Leprous - Pitfalls [2019]

Μετα τα 4 συνεχομενα χαστουκια κατα τα 4 προηγουμενα ετη της δεκαετιας με μονο αριθμο, περιμενουμε το 5ο χαστουκι στις 25 Οκτωβριου. Σε ολες τις ιστοσελιδες αναφερεται ως η ημερομηνια κυκλοφοριας, ενω ο τιτλος του δισκου ειναι αν μη τι αλλο ιδιαιτερος. Προβλεπω αρκετα εγχορδα και μια αρκετα πιο ποπ αισθητικη απο οτι στο παρελθον, αλλα για να δουμε. Η πιο αναμενομενη κυκλοφορια της χρονιας για μενα προσωπικα.

2618fce653717471de18c778fa862c233

  1. Below (05:53)
  2. I Lose Hope (04:44)
  3. Observe The Train (05:08)
  4. By My Throne (05:45)
  5. Alleviate (03:42)
  6. At The Bottom (07:21)
  7. Distant Bells (07:23)
  8. Foreigner (03:52)
  9. The Sky Is Red (11:22)
  10. Golden Prayers (04:28) * Bonus Track
  11. Angel (06:27) * Massive Attack Cover / Bonus Track
10 Likes

Μεγάλες προσδοκίες για τούτο.

1 Like

ποτε θα βγαλουν και κανενα acoustic

Νομίζω ήδη είχαν πει ότι το νέο άλμπουμ θα πάει σε πιο ποπ κατεύθυνση που μάλλον δεν θα άρεσει στους μέταλ fans. Λιγότερες κιθάρες κλπ…

Λιγότερο metal, περισσότερο metal, I don’t fucking care, αρκεί να συνεχίσουν να γράφουν κολληματικές κομματάρες.

2 Likes

Προσωπικά δεν θα με χαλούσε καθόλου να βγει αληθινή η πρόβλεψη σου, γιατί μου αρέσει η γενικότερη αισθητική τους σαν μπάντα.

Κάτι άσχετο με το νέο άλμπουμ…Τι τρέχει με το ντεμπούτο τους? (Tall Poppy Syndrome) Δεν έχω ακούσει νότα η αλήθεια ακόμη, αλλά βλέπω τριγύρω να μην αναφέρεται σχεδόν καθόλου.

1 Like

To ντεμπούτο έχει κομματάρες, ακούγεται βέβαια πιο ερασιτεχνικό αλλά και πάλι αξίζει.

2 Likes

Το Tall Poppy Syndrome μου φέρνει λίγο σε Pain of Salvation (με κατώτερες συνθέσεις). Passing και White ξεχωρίζουν.

Το πραγματικό ντεμπούτο όμως είναι το Aeolia. Έχει και κάμποσες death metal στιγμές.

edit: Υπάρχει και το Silent Waters από πιο πριν αλλά με τρία μόνο κομμάτια

2 Likes

Είναι ωραίοι οι Leprous, αλλά αυτό το πράγμα με την αταλάντευτη συχνότητα “ένας δίσκος ανά 2 έτη”, μου φέρνει σε εντελώς βιομηχανοποιημένη παραγωγή.
Απορώ μάλιστα που παρέκκλιναν από τον κανόνα που τους θέλει να κυκλοφορούν όλους τους προηγούμενους δίσκους τους είτε τον Μάιο είτε τον Αύγουστο κάθε δεύτερου έτους!

1 Like

Προκειται ομως για μια μπαντα που εχει κυκλοφορησει 5 δισκους στην καριερα της, και ουσιαστικα συμπληρωνουν μια δεκαετια δισκογραφιας φετος. Και μιλαμε για μια μπαντα που εχει εμπνευση πολλαπλασια αλλων μπαντων (και στο χωρο και σε αλλους χωρους). Ολα μας τα αγαπημενα συγκροτηματα εβγαλαν ουσιαστικα μια πενταδα δισκων μεσα στην πρωτη τους δεκαετια, οποιο κι αν σκεφτεις.

Δεν ειναι καθολου περιεργο κατα την γνωμη μου, δεν ειναι οτι το εχουν ως κανονα να βγαζουν δισκο καθε 2 χρονια, απλα ετσι τους βγαινει γιατι γραφουν μουσικη ολη την ωρα, ακομα και κατα την διαρκεια περιοδειων. Αν αυτο συνεχιστει και μετα τον 6ο ή 7ο δισκο, τοτε ναι, θα ειμαι μαζι σου θεωρητικα, γιατι σε εκεινο το σημειο παραδοσιακα “πεφτει” η παραγωγη των περισσοτερων συγκροτηματων, και σε οσα δεν πεφτει, πεφτει η ποιοτητα καπως ας πουμε (βλεπε Dream Theater).

4 Likes

Το εναρκτηριο ποστ ενημερωθηκε με εξωφυλλο και tracklist.

Δυο εφταλεπτα κι ενα 11λεπτο τραγουδι… αν μη τι αλλο ενδιαφερον. Υποψιαζομαι πολλες ατμοσφαιριλες. Τα 5 πρωτα τα κοβω για χιτακια. Ευχαριστο το οτι θα περιεχει μεσα και την υπερκομματαρα Golden Prayers οπως επισης και την διασκευαρα σε Massive Attack.

3 Likes

Και το καλυτερο εξώφυλλό δισκου που ειχαν ποτε…

Κάποιος διαβάζει σωστά το reddit του!

Πολύ - πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και όντως το εξώφυλλο είναι πολλά υποσχόμενο…

Ωραίο το εξώφυλλο, διαφορετικό θα έλεγα αλλά και ταιριαστό με την αισθητική τους.

Ενδιαφέρον θα είχε και ένα άλμπουμ με διασκευές, γιατί το Angel το διασκεύασαν πανέμορφα.

Πάντως έχω βρει το αδύναμο σημείο τους :yum: (για εμένα πάντα ε)
Τα τελευταία χρόνια ψάχνω να αγοράσω κάποιο t-shirt τους και δεν έχω βρει κάποιο σχέδιο που να μου αρέσει.

1 Like

Να πω την αληθεια, αυτή η πιο ποπ κατεύθυνση με τα χιτακια που φαίνεται ότι θα έχει ο νέος δίσκος δεν μου ακούγεται πολύ καλά, αλλά οκ, είναι μπανταρα και περιμένω να δω τι νέο θα μας παρουσιάσουν.
Ωραίο εξώφυλλο.

*αν εχει πνευστα οπως το εξωφυλλο ακομα καλυτερα

*αν βρει κανεις μπλουζακι να πει και εμενα
(και για Sleepin Pillow)

2 Likes

Vocalist/keyboardist Einar Solberg comments:

“It’s the album no-one is expecting from Leprous. When you think you know where it’s headed, you’ll realize that you’re wrong. It’s not only by far the biggest production and musical departure we’ve done, but the also most personal and honest. The album has been written through one of my toughest years, where I struggled with depression and anxiety. No filters, no metaphors, just the truth. They say that writing music is therapeutic. but I would say that it’s an understatement. For me ‘Pitfalls’ is the result of 1,5 years of learning how to get through the dark tunnel. The music has been my torch.

https://mailchi.mp/headofpr/leprous-announce-release-of-new-album-pitfalls-touring-across-europe-upon-release-new-singlevideo-coming-on-friday

5 Likes

Προβλεπεται μεγάλος δισκος

1 Like

Ε με τετοιο εξωφυλλο και δηλωσεις, τα περιθωρια για οτιδηποτε αλλο μηδενιζονται!

2 Likes

έχουν την προσοχή μου

1 Like