Let's Play I : Musical Calendar

Το αυτό.

1 Like

To έχασα λίγο, δεν ψάχνουμε 16 κομμάτια ακόμα (από τα 27);

Άρα το να βάλει από ένα ο καθένας μας (σύνολο 11) μάλλον δεν φτάνει.

11 από τα 27 περνάνε απευθείας
Τα υπόλοιπα 16 πάνε σε μπαράζ.
Βγάζουμε άλλα 5 με ψηφοφορία/πολλ.

Ούτε η ΟΥΕΦΑ δεν τα κάνει αυτά, μόνο εγώ!

3 Likes

Τωρα το ειδα αυτο. Για ποιο απο τα δυο εννοεις? Την λιστα με τις 12 επιλογες μου για τον Οκτωβριο για παραδειγμα, ή την δικαιολογηση για το ποια μερα του μηνα παιρνει καθε τραγουδι απο τα 30-31 της τελικης επιλογης? Μαλλον το δευτερο εννοεις, αλλα για να ειμαστε δικαιοι δεν μπηκαν ολα τα τραγουδια με αυτο το κριτηριο στην θεση που μπηκαν, καποια απλως ομαδοποιηθηκαν για να κυλαει πιο ομαλα η ακροαση :stuck_out_tongue:

Οσον αφορα το αν θα το κανω καθε μηνα, “don’t threaten me with a good time” ειναι η φαση. Ισως η μεγαλυτερη απολαυση που λαμβανω σε αυτο το νημα ειναι να βγαζω την τελικη λιστα καθε μηνα (ειμαστε σχεδον ετοιμοι για μπαραζ Οκτωβριου, περιμενουμε δυο απαντησεις ακομα, απο @bostonflesh και @Kostas_L αν δεν κανω λαθος)

Κάτσε γιατί το έχασα. Είχα ψηφίσει τα 15 τραγούδια για το μήνα Οκτώβριο. Τα οποία μάλλον δεν είναι αρκετά και πρέπει να ψηφίσω και κάποια επιπλέον;

1 Like

Απλα διαλεγεις ενα απο τα παρακατω, που θα μπει αυτοματως στον Οκτωβριο:

Αυτό από εμένα :arrow_up:

3 Likes

Ηλπιζα πραγματικα να μην το διαλεξει κανενας αυτο… Δεν την παλευω με τυπους που δεν ξερουν να τραγουδανε και απλα φωναζουν διχως καμια αισθηση τονικοτητας :smiling_imp:

να ψηφίσω στα μπαραζ;

  • Metallica & Lou Reed - Dragon
1 Like

Ναι θα εχεις ευκαιρια να το ψηφισεις στο μπαραζ, οχι στην απευθειας επιλογη, μιας και δεν εβαλες λιστα… αν και ειπες θα επιστρεψεις Νοεμβριο :stuck_out_tongue: Δεκτο το σχολιο για τον Lou Reed, ισοσκελιζεται απο την φωναρα του James και τις ριφφαρες των 'Tallica :smiling_imp: Ας μην συγκρινουμε με τον Ασβεστη καλυτερα, ακομα κι ο Lou Reed καλυτερος ειναι.

Το δεύτερο, την τελική 30-άδα, αλλά δεν το πήγα τόσο μακριά για τη συγκεκριμένη θέση του κάθε τραγουδιού, τις παρενθέσεις εννοούσα που εξηγούσαν το σκεπτικό του πώς κολλάνε στον μήνα.

1 Like

Αυτο εννοειται πως θα γινεται καθε μηνα, ειναι πραγματικα η πεμπτουσια του παιχνιδιου… 365 τραγουδια για 365 μερες που θα ταιριαζουν στην μερα που τους δοθηκε. Δεν ειναι τυχαιο οτι το To Live Is To Die μπηκε στις 27 Σεπτεμβριου :stuck_out_tongue:

1 Like

Ψηφίζω αυτό :arrow_down:

  • Metallica - Blackened
2 Likes

Τελεια, αρα προχωραμε στο τελικο σταδιο για τον Οκτωβριο!
Καλο θα ηταν να μην ψηφισετε τραγουδια που εχετε προσκομισει εσεις.
Το κανει λιγο πιο ενδιαφερον. Αλλα δεν θελω και να το βαλω αυστηρο περιορισμο.

Ψηφιστε απο 3-5 πηγαδ…εεεε τραγουδια για τις τελευταιες 5 θεσεις!
  • Tenhi - Pojan Kiiski
  • Algiers - Repeating Nights
  • The Alan Parsons Project - Sirius
  • Paradise Lost - So Much Is Lost
  • Pulp - Common People
  • Lake Of Tears - So Fell Autumn Rain
  • Bruce Dickinson - The Alchemist
  • Kreator - Golden Age
  • Green Carnation - Sweet Leaf
  • Wishbone Ash - Throw Down The Sword
  • Porcupine Tree - Shesmovedon
  • Pantera - Cowboys From Hell
  • Nirvana - Negative Creep
  • Metallica & Lou Reed - Dragon
  • Testament - Electric Crown
  • PJ Harvey - Big Exit

0 voters

1 Like

Ειμαι 100% σιγουρος οτι επελεξα φανερες ψηφους, κι ομως δεν μου τις βγαζει. Γαμω το κερατο. Τελος παντων, ελπιζω να μην εχουμε σοβαρες ισοψηφιες…

Προσωπικα ψηφισα τα εξης:

  • Testament - Electric Crown
  • Kreator - Golden Age
  • The Alan Parsons Project - Sirius
  • Algiers - Repeating Nights
  • Porcupine Tree - Shesmovedon

Τα πρωτα τρια τα ειχα βαλει ηδη στις επιλογες μου, θα ηταν χαζο να μην τα ξαναψηφισω. Το Algiers μου αρεσε παρα πολυ και του εριξα μια ψηφο. Το Porcupine Tree ειναι “δικο μου” αλλα το προτιμω απο ολες τις υπολοιπες επιλογες που δεν μου ειπαν πολλα.

Venus In Furs. Το γνωρίζουν άπαντες υποθέτω, ωστόσο εδώ έχουμε να μάθουμε λίγο μπαλίτσα στον Quintom. Αν επιλεγόταν κάποιο πιο πειραματικό τραγούδι, θα χανόταν το νόημα.

Cortez the Killer. Κάπου πήρε το μάτι μου πως ο μεγάλος Καναδός σήμερα έχει γενέθλια. Χρειάζεται κάποιος περαιτέρω λόγος να του αφιερωθεί μια ημέρα; Από τα μεγαλύτερα έπη που έχουν γραφτεί ποτέ.

Torn Curtain. Television’s Venus in Furs, όπως εύστοχα γράφει κάποιος άγνωστος. Το πιο ξεχωριστό κομμάτι του δίσκου. Σχεδόν στοιχειώνει. Κλεψιά ν.1: το είχα σκεφτεί για Οκτώβρη.

gardenia. Χμμμ. Να γράψω για πλατεία Γαρδένιας στου Ζωγράφου, άραγμα στο σπίτι του Μπλεντιάν τα βράδια του πρώτου εξαμήνου στη σχολή; Κάπως έπρεπε να το κολλήσω, για να βάλω ως τυράκι μια διασκευή σε πασίγνωστο κομμάτι, μπας και γνωρίσει κάποιος που δεν έτυχε ένα τρομερό σχήμα που πιο πού έμοιαζε με κολλεκτίβα στη σκηνή.

Her Arms Embraced The Sun. Δεύτερη εγχώρια μπάντα, έστω και ένας να τους μάθει απο δω, κέρδος θα είναι.

Highwayman. Φωνή που ξεπηδά μέσα από τα έγκατα των Cascades. Γήινη και αέρινη ταυτόχρονα. Και γιατί στην τελική, ένα τραγούδι σε κάθε λίστα δε χρωστάω και σε κείνη που τον αγαπούσε;

Fire of Love. Καθηλωτική ερμηνεία. Σε τραβά μέσα της.

Season of the witch. Lemmy να τραγουδά για μάγισσες; Κλεψιά ν.2

SUMMERTIME IN PRAGUE. Το χει βάλει ο αχώνευτος στην ταινία του για την άδεια καλοκαιρινή Αθήνα (που δεν έχω καν δει); Έχει ακόμα και στον τίτλο προσδιορισμό της εποχής; Ναι, και;

All we have left / Hawa. Εδώ κλέβω λίγο, βάζω δυο τραγούδια αλλά δεν βρήκα βίντεο πέραν αυτού και ενός πλήρους σετ. Την ανακάλυψα σε κανάλι από λαιβάδικο στην Ολλανδία (όποιος ενδιαφέρεται, ας μπει εδώ, έχει πράγμα), πιτσιρίκα (υποθέτω) που παίζει βελούδινο σαξόφωνο και έχει ενδιαφέρουσες συνθέσεις. Μελαγχολικές οι δυο που παρουσιάζονται στο προκείμενο, τα φωνητικά δίνουν ένα ξεχωριστό ενδιαφέρον. Θα μπορούσε να περιγραφεί ως music to an interior film, αλλα μας πρόλαβαν άλλοι.

Ωπ, κλείσαμε δεκάδα, ευελπιστώ το Δεκέμβρη σε λίστα αποκλειστικά ανόθευτου ατσαλιού.

3 Likes

Εχεις δυο ακομα αν θελεις. Και αν ξεπερασεις τον ψυχαναγκασμο με το δεκαδικο συστημα.

1 Like

Νοεμβριος

  1. Susanne Sundfør - Delirious
    Ξεκιναμε με την Σουζαναρα, της οποιας εχω χασει συναυλια τον Νοεμβριο του 2017 αν και ειχα εισιτηρια, γιατι η τοτε σημαντικη αλλη που ειχα, ειχε παρασταση ως χορευτρια που ηταν και δεν προλαβαιναμε με τιποτα να παμε στην συναυλια μετα το τελος της παραστασης.

  2. Conjure One - Kill The Fear
    Κυκλοφορησε πριν 6 χρονια, συντροφευει καθε Νοεμβριο εκτοτε. Μην φοβαστε, ακουστε το.

  3. Apoptygma Berzerk - Kathy’s Song (Come Lie Next To Me)
    Χρονια πολλα Κατερινακι! Αυτοματο σκιπ για αλλεργικους στον ηλεκτρονικο ηχο. Εσεις χανετε, προκειται για ενα απο τα πιο σημαντικα και μεγαλειωδη τραγουδια στον χωρο του Futurepop και Synthpop, που εχει ηδη εκπροσωπηθει αρκετα απο μενα στην λιστα αυτη.

  4. Enya - Only Time
    Βγηκε Νοεμβριο του 2000. Ηταν στο soundtrack για το Sweet November. Ζητω η Σαρλιζ Θερον. Μελωδικο και ηρεμο διαλειμματακι. Οποιος δεν του αρεσει αυτο το τραγουδι, θα πρεπει να εξηγησει γιατι, ωστε να απορριφθει η αιτιολογηση του, οποια και να ειναι αυτη.

  5. Archive - Dangervisit
    Το Controlling Crowds μπορει να βγηκε τον Μαρτιο του 2009, αλλα προκειται για εναν δισκο που ελιωσα εκεινο το φθινοπωρο, ως φρεσκος κατοικος στον Νεο Κοσμο. Παντοτε με πηγαινει πισω στον Νοεμβριο του 2009 αυτος ο δισκος, και ειδικα αυτο το τραγουδι.

  6. Depeche Mode - Lillian
    Σκοτεινο και μελαγχολικο οπως ολος ο μηνας, συνεχιζοντας το theme και το υφος, και κλεινοντας αυτο το πρωτο μισο της λιστας που εδωσε εμφαση σε synthpop, trip hop και ambient ηχους.

  7. The Protomen - How The World Fell Under Darkness
    Τελος της θερινης ωρας, οι μερες ολο και πιο μικρες, οι νυχτες ολο και πιο μεγαλες, και αμετρητες βραδιες αναμνησεων με αυτο το τραγουδακι να παιζει στα ακουστικα οσο κοιταω εξω απο το τρενο την μαγευτικη βραδινη Νεα Υορκη με τους λαμπερους ουρανοξυστες, γυρνωντας απο δουλεια.

  8. Converge & Chelsea Wolfe - Blood Moon
    Μολις εναν χρονο πριν! Ωραιοι οι Converge δεν λεω, αλλα η Τσελσαρα τους ανεβαζει κατηγορια σε επιπεδο Champions League με την φωνη της. Ειχαμε και ολικη εκλειψη φεγγαριου που ηταν κατακοκκινο πριν λιγες μερες μολις, μια χαρα ταιριαξε κι αυτο.

  9. Arcturus - Kinetic
    Our enterprise a success
    As return is no option
    Our eyes were remoOOOOoooooOOOOOved
    For our oooooOOOOoooown safety

    Θεσσαλονικη Νοεμβριος του 2002, με κολλητο που το παιζει στο repeat

  10. Amorphis - Rusty Moon
    Θα ειναι θαυμα αν δεν εχω βαλει ολο το Tuonela μεχρι να τελειωσει ο χρονος. Αλλα δεν φταιω εγω. Η κρυα πανσεληνος του Νοεμβριου ειναι καθε χρονο αφορμη και αιτια να ακουσει κανεις αυτην την κομματαρα, που μιλαει για την φωτια που δε θα επρεπε να εχει καμια παρθενα στα ματια της.

  11. Fear Factory - Smasher / Devourer
    Θεσσαλονικη ξανα, τριημερη με το Λυκειο, Νοεμβριος του 1998, πρωτη επισκεψη.

  12. Metallica - Fixxxer
    Περασαν σχεδον 25 χρονια, κοιτα να δεις. Σε κατι λιγοτερο απο μια βδομαδα.

8 Likes

Λίστα Πέτσα

Doomed Dark Years - Astarte
Avalanche - Leonard Cohen
Nordavindens Klagesang - Vali
The Animals - Ladytron
Ghost In The Circuit - Velvet Acid Christ
Valg - Neun Welten
Gra - Wardruna
Saltarello - Dead Can Dance
Μαλαματένια Λόγια - Χαλκιάς, Γαργανουράκης, Τσανακλίδου
Tiroler Edelweiss - Minenwerfer
For all tid - Dimmu Borgir
Tomhet - Burzum

Και σε λίστα Λαγκάρντ

4 Likes

Νοέμβρης και νομοτελειακα Πολυτεχνείο, οπότε:

Παπακωνσταντινου Θανασης - ερωτηση κρισεως
Rage against the machine - Killing in the name of
One minute silence - food for the brain
Stray from the path - the house always wins
Propagandhi - failed imagineer
Architects - there colours dont run
While she sleeps - civil isolation
Rammstein - amerika
Beastie boys - sabotage
Μανος Λοΐζος - Μονακριβη μου

Plus 2, τα οποια σκεφτηκα να ειναι αυτα που ακουω τον φετινο Νοέμβριο επομένως,

+++ - Vivien
Brutus - Liar

6 Likes