Leprous - Pitfalls [2019]

Πολύ exciting δηλώσεις.

Όμως, το προαίσθημά μου λέει ότι θα είναι πολύ λιγότερο μεταλ απ’ ότι περιμένουμε. Από την άλλη, when I think I know where it’s headed, I’ll realize I’m wrong. Για να δούμε…

Εχω μεγάλη εμπιστοσύνη στους Leprous σε αυτήν την φάση της καριέρας τους, για διάφορους λόγους, που δεν έχουν να κάνουν με φανμποηλικια.

  • Έχουν κρατήσει το ίδιο line up για τρεις δίσκους πλέον, με τον Baard να είναι ένας από τους καλύτερους drummers παγκοσμίως, και να τους έχει πάει σε άλλο επίπεδο τεχνικά (που ήδη ήταν ψηλά)
  • Η ως τώρα μουσική τους εξέλιξη τους έχει δώσει στάτους μοναδικότητας, αφού δεν μοιάζουν πλέον με καμία άλλη μπάντα (κάτι που δεν ισχυε στα πρώτα 2 άλμπουμς) και δε φαίνεται να θέλουν να μείνουν στάσιμοι.
  • Η πρόσφατη προσθήκη του τσελιστα ουσιαστικό ως ημιμονιμο μέλος της μπάντας, σε συνδυασμό με την εισαγωγή στις συναυλίες της πιο πρόσφατης περιοδείας τους, το τέλος του Stuck και το τελευταίο τραγούδι στο Malina, δείχνει ότι ΜΑΛΛΟΝ (με κάθε επιφύλαξη) ο δίσκος θα έχει πολλή ατμοσφαιριλα, η οποία τους πάει πολύ.
  • Η διασκευή στο Angel, το Golden Prayers που δεν πρόλαβε να μπει στο Malina, και ο τρόπος που παίζουν τραγούδια όπως το Bonneville στις συναυλίες, δείχνει μια στροφή προς σουπερ μελωδικές στιγμές, το οποίο επίσης τους πάει.
  • Ό,τι δηλώσεις έχουν κάνει για το Pitfalls, δείχνουν έναν δίσκο στον οποίο θα βγάζουν τα εσώψυχά τους, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Η ειλικρίνεια είναι πολύ βασική στην μουσική.

Δεν ξέρω πόσο θα μου αρέσει ο δίσκος και που θα μπει στην κατάταξη για όποιον ενδιαφέρεται σε ψυχαναγκαστικο σημείο με αυτά. Μπορεί να είναι το καλύτερο τους, μπορεί κάπου στη μέση. Το να είναι το “χειρότερο” τους λίγο δυσκολο. Θα δούμε όμως. Σίγουρα πλέον οι απαιτήσεις έχουν ανέβει. Εγώ προσωπικά ελπίζω σε έναν δίσκο όσο λιγότερο μεταλ γίνεται.

2 Likes

Συγγνωμη για το double post αλλα επρεπε.

Σε αυτην την ιστοσελιδα βλεπετε την τεχνης της Ινδονήσιας στην οποια ανηκει το εξωφυλλο για το Pitfalls. Οπως ειπε κι ενας πολυ καλος μου φιλος, μακαρι να ειναι ολο το booklet με την τεχνη της.

4 Likes

Αύριο κάνει την ηχητική του εμφάνιση το “Below”. Για τους έχοντες λογαριασμό στο spotify, σήμερα στις 12 τα μεσάνυχτα - την ώρα των φαντασμάτων και των μεταμορφωμένων σε κολοκύθες - το τραγούδι θα είναι διαθέσιμο.

6 Likes

Ω ρε μάνα ήχος στα πλήκτρα… Το βίντεο πάντως θα κάνει πρεμιέρα 11 το πρωί αύριο CET. Άρα μεσημέρι 12 Ελλάδα

Οποιος εχει VPN και μπορει να το θεσει σε Αυστραλια, μπορει να δει ηδη το βιντεο αποπανω.

Σοκ.

11/10

Πληκτρα, εγχορδα, μελωδια, δυναμικες, trip hop και φωνητικα Einar απλα καλυτερα απο ποτε.

7 Likes

Χμμμ, δεν τρελάθηκα, αλλά το βρίσκω πολύ πολυ ενδιαφέρον και ειλικρινές.

Είναι πάρα πολύ κινηματογραφικό βασικά.

Οι στίχοι πολύ γνήσιοι και προσεγμένοι, φαίνεται να βγαίνουν από την ψυχή του.

Η φωνή σίγουρα 11/10. Γενικά πολύ ποιοτικό αναμφισβήτητα, το μπάσο κάνει θαύματα, το τσέλο του πάει αρκετά.

Απλώς μέχρι τώρα δεν διακρίνω την σπιρτάδα που αγάπησα σε αυτούς. Μου φαίνεται σαν ένα κομμάτι που θα ακούσει κάποιος για πρώτη φορα και θα ψηθεί να τους δοκιμάσει, σαν entry song, αλλά όχι πολλά παραπάνω. Σίγουρα η όρεξη άνοιξε πάντως!

Υ.Γ. Α, και καθόλου metal :joy:

1 Like

Το βάζω Αυστραλία αλλά δεν γίνεται τίποτα. Μάλλον το κατεβασαν;

Τώρα το ακούμε όλοι.

7 Likes

1 Like

ω ρε φίλε ερμηνεία :open_mouth:

και μουσική και μουσική

2 Likes

Παρά πολύ ωραίο ! Κινηματογραφικο!

1 Like

κομματαρα!!!Αν το “the cloak” γραφοταν για ταινια θα ακουγοταν ακριβως ετσι…

1 Like

Τι ερμηνεία είναι αυτή ρε!!..τα έγχορδα, οι μελωδιες, υπέροχο!

1 Like

μλκ δεν μπορω να σταματησω να το ακουω…

Εχω διαβασει παρα πολλα αστεια πραγματα για τους Leprous, αλλα νομιζω οτι το πιο αστειο ειναι πως η φωνη του Einar ειναι αχρωμη.

EDIT: Δεν εκπλησσομαι που ως τωρα το μονο αρνητικο σχολιο ειναι απο Ελληνα :joy::

George Antonelis 3 hours ago

Its exactly the same as Billie Ellish but with a much worse or even non existent bassline and extremely better vocals.Einar’s voice is the only thing keeping this song from drowning in the shitpool its already swimming in

Τα φωνητικα του Einar ειναι απο αλλο πλανητη

7 Likes

ΚΑΙ γαματο βιντεο…

Μετά την τρίτη φορά, μπορώ να πω ότι το κομμάτι είναι εξαιρετικό.
Απλό και to the point. Εξαιρετικά τα πάντα μέσα στο κομμάτι, με πρώτη και καλύτερη την φωνή οπως φυσικά και η ενορχήστρωση.
Πρώτη φορά θα περιμένω να βγεί αλμπουμ των Λεπρους :smiley:

2 Likes

εγω μαλλον θα ειναι η 1η φορα που θα κανω προπαραγγελια καποιο αλμπουμ…