Let's Play I : Musical Calendar

Λοιπον, τελειο αυτο, δεν το ηξερα ομολογω. Ηξερα οτι μπορω να προσθεσω με δεξι κλικ οποιο τραγουδι θελω σε οποια λιστα θελω, αλλα το να μπορω να προσθεσω ολοκληρη την λιστα σε αλλη λιστα, ειναι epic pro move. Παρολα αυτα, και δεν υπερβαλλω καθολου, εγραψες κατι που το σκεφτομαι εδω και 27 ωρες περιπου, και δεν εχω καταληξει.

Πως γινεται να ειναι 3 τελιτσες καθετες? Απο την στιγμη που η τελεια ειναι ενα μονοδιαστατο αντικειμενο, δεν μπορει να ειναι καθετο σε κατι. Παρολα αυτα, καταλαβαινω πληρως γιατι να ειναι “καθετες” οι τελιτσες, αλλα το ιδιο θα καταλαβαινα και αν ειχες γραψει “οριζοντιες τελιτσες”. Ειναι σημαντικο θεμα και πρεπει να το λυσουμε. Υπαρχουν και τελιτσες που βρισκονται ας πουμε σε μια τυχαια γωνια στις 49 μοιρες?

1 Like

Είμαι βλάχος, ξέρω, αλλά δεν έχω καταλάβει ούτε κατά διάνοια τι εννοείτε και αν αυτό είναι κάτι που χρειάζεται να ξέρω για να διευκολύνω την καταμέτρηση των ψήφων μου

1 Like

Είναι τρεις τελιτσες τοποθετημενες σε μια νοητη κάθετη γραμμή σε σχέση με το έδαφος (αν υποθέσουμε πως κάποιος κρατάει το κινητό ίσια), με αυτή τη λογική θα μπορούσαν να είναι και σε μια γραμμή 49 μοιρών ή άλλη. Δεν είναι δηλαδή οι τελειες κάθετες, δεν θα γινοταν αν τις θεωρήσουμε σημειακες, αλλά η γραμμή που τις ενώνει.

Ίσως τεχνικά δεν ήταν απόλυτα σωστό, αλλά οικονομολόγος είμαι, εμείς λέμε “οκ, θα στις κάνω κάθετες, γίνεται, αλλά θα κοστίσει λίγο παραπάνω”

@kbil ουσιαστικά αν παραδίδουμε τις προτάσεις μας για το μήνα σε μια λίστα Spotify 12 τραγουδιών, μετά το να φτιαχτεί η μεγάλη λίστα του μήνα με τα τραγούδια όλων θα είναι θέμα λίγων κλικ, και θα παίζουν και όλα (στας Ευρωπας τουλάχιστον!)

1 Like

Οχι οχι, τις ψηφους παρακαλω δωστε τις ολοι ολογραφως.
Και μαλιστα αν γινεται στο φορματ:

Καλλιτεχνης - Τραγουδι

fdf308a0bc527b07fd01de714df530c832db6747

Με μπερδεψες λιγακι τωρα… αυτες τις τελιτσες δεν εννοεις? Αν ναι, μαλλον οριζοντιες θα τις ελεγα τις συγκεκριμενες, οποτε μαλλον εννοεις κατι αλλο. Δεν βλεπω αλλωστε επιλογη να προσθεσεις ολοκληρη την λιστα σε αλλη λιστα οταν κανω κλικ εκει περα. Υπαρχει καπου αλλο κουμπακι? Παρεμπιπτοντως, το δουλευω σε desktop το Spotify, οχι στο κινητο (αν και το εχω και εκει), αλλα το interface ειναι πανομοιοτυπο.

EDIT: Ελα αστο οκ το βρηκα. Οντως, οι τελιτσες ειναι καθετες στο κινητο, και οντως υπαρχει εξτρα επιλογη να χωσεις ολη την λιστα σε αλλη λιστα, το κουμπακι εχει μια μουσικη νοτα ως συμβολο αφου μπεις στο μενου. Γαμωτο, δεν υπαρχει αυτη η επιλογη στο desktop app. Οκ boomer time over, επιστρεφω στη νεανικοτητα που με διακρινει.

1 Like

:smiley: ναι, οι τρεις κάθετες είναι στην προηγούμενη οθόνη από αυτή που ανέβασα, στην κεντρική οθόνη της playlist δηλαδή. Σκέφτηκα να την ανεβάσω και αυτήν αλλά λέω ας το γράψω με λέξεις “ανοίγεις την playlist, πατάς στις τρεις κάθετες τελιτσες”

Τις τρεις οριζόντιες στην οθόνη που ανέβασα δεν τις είχα προσέξει καν, είναι από κάποιο notification που έτρεχε στο ανδροηδ. Αφού το βρήκαμε, κομπλέ :ok_hand:

1 Like

Η ανανεωμενη λιστα για να μην υπαρχει μπερδεμα με τα νουμερα:

@The_Black_League = 1-12
@JTN = 13-24
@Com_Mark = 25-35 (Δεν βρηκα το Mare - Anisette στο Spotify)
@generationx = 36-46 (εκτος Spotify το Go On απο Swan Lee)
@RiderToUtopia = 47-58
@kbil =59-67 (Εκτος Spotify τα Gardenia και Purple Overdose - μωβ καντ)
@QuintomScenario = 68-79
@SvenN = 80-91 (επαιξες καθολου Σκανδιναβια?)
@anhydriis = 92-103
@Kostas_L = 104-115
@ChrisP = 116-127
@osfp7 = 128-139

Χαχαχ ειμαι χαζος, δεν το προσεξα καν οτι ηταν πανω πανω στην μπαρα του Android… Και ναι τα βρηκαμε ολα, για οσους δινουν την λιστα τους σε λιστα Spotify, θα μπαινω απο το κινητο και θα την προσθετω με δυο κλικ. Οσοι θελουν να την δινουν με YouTube ή και χωρις λινκ, θα τα βαζω εγω τα τραγουδια ενα ενα, δε με ενοχλει καθολου βασικα.

3 Likes

Ψήφοι Νοεμβρίου

Ne Obliviscaris-“And Plague Flowers the Kaleidoscope”

Gentle Giant-“Three Friends”

Goblin-“Profondo Rosso”

ISIS-“The Beginning and the End”

Ani DiFranco-“Done Wrong”

Poe-“Wild”

Opeth-“Dirge for November”

Nevermore-“The River Dragon Has Come”

Anathema-“Lost control”

Neil Young-“Cortez the Killer”

Metallica-“Fixxxer”

Γαργανουράκης, Χαλκιάς, Τσανακλίδου-«Μαλαματένια Λόγια»

Brutus-“Liar”

Μάρκος Βαμβακάρης-«Αντιλαλούν οι Φυλακές»

The Police-“Message in a Bottle”

3 Likes

Ρε συ @JTN πόσο γάμησες αυτό το μήνα; :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Edit: Σόρι @QuintomScenario, για να σε βοηθήσω έβαλα playlist.

Judith Durham/The Seekers -“The Olive Tree

Frank Sinatra - Autumn Leaves

Get Your Gun - You’re Nothing

Notilus - Valse à Plumes

Sofia Sarri - Ingen Vinner Frem Til Den Evige Ro

Bert Jansch - Yarrow

Noah Gundersen - Heartbreaker

Jonathan Jackson + Enation - The Days Are Evil

Susanne Sundfør - Delirious

Conjure One - Kill The Fear

Μαλαματένια Λόγια - Χαλκιάς, Γαργανουράκης, Τσανακλίδου

High Vis - Trauma Bonds

The Devil’s Trade ft. John Cxnnor - Dead Sister Merope

Αντιλαλούν Οι Φυλακές

Gary Jules - Mad World

3 Likes

Η αληθεια ειναι πως δεν εχω καν τελειωσει την ακροαση ολοκληρης της λιστας καθως ειμαι καμια 20αρια τραγουδια για το τελος, αλλα ξερω πως ο @JTN εχει ηδη εξασφαλισει 4 ψηφους μου, και το σκεφτομαι για 5. Εβαλε μουσικες ιδανικες για τεραστια πολυθρονα με ζεστο τσαγακι, τζακι, και δυνατο αερα να λυσσομαναει εξω απο το παραθυρο, κι ας μην εχω ουτε ενα απο αυτα τα πραγματα.

Παρακαλω τις ψηφους σας ΟΧΙ σε Spotify playlist, δεν βοηθαει καθολου.

2 Likes

Τελικη Λιστα Οκτωβριου

  1. Metallica - Blackened (πρωτη αμερικανικη τριλογια, δυναμικη εισοδος :us: )
  2. Tool - Sober (Sober October στο ξεκινημα του μηνα :us: )
  3. Kreator - Golden Age (3 Οκτωβριου 1990 - μπαινει αναγκαστικα ως τσοντα :de: )
  4. Type O Negative - Love You to Death (κλεινει την αμερικανιλα, ξεκιναει την γκοθιλα :us: )
  5. The Gathering - Weightless (συνεχιζουμε με ατμοσφαιρες απο τους λατρεμενους)
  6. The Gathering - A Life All Mine (λιγο ακομα Gathering ποτε δεν εβλαψε κανεναν)
  7. Primordial - Wield Lightning To Split The Sun (UK - Episode Ι : Ιρλανδια :ireland: )
  8. Ashenspire - The Law Of Asbestos (UK - Episode ΙΙ : Σκωτια :scotland: )
  9. God Is An Astronaut - Shores of Orion (UK - Episode III : Ιρλανδια ξανα :ireland: )
  10. Opeth - Harvest (Thanksgiving στον Καναδα, λογικο αλμα σε συγκομιδη στην Σουηδια)
  11. Opeth - Bleak (ακομα ενα διδυμακι τραγουδιων απο την ιδια μπαντα, τελος στην γκοθιλα)
  12. Michael Kiwanuka - Cold Little Heart (βρετανικη ροκ 70ιλα κι ας βγηκε το 2016)
  13. Wishbone Ash - Throw Down The Sword (αυθεντικη βρετανικη ροκ 70ιλα)
  14. Scorpions - In Trance (γερμανικη ροκ 70ιλα)
  15. Kris Kristofferson - Casey’s Last Ride (αμερικανικη καντρι ροκ 70ιλα)

  1. The Alan Parsons Project - Sirius (τι ωραια που κολλησε ροκ 70ς ως ιντερλουδιο στη μεση)
  2. Algiers - Repeating Night (τεραστια DJ pro move transition - 2η αμερικανικη τριλογια :us: )
  3. Audioslave - Be Yourself (18/10/2000 διαλυθηκαν οι RATM, προεκυψε κατι καλυτερο :us: )
  4. Swans - Love Will Save You (κλεισιμο εξαιρετικης ολτερνατιβ ενοτητας απο Αμερικη :us: )
  5. Florence + The Machine - What The Water Gave Me (Τιγκα Οκτωβριος)
  6. Loreena McKennit - The Mystic’s Dream (συνεχιζουμε με τελειες αιθεριες γυναικες)
  7. Rïcïnn - Uma (απο θηλυκες θεοτητες σε μεσαιωνικο σκοταδισμο - Γαλλια Ι :fr: )
  8. Klone - Yonder (λιγος ακομα μεσαιωνικος σκοταδισμος, πιο ταξιδιαρικος - Γαλλια ΙΙ :fr: )
  9. Kælan Mikla - Svört Augu (παμε πιο βορεια για πιο αυθεντικο σκοτος - Ισλανδια Ι :iceland: )
  10. Ólafur Arnalds ft. Arnor Dan - So Close (σιγουρα επιρροη των Leprous - Ισλανδια ΙΙ :iceland: )
  11. The Pineapple Thief - White Mist (τελος Οκτωβριου και ομιχλη παντου)
  12. System of a Down - Deer Dance (η θεση του καθοριστηκε απο το Aerials)
  13. System Of A Down - Aerials (Μισιγκαν 28/10/2001 οι μπραβοι εσπασαν στο ξυλο τον Shavo)
  14. Porcupine Tree - Shesmovedon (Τελευταια βραδια πριν την αλλαγη της ωρας - Lightbulb Sun)
  15. Pink Floyd - Echoes (30 Οκτωβριου 1971 - Meddle)
  16. Helloween - Halloween (δε θα μπορουσε να παει καπου αλλου προφανως)

Προχωραμε με μεγαλυτερη συνεπεια και σταθεροτητα, και εχουμε πλεον ολοκληρωσει με επιτυχια δυο μηνες, με λιστες που μπορω να πω οτι εχουν βγει πολυ ωραιες ως επι το πλειστον. Στην συγκεκριμενη λιστα, η οποια μπορει να χωριστει σε δυο ενοτητες, χρησιμοποιηθηκαν γεωγραφικα και μουσικα κριτηρια για να διαμορφωσουν την τελικη σειρα των συνθεσεων, μιας και δεν ειχαμε πολλα γενεθλια για κυκλοφοριες ή προσωπα. Το πρωτο μισο του μηνα αποτελειται απο τραγουδια σε πιο κλασικες φορμες γενικα, ενω το δευτερο μισο του μηνα εχει μεσα τις πιο πειραματικες και ατμοσφαιρικες συνθεσεις, οποτε η ακροαση μπορει να γινει αναλογα με το mood καθε φορα.

Ακολουθει ενας μικρος φορος τιμης στις δυο αμερικανικες τριλογιες και παραλληλισμος ως επεισοδια
Star Wars, ο οποιος δεν χωρεσε στις περιγραφες παραπανω, και για να ειμαι ειλικρινης προτιμησα να προσθεσω τον παραλληλισμο αυτον ξεχωριστα, για να μην χαλασει και η ομοιογενεια του κειμενου:

Episode I - The Phantom Lords (Metallica - Blackened Side Of The Force)
Episode II - Attack Of The Tools (Tool - Sober Kenobi)
Episode III - Revenge Of Pete Steele (Type O Negative - Love You To Death Padme)
Episode IV - A New Talent (Algiers - Repeating Nights on Tatooine)
Episode V - The Evil Empire Strikes Back (Audioslave - May The Force Be With Yourself)
Episode VI - Return Of The Swans (Swans - Luke’s Love Will Save You Anakin)

Συγγνωμη για αυτο. No regrets ομως. Αυτα. 31 τραγουδια, 3 ωρες και 24 λεπτα. Enjoy!

5 Likes

το echoes δεν,καποιο καλωδιο δεν κανει καλα επαφη στα πεταλια,για τσεκαρε την παρακατω εκδοση,παιζει ?

1 Like

Οκ, κλασικη μαλακια μεταξυ Αμερικης και Ευρωπης, αυτο που εβαλες δεν παιζει σε μενα, ενω το αλλο που ειχα παιζει κανονικα σε μενα, δε θα το εβαζα αν δεν επαιζε. Οπως και να χει, το αντικατεστησα με το λινκ που εστειλες, γιατι πολυ απλα εμενα δε με ενδιαφερει…ουτως ή αλλως παντοτε σκιπ θα το εκανα :stuck_out_tongue:

τελειο :clap:

1 Like

image

3 Likes

Οι ψηφοι μου για Νοεμβριο.

Queensryche - Promised Land
Chelsea Wolfe - Carrion Flowers
Leprous - Coal
Notilus - Valse a Plumes
Sofia Sarri - Ingen Vinner Frem Til Den Evige Ro
Gershon Kingsley - Popcorn
Wardruna - Gra
Royksopp - What Else Is There?
The Pineapple Thief - That Shore
Anathema - Lost Control
Kika Sprangers - All We Have Left
Crosses - Vivien
Jaye Jayle - A Cold Wind
Anna Von Hausswolf - The Mysterious Vanishing of Electra
Gary Jules - Mad World

Σε γενικες γραμμες ανακαλυψα υπεροχα πραγματα, τοσα πολλα που δεν μπορεσα να τα ψηφισω καν ολα οσα ηθελα, χρειαζομουν 25 ψηφους ανετα. Θυσιαστηκαν την τελευταια στιγμη για να βγει η 15αδα πολλα υπεροχα τραγουδια, οπως το Get Your Gun, η φανταστικη τρανσιλα των Holden & Thompson, οι ενδιαφερουσες συνθεσεις απο Vitriol και Poe, κανα δυο σουηδιλες/νορβηγιλες του Sven, το Killing In The Name Of, το Amerika, και κανα 2 γαματα περιεργα του Κωστα. Πολλα φοβερα τραγουδια, την μεγαλυτερη ζημια μου την εκαναν ο @JTN (εκοψα επισης Σινατρα και Norah Jones, ελεος) και το δευτερο μισο του @generationx (να ξερεις οτι το What Else Is Out There? θα το ειχα βαλει εγω για Νοεμβριο, οποτε θενκς για την εξτρα θεσουλα :stuck_out_tongue: )

5 Likes

Λίστα Νοέμβρη

Dredg - Light Switch
Arcturus - KInetic
Amorphis - Rusty Moon
Leonard Cohen - Avalanche
Dead Can Dance - Saltarello
Television - Torn Curtain
Brutus - Liar
Angra - Nothing to say
Warlord - Black Mass
Mastodon - Pain with an Anchor
Anathema - Lost Control
Μάρκος Βαμβακάρης - Τα μπλέ παράθυρά σου
Guns N’ Roses - November Rain
Nevermore - The River Dragon Has Come
My Vitriol - Tongue Tie

Κόπηκαν στο παρά 5

  • Tomhet με 25 βαθμούς Κελσίου είναι σαν να πας παραλία το καλοκαίρι με χιονοπέδιλα.
  • Nightfall - Diva
3 Likes

Ψηφοι Νοεμβριου
ανακαλυψα πολλες ωραιες μουσικες και παλι

Guns N’ Roses - November Rain
Judith Durham - The Olive Tree
Warlord - Black Mass
Noah Gundersen - Heartbreaker
Anathema - Lost Control
Torn Curtain - Television
King Crimson - Three of a Perfect Pair
Vàli - Nordavindens Klagesang
Gary Jules - Mad World
Neil Young, Vanja Orlandic - Cortez the Killer
Fire! Orchestra - (I Am a) Horizon
Kika Sprangers, Martin Fondse, Jörg Brinkman - Hawa
Anna von Hausswolff - The Mysterious Vanishing of Electra
Neun Welten - Valg
The Protomen - How The World Fell Under Darkness

4 Likes

Ψηφαλάκια Νοεμβρίου

Fixxxer Ρε Καντς! – Ντάντις οφ Μέτσαλ Μιούζικ
Black Crow Blues – Steve Von Till
House of Fools – Crippled Black Phoenix
Dead Sister Merope – The Devil’s Trade
Torn Curtain – Television
Alfonsina Y El Mar – Tania Libertad
Highwayman – The White Buffalo
Cortez the Killer – Neil Young
Diva – Nightfall
Dangervisit - Archive
Kinetic – Arcturus
Delirious – Susanne Sundfor
The Days are Evil – Jonathan Jackson
Popcorn – Gershon Kingsley
Pretty Colors – Mark Lanegan

3 Likes

Και η δικη μου ψηφος για το Νοεμβριο

  1. GnR - November rain
  2. Judith Durham - Olive tree
  3. Agalloch - And the great cold death of the earth
  4. Porcupine tree- The sky moves sideways (phase one)
  5. Angra - Nothing to say
  6. Warlord - Black mass
  7. Leprous - Coal
  8. Enya - Only time
  9. Converge/Chelsea Wolfe - Blood moon
  10. Amorphis- Rusty moon
  11. One minute silence - Food for the brain
  12. Metallica- Fixxxer
  13. A.Kostis- Stin Ypoga
  14. Ministry- Thieves
  15. RATM- Killing in the name

Μειναν απεξω “στο νημα”

Kika Spangers- All we have left , Lolek- Κερια , Rammstein- America, Astarte- Doomed Dark Years , Arcturus - Kinetic, Neil Young/Vanja Orlandic - Cortez the killer, My vitriol - Tongue tied, Kreator- Pleasure to kill

3 Likes

Μέχρι πότε είναι το deadline για ψηφοφορία;