Let's Play I : Musical Calendar

Μου βγήκε πολύ μελαγχολικός ο Νοέμβριος και με πολλές συνεργασίες.

Jaye Jayle - A Cold Wind

Chelsea Wolfe & Emma Ruth Rundle - Anhedonia

The Body & BIG BRAVE - Blackest Crow

Midwife - Song for an Unborn Sun

The Devil’s Trade ft. John Cxnnor - Dead Sister Merope

Tau & the Drones of Praise - Seanóirí Naofa

Fire! Orchestra - (I Am a) Horizon

Fontaines D.C. - Skinty Fia

High Vis - Trauma Bonds

Anna von Hausswolff - The Mysterious Vanishing of Electra

Crippled Black Phoenix & Vincent Cavanagh - House Of Fools

Steve Von Till - Black Crow Blues (Townes Van Zandt cover)

5 Likes

(ακολουθεί tl;dr -όποιος θέλει ανοίγει)

Summary

Όπως έγραψα και τον προηγούμενο μήνα, σκόπευα να διατηρήσω μια ενότητα σχετική με τα μέρη/χώρους διασκέδασης όπου δια μέσου (και) της μουσικής γεννήθηκαν φιλίες, σχηματίστηκαν παρέες και γενικώς σφυρηλατήθηκαν σχέσεις, είτε άντεξαν στον χρόνο είτε όχι.

Τελικά για τον Νοέμβρη αποφάσισα να αφιερώσω αποκλειστικά τις επιλογές μου στο μέρος όπου την τελευταία 10ετία ενδεχομένως έχω περάσει περισσότερο χρόνο από όλα τα υπόλοιπα μαζί. Αναφέρομαι στη «Γή», ένα κουτούκι κοντά στον σταθμό Λαρίσης, βγαλμένο από άλλες εποχές, το οποίο ξεκίνησα να το επισκέπτομαι σποραδικά ως φοιτητής (ελέω ΑΣΟΕΕ) και -πολλά χρόνια αργότερα- κατέληξα ως τακτικός θαμώνας, λόγω της «σύνδεσης» που αναπτύχθηκε με μια συγκεκριμένη κομπανία που αναλάμβανε (και ακόμα το κάνει) τη μουσική επένδυση ορισμένων βραδιών, μετά καλού (αν και βαρέως -δεν το λυπούνται το λάδι) φαγητού, άφθονου αλκοόλ και εκπληκτικών φυσιογνωμιών που μπορεί να συναντήσει κανείς σε τέτοια μέρη. Οι βραδιές αυτές λοιπόν ξεκινάνε γύρω στον Οκτώβρη, πιάνουν φουλ ρυθμούς τον Νοέμβριο και συνεχίζονται περίπου μέχρι Μάιο όταν και ζεσταίνει πια αρκετά ο καιρός (μιλάμε για κλειστό χώρο προφανώς).

Όπως θα ανέμενε κανείς, η γενική κατεύθυνση ήταν και είναι το ρεμπέτικο και το παλιό λαϊκό τραγούδι, σε όλες τις εκδοχές του. Η σχέση μου με τις συγκεκριμένες μουσικές είναι κάπως «περίεργη» υπό την έννοια ότι σχεδόν ποτέ δεν θα βάλω να ακούσω μόνος μου (σπίτι ή στον δρόμο) αλλά το αποζητώ τακτικά σε βραδιές με μικρές αλλά ποιοτικές παρέες και βέβαια δε μου κάνει η οποιαδήποτε ορχήστρα, επιβάλλεται να καταλαβαίνουν τι παίζουν.

Τα κομμάτια που έχω επιλέξει στο περίπου αποτελούν μια σύνοψη τέτοιας ρεμπέτικης βραδιάς στην Γη (κάποτε τα Σάββατα ξεκινούσαν γύρω στις 5 το απόγευμα και τελείωναν το άλλο πρωί κατά τις 6-7), όπου η εκκίνηση γίνεται με κάποια πιο νοσταλγικά και ερωτικά κομμάτια όπως η «Σατράπισσα», το «Αργοσβήνεις Μόνη», «Πού να Βρω Γυναίκα να σου Μοιάζει» και άλλα σχετικά. Φυσικά σε μεγάλο βαθμό έχει την τιμητική του ο Μάρκος, με τις «Βεργούλες», το «Αντιλαλούν οι Φυλακές» (φοβερές πενιές μεταξύ των κουπλέ), προφανώς τη «Φραγκοσυριανή» και τα «Μαύρα Μάτια, Μαύρα Φρύδια», αλλά το χαηλάητ για κάποιον λόγο πάντοτε είναι τα «Μπλε Παράθυρα».

Δική μου αγαπημένη ενότητα σαφώς είναι τα διάφορα «απαγορευμένα», χασικλίδικα και μαχαιροβγάλτικα, είτε πρόκειται για την πιο ανέμελη/νοσταλγική τους εκδοχή («Πέντε Μάγκες στον Περαία») είτε για πιο σκληρά άσματα όπως την «Υπόγα» (βαρβάτη ντουμίλα), το «Ηρωίνη και Μαυράκι» και φυσικά, για να αποτίσω και τον απαραίτητο φόρο τιμή στον προπάππο μου τον Ζαχαρία τον Κασιμάτη, τον μέσα στην ένταση διάλογο ανάμεσα στους «Δυο Σερέτες». Από κοντά και τα πιο ανατολίτικα, «Μες στον Οντά ενός Πασά», η «Μαγισσα της Αραπιάς» και τα φουλ σμυρνέικα όπως οι «Ψαράδες», η «Τράτα» και πάνω απ’ όλα ο «Μπαρμπαγιαννακής» όπου αναλαμβάνει το τραγούδι ο Γιώργος -ιδιοκτήτης του μαγαζιού- και γίνεται ο κακός χαμός.

Όταν πια έχουν φτάσει οι μικρές ώρες της νύχτας και σιμώνει το χάραμα, κάνουν την εμφάνισή τους και πιο ύστερα λαϊκά, «Βρέχει στη Φτωχογειτονιά», «Ντουνιά Ανακριτή» και τεράστια Σωτηρία Μπέλλου με το «Μην Κλαις».

Δυστυχώς δεν βρήκα χώρο στη δωδεκάδα και για κάποια εκπροσώπηση των ρεμπέτικων της Αμερικής, όπως το «Γουέστ» ή ο «Πινόκλης», ίσως του χρόνου τέτοια εποχή με το καλό.

Σατράπισσα
Αντιλαλούν Οι Φυλακές
Τα Μπλε Παράθυρα
Αμάν Κατερίνα Μου
Πέντε Μάγκες στον Περαία
Στην Υπόγα
Ηρωίνη και Μαυράκι
Οι Δυο Σερέτες
Μες στον Οντά Ενός Πασά
Οι Ψαράδες (Σε Καινούρια Βάρκα Μπήκα)
Μπαρμπαγιαννακάκης
Μην Κλαις

ΥΓ1. Για όποιον ενδιαφέρεται, το κανάλι pankonstantopoulos στο YT είναι κανονικό θησαυροφυλάκιο.

ΥΓ2. Για όποιον συνεχίζει να ενδιαφέρεται, προτείνω την ανάγνωση της συλλογής «Σπάνια Κείμενα για το Ρεμπέτικο» σε επιμέλεια Κώστα Βλησίδη όπου μέσα από πραγματικά κείμενα από τα τέλη της δεκαετίας του ’20 και μαζί με χρήσιμες σημειώσεις, γίνεται μια πολύ ενδιαφέρουσα σύνδεση με την κοινωνιολογία και την αντίληψη των εποχών εκείνων στην Ελλάδα περί μουσικής τέχνης.

ΥΓ3. Προτίμησα τα ΥΤ links να είναι ως επί το πλείστον οι αυθεντικές ηχογραφήσεις, παρότι ενδεχομένως να μην έχουν και τον καλύτερο δυνατό ήχο, όμως περικλείουν μια αύρα άλλων εποχών που δύσκολα βρίσκεται σε επανεκτελέσεις. Για να βοηθήσω στη λίστα του Spotify, έκανα μια ψαχτική και προτείνω τις παρακάτω επιλογές:

Summary

12 Likes

Η ψηφοφορια για τον Οκτωβριο εκλεισε, οι τελευταιες 5 θεσεις που συμπληρωνουν τον μηνα καπαρωθηκαν απο τα εξης τραγουδια:

  1. Algiers - Repeating Nights
  2. Kreator - Golden Age
  3. Porcupine Tree - Shesmovedon
  4. The Alan Parsons Project - Sirius
  5. Wishbone Ash - Throw Down The Sword

Στο νημα κοπηκε το Sweet Leaf των Green Carnation, ενω προς εκπληξη μου εμεινε εκτος το The Alchemist του Bruce Dickinson και το Common People των Pulp. Οπως και να χει, εχουμε πλεον 31 τραγουδια τα οποια θα μπουν στην σειρα που πρεπει οταν βρω χρονο, και θα ανεβει η λιστα.

Επισης, η λιστα στο Spotify για τον Νοεμβριο θα ανεβει λογικα καποια στιγμη την Τεταρτη. Θεωρητικα η προθεσμια για τις συμμετοχες ειναι μεχρι τα μεσανυχτα της Τριτης, κι ετσι θα δωσω μια μερα ακομα σε οποιον θελει να χωσει μια λιστα τελευταιας στιγμης. Μην ψηφισετε τιποτα ακομα παρακαλω.

2 Likes

Δεν περιμενα να ειναι ακομα ανοιχτη. Πηγαινα πριν 20 χρονια για μεγαλη περιοδο.

Νεβερ φοργκετ, νεβερ φοργκιβ, του γκρικ καντ ο τράχηλος καντήλια δεν υπομένει κοκ

1 Like

Χαχαχαχ ναι… Για αυτόν ακριβώς τον λόγο είπα δε γαμιέται κι ο Μπριις Γουανκα, ας μείνει στην απέξω

1 Like

Νοεμβριος

Gary Jules - Mad World
Eminem - Hailie’s Song
Billy Joel - Piano Man
Madonna - Like A Prayer
Black Sabbath - Changes
Blind Guardian - The Bard’s Song
The Police - Message In A Bottle

Linkin Park ft Daron Malakian - Rebellion
KoЯn - Right Now
Ministry - Thieves
Kreator - Pleasure To Kill

ViC - Karakolia

So ο Μήνας έχει κυρίως μελαγχολία και κακή και καλή γι αυτό και τα 7 πρώτα τραγούδια. Linkin park για ομαλή μετάβαση και τα επόμενα 3 πάνε με τα πολλά νεύρα που έχω κάθε Νοέμβριο τις λίγες φορές που δεν έχω μελαγχολία. Τέλος ένα τραγούδι για mini tribute για 17 Νοέμβρη.

Λίστα spotify δεν κάνω την κάνει ολοκληρωμένη ο @QuintomScenario με όλες τις συμμετοχές έτσι κ αλλιώς. Αυτά καλή ακρόαση

4 Likes

Συνεχιζουμε δυνατα με Νοεμβριο, ο οποιος ειδε τις συμμετοχες να αυξανονται σε 12, παρολο που ο @bostonflesh ισως δεν εχει τον χρονο να ασχοληθει και μαλλον δε θα προσκομισει λιστα, καθως ειχαμε επιστροφη του @kbil και μια δυναμικη εισοδο απο τον @Com_Mark , τον οποιο και καλωσοριζουμε με ανοιχτες αγκαλες στο παιχνιδι! Η λιστα στο Spotify ειναι ετοιμη, εχει συνολικη διαρκεια σχεδον 12 ωρες, και περιλαμβανει συνολικα 138 απο τα 143 τραγουδια που προσκομισατε - ο @kbil ηθελε να ειναι ξεχωριστος και εβαλε ενα τραγουδι λιγοτερο. Εχω προσθεσει τα 5 τραγουδια που δεν υπαρχουν στο Spotify ως YouTube Links στον πινακα με τις συμμετοχες απο κατω:

@The_Black_League = 1-12
@JTN = 13-24
@Com_Mark = 25-35 (Δεν βρηκα - ευτυχως? - το Mare - Anisette στο Spotify)
@generationx = 36-46 (εκτος Spotify το Go On απο Swan Lee)
@RiderToUtopia = 47-58
@kbil =59-67 (Εκτος Spotify τα Gardenia και Purple Overdose - μωβ καντ)
@QuintomScenario = 68-79
@SvenN = 80-91 (επαιξες καθολου Σκανδιναβια?)
@anhydriis = 92-102 (δεν υπαρχει το One Minute Silence - Food For The Brain)
@Kostas_L = 103-114
@ChrisP = 115-126
@osfp7 = 127-138

Προθεσμια ψηφων για Νοεμβριο η 6η Δεκεμβριου - χρονια πολλα @nnnkkk

7 Likes

NΟχι??

2 Likes

βαλε σε παρακαλω την σωστη εκδοχη του Alfonsina y el mar. Ηταν ο μονος λογος που εβαλα spotify links σε ολα τα κομματια του ποστ μου :sweat_smile:
Νομιζω εχει 7 διαφορετικες versions το spotify με καμια να μην ειναι ιδια με αυτην του youtube αλλα αυτη που εδωσα ειναι η πιο κοντινη

ελα για να μην σκρολαρεις

2 Likes

16 horsepower - strawfoot , εν λαλαει …παραδοξως.
να,εδω λαλαει

edit/ετοιμος με την 15αδα.

Καταρχην δες αν σε βολευει το spotify prtscn για τα 15 μου
The eartbound - Gardenia θα ηταν κανονικα στην 15αδα μου,αλλα εφοσον δεν μπορει να μπει στο spotify,παραμενει ως εχει.

3 Likes

Θα τα φτιάξω όλα το βράδυ.

Για αυτό βασικά θα ήθελα όντως να τσεκαρει ο καθένας τα τραγούδια που βάζω στην λίστα Spotify, κάθε μήνα. Είναι πολύ χρονοβόρο να ανοίγω κάθε λινκ από κάθε λίστα , ενώ αντιθέτως η επιλογή search στο Spotify είναι πάρα πολύ γρήγορη (εννοείται προσπάθησα να βρω τις πιο σωστές εκδόσεις ούτως ή άλλως). Ο @ChrisP έκανε την καλύτερη δουλειά βασικά με το screenshot, γιατί έτσι μπορώ να κάνω άμεσα την σύγκριση.

2 Likes

εκει που ζει ο generationx ο χρονος κυλαει πιο γρηγορα

4 Likes

Ψήφισε ήδη ο θεουλης :joy:
Υποθέτω τα άκουγες όλα όσο τα έβαζαν οι χρήστες εδώ και 2 βδομάδες ε?

2 Likes

Λοιπόν, επανέρχομαι σε αυτό και λέω ότι βασικά σε ευχαριστώ πολύ για τα λινκς. Για κάποιον λόγο στην βιασύνη που ήμουν το μεσημέρι να ολοκληρώσω την λίστα πριν φύγω για κάτι μαθήματα, θεώρησα ότι ο τρόπος που είχα με το search είναι ο πιο γρήγορος, και πιθανότατα να ισχύει, αλλά αν θέλεις να βάζεις με τον ίδιο τρόπο τα λινκς κάθε μήνα, το ενθαρρύνω παρά πολύ. Θα κάνω το κλικ, θα μου ανοίγει το κομμάτι, και με δεξί κλικ μετά θα το κάνω add στην λίστα. Ίσως να είναι εξίσου αν όχι πιο γρήγορο έτσι. Και δεν θα χρειάζεται και καμία διόρθωση μετά.

καλό αυτό θα το κάνω και εγώ

1 Like

Για μεγαλύτερη διευκόλυνση σου έφτιαξα τη λίστα στο Spotify γιατί αντί να μπαίνεις σε ένα ένα λινκ για να κανεις add, την ανοίγεις και πάει τρένο το δεξί κλικ. Και τα μεμονωμένα λινκς τα βάζω από YouTube μήπως υπάρχει κάποιος περίεργος που δεν χρησιμοποιεί Spotify γιατί πιστεύει ότι θα του ρουφήξει την ψυχή ξέρω γω. :joy:

1 Like

Λοιπον, ο λογος για τον οποιον ενιοτε (πολυ σπανια δηλαδη) δεν βρισκω συγκεκριμενα τραγουδια για να μπουν στο playlist στο Spotify, ειναι γιατι καποιες φορες οι μπαντες εχουν κανει διαθεσιμο το τραγουδι μονο στην Ευρωπη ή μονο στην Αμερικη. Οποτε αυτα που δεν παιζουν σε σας, παιζουν σε μενα, και το αντιστροφο.

Παρολα αυτα, προσεθεσα και το 16 Horsepower και το One Minute Silence στην λιστα, για να μπορεσουν να το ακουσουν οι υπολοιποι τουλαχιστον, κι ας μην μπορω εγω. Τα δυο τραγουδια του @kbil που δεν μπορεσα να βρω και τα τραγουδια απο Mare και Swan Lee, καλο θα ηταν να τα ψαξει καποιος αν εχει Spotify, μηπως και ειναι διαθεσιμα στην Ευρωπη. Αν μου βρειτε λινκ, θα τα προσθεσω κι αυτα.

Βολευει ναι, αν και γενικα προτιμω να τα γραφετε ολογραφως στις ψηφοφοριες, γιατι τα κανω ολα copy/paste και μετα προσθετω τις ψηφους πιο ευκολα. Να πω ομως εδω οτι αν καποιο τραγουδι δε μπορουμε να το βρουμε στο Spotify, δεν θα επρεπε να χανει ψηφους. Ψηφιστε το, κι ας μην μπει στο επισημο playlist στην συγκεκριμενη πλατφορμα. Οι λιστες Spotify ειναι για αρχειοθετηση και διευκολυνση, δεν ειναι υποχρεωτικο κομματι του παιχνιδιου.

4 Likes

Νομιζω πως εχει και μια επιλογη που μπορεις να κανεις add λιστα σε λίστα. Οποτε αν φτιαξω εγω τη δωδεκάδα μου την τσιμπας απευθειας. 12 τελικά η 15? Καπου το εχω χασει αυτο

3 Likes

Ωραίος ο @anhydriis . @QuintomScenario ανοίγεις την playlist, πατάς στις 3 κάθετες τελιτσες, “προσθήκη σε άλλη playlist”, διαλέγεις σε ποια, έτοιμος :ok_hand:

3 Likes