Leprous - Pitfalls [2019]

71949085_1308189862696139_7001803815066271744_n

4 Likes

Πάντως για να λέει και στο βίντεο φράσεις τύπου : Δεν είναι τσίζι το τραγούδι, ότι θα υπάρξει πολύ μίσος για αυτό κλπ κλπ…φαντάζομαι τι έχει διαβάσει-ακούσει μέχρι τώρα ο καημένος τριγύρω :joy: και κυρίως να απαντήσει και μεμονομένα στο facebook.

2 Likes

Τα ελεγε σε συνεντευξεις και πριν κυκλοφορησει το οτιδηποτε. Πιθανοτατα επειδη ειναι γενικα πανεξυπνος ανθρωπος και καταπληκτικος μουσικος, οποτε μπορουσε μια χαρα να προβλεψει τις αντιδρασεις συγκεκριμενης μεριδας κοσμου, δεν ειναι οτι μεχρι τωρα ηταν ανοιχτομυαλη γενικα η μουσικη κοινοτητα σε αυτους τους χωρους.

Του τα εγραψε πανεμορφα του παιδιου απο την Ελλαδα ο Einar, αυτο εχει γινει εδω και 2-3 μερες. Δεν σταματουσε να κραζει και μαλιστα με πολυ ασχημο τροπο το παλικαρι. Ενταξει, 18-19 ειναι, θα μεγαλωσει :sweat_smile::sunglasses:

4 Likes

Αν ο φίλος Γιώργος διάβαζε rocking.gr θα την είχε προβλέψει την στροφή ήχο

8 Likes

Συμφωνώ κι εγώ με τον @Outshined.
Σίγουρα θα υπάρξει κόσμος που θα χαλαστεί αλλά η αλήθεια είναι πως η ποιότητα της μπάντας είναι τέτοια που ο δίσκος θα “αντέξει” την πίεση.
Είναι ένα πολυδιάστατο άλμπουμ και θέλει τον χρόνο του.
Δεν έχει μόνο “δυσάρεστες” (=pop) εκπλήξεις. Έχει κι “ευχάριστες”…

7 Likes

Εγώ τα έλεγα ήδη από το Malina που μερικοί έκραζαν.

Οι μουσικοί με όραμα απλά κάνουν αυτό που γουστάρουν, και τους οδηγεί σε δρόμους που μπορεί να ξενίσουν κάποιους, να κερδίσουν κάποιους άλλους.
Έτσι είναι η ασυμβίβαστη τέχνη.

9 Likes

Τι χρονο να θελει, ειμαστε στις -29 μερες και ξερουμε ηδη οτι θα ειναι δισκαρα :stuck_out_tongue_closed_eyes:

6 Likes

Εντάξει δεν έχει και τεράστιες αλλαγές. Απλά είναι πιο χαμηλά οι κιθάρες και πιο poppy.

Το ύφος είναι παρόμοιο με τα παλιότερα. Το Alleviate είναι κλασικό Leprous, slow start… και ξέσπασμα/κορύφωση με ανεβοκατέβασμα φωνητικών. Πολύ δυνατό κομμάτι.

Το Below δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Πολύ massive-attack-ικό και χάνει σε προσωπικότητα.
Εχουν γίνει τελείως προσωπικό project του Einar.

Μηπως μπέρδεψες τους τιτλους και τα γράφεις αναποδα;

Πού τα ακούτε ρε , έχει διαρρεύσει;;

Δε νομιζω οτι τα εγραψε αναποδα. Το Below ειναι πολυ πιο massive-attack-ικο αλλωστε.

Λιγο off topic αλλα μιας και περναω (προφανως) περιοδο μεγαλης λεπρας αυτην την εποχη, οριστε ενα προχειρο τοπ 10, χωρις να συμπεριλαβω το επερχμενο αλμπουμ, το οποιο εκτιμω και ελπιζω να εκτοπισει κανα 2 τραγουδια:

  1. The Flood - Το απολυτο Leprous τραγουδι για μενα. Αυτα που γινονται μετα το 6:00 ειναι ανεπαναληπτα.
  2. Stuck - Αν εφτιαχνα μουσικη, αυτο θα ηταν. Τα πληκτρα, τα εγχορδα και το drop ειναι φωτια.
  3. The Price - Ο τελειος συνδυασμος πιασαρικου και πολυπλοκου.
  4. The Valley - Η εισαγωγη των Leprous σε πιο μελωδικες και ατμοσφαιρικες φορμες
  5. Echo - Υποτιμημενο 10/10 τραγουδι
  6. Golden Prayers - Αξιζε να μπει στο Μαλινα, αλλα γραφτηκε λιγο αργοτερα
  7. Moon - Πολυ ιδιαιτερο τραγουδι, δε θα μπορουσε να εχει γραφτει απο αλλη μπαντα
  8. MB. Indifferentia - Κρεσεντο.
  9. Third Law - Somewhere, someone must bow, despair, hidden somehow.
  10. Foe - Θα μπορουσε να ειναι το Chronic, το Forced Entry, το Coal, το Pixel, το Slave, το Bonneville, το Malina. Αλλα ειναι το Foe.

Μονο 2 ατομα εχουν γραψει για ολοκληρο τον δισκο, που λογικα ελαβαν το promo αφου ειναι συντακτες. Οι αλλοι μιλαμε για τα 2 τραγουδια που εχουν βγει.

Με μπέρδεψε ο τρόπος του Εξπρεσο και ψαρωσα

Γιατι τι εχει ο τροπος του? Ο Εξπρεσσο ετσι μιλαει και σε οποιον αρεσει

ΥΓ. Βρες το reference και κερδισε 2 πιτσες με φυστικοβουτυρο

2 Likes

Δεν με εψησες καθόλου μπορώ να πω :grin:

Με έκανε να νομίζω ότι σχολιάζει όλο το άλμπουμ για κάποιο λόγο

Μηπως προτιμας σκορδοψωμα? Τα δευτερα που εχουμε?

1 Like

Ε ναι , εννοείται

1 Like

Ατσγκόρνια, ταραγκόνια.

1 Like

γρηγορο

1. Contaminate Me
2. Mediocrity Wins
3. Coal
4. Slave
5. The Weight Of Disaster
6. Foe
7. The Last Milestone
8. Third Law
9. Acquired Taste
10. Down

1 Like

Ο βασικός λόγος που λατρεύω αυτήν την μπάντα είναι ότι γράφουν τρομερά τραγούδια και έχουν πανέξυπνες ιδέες με κολληματικά κουπλέ και ρεφρέν.

Από το Coal μέχρι και το Malina η prog πολυπλοκότητα υποχωρούσε ελαφρώς, προσφέροντας πάλι prog κομμάτια αλλά με τρομερά ροκ ή ποπ κουπλέ και ρεφρέν.

Νομίζω πως - και αυτό το point θέλω να κάνω - πως αν αφαιρούσαμε εντελώς τις εισαγωγές και τους περίπλοκους ρυθμούς πίσω από τα κομμάτια τους, θα μας έμεναν πολύ ωραία ροκ-μεταλ τραγούδια με ποπ αισθητική. Φανταστείτε π.χ. το from the flame χωρίς τον ακανόνιστο ρυθμό της κιθάρας από πίσω, ή το Valley αντίστοιχα, κ.ο.κ.

Τα μέχρι τώρα δείγματα, Below και Alleviate φαίνεται πως κράτησαν τα ωραία ποπ αισθητικής τραγούδια, αλλά αφαιρώντας εντελώς την πολυπλοκότητα και τον prog χαρακτήρα που αυτή προσδίδει.

Ε αυτό δεν μου αρέσει καθόλου μέχρι στιγμής. Για μένα αυτή ήταν η ουσία, αυτά τα δύο συστατικά. Η δική μου κριτική για τα δύο αυτά κομμάτια, εκεί στρέφεται.

2 Likes

Φανταστικό άλμπουμ πάλι γαμώτο.

4 Likes