Leprous @ Gagarin (2/3/2023)

Καλά ήταν :smiling_face_with_tear:

7 Likes

Συμβαινει σε ολους τις ηπειρους…

3 Likes

Djent Singers Stagediving In Athens Festival :crossed_fingers: :crossed_fingers:

2 Likes

Η συγκεκριμενη διοργανωση ηταν paperless :stuck_out_tongue:

Πολύ καλή φάση φαίνεται, χαίρομαι που όσοι πήγατε είδατε για μια ακόμα φορά κάτι εξαιρετικό.

Τους είδα για το Aphelion στις 9 Μαρτίου 2022 και επειδή τα σχέδια τους για αμερικανική περιοδεία το 2020 λόγω Covid19 δεν πραγματοποιήθηκαν ποτέ, έπαιξαν πέρυσι και τα 4 στανταρακια από το Pitfalls.

Λίγες μέρες πριν την συναυλία είχα ρωτήσει τον Raphael (που είναι απίστευτα φιλικός και κοινωνικος στα social media) αν μπορούν να παίξουν στη Νέα Υόρκη το Have You Ever, που είναι ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια από το Aphelion. Δεν υπήρχε στο setlist τους μέχρι εκείνη την στιγμή στην περιοδεία, και μου είχε απαντήσει “We’ll see what we can do! It’s possible!”. Τελικά το έπαιξαν και ήταν η πρώτη φορά που το έπαιζαν live. Καταπληκτικό τραγούδι. Πήρατε πολύ ωραίο setlist κι εσείς από ότι βλέπω. Εμένα μου έλειψε πολύ το On Hold, αλλά εσείς το απολαύσατε.

2 Likes

και εμενα μου αρεσει πολυ το Have You Ever? αλλα μου φαινεται περιεργη επιλογη για εναρκτηριο κομματι, και οταν διαβαζα τα σετλιστς παλιοτερα και τωρα στο παραπανω βιντεο

Κάπου πήρε το μάτι μου online ότι ο λόγος για τον οποίον η άλλη μπάντα που επαιζε δεν ήθελε να πουλήσει το merch της στην Ελλάδα, είναι γιατί ο διοργανωτής θα έπαιρνε το 47% των εσόδων από κάθε μπλουζάκι/ρούχο.

Αηδία απλα.

"Έλα φίλε θα σου βάλω 2 πάγκους που βρήκα στην λαϊκή προχθές για να πουλήσεις τα πράματα σου, χρυσό θα σε κάνω, σε έφτιαξα πάλι, μόνο 47% ζητάω και λίγα είναι, όλοι οι άλλοι ζητάνε 55% , κοψοχρονια είναι "

Στον ίδιο χώρο πριν καμιά 10αρια χρόνια οι sacred reich λόγω αυτού του γεγονότος πουλούσαν οι ίδιοι τα μπλουζάκια τους μετά το λαιβ από τη σκηνή νομιζω δεκαευρω

7 Likes

θενκσ φορ δε ινφο

Μις και πιάνω ένα πιο μικρό ηλικιακό γκρουπ (:stuck_out_tongue: ), να σας πω πως δεν θα έπρεπε να σας κάνει τόση εντύπωση που παρεβρέθηκαν νεότερα άτομα στην συναυλία. Οι Leprous έχουν πολλή πέραση στις ηλικίες που αναφέρατε (25-30 χονδρικά) και έχουν μαζέψει ακροατές που δεν έχουν και μεγάλη σχέση με τον ήχο, είναι λίγο πιο τουρίστες και δεν έχουν ψαχτει (και ίσως ούτε πρόκειται) πολύ παραπάνω.

Δεν το γράφω καθόλου ελιτιστικα, αντιθέτως το θεωρώ αρκετά θετικό πως μια σύγχρονη μπάντα ψάρεψε και πιο “ανυποψίαστα” αυτιά και σε κάποιο βαθμό λειτούργησε σαν gateway, ενδεχομένως, σε τέτοιους ήχους.

4 Likes

Ο διοργανωτής δε θα έπαιρνε τίποτα. Έχουμε κάνει πάρα πολλά posts σχετικά, μόλις λίγο πιο πάνω. Υπάρχει ΦΠΑ και υπάρχει και ένα ποσοστό που ζητάει το venue. Οι Monuments είπαν ότι συνολικά αυτές οι κρατήσεις ήταν το 43% των εσόδων νομίζω, οπότε αποφάσισαν να μη βγάλουν merch.

Στον ίδιο χώρο για τον ίδιο λόγο έχει γίνει γελοίο live μετά το οποίο γνωστή μπάντα έφυγε υποτίθεται για Θεσσαλονίκη και δε σταμάτησε ποτέ :stuck_out_tongue:. Όπως είπε κι ο @Outshined πιο πάνω, το θέμα δεν είναι ακριβώς απλό, είναι σύνθετο.

Το καταλάβαμε όταν φάγαμε μέσα στη μάπα μας τα κωλοκινητά τους και μέσα στα αυτιά μας τα αδιάφορα νέα τους :stuck_out_tongue:

Να σου πω ότι κατάλαβα Παντελή ψέματα θα είναι

1 Like

Θα σου πω εγώ που κατάλαβα. Απλά βγάζει λίγο εμπάθεια για τους WASP.

1 Like

Δυο λόγια και από μας με τον @Ktn

6 Likes

Εξαιρετική ανταπόκριση… Είμαι στο διάλειμμα στην δουλειά σε ένα σχολείο στο Μπρούκλιν μεσημεράκι, και πραγματικά τηλεμεταφερθηκα νοητά στο Γκαγκάριν σε βραδινή ώρα και με μουσικές να παίζουν στο μυαλό μου. Οι Λεπρους είναι από τις ελάχιστες μπάντες πλέον από αυτές που ακολουθώ σταθερά, που έχουν τόσο κοντινή σχέση με τους φανς τους. Οπότε μου ήταν πολύ εύκολο να φανταστώ πολύ ζωντανά όλες τις περιγραφές για την επικοινωνία του Einar με το κοινό και του Toro στα παρασκήνια.

Δεν μπορώ καν να φανταστώ πως μπορεί να ένιωσε το κοινό κατά την εκτέλεση του The Last Milestone υπό τις συνθήκες θρήνου για το δυστύχημα στα Τέμπη, γιατί έχω δει τους Leprous να μπαίνουν σε συναυλία με αυτό το τραγούδι και τον Raphael να σολαρει, και η εμπειρία ήταν απλά μυσταγωγικη.

Κρίμα που σας έτυχε το Forced Entry αντί για το Acquired Taste αλλά τι να γίνει.

ΥΓ. Σημείωση, ο Raphael είναι ημι-μονιμο μέλος της μπάντας από το 2017, και μέλος κάθε περιοδείας έκτοτε, δεν έγινε πρόσφατα δηλαδή.

2 Likes

Μεταξύ μας, όσο δεν γκάριζα “ΤΗΕ VALLEAAEYEYYYEYEYUGGGGGΗ”, φώναζα για το Forced Entry, καθώς είναι ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια των Leprous και θα ξενέρωνα αν έπαιζαν αντί αυτού κάποιο άλλο (θα ξενέρωνα λιγότερο αν έπαιζαν το Acquired Taste).

το καλό είναι οτι είναι νέοι όλοι τους σε ηλικια οπότε υποθετικα έχουν πολλά χρόνια ακόμα μπροστά τους να μας δίνουν υλικό.
χαίρομαι που περάσατε καλά βλέπω και κάποια βιντεάκια που ανεβηκαν και όντως πρέπει να ήταν απίστευτη ατμόσφαιρα.
την επόμενη φορά πισττεύω να τα καταφέρω και να κατέβω.

2 Likes

Ότι πιο wholesome θα δείτε σήμερα

9 Likes

Αξιολάτρευτοι θεούληδες.

1 Like

Οσοι ησασταν μεσα, πως γινεται να μην μουσκεψαν τα ματια σας?

Το μεσαιο σημειο, που δεν υπαρχει στην εκδοση του τραγουδιου στον δισκο, ειναι το σολο του Raphael με το οποιο ξεκινουσαν τις συναυλιες τους στην περιοδεια του Malina. Το οποιο το ακολουθουσε το Bonneville, για την απολυτη συναισθηματικη ισοπεδωση.