Leprous - Aphelion (2021)

εντάξει, οι τύποι πάλι παίζουν χωρίς αντίπαλο. Το τσέλο τα σπάει, τα φωνητικά τα σπάνε, οι δυναμικές τα σπάνε, τα ντραμς τα σπάνε, το εξώφυλλο (σε αντίθεση με εκείνο του άλμπουμ) τα σπάει, 10/10

2 Likes

Όλα καλά εκτός από το chorus. (It’s a miracle, miracle miracle…)
Εκει μου το χάλασε μάλλον, δεν μου φανηκε ότι ταιριάζει πολυ και με το ύφος γενικά του κομματιού και την ατμόσφαιρα.
Περίεργο και καλό τραγούδι πάντως.

Σούπερ το κομμάτι

1 Like

με το πρωτο ακουσμα δεν με τρελανε…αρχισε να μου αρεσει σχετικα μετα απο 3-4 φορες, αλλα θα ηθελα σε καποια σημεια λιγο πιο χεβυ κιθαρες…

Mediabook/ Bonus CD tracklist:

  1. Running Low

  2. Out Of Here

  3. Silhouette

  4. All The Moments

  5. Have You Ever?

  6. The Silent Revelation

  7. The Shadow Side

  8. On Hold

  9. Castaway Angels

  10. Nighttime Disguise

  1. A Prophecy To Trust <<<<< 👀
  1. Acquired Taste (Live 2021) <<<<<
2 Likes

Οι τύποι δεν παίζουν, απλά, μόνοι τους μπάλα. Φτιάξανε νέο γήπεδο.

Μαζέψτε τα σαγόνια σας από το πάτωμα.

4 Likes

Ωραίο κομμάτι, φυσικά ο Baard βασανίζει πάλι τα τύμπανα.
Πάμε για δισκάρα πάλι, ελπίζω να έχουμε και σκοτεινές στιγμές όπως το The Sky Is Red.

1 Like

Με μπερδευεις. Δεν ειναι σκοτεινο το Running Low?

Κι αυτο με μπερδευει γιατι δεν ξερω αν το εννοεις για καλο ή για κακο :stuck_out_tongue:

Λογικα το Have You Ever? ειναι διασκευη σε Offspring

Μπορεί στιχουργικά να είναι, αλλά οι μελωδίες της φωνής σε διάφορα σημεία είναι αρκετά “φωτεινές”(όχι στην αρχή προφανώς).
Όπως και οι κιθάρες εκεί που ροκάρουν.

Για τα τύμπανα που τα βασανίζει, για θετικό το λέει σίγουρα.

3 Likes

Για θετικό το λέω προφανώς, απο τους αγαπημένους μου drummers είναι.
Μουσικά δε μου φαίνεται τόσο σκοτεινό για να πω την αλήθεια.

1 Like

Σόρρυ για το off-topic, αλλά δεν κρατιέμαι:

Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι έχεις πάρει “εργολαβία” την διευκρίνηση του ύφους και των προθέσεων που λέει κάποιος κάτι (κυρίως σε πρόσφατα “παρεξηγήσιμα” post). Το λέω ως θετική παρατήρηση, ε; Για να μην υπάρχουν παρερμηνείες… αν κι εσύ καταλαβαίνεις πίσω από τις λέξεις :wink:!

1 Like

Μου θύμισε λίγο αυτό:

Το σημείο “miracle miracle miracle- liverpool liverpool liverpool” το βρήκα λίγο παράταιρο, κατά τα άλλα έχω μεγάλη περιέργεια για τον δίσκο

1 Like

Ακριβώς αυτή την περίοδο της μπάντας σκεφτόμουν, ασχέτως αν ηχητικά έχουν ακολουθήσει ακριβώς τους αντίθετους δρόμους - 70s revival οι PoS, 70ίλα με σύγχρονο ήχο οι Leprous.

@The_Black_League, ναι το έχω κάνει σίγουρα 3 φορές (ίσως και 4) - δεν ξέρω γιατί, μου βγαίνει! Ίσως είναι και λίγο σπαστικό βέβαια.

1 Like

δεν εχω ιδεα φιλε…εχω ακουσει ελαχιστα κομματια απο offspring και δεν το ξερω καν σαν τιτλο…

ελπιζω να μην ειναι διασκευη παντως…Ποτε δεν μου αρεσε οταν αναμεσα σε νεες συνθεσεις υπαρχει και διασκευη…(μπορω να το δεχτω πιο ευκολα ως bonus κομματι ή αν είναι ολοκληρος δισκος-ep με διασκευες… οπως το falling home πχ των PoS…
Για αυτον τον λογο ποτε δεν χωνεψα το gonna get close to you των Queensryche…τοσο γαματος δισκος με τοσα γαματα κομματια και αυτοι του γυρισαν και βιντεο…

Πλακα εκανα ρε συ, δεν υπαρχει ουτε 1 στο εκατομμυριο να ειναι διασκευη απο Offspring :stuck_out_tongue:

σου ειπα δεν το ξερω το κομματι και μου ειναι τοσο αδιαφορο γκρουπ που δεν το εβαλα καν απο περιεργεια να το ακουσω :stuck_out_tongue:

μπορει να κολλουσε που να ξερω; :stuck_out_tongue:

1 Like

Εμενα κι αυτο το σημειο, αλλα και ολοκληρο το τραγουδι μου φαινεται γενικα πολυ μελαγχολικο και εχει παντου μινορε, γι αυτο και το ειπα σκοτεινο πιο πανω. Δεν βλεπω τιποτα χαρουμενο ή αισιοδοξο στο τραγουδι.

Επισης, και ευτυχως το διπλοτσεκαρα, δεν λεει Λιβερπουλ προφανως :sweat_smile: αλλα liveable, liveable, liveable. Δε θα ηθελα μετα απο τοσα αριστουργηματα δισκους να αρχισω να αντιπαθω τους Leprous.

Παμε και με το βιντεο!

1 Like

Κάτι τρομπέτες, τρομπόνια και σαξόφωνα βλέπω στο βίντεο κλιπ, αν και δεν τα ακούω στο τραγούδι. Ωραία θα ήταν να το γυρίσουν εντελώς στο prog-blues σε κάποιο κομμάτι τους, έχουν βρει και το υπέροχο attire για να το υποστηρίξουν

Το τραγούδι είναι απλά υπέροχο. Αλλάζει τόσες κατευθύνσεις κι έχει τόσο έξυπνη αρμονία που κρατάει το μυαλό αγκιστρωμένο!

3 Likes

https://www.youtube.com/playlist?list=PL71VleYXt4t5YaPkWH3NFUTCSHkv-FT9y

τι λισταρα ειναι αυτη

ΤΟ ACQUIRED TASTE

3 Likes