Leprous - Pitfalls [2019]

Ας το βαλουμε κι εδω να μην χαθει στο τοπικ της συναυλιας.

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ Einar και απλα υπερδιαγαλαξιακη εκτελεση.

11 sta 10

4 Likes

https://munin.live/promo/einarsolberg/?fbclid=IwAR1oQMdsj2rOx8TLeYIyc3MjnuiiXt6p6hhrfisWBmZ5OSIXJSmrCfzQ41M

ενδιαφερον θα εχει

1 Like

αμ

ωραιο κομματι, distant bells στυλ

2 Likes

Πρεμιέρα σε 14 ώρες λέει, τι χάνω, έχει ληκάρει κάπου;

Και για πες μας πως το ακουσες…

Γιατι και σε μενα πρεμιερα σε 14 ωρες λεει

δεν ξερω πως γινεται αλλα παντα οταν εχει πρεμιερες ληκαρουν καπου

Φυσικα ομως καταδικαζω το παρανομο downloading!

2 Likes

EDIT: Καλυτερα να μην βιαζομαι να μιλησω

οποιος θελει λινκ ας μου στειλει…

Στο πρωτο ακουσμα αν και ξεχωρισα μια νεου ειδους ερμηνεια απο τον Einar, ψιλοξενερωσα γιατι δεν βρηκα κατι ιδιαιτερα ενδιαφερον στο τραγουδι, και το βρηκα λιγο κατι σαν Pitfalls 2.

Στο δευτερο ακουσμα ανακαλυψα αρκετα νεα στοιχεια για Leprous, που φλερταρουν με μελωδιες και νοοτροπια God Is An Astronaut.

Στο τριτο ακουσμα ειμαι βεβαιος οτι προκειται περι κομματαρας, που ομως ακομα δε θεωρω ενα τραγουδι εξωφρενικα κοσμογονικο για τους Leprous. Κατι που ειναι σχεδον παντα ιστορικα αυτο που συμβαινει με αυτους, αλλα ισως οχι αυτην την φορα?

Προσημο σιγουρα θετικο, αλλα περιμενω να δω που το πανε. Ας γραφουν τετοια τραγουδια ομως και θα ειμαστε εδω.

1 Like

στο 1ο ακουσμα δεν μου άρεσε…χρειαστηκαν μερικες φορές και πλεον το λατρευω…υπεροχο συναισθηματικο κομματι…

Ίσως επειδή αυτήν την φορά ήμουν έτοιμος για κάτι πολύ soft, μου ψιλοάρεσε.

Νομίζω ότι σαν σύνθεση είναι καλή ιδέα, αλλά ήθελε πιο heavy ενορχήστρωση, να γίνεται επίσης heavy πιο γρήγορα, και να σκίπαρε τις τόσες επαναλήψεις κλαψομούνικων κραυγών.

1 Like

Πολύ καλό, θα έμπαινε στα καλά του Pitfalls αν ήταν εκεί.
Προφανώς στο ίδιο στυλ με τον προαναφερθέν δίσκο, πολύ όμορφη η μελωδία στο 4:20, γενικά ωραία στημένο κομμάτι, αν και αρκετά γνωριμο πλεον αφου έχουμε ακούσει το pitfalls. Eκεί που ξεκινάει τα i wanna know, ήθελα περισσότερη ένταση στην φωνή(με την μουσική ακριβώς όπως είναι) και όχι τόσο ψηλα, αλλά ο καθένας θα λέει ότι θέλει.

Παντως αυτά τα μικρά μισά-μισά κομμάτια (όπου ξεκινάει απαλά και δυναμώνει - έστω ελαφρως - απο την μέση και πέρα), από την μια μου φαίνεται πολύ όμορφα γαίτι κατεφέρουν σε μικρή διάρκεια να αλλάζουν ύφος (όχι τόσο στην συγκεκριμένη περίπτωση),αλλά συγχρόνως μου αφήνουν μια αίσθηση ανολοκλήρωτου καθώς θα ήθελα να έχουν περισσότερη διάρκεια για να αναπτυχθούν περισσότερο.

1 Like

Οκ καλό κομμάτι, εχω ακούσει πολύ καλύτερα από Leprous.
Δεν θα έβγαζα κάποιο κομμάτι του Pitfalls για να βάλω αυτό.