Leprous - Aphelion (2021)

Πωπωπωπωπω, τι ερμηνεία το The Cloakkkkkkkkkk, γαμώωωωωω, φέρτε πίσω το COAAAAAAAAAL

1 Like

Δεν ξέρω, προσπάθησα με αυτούς αλλά δεν μπορώ να τους ακούσω. Έβαλα κάποιες προτάσεις που μου έβγαλε το γιουτουμπ αλλά δεν μπόρεσα να ακούσω ολόκληρο κομμάτι. Προσπαθώ να βρω τι με ενοχλεί. Σίγουρα τα φωνητικά, είναι αυτή η ποπ χροιά που με ενοχλεί. Μουσικά, σίγουρα είναι πολύ τεχνικοί, χωρίς παπατζιλίκια, αλλά μέχρι τώρα δεν έχει καταφέρει να με αρπάξει ούτε αυτό το στοιχείο. Πιο κοντά σε προγκ ροκ, παρά σε μέταλ αλλά δεν ξέρω αν είναι η έλλειψη έντονης κιθαριστικής διάθεσης που με ενοχλεί, αν κ ακούω διάφορα προγκ ροκ συγκροτήματα χωρίς να ψάχνω απαραίτητα για επιθετικές κιθάρες. Σίγουρα είναι δύσκολο να σχηματίσω γνώμη με σκόρπια κομμάτια, πόσο μάλλον όταν δεν καταφέρνω να τα ολοκληρώσω. Ένηγουεη.

ακου Bilateral, Coal, The Congregation

1 Like

Νομίζω το Malina είχα προσπαθήσει να ακούσω.

Πω ελα ρε ειναι απο το ακουστικο που εκανε ο Einar… που τα βρηκε αυτος και τα ανεβασε στο YouTube δεν ξερω, αλλα δεν περιμενω να ειναι online για παντα κιολας. Το ακουω τωρα. Απλα απιστευτη φωναρα ο τυπος, για μενα ανετα ο καλυτερος τραγουδιστης αυτην την στιγμη στον σκληρο ηχο (εδω και πολλα χρονια δηλαδη). Ολα τα τραγουδια μεσα απο την ψυχη του βγαινουν. Ειμαι στο Alleviate ακομα και η ανατριχιλα πεφτει συννεφο.

Jim Gray would like to know your location

1 Like

Οκ δεν τον ξερω, προχωραμε.

TO SLAVE.

1 Like

Το νέο τραγούδι ωραίο, πάντως. Από έναν οπαδό της United.

2 Likes

Ενδιαφέρον, προοδευτικό και ευχάριστα περίεργο το νέο κομμάτι. Δεν μου αρέσει το ρεφρέν, μου φαίνεται ασύνδετο με το υπόλοιπο ύφος του κομματιού (πολύ ποπ σε σχέση με το υπόλοιπο σκοτεινό ύφος) και μέτριο σαν σύλληψη με τα trademark αααααα από πίσω. Καλή πρώτη εντύπωση και προδιάθεση πάντως σε σχέση με όταν πρωτοέσκασε το Below, το οποίο ποτέ δεν θα χωνέψω μάλλον…

Αρκετά ενδιαφέρον, θα έλεγα. Αν και τα υπόλοιπα κομμάτια του άλμπουμ κινούνται στα ίδια επίπεδα, θα μιλάμε σίγουρα για μια πολύ αξιοπρεπή δουλειά. Τώρα, όσον αφορά την μπάντα, της οποίας τη δισκογραφία ούτως ή άλλως δεν έχω λιώσει οπότε δε θα μπω σε συγκρίσεις με τα προηγούμενα, διαφωνώ με τον προλαλήσαντα, αγαπώ τις εναλλαγές στο ύφος τους και είναι ο βασικός λόγος που με κρατάει το τραγούδι μέχρι τέλους.

Επίσης, αγαπημένα ντραμς.

Ελπίζω κι αυτό το άλμπουμ να ακούγεται το ίδιο ευχάριστα σε μένα όσο και το Imperial των Soen.

2 Likes

Αυριο νεο κομματι…

Νομιζω οτι αυτο θα ηταν πιο ωραιο εξωφυλλο για τον δισκο παντως…

4 Likes

Τέλεια νέα! Του Running Low είναι μέχρι στιγμής το αγαπημένο μου. Τα άλλα μου φαίνονται πολύ στάνταρ

8 Likes

Γυρίζει λίγο προς Malina ο ήχος σε αυτό το κομμάτι. Δε με χαλάει καθόλου.
Επίσης ρε άτιμε Baard, αυτα τα τύμπανα έχουν τον ήχο που πρέπει να έχουν τα drums το 2021. Υπέροχα.

4 Likes

ποοοοολυ καλο κομματι!!!νομιζω μου αρεσει λιγο περισσοτερο απο το προηγουμενο…

Προκαλείς να πατήσω play με τέτοιες δηλώσεις, να ξέρεις ε.

1 Like

Ολοκληρωμένο κομμάτι, από την άποψη ότι δεν του λείπει τίποτα για να είναι ένα ωραίο single. Από εκεί και πέρα, δεν προσφέρει τίποτα νέο στην ηχητική τους παλέτα, αν και εκτίμησα το πιο δυναμικό παίξιμο στο μπάσο (φταίει το ΥΤ που ακούγεται λίγο μουντό, ή έτσι ηχογραφήθηκε λέτε;). Όντως, επιστρέφει στη Malina εποχή, και δεν μου κάνει εντύπωση. Μιας και λένε ότι γράφτηκε πολύ αυθόρμητα και γρήγορα, περιμένω ότι θα έχει διάφορες ομοιότητες με τα προηγούμενα, ελπίζω όμως και σε αφιλτράριστους πειραματισμούς.

Είπε και έβαλε Darkthrone

3 Likes

Είμαι στο αεροδρόμιο για Νέο Κόσμο (όχι αυτόν της Δάφνης), και είχα μια θρησκευτική εμπειρία για 6 λεπτά, βάζοντας ακουστικά στο κινητό μου, την μάσκα μου, τα γυαλιά ηλίου, και κοιτώντας τα αεροπλανάκια έξω να απογειώνονται.

Διαφωνώ με τα σχόλια για Malina, καθώς αυτό το κομμάτι θα ήταν εντελώς παράταιρο σε αυτόν τον δίσκο. Αντιθέτως, είμαι πλέον βέβαιος ότι ο δίσκος θα είναι η φυσική συνέχεια του Malina, όπως το Pitfalls ήταν η αφύσικη (πλην εντελώς συνεπής) συνέχεια του Malina.

Με διασκεδάζει πάντοτε το ότι στα “χιτακια” των Leprous τα τύμπανα είναι πιο περίεργα και ενδιαφέροντα από ολόκληρες δισκογραφιες άλλων. Ο ήχος απλά εξαιρετικός, και όλα είναι όπως πρέπει, και από τους 6.

1 Like
4 Likes