατσα να τους ψαξω πολυ οσο θα ηθελα, αλλα ενα εχω να πω μονο…

Σεβασμος και Δεος…

Ειτε μας αρεσουν ειτε οχι… Απο τις μεγαλυτερες μπαντες του hard rock, και σιγουρα η μεγαλυτερη στα 70’s…

Προσωπηκοτητες ολοι τους, ειδικα οι Page/Plant, και με τον ξανθομαλλη να εχει ισως την καλυτερη rock φωνη…

Σε τετοιες μπαντες τα λογια ειναι περιττα, η μουσικη μιλαει καλυτερα…

!!!
Photoshop???

Εχω ακουσει πως ειναι πραγματικη η photo . hehe , those zeppelin bastards had a sick sense of humour , οπως λεγανε πολλοι τοτε :stuck_out_tongue:

http://pyzeppelin.free.fr/photos.htm

Παρα πολυ ωραιο site.:slight_smile:

Δεν ξερω,ουτε μ αφορα αν ηταν το μεγαλυτερο γκρουπ στα 70’ς,ξερω μονο οτι εγραψαν τραγουδια που ακομα εχουν απηχηση,διασκευαζονται και εχουν παραμεινει στις συνειδησεις των περισσοτερων ως κλασικα.4 μελη αρρηκτα δεμενα μεταξυ τους,με μια αξιοζηλευτη συνθετικη και σκηνικη χημεια,με πραγματικα"διονυσιακα"live(καμια σχεση με την μαστουρωμενη καρικατουρα του Τζιμ-Πατρινο καρναβαλι για παντα-Μορισσον),τα οποια τεσσερα μελη ενσαρκωσαν αυτο που λεγεται πλεον rock’n’roll τροπος ζωης στη νιοστη δυναμη.Επαιξαν μουσικη για τη μουσικη(οπως και τα περισσοτερα γκρουπ στα 70’ς)και οχι για να τα κονομησουν μονο και να γινουν γνωστες φατσες στα μιντια(εδω ας ευχαριστησουμε την ανωτερη υπαρξη που απετρεψε το MTV απο το να δημιουργηθει νωριτερα…).Ειναι επισης η προσωποποιηση της καλλιτεχνικης αξιοπρεπειας,διαλυοντας το γκρουπ οταν θεωρησαν πως η στιγμη το απαιτουσε και δεν περιοδευσαν ποτε σαν θλιβερο ρετρο τσιρκο,αναπολωντας τις χαμενες δοξες.Οι προσωπικες καριερες των εναπομειναντων ειναι απο αξιοπρεπεις μεχρι αριστουργηματικες(βλ.John Paul Jones) και ετσι και μονο η ειδηση μιας επερχομενης επανασυνδεσης προκαλει ντελιριο,καταδεικνυοντας το ποσο ο κοσμος εχει αναγκη απο πραγματικους καλλιτεχνες και οχι απο διατοντες αστερες- κατασκευασμενες τσιχλοφουσκες.

Συζήτηση νέων απλά γιατί αν αρχίσεις να υμνείς το Αερόπλοιο απλά επαναλαμβάνεσαι. (δεν είναι κακό βέβαια…) :wink:

Πάντως απ’ότι φαίνεται,στην επίμαχη photo,o Page στέλνει SMS…Παντού μπροστά από την εποχή του!:lol:

oχι sms μωρε, τσιγαρο δεν κραταει; :stuck_out_tongue:

ον τοπικ : για μενα στα 5 μεγαλυτερα bands ever

Λεντ αυτό για σενα ειδικά: :lightsabre:
Αν και δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνεις ανόλογο συνειρμό και μ’αυτό… :roll:

Απ τις καλυτερες μπαντες…

ωραια φωτο…:lol: :lol:

#-o #-o #-o

Είναι ένα τραγούδι από συνταρακτικό ως συγκλονιστικό! Όπως και πολλά άλλα από τα τραγούδια τους άλλωστε!
Για να μην αναφερθώ στο ότι είναι ένα τραγούδι και για το πως δεν είναι όλα όσα λάμπουν χρυσός και τα λεφτά δεν είναι το παν!
Ταιριάζει στο σήμερα περισσότερο από ποτέ.

Συμφωνώ με το ότι είναι μία μπάντα με ένα τελείως δικό της ήχο, που δε μπορούμε να κατατάξουμε σε ένα ή σε κάμποσα είδη μουσικής.

Για το πως κάνουν εμένα να νιώθω… έχω μπλέξει (συνδέσει) τη μισή ζωή μου με τα κομμάτια τους τόσο πολύ,
σε σημείο που ίσως σας φανεί γελοίο…αλλά για παράδειγμα δε μπορώ πια να ακούσω το babe i’m gonna leave you
χωρίς να βάλω τα κλάματα.

:lol: :lol: :lol:

Kαι μονο η αναφορα του ονοματος του καραγκιοζο-Τζιμ με οδηγησε στο να κανω ορθογραφικο.Φτου μου.Παω να το διορθωσω…:stuck_out_tongue:

1 bold : ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!!!
2 bold : john paul jones αντιστοιχο του george harrison?

Bλεπω οτι συμφωνουν και αλλοι μαζι μου οτι την καλυτερη σολο καριερα ακολουθησε ο Jonesy , αν και το τελευταιο του Plant επισης το θεωρω αριστουργημα

Δύσκολο να πεις “καλύτερη” γιατί ακολούθησαν πολύ διαφορετικές πορείες. Οι επιλογές του JPJ ήταν λιγότερο mainstream και το thunderthief ήταν πολύ καλό και δεν πολυκυκλοφόρησε εδώ.

Δεν είναι μόνο το Mighty Re-arranger αριστούργημα για εμένα αλλά και τα Manic Nirvana, Fate of Nations. Γενικά μου αρέσουν οι προσωπικές δουλειές του, απλά κάποιες της δεκαετίας 80 αδικούνται από παραγωγή και ενορχηστρώσεις που έχουν έντονα τα χαρακτηριστικά εκείνης της περιόδου και σήμερα ακούγονται κάπως “ληγμένες”. Ελπίζω να καταλαβάίνεις τι προσπαθώ να πώ :wink: