Let’s Play V : 5 Δεκαετίες σε 52 Εβδομάδες (70s)

Let’s Play V : 5 Δεκαετίες σε 52 Εβδομάδες λοιπον…

Τωρα που τα έχουμε ζεστα και αφού

πάμε,

15 επιλογές για τον Δισκο της Δεκαετιας,
3 επιλογές για τον Live Δισκο της Δεκαετιας,
3 επιλογές για το εξώφυλλο της Δεκαετιας,

προαιρετικά 10 τραγούδια αντιπροσωπευτικά για να φτιαξουμε μια ωραία playlist να μας μείνει

Εαν υπαρχουν ενστασεις απο τον αριθμο των επιλογων εως και τον τιτλο του θρεντ εδώ ειμαστε,

Recap ψηφοφορίων των 70s

φόρμα :

Δυο εβδομαδες θαρρω πως είναι αρκετές οποτε…

:bell: :bell: :bell:

Ληξη ψηφοφορίας για τα 70s

31/3

Spotify :

8 Likes

Προσωπικά θεωρώ ότι δέκα επιλογες θα ήταν το ιδανικό.

Επίσης, η αλήθεια είναι ότι προσωπικά δεν βρίσκω λόγο για διαχωρισμό των Live albums σε ξεχωριστή κατηγορία.

(κοινώς: είχα έτοιμη δεκάδα, κ το νο. 1 μου ηταν λάιβ άλμπουμ κ με αποσυντονισες! :joy::joy::joy:)

4 Likes

That’s too much work…

4 Likes

Χαχαχα σορυ απλα ειπα να το παιξω large επειδη στο αλλο ειμαστε πολυ σφιχτα… το λαιβ θα συμφωνησω με τον @Ian_Metalhead οτι ειναι μια μερακληδικη κατασταση που θα στεκοταν και μονη της στην δεκαετια… δεν εχω θεμα παντως το βλέπουμε

Το 'χουμε ανετα :grin:

4 Likes

Tracking το θρεντ κ ειμαστε ετοιμοι.

1 Like

9 Likes

Γιατρε μου,το εριξα το δελτιο,γραψε μια αναρρωτικη…

4 Likes

Ελα ρε, καναμε σεφτε με @generationx :tada::tada::tada:

Απαπαπαπα… χαμος θα γινει…

Ε πρεπει να ξεκινησω και την playlist τοτες… ετσι μπορει να τσεκαρει καποιος τα τραγούδια που εχουν μπει και αν θελει να βαλει αλλο :man_shrugging:t3:

1 Like

Έκανα αλλά χωρίς ιδιαίτερη σκέψη. Είμαι αρκετά ψυχαναγκαστικός για να μην κάνω τίποτα αλλά όχι τόσο για να δώσω φοβερή σημασία.

Δε θυμάμαι τι ψήφισα σε τραγούδια, αλλά ας πω studio και live albums, όχι σε αυστηρή κατάταξη.

Studio:

  1. Rolling Stones - Sticky Fingers
  2. Tom Petty & The Heartbreakers - Damn the Torpedoes
  3. Bruce Springsteen & the E-Street Band - Born to Run
  4. AC/DC - Highway to Hell
  5. Camel - Mirage
  6. Rory Gallagher - Calling Card
  7. Amazing Rhythm Aces - Stacked Deck
  8. Grateful Dead - American Beauty
  9. Free - Fire and Water
  10. Rolling Stones - Exile On Main St.
  11. Lynyrd Skynyrd - Street Survivors
  12. Aerosmith - Toys in the Attic
  13. Jethro Tull - Thick as a Brick
  14. The Clash - Give 'Em Enough Rope
  15. Captain Beyond - Captain Beyond

Live albums:

  1. Τhe Allman Brothers Band - Live at Fillmore East
  2. Little Feat - Waiting for Columbus
  3. The Who - Live at Leeds
7 Likes

Ωραια , και που ειναι οι black sabbath και οι pink floyd?

1 Like

Θα εμπαιναν οι πρωτοι σε τοπ 50 λογικα και οι δευτεροι σε τοπ 100 ισως.

2 Likes

:partying_face: :partying_face:

Μιλάω για δίσκους, έτσι?

Σε αγαπημένες μπάντες, οι Sabbath θα ήταν αισθητά πιο πάνω, oi floyd όχι

Άκρα του τάφου σιωπή βασιλεύει εδώ βλέπω… ελπίζω να πάρει πάνω του το thread κάποια στιγμή, αν και φοβάμαι ότι έχοντας σχολιάσει πρόσφατα όλοι οι συμμετέχοντες εκτενώς τα 70s στο αρχικό thread, μοιραία αυτό το ουσιωδέστατο συστατικό λείπει από το spin off παιχνίδι και το ενδιαφέρον είναι μειωμένο – αυτό είχα κατά νου όταν ψήφιζα υπέρ του “μετά” στο δημοψήφισμα.

Εν πάση περιπτώσει και για να ζωντανέψει λίγο το πράγμα, να πω επί των ερωτημάτων που τέθηκαν στην αρχική ανάρτηση, ότι πιστεύω πως το thread θα μπορούσε να αφορά όλες τις δεκαετίες με το που συμπληρώνονται για λόγους πληρότητας, συνέχειας και ευκολίας.
Με αυτή η λογική, ένας τίτλος όπως “Let’s Play V: 5 δεκαετίες σε 52 εβδομάδες” θα ταίριαζε καλύτερα και θα παρέπεμπε ευθέως στο “μητρικό” παιχνίδι.
Επίσης, θεωρώ ότι οι 15 επιλογές είναι ΟΚ γιατί παραπάνω κάπως θα ξέφευγε το πράγμα, ενώ για λιγότερες… αρκεί να πω ότι έκανα μια πρόχειρη, πρώτη επιλογή μόνο από τις πεντάδες που ανέβασα για κάθε έτος θέτοντας ταυτόχρονα οικειοθελώς στον εαυτό μου τον περιορισμό του ενός δίσκου ανά συγκρότημα, και δυσκολεύομαι αφάνταστα να προκρίνω μόνο 15!

3 Likes

Μπορει να φαίνονται πολλες οι 15 επιλογες αλλα ειναι πιο δυσκολο απο τις 5 καθε ετους… δεν εχω βρει και εγω χρονο να κατασταλαξω σε λιστα αλλα εχουμε μεχρι 31/3… Νομιζω και εγω πως πρεπει να μπει lets play v αλλα θελω να πει κ ο @QuintomScenario αποψη επ’ αυτου…

2 Likes

Ας ξεκινησουμε και την playlist…

4 Likes

4 Likes

το να διαλεξω 15 και κυριως το να τα βαλω σε σειρα ειναι πολυ πιο δυσκολο απ’ οσο νομιζα
Προς το παρον εκανα ενα κολλαζ με ολες τις πενταδες μου

10 Likes

Αψογο!!

1 Like