Leprous - Pitfalls [2019]

Η αλήθεια είναι ότι ο Einar έχει υπέροχη ερμηνεία. Το εσώτερόν του εξωτερικεύεται και είναι γλυκός ήχος. Προσωπικά όμως, δε βρήκα κάποια “ζεστή” - να το θέσω έτσι - στέγαση στο σύνολο του τραγουδιού. Υποθέτω βέβαια ότι είναι από τα τραγούδια του δίσκου που αποτελούν τις μικρές γέφυρες για τα “μεγάλα” ανοίγματα.

Είναι και αυτό το “Coal” που για μένα αποτελεί προσωπικό αγαπημένο και κορυφή σε ό,τι έχουν κάνει μέχρι τώρα, οπότε και αναγκαστικά πέφτουν συγκρίσεις. Βλέπετε, το “Foe” με τα όλα του μ’ έχει ταράξει τα σύμπαντα.

Με μπαντες οπως οι Leprous, εγω δεν μπαινω ποτε στον κοπο να κανω συγκρισεις. Με εξαιρεση το πρωτο τους αλμπουμ (και ισως και μερικα τραγουδια απο το Bilateral), απλως αγαπω ολα τους τα τραγουδια απο ολα τους τα επομενα αλμπουμς, χωρις να ξεχωριζω καποιο αλμπουμ πλεον. Εχω ιδιαιτερη θεση στην καρδια μου για το Congregation, χωρις ομως να μπορω να πω “α ειναι καλυτερο απο το Μαλινα” ή “α το Μαλινα ειναι καλυτερο”. Καπως ετσι την βλεπω και την δουλεια για το επερχομενο.

Ειναι πολυ σημαντικο να μην μενει στασιμος ενας καλλιτεχνης, και το σεβομαι πολυ αυτο στους τρελους Νορβηγους. Οσον αφορα το Below, εμενα μου χτυπαει ολες τις ευαισθητες χορδες και το θεωρω απλα εξαιρετικο, με απειρο συναισθημα. Δε μου φαινεται επ ουδενι ως μικρη γεφυρα, μου φαινεται απλα τεραστιο τραγουδι, και το εχω ηδη ακουσει πανω απο 20 φορες.

3 Likes

γεφυρα με τιποτα…

Για να διευκρινίσω κάτι, που ίσως θα έπρεπε να το είχα κάνει. Όταν έγραψα “γέφυρα” εννοούσα κι εννοώ το τραγούδι αυτό που λειτουργικά υπάρχει για να ενώσει το προηγούμενό του με το επόμενό του, διατηρώντας το ενιαίο του δίσκου. Δεν είναι λίγοι οι δίσκοι που θέλεις να τους βάζεις και να τους ακούς από την αρχή μέχρι το τέλος, επειδή το κάθε τραγούδι έχει τη σημασία του για τη σειρά που βρίσκεται. Το αυτό πιστεύω και για το “Below”, έστω κι αν είναι το τραγούδι που ανοίγει το δίσκο. Πιθανόν να το αντιληφθώ διαφορετικά όταν ακούσω όλο το δίσκο.

Έτσι το βλέπω εγώ. Δε σημαίνει όμως ότι κι έτσι είναι…

4 Likes

Ναι ρε, ο καθένας μας άλλωστε λέει το μακρύ του και το κοντό του.

Πάντως εμένα η όρεξή μου για τον δίσκο έχει αυξηθεί :heart_eyes:

3 Likes

όσο το ακούω τόσο γαμάει και δεν με λες και φαν . Απλά οι Λεπρους είναι μπάντα που όταν με εντυπωσιάζει με αφήνει με το στόμα ανοιχτό . ( Τα έχω περάσει όλα τα δισκάκια μια αυτιά , έστω μια φορά )

εδώ η ερμηνεία του είναι έως και πιασάρικη χώρια τα υπόλοιπα , Μου χει κολλήσει αυτό το Lie, Lie, Lie

2 Likes

προσπαθουσα να καταλαβω τοσες μερες τι μου θυμιζει η ατμοσφαιρα του εξωφυλλου…

τελικα ειναι ιδιο με το Limbo…για οσους το γνωριζουν ή το εχουν παιξει…

4 Likes

Φοβερό κομμάτι εκπληκτική ερμηνεία.Φτιαγμένο για να ξυπνάει συναισθήματα.

1 Like
1 Like

20 Σεπτεμβριου, αρα την Παρασκευη. The hype is real.

3 Likes

VPN απο Αυστραλια και η δουλεια γινεται. Εκτος αν θελετε να περιμενετε κανα διωρο στην Ελλαδα.

Ρε Einar. :sob: :cry:

Οκ θα εχουμε μερικα σοκ ισως με αυτο το τραγουδι, ινβ4 Γιουροβιζιον comments κτλ

4 Likes

Θα πω κάτι που δηλώνω σπάνια για καλλιτέχνες…αφού έχω ακούσει και το Alleviate. Πραγματικά ας μας πάνε όπου στο διάολο θέλουν αυτοί οι τύποι, αφού ότι και να κάνουν το κάνουν τέλεια. Ποπ; Ποπ ρε φίλε, και εδώ μια τελειότητα.

4 Likes

Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο. Το τραγουδι ειναι μια ομορφια.

2 Likes

με ξενισε στην πρωτη ακροαση…με τις επομενες 2 επανηλθαμε στα φυσιολογικα επιπεδα!
ενδιαφερον κομματι και αρκετα διαφορετικο…
2 εντελως διαφορετικα κομματια μεχρι στιγμης αλλα με την ψυχη των Leprous…
ξεκινησαμε πολυ καλα νομιζω…

1 Like

Κίνηση μεγάλου παιχτου αυτή στο 2:28 . Πολύ μεγάλου

2 Likes

Μετα την 5η φορα… δηλωνω εκστασιασμενος με τον ηχο τους και την κατευθυνση τους.

Το μπασο και τα εγχορδα σκιζουν πνευμονια και καρδιες σε καθε ακουσμα.

Θα το πω κι ας ειναι λιγο οτι ναναι. Το τραγουδι μου θυμιζει τον αγαπημενο μου δισκο απο POS δηλαδη το Be.

Η φωνη του Einar ειναι απλα ενα τεραστιο μπονους σε μια ηδη τεχνικα αψογη μπαντα.

Στιχους αδυνατω να σχολιασω. Απλα ταυτιζομαι.

3 Likes

δεν εχεις εντελως “αδικο”

το 1ο μισο του κομματιου “φερνει” λιγακι σε BE λογω εγχορδων…

Εξαιρετικό κομμάτι.

1 Like

Πολύ ωραίο το άσμα. Κάτι μου θυμίζει και δε μπορώ να θυμηθώ τι… και μάλιστα αυτό που με θυμίζει είναι σε πιο γρήγορη εκτέλεση. Θα το βρω… αλλά δεν αναιρεί σε καμία περίπτωση την ωραιότητα των Leprous.

Edit: Coldplay - το ξανάκουσα και με χτύπησε κατακέφαλα η φλασιά. Δυνατό!

Μάλιστα.Πάμε για τον καλύτερο τους δίσκο δηλαδή.

1 Like