Let's Play I : Musical Calendar

Ψήφοι Νοεμβρίου…

Chelsea Wolfe - Carrion Flowers
Hexvessel - Oracle Of The Starlit Dawn
Mark Lanegan - Pretty Colors
Sofia Sari - Ingen Vinner Frem Til Den Evige Ro
16 Horsepower - Strawfoot
Nightfall - Diva
Amorphis - Rusty Moon
Agalloch - …And the Greath Cold Death of the Earth
Arcturus - Kinetic
Wardruna - Grà
Propagandhi - Failed Imagineer
Tania Libertad - Alfonsina Y El Mar (δεν θυμαμαι ποιος-α το ανέβασε αλλά κόλλησα. ΤΙ ΦΩΝΗ!)

6 Likes

Να σας τα πρηξουμε? :face_in_clouds:? :crazy_face:

Summary

Many days later…και αφου εχω την λιστα ετοιμη εδω και κανα 10ημερο…βλεπω το εναρκτηριο μου κομματι να καπαρωνεται απο Q …σκεφτομαι οκ,θα βαλω την tso εκδοχη,δηλαδη το ιδιο ακριβως,σε αλλο δισκο,"αλλης μπαντας?"Θα ειμαι μεσα και ας ψηφιστει το savatage,σιγα…

Αλλααααα επαιξε μπαλα ο anhydriis ο οποιος σκεφτηκε με τον ιδιο τροπο προφανως και οσο εγω αργουσα χαρακτηριστικα…οποτε there it is my december list (μονο για αυτο τον μηνα,θα αλλαξω την παρουσιαση μου,σχωρατε με ειμαι βλαμμενος τα Χριστουγεννα απο παιδι.Τελικα μου εμεινε ολο το χρονο ομως.Το βλαμμενος.)

Παμε… :mx_claus:

@QuintomScenario

Summary

Trans-siberian orchestra - christmas bells,carousels and time
Trans-siberian orchestra - the lost christmas eve
Rage - days of december
Jon oliva’s pain - through the eyes of the king
Fraglie vasness - i want to do something that matters
Rage - back in time
Trans-siberian orchestra - winter palace
Savatage - chance
Roland grapow - kaleidoscope
Helloween - the dark ride
Trans-siberian orchestra - christmas jam
Dream theater - 6:00

6 Likes

Δεν πειράζει , έβαλες το τραγούδι των Rage που ήθελα να βάλω κι εγώ αλλά τελικά απέρριψα γιατί τώρα τελευταία δεν την βρίσκω καθόλου με μεταλ, πόσο μάλλον γερμανικό τευτωνικο τυρενιο μέταλ, αλλά είναι πολύ πιθανό να το ψηφίσω!

Πολύ TSO βλέπω στις προτάσεις σου , δεν έβαζες και τίποτα από LOu Reed για να γίνει TSO & LO?

2 Likes

LOU-TSO ?

3 Likes

Λίστα Δεκέμβρη!

1.Neolunar - München - Hamburg
Στον σταθμό του Μονάχου…
2. Katatonia - Dancing December
Ο χορός του Δεκέμβρη. Μετά βέβαια χορέψαμε και τους υπόλοιπους μήνες. Σε αναμονή για το νέο άλμπουμ.
3. Popol Vuh- Aguirre I
Υπάρχει και σε λούπα 1 ώρας για τους μερακλήδες.
4. Sodom - Nuclear Winter
Μακριά από εμάς. Αν και η Ουκρανία μοιάζει να είναι ότι ήταν η Ισπανία πριν τον Β’ Παγκόσμιο, ένα πρελούδιο του τι θα ακολουθήσει, ποιος θα πάει με ποιον κτλπ. Οψόμεθα.
5. Soul Cages - Always meet twice
Φανερή αγάπη από τα 90’s.
6. Immortal - Withstand the Fall of Time
Ατς α χατζ οφ γουινταρ, και το corpse paint να έχει στάξει.
7. King Diamond- No Presents For Christmas
Για τα ψηφαλάκια και μόνο γιατί πάτωσα τον Νοέμβριο.
8. Tankard - Fuck Christmas
Ομοίως με το από πάνω.
9 Thy Catafalque - A kupolaváros titka
Αρκετά έβαλα νερό στο κρασί μου. Λίγοι και εκλεκτοί πιστοί του Tamas το λατρέψαμε. Το βάζω μπας και γίνουμε από 10 οπαδοί, 12. Ποτέ δεν ξέρεις.
10. Akitsa - Les Sentinelles
Α(ρ)κίτσα - Αιδηψόςς χωρίς επιστροφή.
11. In the Woods…- Yearning the Seeds of a New Dimension
Ακόμα ανατριχιάζω όποτε το ακούω. Σκέτη μαγεία.
12. Klaus Schulze - Crystal Lake
R.I.P.

7 Likes

not gonna happen.
Πρώτο δεκαήμερο του Δεκέμβρη και κάθομαι να φτιάξω λίστα. Αναλογίζομαι πόσα κομβικά για τη ζωή μου πράγματα έχουν λάβει χώρα στο μικρό αυτό, ολιγοήμερο χρονικό παράθυρο και πραγματικά, είναι δυσανάλογα πολλά. Καμία διάθεση για μελό, η λίστα του μήνα αποτελείται από τραγούδια “του” πατέρα μου, που πριν 11 χρόνια και 364 μέρες απελευθερώθηκε ως ενέργεια στο σύμπαν.

Creedence Clearwater Revival - Bad Moon Rising

Johnny Cash - A Boy Named Sue (Live at San Quentin, 1969)

Dropkick Murphys - I’m Shipping Up To Boston

Andres Segovia - Asturias

Miles Davis - Blue In Green

Otis Redding - (Sittin’ On) The Dock Of The Bay

Mark Knopfler - Golden Heart

Chick Corea Akoustic Band - Chasin’ The Trane

Dave Brubeck - Take Five

Paco de Lucia - Entre dos aguas

Kαι ένα “δικό μου” για κλείσιμο
Nick Cave & the Bad Seeds - The Weeping Song HQ (1990)

9 Likes

Ενότητα Ι: Δεκέμβριος 2000

Το φθινόπωρο και ο χειμώνας (για να μη μαλώνετε) του 2000 ήταν περίοδος έκστασης για μένα, μια και τότε γνώριζα δειλά δειλά τα διάφορα παρακλάδια του metal, μαζί βέβαια με τη θριαμβευτική επιστροφή των IRON MAIDEN. Οι επιλογές παρακάτω είναι από τα άλμπουμς που (αντιγραμμένα σε κασέτα) κατά κόρον έβρισκαν τον δρόμο για το sony walkman μου είτε τα βροχερά/κρύα πρωινά στο σχολικό είτε τα απογεύματα στο περπάτημα προς και από το φροντιστήριο. Το ευχάριστο είναι ότι με εξαίρεση τους HAUNTED που ΟΚ, το hype ξεπερνούσε το πραγματικό εκτόπισμά τους, όλα τα υπόλοιπα είτε έχουν παραμείνει πολύ ψηλά στη συνειδήσή μου είτε έχουν γιγαντωθεί ακόμα παραπάνω (PW).

CRADLE OF FILTH “Saffron’s Curse”
HAUNTED, THE “Under The Surface”
IRON MAIDEN “Nomad”
MORBID ANGEL “At One With Nothing”
NEVERMORE “The Heart Collector”
PSYCHOTIC WALTZ “Spiral Tower”

Ενότητα ΙΙ: Motorheadbanging (ή, Lemmy o Θεός, Lemmy o Ισχυρός, Lemmy ο Αθάνατος, ΕΛΕΗCON HMAC)

Από “Born to Lose” (12/1945) σε “Killed By Death” (12/2015), 10 φορτηγά τσιγάρα και 5 νταλίκες Jack Daniels δρόμος, μια ωδή (έξι, για την ακρίβεια) στην most larger than life προσωπικότητα (τουλάχιστον όπως εγώ αντιλαμβάνομαι τα πράγματα) που άφησε το στίγμα της στο βρώμικο, αλήτικο και πιο αληθινό ροκενρόλ που ακούσαμε ποτέ. Η συνύπαρξή τους με τους METALLICA στο billing του Rock In Rio της Μαδρίτης το 2010 παραμένει στο τοπ-3 των συναυλιακών εμπειριών μου, όμως θα μετανιώνω για πάντα το ότι ενώ το είχα σχεδόν κανονισμένο, εν τέλει για δάφορους λόγους δεν πήγα στο Βερολίνο το 2015 στο -όπως αποδείχτηκε- τελεύταιο gig ever.

HAWKWIND “Motorhead”
HEADGIRL “Please Don’t Touch”
METALLICA “Overkill”
OZZY “Hellraiser”
SEPULTURA “Orgasmatron”
MOTORHEAD “Doctor Rock”

8 Likes

Ας το δοκιμάσουμε λοιπόν.

Ο Δεκέμβρης δεν είναι ο μήνας μου. Γενικά είμαι άνθρωπος που δεν έχει συμβιβαστεί (όσο θα έπρεπε) με την έννοια του χρόνου, ας πούμε πως είναι κάτι που με αγχώνει ή έστω με προβληματίζει. Δεν θα επεκταθώ πολύ, δεν είναι και το τόπικ κατάλληλο (στις παράωρες μόνο αυτά). Ο Δεκέμβρης λοιπόν είναι πλέον ένας μήνας που μου θυμίζει πως μεγαλώνω. Δεν μπορώ πλέον να κάνω αυτά που έκανα μικρότερος (παράδοση μέχρι τα 24 μου για ολοήμερη δισκότσαρκα με την κοπέλα μου παραμονή Χριστουγέννων), τα ίδια τα Χριστούγεννα δεν τα νιώθω όπως παλιά καθώς δουλεύω, ασχέτως που παραμένει αγαπητή γιορτή και χαίρομαι το κλίμα. Δεν είναι όλα μαύρα, ούτε είναι πως πέφτω και στα Τάρταρα, αλλά ας πούμε πως αυτός ο μήνας είναι μια περίοδος συλλογισμού, ανασκόπησης και αναπόλησης. Μουσικά, ο Δεκέμβρης σηκώνει ως επί το πλείστον οικείους ήχους και οι νέες ανακαλύψεις περιορίζονται.

Ας δούμε τι θα βγει μουσικά από όλο αυτό:

  1. Judas Priest - Run Of The Mill Απολογισμός και αναστοχασμός.

  2. David Gilmour - There’s No Way Out Of Here Αυτοκριτική και ενδοσκόπηση.

  3. Tyketto - Forever Young Δεν γινόταν να λείπει ο ύμνος που έχω τραγουδήσει περισσότερο σε μπαρ (νομίζω). Και αν και με ρίχνει λίγο, ε σκας και ένα χαμόγελο αισιοδοξίας στο τέλος, καθώς γκαρίζεις με πίστη “forever young” γνωρίζοντας όμως πως όσο και να το θες, δεν γίνεται.

  4. Riot - Take Me Back Ποιος είπε πως δεν γράφονται heavy metal ύμνοι εφάμιλλοι με αυτούς του παρελθόντος; Τέσσερα λεπτά, δεκάδες αναμνήσεις, νοσταλγία, χαμόγελα, γροθιές ψηλά και έτοιμος για την επόμενη σελίδα.

  5. Soul Cages - Moments Στην τελική, όπως λένε και οι SC, δεν είναι όλα μαύρα και στενάχωρα στην ζωή, το παν είναι να βρεις την ισορροπία σου. Κακές στιγμές, καλές στιγμές, όλα στο μενού.

  6. Camel - Spirit of the Water Και αφού καταλαγιάσει η ψυχραιμία και η μια κάποια νότα αισιοδοξίας, έρχονται οι Camel και μέσα σε δύο λεπτάκια σου στοιχειώνουν την ψυχή, σε επαναφέρουν στην πραγματικότητα και σου καθιστούν σαφές πως το ρολόι δεν γυρνά πίσω.

  7. Sieges Even - Change of Seasons Στοχαστική διάθεση και Sieges Even είναι αχώριστο πακέτο. Οι καλύτεροι φίλοι όταν προσπαθείς να τακτοποιήσεις το μυαλό σου.

  8. Fates Warning - The Ivory Gate of Dreams Προβλέπω να με κυνηγάτε που πόσταρα 20+ λεπτά κομμάτι αλλά τι να γίνει, έπρεπε. Μια ωδή για την απώλεια της αθωότητας, μια δυσάρεστη υπενθύμιση της πεζής, εν πολλοίς, πραγματικότητας.

  9. Savatage - A Little Too Far Δεν υπάρχει κάτι να πούμε εδώ, σύντροφος ζωής, από τις περιπτώσεις που βλέπεις τις σκέψεις σου γραμμένες από έναν τρίτο.

  10. UFO - Space Child Θα μπορούσα να το βάλω και μόνο για τα θαύματα που κάνει ο, 18χρονος εδώ, Σένκερ. Ήχος ζεστός που σηκώνει η εποχή, ένα ποτό από δίπλα συνοδευτικό, σκέψεις, συλλογισμοί και προβληματισμοί για το τι επιφυλάσσει η επόμενη σελίδα.

  11. Saracen - Heroes, Saints & Fools Απαραιτήτως πρέπει να συμπεριλάβω και αυτό το αριστούργημα. Κατ’εμέ μέσα στους 2-3 καλύτερους NWOBHM (?) δίσκους. Με απαράμιλλη θεατρικότητα, οι Saracen ξεδιπλώνουν τις σκέψεις τους για όλα αυτά που μας καθορίζουν σαν άτομα, για τις επιλογές μας και το αντίκτυπο αυτών.

  12. John Mayall - Mists of Time Θα κλείσω με κάτι διαφορετικό. Ο σπουδαίος John Mayall στα γεράματα συνεχίζει να παραδίδει μαθήματα, η κιθάρα κελαηδά και αυτός μας παίρνει από το χέρι και μας αποκαλύπτει σκηνές, εικόνες και σκέψεις από την ζωή του. Συγκινητικός τουλάχιστον, τεράστιο κομμάτι.

8 Likes

Έχω ακούσει ότι η @Sh_Wo_f (πεθαίνω με τις κάτω παύλες, το νικ προφέρεται πλέον κάπως σαν sh’oo’f) τη βρίσκει πολύ με λίστες, οπότε την καλούμε να συμμετάσχει στο θεάρεστο έργο μας.

2 Likes

ti einai edw

Βάλε 12 κομμάτια για τον Δεκέμβρη και μη ρωτάς πολλά.

1 Like

12 κομμάτια που ακούω παραδοσιακά αυτό τον μήνα? που συνδέω με αυτόν τον μήνα? που θα ήθελα να ακούσω? που νομίζω ότι θα ακούσω εν τέλει?

2 Likes

Αν απαντούσες βέβαια πιστεύω θα σου έπαιρνε λιγότερη ώρα ;p

εδιτ : τεσπα, για να μην σπαμμάρω, ενδιαφέροντα φαίνονται όλα, θα έχω στο νου μου να κάνω μία λίστα μέσα στον μήνα. :stuck_out_tongue:

τη λιστα σου την κανεις μεχρι τις 15 του μηνος. Απο 16 και μετα κανεις copy paste τη δικη μου λιστα συν αλλα τρια τυχαια κομματια που εβαλαν αλλοι και κανεις tag τον quintom

3 Likes

Νοτεντ. Έχετε και ντεντλαιν, τέλεια θα πάει αυτό. Πόσα χρόνια σου χρωστάω κειμενάκι για οφφσπρινγκ στο αλμπουμ εξτσειντζ?! ;p

582 ημερες

1 Like

Ου, μπορείς να μου πεις στις 666 να το γραψω τότε??!!

θα σε ειδοποιησω μαζι με @anhydriis που χρωσταει Blue Oyster Cult

3 Likes

Πας και διαβαζεις το σεντονι που ειναι το πρωτο ποστ του θρεντ, και ολες οι ερωτησεις σου θα απαντηθουν :stuck_out_tongue: Α και ενας κανονας πολυ προσφατος (δηλαδη κυριολεκτικα happening now) ειναι να μη βαλεις παρα πολυ μετσαλ, γιατι κατι λιστες τωρα τελευταια μας εχουν πηξει στο μετσαλ και επειδη συνηθως ακουω τις λιστες οσο οδηγω, κινδυνευω να τρακαρω μιας και με παιρνει ο υπνος απο την βαρεμαρα.

Οσον αφορα τον Νοεμβριο, χρωστανε ακομα ψηφους οι:

ΜΟΝΟ Ο @osfp

Κανονικα η προθεσμια ηταν χθες. Σου δινω μεχρι σημερα δικα μου μεσανυχτα για να γραψεις τις ψηφους σου για τον Νοεμβριο, τις οποιες χρειαζομαστε απεγνωσμενα. Αρα εχεις κατι λιγοτερο απο 12 ωρες για να ψηφισεις.

Συντομα θα ανανεωσω την λιστα Spotify για τον Δεκεμβριο.

Ωραιες λιστες βαζει ο JTN , αλλα καλο θα ηταν να ψηφισεις 100% αντικειμενικα και δικαια.

3 Likes