Leprous @ Gagarin (2/3/2023)

Το πόσο πρέπει να πουλήσουν για να βγάλουν, το ξέρουν αυτοί και η δική τους πλευρά είναι πράγματι αυτή που λένε. Η δική μου πλευρά είναι ότι δεν έχω διάθεση να πληρώσω για ένα μπλουζάκι περισσότερα απ’ όσα πληρώνω για το εισιτήριο. Γιατί όπως η μπάντα βλέπει αυτό που τελικά μπαίνει στην τσέπη της, έτσι και ο οπαδός βλέπει αυτό που τελικά βγαίνει από τη δικιά του.

EDIT: Παρεμπιπτόντως, εξαιρετικά τίμια μπάντα στο συγκεκριμένο θέμα είναι οι Riverside. Πάρα πολύ ωραία σχέδια, καλά υφάσματα και τιμές κάπου στο 20ευρο, απ’ όσο θυμάμαι.

3 Likes

πω πω,ευτυχως που δε πηγα προς τα μπλουζακια.εμφανιση μαγικη για ακομη μια φορα.ξερεις παντα οτι θα πας κ θα σε ταξιδεψουν

1 Like

Έγινε θέμα και στον διεθνή τύπο πάντως.

Είναι λίγο περίπλοκο όλο το θέμα. Αλλά ξέρω από πρώτο χέρι ότι οι περισσότερες μπάντες που παίζουν support σε τέτοιες περιοδείες από το merch προσπαθούν να βγάλουν κάτι. Οπότε δεν βγάζει κανένα νόημα να μην διαθέτουν το merch τους. Και χθες οι Monuments είχαν ζήτηση για merch. Από την άλλη οι πιθανότητες είναι να πως όλα τα παραπάνω ήταν ήδη προσυμφωνημένα. Κρίμα όπως και να έχει.

6 Likes

τελευταία μου έκανε και μένα εντύπωση που έχουν πάει οι τιμές στο merch και δεν είναι και στο αντιστοιχο καλαθι του νοικοκυριου να μας εξηγησει καποιος υπουργος οτι φταιει ο πολεμος στην ουκρανια, οι διεθνεις συνθηκες ή το ufo πανω στην αλάσκα.

αλλά πλεον είναι ξεκαθαρο συμφωνα με τις ανακοινωσεις των kalandra και monuments πως πανω στις τιμες που είχαν οι ιδιοι θα εμπαινε καπελο 18% (μαγαζι ή διοργανωτης, δεν μου ειναι ξεκαθαρο) + 24% (φπα), ε, σου λεει “παρτε τα online παιδια, θα σας ερθει φθηνοτερα” και εχουν δικιο

5 Likes

Παντα ετσι δεν ηταν; Δεν ξύπνησε μια μέρα το Gagarin και το κάθε Gagarin και είπε “θα πάρω μερίδιο” ή “θα βάλω ΦΠΑ”, αυτά συμβαίνουν εδώ και χρόνια ρε παιδιά.

εξαρταται καθε φορα απο τη συμφωνια, πχ στο horns up festival δεν ειχαν καπελο καθολου, το ποσοστο του μαγαζιου/διοργανωτη (ειναι μπερδεμενο καθε φορα) ειναι κατι αοριστο δηλαδη, μπορει ναναι 0, μπορει να ειναι 30, οτι θελει ο καθενας

Συγγνώμη, αλλά το Horns Up είναι κάτι αρκετά διαφορετικό. Και στο Solidarity (τυχαίο παράδειγμα) μπορεί τα μερίδια να ήταν πολύ διαφορετικά, αλλά ο κανόνας είναι ότι μπαίνει ΦΠΑ γιατί τον ζητάει το κράτος και ότι το μαγαζί έχει ένα μερίδιο γιατί ουσιαστικά πουλάς μέσω αυτού. Δεν ξέρω τις λεπτομέρειες των συμφωνιών που κάνουν μπάντες, μαγαζιά, ατζέντηδες, αλλά εμένα ούτε ο ΦΠΑ μου φαίνεται παράλογος, ούτε το να παίρνει ένα μερίδιο το μαγαζί. Το ύψος να το συζητήσουμε, αλλά η ύπαρξη μια χαρά θεμιτή είναι.

Προσφορά και ζήτηση είναι παιδιά. Όποιος θέλει, ανοίγει το πορτοφόλι του, όποιος δε θέλει, δεν το ανοίγει. Δε μιλάμε και για είδη πρώτης ανάγκης. Εμένα η γνώμη μου είναι ότι αν δεν αγοράσει κανένας μπλουζάκια με 35€, την επόμενη φορά θα έχουν 25€.

3 Likes

Να επισημάνω τρία πράγματα που μου έκαναν πολύ θετική εντύπωση χτες:

  • Ο πιο μικρός από ότι τον ανέμενα μέσος όρος ηλικίας του κοινού. Πολλά παιδιά μεταξύ 25-30, πολύ ψημένα με την μουσική των Leprous (Κανένα δεν φάνηκε βέβαια να ξέρει το “Forced Entry” αλλά το εκτίμησαν!)
  • Δεν είδα να ανάβει ούτε ένα τσιγάρο. Μου φαινόταν αδιανόητο.
  • Όλος ο κόσμος - και οι Leprous - έδειξαν τον απαιτούμενο σεβασμό. Και φάνηκε ειλικρινές όλο αυτό.
11 Likes

μα δε διαφωνω σαυτο που λες, είναι προφανες πως ο καθενας κρινει αναλογα με την τσεπη του. προσωπικα επιλεγω τη χερι με χερι συναλλαγη οταν προκειται για ελληνικα σχηματα ενω την αγορα βινυλιων την αποφευγω σε συναυλιακους χωρους και για πρακτικους λογους πλεον μιας και σπανια θα κατσω πισω στο μπαρ ωστε να μη γυρισει σπασμενο σπιτι.

2 Likes

Υπήρξανε κάποιοι πίθηκοι, αλλά ευτυχώς δεν υπήρξαν πολλοί που τους μιμήθηκαν. Η πιο καλή φορά εδώ και πάρα πολύ καιρό σε μαγαζί που “απαγορεύεται” το κάπνισμα (γιατί σε ορισμένα, όντως απαγορεύεται).

Να πούμε για όσους δεν ήταν ότι λίγο πριν βγούνε οι Leprous, ακούστηκε μια ανακοίνωση από τα μεγάφωνα η οποία ζήτησε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων εκ μέρους των Leprous, Monuments, Kalandra και Gagarin, το οποίο και τηρήθηκε μέχρι κεραίας. Επίσης οι Leprous έπαιξαν κομμάτι ειδικά για Ελλάδα στη μνήμη των θυμάτων.

14 Likes

Αυτο δεν το πολυκαταλαβαίνω αλλά ίσως δεν έχω και context. Αν δεν απασχολείς προσωπικό, πέραν του ΦΠΑ (λογικο) και χρεώσεις τυπου προμήθειας για POS, αν ειναι ετσι να παίρνουν κ οι μπάντες μερίδιο από το μπαρ, αφου το μπαρ δουλεύει επειδή κάποιοι είναι στη σκηνή κ παίζουν μουσική.

Προφανώς είναι όλα θέμα deal και προφανώς κάθε πλευρά θέλει να βγάλει χρήματα από την πλευρά της, κι αυτό που λες οτι με το πορτοφόλι του ο καθένας υποστηρίζει (ή όχι) με βρίσκει σύμφωνο 100%

3 Likes

Γενικότερα υπάρχει θέμα με τις μπάντες και το merch στις συναυλίες και αν δεν κάνω λάθος το ανέδειξαν οι Architects

2 Likes

Εμένα η άποψη μου είναι ότι μέσα από όλο αυτό ζημιομενες βγαίνουν οι μπάντες

Θεωρώ στο επίπεδο των monuments είναι τεράστια ζημία η έλλειψη εσόδων χθες ( ειδικά αν γίνεται συχνά ή συνέχεια )

Και σε βάθος χρόνου όλοι αυτοί οι μικροί θα κλαταρουν οικονομικά, αναλογιζόμενος κιόλας το ποσό παραπονιούνται μπάντες επιπέδου Architects

2 Likes

Το μαγαζί παίρνει μερίδιο απο το λάιβ, από τις πωλήσεις σε ποτά. Μου φαίνεται το να ζητάς από τον άλλον ποσοστό για να πουλήσει τo merch του, είναι στα όρια της απληστίας και εξηγούμαι: Nαι μεν δεν είναι παράλογο να ζητήσει ο αλλος κάποιο λογικό ποσοστό επί των πωλήσεων του merch επειδή του δίνει τον χώρο να το κάνει, από την άλλη μιλάμε για μια περίοδο όπου επιτέλους μπορούν και γίνονται λάιβ, όλοι προσπαθούν να ορθοποδήσουν (συν την συνολική οικονομική κατάσταση) και ο ένας εξαρτάται από τον άλλον. Αν το venue δεν έχει συγκροτήματα, θα κλίσει, αν οι καλλιτέχνες δεν έχουν έσοδα από αυτό θα μειώσουν τις εμφανίσεις τους γιατί δεν θα βγαίνουν, το οποίο επηρεάζει την οικονομική κατάσταση των venues κ.ο.κ - φαύλος κύκλος. Λίγη λογική θέλει. Όλα έχουν ανέβει, λίγη αλληλοκατανόηση θέλει.

Ο καταναλωτής από την άλλη φυσικά και θα πρέπει να κάνει αυτό που τον συμφέρει. Δεν γνωρίζω κατά πόσο αυτό θα μειώσει την τιμή την επόμενη φορά που θα έρθουν. Τώρα αν ο φίλος από τους Monuments λέει πως με τα καπέλα, πρέπει να πουλήσει το hoodie 100 ευρώ, αλλιώς δεν βγαίνει ή τα καπέλα είναι της τάξης του 80% (!!) ή θεωρούν πως είναι οκ να πουλήσουν ένα μπλουζάκι 50 ευρώ, το οποίο, ε να το βάλουν στον ποπό τους τελικά.

3 Likes

Θρίαμβος ξανά. Αυτό μόνο. Την επόμενη σε μεγαλύτερο χώρο.

3 Likes

Btw, 70 λίρες στο επίσημο κατάστημα, δηλαδή κάπου 80€. Εννοείται βάζουν και ΦΠΑ. Με ταχυδρομικά και τελωνεία, είμαστε σίγουροι ότι θα φτάσει σε εμάς με κάτω 100€;

Το κλειδί είναι στο “λογικό ποσοστό” πιστεύω. Τα ποσοστά που διαβάζω δε μου φαίνονται πολύ λογικά :grinning:.

1 Like

Στον ποπούλη τους λοιπόν, ξεκάθαρα.

Από την άλλη, το '19 οι Leprous τα μπλουζάκια τα είχαν 25 γιουρο, τώρα τα 35 μου φαίνονται υπερβολή.
Aπό το site τους βγαίνουν κοντά 32 χωρίς τελωνείο
image_2023-03-03_105932062

και αυτό είναι από το '19:
image

Eχουν μια συνέπεια στις τιμές πάντως. Το ότι τις ανέβασαν 10 ευρώ βέβαια, μάλλον θα μείνουν με τα μπαλάκια στο χέρι.

Άλλη αμφιλεγόμενη κίνηση είναι να διατηρούν οι μπάντες τα καταστήματά τους στο UK τώρα με το brexit. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να αλλάξει κάτι τέτοιο, αλλά το βρίσκω λίγο χαζομάρα.

1 Like

Πάντως για να επανέλθουμε στα του live, ήθελα να τονίσω κ αυτό που είπε ο @Outshined για τη σύνθεση του κοινού ηλικιακά.
Επίσης, πολύ θετικό είδα κ το γεγονός ότι τα κινητά ήταν ψιλομαζεμένα κ ο κόσμος συμμετείχε πολύ ενεργά, και στα support acts.

Θα συνεχίσω να λέω ότι πρέπει να γίνει κάποιο μοντερνο/djent φεστιβαλάκι or something, το κοινό υπάρχει, το είδαμε και στους Tesseract, το είδαμε κ με τους Μonuments, είμαστε πολλοί :laughing:

5 Likes

Με co-headline Meshuggah-Periphery και τον χτυπάω στο πάτωμα

4 Likes