Let's Play I : Musical Calendar

Λοιπον εχοντας ακουσει μερικες απο τις προτασεις, εχω αρκετες υποψηφιοτητες για την δεκαδα που θα επιλεξω, με την μονη σιγουρη ψηφο ως τωρα το Every Day is Exactly The Same των NIИ απο τον nnnkkk.

1 Like

Λοιπόν! 6 Οκτωβρίου σήμερα, πως ψηφίζουμε; :nerd_face:

1 Like

Η ψηφος μπορει να αρχισει απο τωρα φυσικα, αλλα θα δωσω ΜΙΑ μερα παραταση σε οσους δεν εχουν στειλει λιστα ακομα. Ηχηρες απουσιες αποτελουν οι : @kbil @pantelis79 @RiderToUtopia ενω ηλπιζα σε κανα δυο ακομα.

Οσον αφορα την ψηφοφορια, απλα γραψε την δεκαδα της επιλογης σου και θα τις μετρησω εγω τις ψηφους. Στο μελλον μπορει να φτιαξω καποιο spreadsheet ή ακομα καλυτερα google form για τον επομενο μηνα, αλλα πνιγομαι αυτον τον καιρο λιγακι κι ετσι δεν προκειται να κατσω να το κανω σημερα.

3 Likes

Με δυσκόλεψε λίγο το κονσεπτ, είναι και ο Σεπτέμβριος περίεργος μηνας, ο καιρός του μπορεί να είναι εντελώς καλοκαιρινός αλλά μπορεί να έχει και βροχές, μόνο σίγουρο χαρακτηριστικο του πως γαμιεται επειδή είναι το επίσημο τέλος της ανεμελιάς του καλοκαιριού, θα μπορούσα να αφιερώσω το μπινελικι βέβαια, είχαν ειπωθεί ήδη μερικα must, παρόλαυτα κάνω μια προσπάθεια να συμμετέχω και εγώ, με 6 για την ώρα, και θα επανέλθω πιθανότατα με edit:

Paradise lost - Fear of impending hell αυτό είναι για την επιστροφή στην “κανονικότητα” του Σεπτεμβρίου και τις δυσκολίες που μπορεί να βρούμε μετά την επάνοδο από τις διακοπές. Με χιουμοριστική διάθεση (ή όχι;)

Harmonium- Depuis l’ autumn προφανείς λόγοι, τέλος καλοκαίριου-αρχη φθινοπωρου, μεγάλη κόμματαρα

Metallica - All nightmare long λόγω απανωτών ακροάσεων εκείνο το Σεπτέμβριο που είχε κυκλοφορησει (12/9/08 συγκεκριμένα) και μέσα στη βαρεμάρα της στρατιωτικής θητείας ήταν μια διέξοδος (το μαγνερι δηλαδή, όχι μόνο το κομμάτι)

Camel - Slow yourself down Αυτό το κομμάτι (διορθώση: η κόμματαρα!) μου θυμίζει καινούρια ξεκινήματα (οκ ναι όπως αναφέρθηκε το έχει και αυτό το χαρακτηριστικό συχνά ο Σεπτέμβριος), με αισιοδοξία και χαλαρότητα, ίσως επειδή ήταν και εκ των soundtrack σε ένα δικό μου καινούριο ξεκίνημα καποτε.

Therion- Siren of the woods Vibes αρχής φθινόπωρου και εδώ με εποc

Oceans of slumber - September (Momentaria) ένα όμορφο τετραλεπτο ιντερλουδιο ουσιαστικά, αλλά λατρεμένη μπάντα, 100% match ο τίτλος, σωστά vibes, δεν μπορούσα να μην το βάλω

Enslaved - Storm son Πρώτες βροχές, πρώτες καταιγίδες ενδεχομένως το Σεπτέμβριο, όλα τα χαρακτηριστικά αυτής της σπουδαίας μπαντας σε ένα κομμάτι.

Pink Floyd - Marooned Φθινόπωρινη ατμόσφαιρα και πανέμορφες μελωδίες

6 Likes

Σαν τον φίλτατο παργαλάτσο, ομολογώ πως με δυσκόλεψε το κονσεπτ, κυρίως γιατί η προσωπική μου διάθεση είναι κάπως πιο μαύρη από ότι θα αναλογούσε στην εποχή (επίσης, σπανίως βρίσκω τα μουσικά μου ακούσματα να συμβαδίζουν με τις μεταβολές του εξωτερικού περιβάλλοντος). Μερικά τραγούδια (ενστικτωδώς, χωρίς δεύτερη σκέψη, απλώς προσπάθησα να μη βάλω χιτάκια. Πλάκα πλάκα, μηδενική δόση μεταλ). Γαμιέται ο Σεπτέμβρης λοιπόν.

Pearl Jam - You Are. Γιατί τη σπάνε στον Quintom που έχει ακούσει μάλλον πολύ Rhapsody στη ζωή του για να νιώσει, γιατί αγαπώ αυτόν τον δίσκο, γιατί Sometimes I burn like a dot on the sun With no one knowing

First aid kit - Fireworks Γιατί δυο Σουηδές πιτσιρίκες μπορούν να γράψουν μαγευτικές αρμονίες και πάντα χωράει λίγο μελό για να χρωματίσει το γκρίζο. I could’ve sworn, I saw fireworks

Susanne Sundfør - White Foxes Γιατί θα μπορούσα να βάλω το Running to the sea, αλλά οκ, το ξέρουν όλοι σχεδόν. Xρειάζεται ιδιαίτερος λόγος για να ακούσεις αυτή τη φωνή; You gave me my very first gun

THE GATHERING - Leaves Γιατί δεν υπάρχουν Gathering χωρίς την Anneke, γιατί η Anneke είναι αγάπη παντοτινή, γιατί Anneke, Anneke, Anneke, Anneke (εντάξει Quintom;). Μια φορά για κάθε φύλλο που πέφτει.

Ulver - Ulvsblakk Γιατί οι Ulver γαμάνε σε κάθε δίσκο, γιατί αυτή η ατμόσφαιρα δεν είναι δυνατόν να επαναληφθεί, για κάθε σούρουπο που έρχεται όλο και πιο νωρίς. (Τώρα που το σκέφτομαι, όλη η λίστα θα μπορούσε να αποτελείται από τραγούδια των Ulver)

Τρύπες - Μέσα στη νύχτα των άλλων Γιατί τι γυρεύουμε εμείς μέσα στη νύχτα των άλλων; Ο τελευταίος -και τεράστιος- δίσκος της μεγαλύτερης μπάντας που θα μπορούσε να βγάλει η χώρα.

Nick Cave and The Bad Seeds - Opium Tea Γιατί είναι μεγαλειώδης. Μαζί με το παρακάτω, αποτελούσαν μόνιμη συντροφιά ένα χειμώνα που έζησα σε μια άλλη ζωή στη βορειοανατολική Ολλανδία. Πρωτόγονο ipod, ακουστικά, ποδήλατο και διαδρομές προς και από την προπόνηση μπάσκετ. Άσκοπες βόλτες με το ποδήλατο στα παγωμένα πλακόστρωτα μιας έρημης, χειμωνιάτικης πόλης όπου είσαι ξένος.

Madrugada - The Hour of the Wolf Το δυναμικό ουσιαστικό μπάσιμο ενός πολύ ξεχωριστού δίσκου που άκουγα στο ριπιτ. Που άκουσα τη στιγμή που άφησα εκείνη στο σταθμό του τραίνου και γύριζα σπίτι.

Architect - A Perfect Kiss, No Tongue Γιατί φθινόπωρο σημαίνει πρώτο μακρυμάνικο, πρώτη έξοδος σε κλειστό χώρο, και κάποτε πρώτη φορά στο Dark Sun.

The Dream Syndicate - Halloween Κλέβω τον εαυτό μου λίγο, θα μπορούσα να το κρατήσω καβάτζα για τον επόμενο μήνα, αλλά χαλάλι.

Δεκάδα, αρκεί νομίζω;

5 Likes

Here are the Jury Votes for September

  1. Grey Days – Chelsea Wolfe
  2. Mourn – Sentenced
  3. Machine Guns and Peacock Feathers - Ulver
  4. Resistance - Muse
  5. In The Dark Places – PJ Harvey
  6. Boys at School - Spellling
  7. Fire of the Mind - Coil
  8. Shadows Follow – Rotting Christ
  9. The Siren of The Woods - Therion
  10. Fireworks - First Aid Kit
2 Likes

Here are the Jury Votes for September

πολλα ωραια τραγουδια ακομα και απο ονοματα που υπο κανονικες συνθηκες θα προσπερνουσα. Καποια που μου αρεσαν πολυ εχασαν στο νημα γιατι θα τα εβαζα σε αλλους μηνες (συνηθως με περισσοτερο κρυο) ή τα θεωρουσα πιο απροσδιοριστα και ακουσα ξανα και αυτα που ηδη ηξερα για να δω ποσο θα με βαλουν στο κλιμα. Γενικα δυσκολη η επιλογη και μαλλον δεν τηρουν ολα τις ιδιες προυποθεσεις αλλα δεν ηθελα να το κουρασω υπερβολικα πολυ και διαλεξα αυτα:

Porcupine Tree - Trains
Muse - Resistance
Διάφανα Κρίνα - Κάτι Σαράβαλες Καρδιές
Μάνος Λοΐζος - Ναζίμ Χικμέτ - Λίγα γαρούφαλα
Milky Chance - Stolen Dance
Slipknot - Snuff
Dax Riggs - Night Is the Notion
James - Getting Away With It (All Messed Up)
Pink Floyd - Marooned
First Aid Kit - Fireworks

5 Likes

Η δική μου ψήφος

Amorphis- summer’s end
Lake of tears- Forever autumn
Gojira - Flying whales
Paradise lost- True belief
Anathema- Release
Judas priest - last rose of the summer
Magic de spell- Serajevo
Rainbow- Catch the rainbow
Gathering - Leaves
Pain of salvation - Ashes

3 Likes

Και η δική μου:

Ulver - Machine Guns and Peacock Feathers
Manes - Turn The Streams
Lake Of Tears - So Fell Autumn Rain
PJ Harvey - In The Dark Places
Anathema -Release
Tiamat - The Sun Also Rises
Therion - Siren Woods
The Gathering - Leaves
Chelsea Wolfe - Grey Days
AFI - Miss Murder

3 Likes

Ριχνω τον Οκτώβριο. Τα τελευταια χρονια τα ακουσματα μου δεν πανε απαραιτητα με την εποχη,κατι που μου αρεσει προσωπικα,γενικα το εχω αυτο να κανω τραμπαλα απο το ενα ειδος σε ενα αλλο ακομα και μεσα στην διαρκεια της ημερας…,καποια ομως ειναι σταθερη αξια,οποτε βαζω αυτα που μου ηρθαν πρωτα και ισως με αντιπροσωπευουν για κααααποιες μερες του μηνα(θα μπορουσαν να ειναι και για Σεπτεμβρη,αλλα μιας και το καθυστερησα και εχουν ξεκινησει να πεφτουν οι ψηφοι,let it roll,εχουμε αλλο ενα μηνα φθινοπωρο…ή κατι τετοιο τελοσπαντων :upside_down_face:)

Ο Οκτωβρης ειναι “ηρεμος και σιωπηλος” συνηθως για εμενα,μια γλυκεια μελαγχολια με θετικο προσημο που καταληγει σε αρκετο απολογισμο εσωτερικα,ας αφησω ομως τα λογια πλεεεεεον,let my music list do its thing… :sunglasses:

@QuintomScenario δυσκολευτηκα ωρε…112 θα ηθελα να βαλω ,οχι 12 :crazy_face:
(αλλα μετα θα εχανε το ολο νοημα το παιχνιδακι,απλα θα ηταν μια ακομα λιστα που δεν θα πολυακουστει…
και ναι θα ακουσω ολα σχεδον τα τραγουδια που εχουν μπει για σεπτεμβρη πριν ριξω εγκαιρα(?) τα ψηφαλακια μου,ηδη εχω ακουσει αρκετα…εχει πεσει πολυ ποιοτης στα ποσταρισματα :slightly_smiling_face:)

Magnolia Electric Co - A Little At A Time

Scout Niblett (Feat. Will Oldham) - Kiss

Songs: Ohia - The Big Game Is Every Night

Mutemath - You Are Mine

Noah Gundersen - Slow Dancer

Enation - Cinematic

Florence + The Machine - What The Water Gave Me

Loreena McKennitt - The Mystic’s Dream

Tori Amos - Precious Things

PJ Harvey - Big Exit

Wovenhand - Go Ye Light

Amalgamated Sons Of Rest - My Donal

4 Likes

Έλα πες το ο Χέτφιλντ έπαθε κρίση μέσης ηλικίας και έχει και δεύτερη μπάντα κρυφά στην Φινλανδία :stuck_out_tongue:

Επανέρχομαι με edit σε λίγο για την 10αδα μου

EDIT:

1)Muse-Resistance
2)Amorphis-Summer’s End
3)Savatage-Edge Of Thorns
4)Λοίζος/Ναζίμ-Λίγα Γαρούφαλα
5)Gojira-Flying Whales
6)Sepultura-Ratamahatta
7)NIN-Every Day Is Exactly The Same
8)Anathema-Release
9)Don Mclean-American Pie
10)Pink Floyd-Marooned

2 Likes

Αμαν και ποσα αφησα εξω για τα δεκα του Τρυγητή…αλλα ριξατε βαρια χαρτια.

Savatage - Edge Of Thorns

Anathema - release

Slipknot - Snuff

Katatonia - ghost of the sun

Amorphis - Summer’s End

NIN - Every Day Is Exactly The Same

QOTSA - I Appear Missing

Paradise Lost - redshift

A perfect circle - The Noose

Riot - Bloodstreets


for the record:11 ειχα το

12 ειχα το

13 το

3 Likes

Οκτώβριος

Algiers - Repeating Night
Ben Levin - Bless the Decomposers
Benjamin Clementine - Then I Heard A Bachelor’s Cry
Gravenhurst - The Diver
Kristoffer Gildenlöw - She
Michael Kiwanuka - Cold Little Heart
Nomik - She’s Dancing In The Dark
Rïcïnn - Uma
Socos & The Live Project Band - Μια νύχτα του Οκτώβρη
Soulsavers - Some Misunderstanding
The Pineapple Thief - White Mist
Toby Driver - The Knot

5 Likes
  • Satyricon - My Skin Is Cold
  • Immortal - Tyrants
  • Gorgoroth - Carving A Giant
  • Marduk - World of Blades
  • Dimmu Borgir - Sorgens Kammer Del II
  • Behemoth - Ov Fire and the Void
  • Burzum - Ea, Lord of the Depths
  • Mgla - Exercises in Futility I
  • Mayhem - My Death
  • Abbath - Harvest Pyre
1 Like

Last-minute deliverable, τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα (τά άκουσα όμως όλα μέσα στο ΠΣΚΔ)…

AMORPHIS “Summer’s End”
MUSE “Resistance”
JUDAS PRIEST “Run Of The Mill”
SOCOS & THE LIVE PROJECT BAND “Ταξιαρχία Του Βaksheesh”
BLINK 182 “Adam’s Song”
PINK FLOYD “Wish You Were Here”
SMASHING PUMPKINS “We Only Come Out At Night”
ULVER “Lost in Moments”
ENSLAVED “Storm Son”
FIRST AID KIT “Fireworks”

Θα επανέλθω αργότερα με submission Οκτώβρη, είναι έτοιμο το draft.

2 Likes

Επειδη ειχα φυγει για τριημερο, θα δωσω ΜΙΑ (1) μερα ακομα για την καταχωρηση ψηφων, κυριως γιατι βαλατε λιστες ως μπαζερ μπητερ μερικοι και δεν προλαβα κι εγω να τα ακουσω ολα (!) οποτε πρεπει κι εγω να ψηφισω.

Παρολα αυτα θα κρατησουμε αυστηρα την προθεσμια για τις λιστες του Οκτωβριου, ωστε να μπουμε με τη μια σε ενα κανονικο προγραμμα με ανεση χρονου απο Νοεμβριο. Σημερα θα φτιαχτει και το εξελοφυλλο για να εχουμε συνολικη εικονα.

1 Like

Submissions Οκτωβρίου, ενός μήνα που γενικά στη ζωή μου ήταν πάντα πολύ πιο σαφής σε σχέση με τον Σεπτέμβρη που ναι μεν φθινόπωρο αλλά βαράει 35άρια, ναι μεν ξεκινάμε σχολείο/σχολή/δουλειά αλλά το mood είναι ακόμα διακοπες.

ALAN PARSON’S PROJECT “Sirius”
Οκτώβρης, ξεκινάει το ΝΒΑ, για να δούμε ποιές κινήσεις του GOAT θα προσπαθήσουμε ανεπιτυχώς να αντιγράψουμε φέτος.

GATHERING “A Life All Mine”
Δροσερό σούρουπο του Οκτώβρη, ένα ζευγάρι περπατά στην Αρεοπαγίτου και αναρωτιέται, σχεδιάζει, ονειρεύεται…

GRAVE DIGGER “Rebellion (The Clans Are Marching)”
Τυρίλα έ; ΔΕ ΣΑΣ ΧΑΛΑΣΕ :exclamation: Πιθανότατα το άλμπουμ (εκτός METALLICA & OFFSPRING) και ακόμα περισσότερο το κομμάτι που κατέχει ρεκόρ ακροάσεων εντός ενός μήνα. Ήταν ο Οκτώβριος του 2000.

KRAFTERK “Radio-Activity”
8 χρόνια μετά στρατός, το “Radioactivity” στο mp3, μα πόσο οικείο μπορεί να είναι κάτι που ακούω για πρώτη φορά!; Περισσότερα γι’ αυτόν τον δίσκο κάποια άλλη στιγμή.

PRIMORDIAL “Wield Lightning to Split the Sun”
Τα τελευταία 5 χρόνια έχω την τύχη από το μπαλκόνι να χαζεύω τον Υμηττό. Τον Οκτώβρη που ο ήλιος ανατέλλει λίγο πιο αργά συνήθως τον προλαβαίνω. “And who would pray to anything but the mountain… And who would praise anything but the Sun above?”

SIMON & GARFUNKEL “Bleeker Street”
To αιώνιο soundtrack μιας βόλτας στις θλιμμένες γειτονιές της πόλης, τώρα που το φως ξεθωριάζει όλο και νωρίτερα.

Τέλος, Οκτώβριο πάντα ξεκινούσαν οι πιο επισταμένες επισκέψεις σε αγαπημένα μας μέρη. Θες το Mo-Better τις Πέμπτες, το Alleycat τα παρασκευοσάββατα (και όχι μόνο), τη Death Disco (και παλιότερα τα μαγαζιά του Φακίνου), και φυσικά το Blue στο Χαλανδρι… Η παρακάτω ενότητα είναι αφιερωμένη σε αυτά και πιθανότατα θα τη διατηρήσω και τους επόμενους μήνες.

FAITH NO MORE “Last Cup of Sorrow”
JOY DIVISION “Disorder”
PIXIES, THE “Monkey Gone To Heaven”
PULP “Common People”
SYSTEM OF A DOWN “Deer Dance”
VNV NATION “Darkangel”

8 Likes

OKT

Love Will Save You – Swans
Dark Rollin’ Skies – Rob Coffinshaker
Casey’s Last Ride – Kris Kristofferson
The Night Before – Lee Hazlewood
Our Mother The Mountain – Townes Van Zandt
Coward – Vic Chesnutt
Herd – O’Death
Matelot – The Renegades
A Lady of a Certain Age – The Divine Comedy
All of This and Nothing – Dave Gahan, Soulsavers
The Tide – Dragonborn, Jacob Bellens
So Close – Olafur Arnalds, Arnor Dan

3 Likes

Λοιπόν, επειδή αφενός μεν μ’ αρέσει πολύ το concept που έστησε ο QS, αφετέρου δε δώσε μου λίστες και πάρε μου την ψυχή, το βολοδέρνω εδώ και μέρες να βρω τα προσωπικά μου πώς και τι, αναφορικά με τον κάθε μήνα.

Τώρα, λοιπόν, που εντόπισα μία γενική αρχή (ολίγον καφενειακή, ομολογώ) για το πώς θα στήνω τις λίστες μου, παραδίδω την παρθενική μου, για το μήνα Οκτώβριο.

Type O Negative-“Love You to Death”: October Rust λέει…

Summary

Love You to Death - YouTube

Sentenced-“Dead Leaves”: Φθινόπωρο για τα καλά.

Summary

Dead Leaves - YouTube

Simple Minds-“Don’t You (Forget About Me)”: Rain keeps falling, rain keeps falling… Ακριβώς τα ίδια και στο μήνα που είμαστε.

Summary

Simple Minds - Don't You (Forget About Me) - YouTube

Lake of Tears-“So Fell Autumn Rain”: Συνδυασμός των δύο προαναφερομένων.

Summary

So Fell Autumn Rain - YouTube

Opeth-“Harvest”: Μήνας της σποράς, με την ελπίδα και την ευχή για μία καλή συγκομιδή.

Summary

Opeth - Harvest (Official Lyric Video) - YouTube

Playgrounded-“Athens”: Του Διονυσίου του Αρεοπαγίτου (3/10), πολιούχου των Αθηνών.

Summary

Playgrounded - Athens (live in Athens) - YouTube

Aphrodite’s Child-“The Beast”: Εορτάζει και ο Λουκάς στις 18/10. Μασάει και σίδερα, ο Σιδεράς;

Summary

Aphrodite's Child - The Beast (HQ) - YouTube

Εξόριστοι-“Σύνορα Παντού”: Του Αγίου Δημητρίου (26/10) το ανάγνωσμα.

Summary

ΣΥΝΟΡΑ ΠΑΝΤΟΥ - οι ΕΞΟΡΙΣΤΟΙ του Δημήτρη Κατή (Κύτταρο 2015) - YouTube

Magnum-“Soldier of the Line”: Τιμή και δόξα στους άνδρες που τσάκισαν τον ιταλικό Φασισμό στην Πίνδο, χάνοντας ζωές, πόδια, χέρια, δάκτυλα, νιότη ή/και ψυχή, καθώς και στις ηρωίδες γυναίκες, που τους υποστήριξαν/στάθηκαν σαν βράχοι ή αναγκάστηκαν να θάψουν (ή χειρότερα να μην ξαναδούν ποτέ) συζύγους και υιούς.

Summary

Soldier of the Line - YouTube

Metallica-“Blackened”: Μήνας του Ζυγού στα ζώδια. Για να θυμηθώ… πού τον έχω δει αυτόν το ζυγό της δικαιοσύνης, μωρέ;

Summary

Metallica - Blackened [Live Seattle 1989] 720p HD - YouTube

Scorpions-“In Trance”: Μήνας και του Σκορπιού στα ζώδια. Αν σε τσιμπήσει, την πούτσισες.

Summary

[HQ] Scorpions - In Trance - YouTube

Helloween-“Halloween”: Αυτή η αμερικανιά παίρνει όλο και μεγαλύτερη έκταση και στη χώρα μας, χρόνο με το χρόνο. Καλύτερα να μαθαίνανε τα παιδάκια το κομμάτι των Γερμανών ηγητόρων, λέω εγώ, και τι έστι πραγματική κολοκύθα.

Summary

Halloween - YouTube

5 Likes

Σεπτεμβριος.

Amorphis - summer’s end
Pink floyd - wish you were here
Ulver - lost in monents
NIN - every day is exactly the same
Savatage - edge of thorns
Manes - turn the streams
Lake of tears - forever autumn
Muse - resistance
Τρυπες - μεσα στη νυχτα των αλλων
Sonic youth - rain on tin

Πολυ ωραια κυλησε ο Σεπτέμβρης.για οκτωβη

2 Likes