Leprous - Pitfalls [2019]

Βάλε τον κέρσορα απάνω του αν δεν το βλέπεις, δες τι λέει

black large square λεει :stuck_out_tongue:
Και οντως αυτο βλεπω.

Δεν ειμαι ιδιαιτερα εξυπνος, αρα δε θα λυσω τον γριφο παντως

Α εννοεις το αλμπουμ με το φιδι?

ΥΓ. Δε βοηθησε οτι εχω το dark theme κι ετσι φαινοταν λες και εχει κολλησει το ημοτζι και δεν βγαινει :stuck_out_tongue:

Αχαχα έλα ρε, thinking —> realizing —> Black Album :stuck_out_tongue: Δεν είχε κάτι πιο κοντινό :confused: Κοινώς είναι compliment, όχι πρόβλημα :slight_smile:

Αφού έχουν το κοκκαλάκι της νυχτερίδας οι Leprous, they are on fire.

1 Like

Ναι το επιασα καθυστερημενα, εκανα edit οσο εγραφες.

Μακαρι να βγαλουν το μπλακ αλμπουμ τους.

Εδώ γράφουν ποπ κομμάτι που αν τυχόν έβγαινε μέσω των ποπ media προς τα έξω μπορεί και να χτυπούσαν top ten billboard χαλαρά κλπ. Αφού το έχουν τα παληκάρια τι να λέμε

Βασικά αν ακουστούν με αυτό το στυλ παραεξω δεν θα απέκλεια να μεγαλώσουν πολύ

Αν και θα με στεναχωρησει ελαφρώς που δεν θα το έχουν κάνει ως προγκ ροκ/μέταλ αλλά με ποπ κατεύθυνση

Νταξει υποθέσεις και χαζοκολληματα . Μακάρι να τους πάει μπροστά αυτό το άλμπουμ και να ακουστούν

Δεν αντεχω να τα διαβαζω αυτα, σορρυ. Η νοοτροπια τους ειναι prog ακομα, το prog δε σημαινει περιεργα tempo και σολιδια που δε μπορει να παιξει κανενας αλλος, σημαινει να δοκιμαζεις παντοτε κατι διαφορετικο, το οποιο καποιες φορες δεν εχει δοκιμασει και κανενας αλλος πριν απο σενα.

Τι παει να πει ποπ κατευθυνση? Ως τι οριζεται? Οσο ποπ ειναι το Alleviate, αλλο τοσο ποπ ειναι και το The Price ή ακομα και τα τραγουδια του Bilateral που κολλανε στο μυαλο με το πρωτο ακουσμα. Και ποπ ειναι και οι κλασικοι δισκοι των Maiden, των Sabbath των Metallica κ.ο.κ. Γι αυτο και τους εκαναν παγκοσμιως γνωστους. Τωρα το αν ειναι βαριες οι κιθαρες ή οχι…αδιαφορο μας ειναι

Και οι Metallica με Nothing Else Matters και Unforgiven πήγαν παραέξω ουσιαστικά, έχουν βάσιμες ελπίδες οι Leprous αν και γενικά έχει μικρύνει πλέον η καθαρά ποπ κουλτούρα, όλο και πιο πολλά διαφορετικά μουσικά “πηγαδάκια” δημιουργούνται παρά ένα τεράστιο όπως της ποπ κάποτε.

Ωχου μωρέ

Ας ακούσουμε τον δίσκο πρώτα , να δούμε τι θέλουν να μας πουν . Περιμένω με ενδιαφέρον κι εγώ

Τώρα προγκ , ποπ , προγκ ποπ δεν είπα ότι έχει καμία σημασία

Είπα ότι θα μπορούσαν αν ακουστούν σε μεγαλύτερο κοινό να μεγαλώσουν πολύ με τέτοια τραγούδια

Εγώ ομολογώ πριν από το Malina τους είχα αφήσει στο Bilateral και δεν έχω ακούσει ακόμη Coal και The Congregation οπότε έχουν και αυτά σειρά αλλά μάλλον μετά το Pitfalls γιατί μ έχει κινήσει την περιέργεια. Ξέρω, ότι να ναι αλλά έτσι έκατσε :stuck_out_tongue:

1 Like

Το Coal εχει αρρωστο riffing σε ολα τα τραγουδια σχεδον, και το Congregation εχει φοβερο λυρισμο και μελωδιες. Δε θα απογοητευτεις.

1 Like

1 Like

Όπως έγραψε κάποιος στα σχόλια στο youtube, nice to hear, easy to forget… Και αυτή είναι και η γνώμη μου για το Alleviate. Τιποτα το ιδιαίτερο, όταν μιλάμε για Leprous.
Το below είναι σαφώς καλύτερο κομμάτι, θα μπορούσε να χωρέσει άνετα στο εκπληκτικό Malina.

1 Like

Μου βγήκε στα προτεινόμενα ! Πολύ ωραίο φετινό “προγκρεσιβάκι”

1 Like

Πολύ ιδιαίτερο άλμπουμ, ακόμα πιο διαφορετικό από ότι αναμενόταν.

Θα χάσει κάποιους ακροατές άμεσα ίσως αλλά έχει πολύ ψωμί για να βγει γρήγορο συμπέρασμα.

5 Likes

Όταν λέει “by far, the most controversial song” τι ακριβώς εννοεί? Σίγουρα εννοεί από ότι έχουν κυκλοφορήσει μέχρι τώρα, αλλά είναι τόσο “αμφιλεγόμενο-διαφορετικό” ακόμα και για το ίδιο το νέο άλμπουμ?

Τι να εννοεί, ότι βγάζει μουσική από την ψυχή του και του έχουν σπάσει τα παπάρια ότι δεν είναι προγκ

70724710_2602756623091894_8223238406050676736_n

8 Likes

Τον δικασε.

4 Likes

πού είναι αυτό και δεν το βρίσκω;