Let's Play I : Musical Calendar

5 Δεκεμβρίου!

Και από σήμερα μπορούμε να βάζουμε λίστες για Δεκέμβριο. Θα την είχα έτοιμη την δική μου, αλλά η δουλειά με σκότωσε αυτήν την εβδομάδα. Καλό μήνα!

Ύπνος τώρα, και λίστα στο διάλειμμα ανάμεσα στα ματσάκια. Δεν δουλεύω σήμερα. Ούτε Παρασκευή.

Λούφα Aeterna

2 Likes

Δεκέμβριος

Demons & Wizards-“Fiddler on the Green”: 28.12.2018
Universe217-“Harm”: Μούδιασμα. Ένα ποτήρι νερό. Ένα χτύπημα στον ώμο. Μία κατάσταση παράταιρη. Πόσο αργά κυλάει ο χρόνος; Περιδίνηση, κι όμως τα πόδια γερά. Οξύμωρη πραγματικότητα.
Anathema-“Inner Silence”: Αυτή η εκκωφαντική σιωπή…
Sentenced-“Mourn”: 11.01.2019, Γ΄, 27/507
Fates Warning-“Part IX”: Άρνηση.
Primordial-“The Gathering Wilderness”: Θυμός.
Soen-“Lotus”: Διαπραγμάτευση.
The Gathering-“Rescue Me”: Κατάθλιψη.
My Dying Bride-“Two Winters Only”: 14.01.2022
Agua de Annique-“Ice Water”: Με κάποιον τρόπο πορευόμαστε, με καρδιά σκληρή.
Coverdale/Page-“Take Me for a Little While”: Αποδοχή.
Πετρολούκας Χαλκιάς-«Μοιρολόι με γυρίσματα»: Αυτός ο διά βίου πόνος στην καρδιά… Θεέ μου, βοήθα.

10 Likes

γιατι τοσο πενθος ρε σειρα;

η δικη μου δωδεκαδα που την εχω ετοιμη εδω και καιρο:
Δεκεμβριος κατα κυριο λογο = Χριστουγεννα

Το Πλοκάμι του Καρχαρία - Ωω Πέφκω
Sufjan Stevens - All Delighted People (Original Version)
Dick Van Dyke, Julie Andrews - Chim Chim Cher-ee
Ella Fitzgerald, Louis Armstrong - Dream a Little Dream of Me
Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox (ft. Hailee Reinhart) - Oops!.. I did it Again
Björk Guðmundsdóttir, Tríó Guðmundar Ingólfssonar - Kata Rokkar
Cécile McLorin Salvant - Le Mal de Vivre
Asaf Avidan - My Tunnels Are Long And Dark These Days
Vassilikos - The Windmills of Your Mind
Damon Albarn - The Moon Exalted
Melentini - The Question
Tom Waits - Christmas Card from a Hooker in Minneapolis

τουτη τη φορα τα εβαλα και σε λιστα (εκτος του Πλοκαμιου)

4 Likes

Δεκεμβριος 2022

  1. Amethystium - Autumn Interlude
    Ως τελευταιος μηνας του φθινοπωρου, ο Δεκεμβριος θα εχει μια αναφορα σε αυτο. Μηνας κατα τον οποιο ακουω ακομα περισσοτερο ambient απο οτι συνηθως, που ειναι ηδη πολυ.

  2. Tori Amos - Winter
    Πριν καμια 15ετια επαιζε διαρκως στο WinAmp μου, πλεον παιζει στο Spotify (!)

  3. Sara Bareilles, Ingrid Michaelson - Winter Song
    Δειτε και το βιντεο ομως. Ή ακουστε μονο το τραγουδι. Καντε οτι θελετε, απλα μην κλαψετε.

  4. Delerium feat. Sarah McLachlan - Silence
    Ειπαμε, πολυ ambient, οποτε εβαλα την οριτζιναλ εκδοση. Θα μπορουσε να μπει οποιαδηποτε αλλη στην πραγματικοτητα. Θα γινει ξεχωριστο ποστ καποια στιγμη μονο για αυτο το τραγουδι. Μπαινει στον Δεκεμβριο γιατι παντοτε μου θυμιζει χριστουγεννιατικες γιορτες και εξοδους με φιλους απο ολοκληρη την δεκαετια του 2000.

  5. SYML - Wildfire (Alternate Version)
    Sometimes we break so beautiful, μα τι ωραιος στιχος.
    Χειμωνας σημαινει παντα αρκετος SYML στα playlists.

  6. Conjure One - Like Ice
    Λιγο ακομα ambient, αρκετα πιο παγωμενο αυτη τη φορα. And she moves like ice.

  7. Madonna - Frozen
    Οταν η Μαντονα φλερταρει με ambient, οι υπολοιποι το βουλωνουμε.
    Το καλυτερο της τραγουδι, fight me.

  8. Idina Menzel - Let It Go
    Απο τις καλυτερες ερμηνειες της δεκαετιας, συγκλονιστικη Idina Menzel στο Frozen.

  9. The Tea Party - Winter Solstice
    Η μεγαλυτερη νυχτα του χρονου για το βορειο ημισφαιριο. Στο οποιο βρισκεται ο Καναδας.
    Ζητω ο Καναδας και οι The Tea Party.

  10. OSI - Wind Won’t Howl
    Φυσαει αρκετα τον Δεκεμβριο, αλλα οχι σε σημειο που να σφυριζει.

  11. Savatage - Christmas Eve / Sarajevo 12/24
    Gateway drug για να κανω τη μανα μου να ακουει μεταλ οταν ημουν εφηβος, δεν επιασε. Αλλα τουλαχιστον της αρεσε πολυ το συγκεκριμενο. Και το Bard’s Song. Και κανα δυο απο τα Unforgiven.

  12. Ulver - Christmas
    Ulver και θαλπωρη.

3 Likes

Παρτε και την λιστα η οποια θα εμπλουτιζεται με καθε προσθηκη 12αδας, και το τελικο λινκ θα δοθει οταν προσθεσουν ολοι τα δικα τους. Δεν περιεχει το Take Me For A Little While του @The_Black_League εκτος κι αν μπορει ο ιδιος να βρει λινκ στο Spotify για αυτο, και οπως ειπε ηδη ο @JTN δεν εχει την κομματαρα του Πλοκαμιου του Καρχαρια (αν και εχουν δεκαδες καλυτερα, αλλα ξερω οτι το εβαλες ελεω Χριστουγεννων).

Πειτε αν δεν σας παιζει καποιο απο τα δικα μου λογω Αμερικανικου Spotify, εγω εχω ηδη 2 του JTN που δεν παιζουν σε μενα γιατι ειναι διαθεσιμα μονο σε Ευρωπη, οποτε θα τα ακουσω ξεχωριστα αναγκαστικα. Γαμω τον Τζεφ Μπεζο, τον Ηλον Μασκ, τον Μπιλ Γκεητς, και ολες τις νομοθεσιες ολων των κρατων που εχουν εφευρει και θεσπισει διαφορετικα πρωτοκολλα και διαφορετικους νομους για καλλιτεχνικα δικαιωματα και γεωγραφικους περιορισμους.

2 Likes

για το θεό

Ο θεος δεν εχει καμια σχεση με αυτα τα πραγματα, ο Δεκεμβριος εχει 21 μερες φθινοπωρου και 10 μερες χειμωνα στο βορειο ημισφαιριο, αντικειμενικα, παγκοσμια, συμπαντικα, και το κυριοτερο, αναμφισβητητα.

1 Like

Ο θεός έχει να κάνει με τα πάντα, κυρίως επειδή δεν υπάρχει. Όσον αφορά τα λεγόμενά σου, θα μπορούσα να σε παραπέμψω στο εμείς κι ο κόσμος ή ακόμα και στο νηπιαγωγείο αλλά πάρε ένα ωραίο ποστεράκι που βρήκα. Έχει ωραία χρωματάκια και σχεδιάκια, ίσως σε βοηθήσει κάπως στις αναζητήσεις σου.

Λογικο να με παραπεμπεις σε ποστερακι νηπιαγωγειου, αφου μεχρι περιπου εκεινη την ηλικια θα επρεπε οι ανθρωποι να νομιζουν οτι το φθινοπωρο ειναι “Σεπτεμβριος - Οκτωβριος - Νοεμβριος” , αλλα καπου στα 4-5 ετη ζωης, καθε ανθρωπος μπορει να καταλαβει οτι η πραγματικοτητα ειναι λιγο πιο πολυπλοκη. Το φθινοπωρο ειναι απο 21-22 Σεπτεμβριου εως 21-22 Δεκεμβριου. Οι αρχες Σεπτεμβριου ειναι καλοκαιρι. Το πρωτο μισο του Δεκεμβριου και κατι ψιλα ειναι φθινοπωρο. Deal with it, απλα.

Εχεις αδικο, εχω δικιο, προχωραμε :stuck_out_tongue:

ΥΓ. Ειναι η ιδια ηλικια στην οποια επισης θα επρεπε ενα παιδι να καταλαβαινει οτι οντως δεν υπαρχει κανενας θεος.

1 Like

Βέβαια οι ονομασίες (πχ χειμώνας) είναι μέρος του τρόπου που οι άνθρωποι ανταλλάσσουν σημασίες και δεν έχουν να κάνουν στην πραγματικότητα με το ίδιο το αντικείμενο, στην περίπτωσή μας, τη φύση. H πραγματικότητα είναι όντως πιο πολύπλοκη από το να μετρά κανείς πόσες ημέρες του κάθε μήνα ανήκουν σε ποια εποχή. Έχω και ποστεράκι με σκύλο
:kissing_heart:

2 Likes

Ισχυει.

Και η ονομασια που εχουν δωσει οι ανθρωποι στην εποχη με το ονομα φθινοπωρο, περιγραφει για το βορειο ημισφαιριο το χρονικο διαστημα απο τις 21-22 Σεπτεμβριου εως τις 21-22 Δεκεμβριου, και ΟΧΙ απο την 1η Σεπτεμβριου εως την 30η Νοεμβριου. Δεν χρειαζεται να ειναι ολα συμμετρικα και τελεια στην ζωη, και δεν ειναι, οπως δεν ειναι και ο ορισμος μας για τις εποχες :stuck_out_tongue:

Τα παραπονα σου κοινως οχι στην φυση, αλλα στο ονομα που εχουν δωσει οι ανθρωποι!

1 Like

Γιατί να μη θεωρούμε ως φθινόπωρο το χρονικό διάστημα μεταξύ 21 Σεπτεμβρίου μείον 21 μέρες εως 21 Δεκεμβρίου μείον 21 μέρες?

Ξερω γω, βρες ενα οποιοδηποτε επιστημονικο αρθρο για τον ορισμο του φθινοπωρου και διαβασε. Δεν γινεται να εξηγουμε τα αυτονοητα σε ασχετο θρεντ σε 5η φορα σερι ποστ. Εχει να κανει με την γωνια προσπτωσης του φωτος απο τον Ηλιο στην επιφανεια της Γης. Ετσι οριζονται οι εποχες, τι να γινει τωρα.

Αν θελεις να οριζεις το φθινοπωρο με εναν δικο σου αντικειμενικα λανθασμενο ορισμο, εισαι φυσικα ελευθερος να το κανεις.

τι ωραιες τραγουδάρες είχε ο νοεμβριος!!! Ευγε

Mastodon - Pain with an anchor
16 Horsepower - Strawfoot - 2000 “Secret south”
Gershon Kingsley, First Moon Quartet - Popcorn
Notilus - Valse a plumes
Mark Lanegan - Pretty Colours
Hexvessel - Oracle of the starlit dawn
Chealse Wolfe - Carrion Flowers
Machine Head - The blood the sweat the tears
Arcturus - Kinetic
Fontaines D.C. - Skinty Fia
The Police - Message in a bottle
Linkin Park - Rebellion
Kreator - Pleasure to kill
Anathema - Lost Control
Leonard Cohen - Avalanche

6 Likes

Επειδή είμαι νέοπας στο παιχνίδι και λέω να παίξω, μέχρι πότε έχουμε προθεσμία για κατάθεση λίστας;

2 Likes

Θα μπεις αναγκαστικά σε Δεκέμβριο, οπότε έχεις μέχρι 10 Δεκεμβρίου. Το οποίο είναι για όλους το ίδιο btw, θα κάνω τα απαραίτηταtag μέσα στο ΣΚ. Επίσης να θυμίσω ότι η προθεσμία για ψήφους Νοεμβρίου είναι στις 5 Δεκεμβρίου.

Καλώς ήρθες! Πολύ καλοδεχούμενες οι προτάσεις σου! Κάποια στιγμή ίσως να καταφέρουμε και τους @pantelis79 και @eviL να παίξουν

4 Likes

Τέλεια, λογικά Δευτέρα θα έχετε λίστα και από εμένα!

4 Likes

Επίσης ψηφοφορία παίζει απ’ όλους (όσους θέλουν), σωστά;

1 Like

Λιστα Δεκεμβρίου, μελομακάρονα και κουραμπιέδες…

  1. Hark! The herald Angels Sing - Bad Religion
  2. Fairytale of New York - The Pogues
  3. Xmas has been x’ed - NOFX
  4. X-M@$ - Corey Taylor
  5. Christmas Eve / Sarajevo - Sarajevo 12/24 - Trans-Siberian Orchestra
  6. Silent Night - Manchester Orchestra
  7. Jingle Balls - Korn
  8. My December - Linkin Park
  9. Πρωτοχρονιές του ραδιοφώνου - Δ. Σαββόπουλος
  10. Μια τέτοια νύχτα πριν από χρόνια - Χ&Π Κατσιμίχας

και τα plus 2 τα φετινα

  1. All the love in the world - Architects
  2. As we live - The Interrupters

και το λιστακι σε λινκακι

5 Likes

Ψήφοι Νοεμβρίου:

AGALLOCH “…And the Greath Cold Death of the Earth”
WARLORD “Black Mass”
LOLEK “Κεριά”
GOBLIN “Profondo Rosso”
ISIS “The Beginning and the End”
ROYKSOPP “What Else Is There?”
SLAYER “Seasons in the Abyss”
NIGHTFALL “Diva”
VELVET UNDERGROUND “Venus in Furs”
ENYA “Only Time”
ARCTURUS “Kinetic”
VELVET ACID CHRIST “Ghost in the Circuit”
BRUTUS “Liar”
FONTAINES DC “Skinty Fia”
MICHAEL ANDREWS/GARY JULES “Mad World”

5 Likes