Leprous - Pitfalls [2019]

τον καλυτερο δεν νομιζω…λιγο χλωμο να ξεπερασει congregation και coal αλλα ετσι και αλλιως δυσκολα να μην βγαλουν καλο δισκο με τοσο ταλεντο…

Αρνουμαι να κανω ranking σε Leprous αλλα θα πω οτι τα τελευταια 3 τους + πιθανοτατα το επερχομενο ειναι ολα καλυτερα το ενα απο το αλλο ταυτοχρονα.

1 Like

Ήρθε και το βίντεο.

3 Likes

Ντάξει πάνε για δίσκο της χρονιάς μου φαίνεται.

1 Like

Νταξει τιποτα το σπουδιο το καινουργιο

?

Όχι όχι, για κανένα λόγο αυτό. Ούτε καν που το σκέφτηκα. Κάποιο των Coldplay πρέπει να είναι, δε θυμάμαι πως λέγεται…

Το Politik θα λες μάλλον

Ούτε και να σε πω την αλήθεια, το συγκεκριμένο που λες, δεν το έχω ξανακούσει ποτέ μου. Θα το βρω…

Παίζει και να μην είναι Coldplay. Το έχω στο μυαλό μου ηχητικά, αλλά δε μπορώ να το βρώ… εκεί που μπαίνει ο Einar με το “οοοο Ι…” είναι τάλε κουάλε.

Καλό κομμάτι, όμορφο σε μελωδίες αλλά απο αυτή τη μπάντα περιμένω σίγουρα πολύ περισσότερα.

1 Like

Τα 2 κομμάτια που έβγαλαν είναι εθιστικά. Οι φωνητικές μελωδίες ή πως στον διάολο λέγονται έχουν καρφωθεί στο μυαλό μου και τα τραγουδάω από μέσα μου συνέχεια

Όλη η μαγεία είναι φωνή του . Συνολικά δεν με έχει συγκλονίσει κάποιο απ’ τα 2 αλλά η ερμηνεία σε καθηλώνει. Και επειδή λέει σχετίζεται στιχουργικά με κάποια θέματα άγχους κατάθλιψης θέλω να το μελετήσω όταν βγει

Απ’ την άλλη όμως ο Einar πέταξε αυτό

Και μέχρι στιγμής εμείς πιστεύουμε ότι το γύρισαν σε πιο ποπ αισθητική … Και ίσως είναι η μισή αλήθεια

Βασικα γνωριζουμε ηδη και απο προηγουμενες αναφορες στο tracklist (οι διαρκειες ειναι ενδεικτικες) πως τα πρωτα 5 τραγουδια του δισκου θα ειναι σε πιο συμβατικες δομες ας πουμε, ενω τα επομενα 4 θα ειναι λιγο αλλη φαση. Τωρα το τι φαση ακριβως… θα δουμε.

Στη συνεντευξη μου αρεσει πολυ η αντιμετωπιση του Einar οσον αφορα τη μουσικη. Ο τυπος απλα γραφει πραγματα και τα βγαζουν σε δισκο. Δεν καθονται να αναλυσουν τι μουσικη κατευθυνση πρεπει να ακολουθησουν και τι ειδους τραγουδια πρεπει να βγαλουν, κατι που με ενοχλει αρκετα πλεον στην συγχρονη μουσικη, και σε πολλες αγαπημενες μου μπαντες, οι οποιες φτιαχνουν ενα πλανο και μετα το πραγματοποιουν, με πρωτους και καλυτερους (χειροτερους) τους Dream Theater, που εδω και πανω απο 10 χρονια απλα βγαζουν τον δισκο που αποφασιζουν απο πριν πως θα ειναι και σε τι υφος.

Αν και τρελό fanboy μέχρι σήμερα, το πρόσημο για τα 2 πρώτα κομμάτια για μένα είναι αρνητικό.

Δεν θεωρώ ότι είναι άσχημα τραγούδια, η κατεύθυνση απλά που φαίνεται να έχουν με αυτά τα δύο εμένα δεν μου αρέσει. Σαν τραγούδια τα θεωρώ και τα δύο μέτρια.

Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι ότι ο Einar φαίνεται να βγαίνει μπροστά. Πάρα πολύ μπροστά για την ακρίβεια. Τα δύο αυτά τραγούδια έχουν απόλυτη έμφαση στη φωνή, τα έγραψε ο ίδιος, στο βιντεοκλιπ δείχνει κατά 90% τη φάτσα του. Αν ήταν solo project του ίδιου θα γαμούσε. Τώρα η πρώτη εντύπωση που έχω είναι μια πολύ αρχηγοκεντρική κατεύθυνση που δεν μου αρέσει και που φαίνεται να αδικεί τους υπόλοιπους που είναι τρομεροί μουσικοί. Αυτά τα 2 τραγούδια άνετα θα μπορούσαν να είχαν ηχογραφηθεί με software και να μην πολυϋπήρχε διαφορά.

2 Likes

Ειναι περιπτωση PoS. Η κινητηριος δύναμη ειναι αυτος. Οποτε μπορεις να το θεωρήσεις και σολο προτζεκτ.

Δεν καταλαβαινω ολα αυτα τα prerequisites που βαζει ο κοσμος στην μουσικη.

Ο Einar Solberg γραφει σχεδον αποκλειστικα την μουσικη των Leprous ηδη απο το 2ο τους αλμπουμ. Οι κιθαρες και τα τυμπανα στο Alleviate ειναι εκπληκτικες προσθηκες στο τραγουδι, κι ας ειναι μινιμαλιστικα. Ακουστε το τραγουδι με ακουστικα να δειτε τι παιζει γενικα και ποσο γεματο ειναι με οργανα ακριβως με τον τροπο που χρειαζεται. Δεν χαραμιζεται κανενας επειδη δεν παιζουν παπαδες, γιατι εχουν παιξει παπαδες στο παρελθον και δεν χρειαζεται πλεον να το κανουν σε καθε δισκο. Η μπαντα φαινεται πιο δεμενη απο ποτε (με σταθερο line up πλεον εδω και 3 δισκους χωρις αλλαγες) και νομιζω πως γουσταρουν παρα πολυ την φαση τους τα τελευταια 5 χρονια.

3 Likes

:point_up:

:thinking:

:face_with_raised_eyebrow:

:black_large_square:

Για πες. Που εγκειται το προβλημα?

Χεχ γιατί πρόβλημα? Λύσε τον γρίφο, εύκολος είναι

Δεν εμφανιζεται το 4ο και τελευταιο ημοτζι απο τα 4 που εβαλες, αρα μου λειπει κομματι απο το παζλ :stuck_out_tongue:

Αλλα εχεις βαλει 3 σκεπτικα ημοτζια, αρα προφανως υπαρχει καποιος προβληματισμος