Let's Play I : Musical Calendar

Να ομολογήσω πως παρέβην τους κανόνες, δεν άκουσα σχεδόν τίποτα (σόρι σε όλους, περίεργες μέρες) και ψηφίζω από όσα ήδη ξέρω:

Jean Michel Jarre - Equinoxe Pt. 4
Κάτι Σαράβαλες Καρδιές - Διάφανα Κρίνα
PJ Harvey - In The Dark Places
Nirvana - Aneurysm
Muse - Thoughts of a Dying Atheist
COIL “Fire of the Mind (Backwards version)
Alice In Chains - Down In A Hole
Μono - Nostalgia
Mark Lanegan Band - Harvest Home
Ulver - Lost In Moments

3 Likes

Τι λέει, το παρατήσαμε;

Ουτε καν, απλα ελειπα για τριημερο απο Παρασκευη εως Δευτερα για τουρνουα ποδοσφαιρου, και επηξα στην δουλεια με το που γυρισα. Και αυριο μεθαυριο εχω να παω σε ενα γαμο και κατι αλλα. Αλλα οχι, γιατι να το εχουμε παρατησει? Θα γινουν ολα.

εγω ναι

Γρηγόρης Μπιθικώτσης- Ένα Όμορφο Αμάξι Με 2 Άλογα
SOAD-Aerials
Audioslave-Be yourself
Tool-Sober
The Doors-People Are Strange
Gorillaz-Feel Good inc
Judas Priest-Night Crawler
Nirvana-Lounge Act
The Who-Pinball Wizard
John Williams- Duel Of The Fates
Sum 41-Still Waiting
Gentihaa-Alpha

Λίστα αχταρμάς γενικά με τραγούδια που έψαξα στο spotify σε κάτι φθινοπωρινές λίστες που έχω. Δεν πρόλαβα να το σκεφτώ και πολύ αφού έκανα buzzer :stuck_out_tongue:

Και σε spotify playlist

3 Likes

Δίνεις ωραία ασίστ α λα Γουόκαπ με το 1ο, σκεφτόμουν μια λίστα μόνο με ρεμπέτικα/παλιά λαϊκά, ίσως την βάλω για Νοέμβρη.

2 Likes

Μια συγγνωμη για την γενικη καθυστερηση σε ολες τις διαδικασιες, τις τελευταιες δυο εβδομαδες εσκασε μεγαλος φορτος εργασιας, προβληματα με τα δοντια και πολλοι αγωνες ποδοσφαιρου που με εξαντλησαν πνευματικα και σωματικα. Θα επανελθω λιγο αργοτερα και με την δικη μου λιστα για τον Οκτωβριο, απλα πρωτα επρεπε να γινει μια οργανωση στα παντα εδω μεσα.

Ενα αρχειο για να ξερουμε τι μας γινεται:

Οι ψηφοι μου για Σεπτεμβριο:

  1. To Live Is To Die - Metallica @SvenN (απλα ΚΛΑΙΩ που εβαλες Ροζ Καντ στον τιτλο σου)
  2. Boys At School - Spelling @JTN
  3. True Belief - Paradise Lost @anhydriis
  4. Every Day Is Exactly The Same - NIN @nnnkkk
  5. Release - Anathema @ChrisP
  6. Down In A Hole - Alice In Chains @osfp7
  7. Ashes - Pain Of Salvation @Clairvoyant
  8. Lost In Moments - Ulver @Kostas_L
  9. White Foxes - Susanne Sundfor @kbil
  10. Marooned - Pink Floyd @Pargalatsos

Θα μπορουσε κανεις να πει οτι διαλεξα ενα τραγουδι απο καθε λιστα που μπηκε απο τους 10 υπολοιπους χρηστες που συμμετειχαν, αλλα ορκιζομαι οτι δεν το εκανα επιτηδες. Η επιλογη ηταν δυσκολη, και σε λιστες οπως αυτη του @osfp7 ή του @JTN παραλιγο να ψηφισω 2 ή και 3 τραγουδια.

Οι @Clairvoyant και @nnnkkk δεν εχουν ψηφισει ακομα (σας δινω μια τελευταια παραταση γιατι μπορω - μεχρι Παρασκευη μεσανυχτα Ελλαδας), ενω αν και δεν αναφερθηκε προηγουμενως, δικαιωμα ψηφου εχουν και οσοι χρηστες δεν εχουν προσκομισει δικη τους λιστα, δεν υπαρχει λογος να μην τους συμπεριλαβουμε γενικα. Αυτο παει και σε εσας @bostonflesh και @The_Black_League αν θελατε να ψηφισετε μεχρι Παρασκευη βραδυ μιας και δωσατε λιστες για Οκτωβριο.

Τα αποτελεσματα για τον Σεπτεμβριο:

5 ψηφοι
Muse - Resistance
Amorphis - Summer’s End

4 ψηφοι
Anathema - Release
NIN - Every Day Is Exactly The Same

3 ψηφοι
PJ Harvey - In The Dark Places
First Aid Kit - Fireworks
Pink Floyd - Marooned
Savatage - Edge Of Thorns
Ulver - Lost In Moments

2 ψηφοι
Chelsea Wolfe - Grey Days
Ulver Machine Guns and Peacock Feathers
Spellling - Boys At School
Coil - Fire Of The Mind
Therion - The Siren Of The Woods
Μάνος Λοΐζος - Ναζίμ Χικμέτ - Λίγα Γαρούφαλα
Slipknot - Snuff
Lake of Tears - Forever Autumn
Gojira - Flying Whales
Paradise Lost - True Belief
Gathering - Leaves
Pain Of Salvation - Ashes
Manes - Turn The Streams
Pink Floyd - Wish You Were Here
Alice In Chains - Down In A Hole
Διάφανα Κρίνα - Κάτι Σαράβαλες Καρδιές

Τα αποπανω 25 τραγουδια εχουν εξασφαλισει μια θεση απο τις 30 για τον Σεπτεμβριο, και η επιλογη για τα υπολοιπα 5 θα γινει απο την λιστα που ακολουθει μεσω μπαραζ, εκτος κι αν εχουμε τελικα τις ψηφους απο τους 2 χρηστες που ανεφερα παραπανω:

1 ψηφος
Sentenced - Mourn
Rotting Christ - Shadows Follow
Trains - Porcupine Tree
Milky Chance - Stolen Dance
Dax Riggs - Night Is the Notion
James - Getting Away With It (All Messed Up)
Judas Priest - Last Rose of The Summer
Magic De Spell - Serajevo
Rainbow - Catch the rainbow
Lake Of Tears - So Fell Autumn Rain
Tiamat - The Sun Also Rises
AFI - Miss Murder
Sepultura - Ratamahatta
Don McLean - American Pie
Katatonia - Ghost Of The Sun
QOTSA - I Appear Missing
Paradise Lost - Redshift
A Perfect Circle - The Noose
Riot - Bloodstreets
Judas Priest - Run Of The Mill
Socos & The Live Project Band - Ταξιαρχία Του Baksheesh
Blink 182 - Adam’s Song
Smashing Pumpkins - We Only Come Out At Night
Enslaved - Storm Son
Τρυπες - Μεσα Στη Νυχτα Των Αλλων
Sonic Youth - Rain On Tin
Jean Michel Jarre - Equinoxe Pt. IV
Nirvana - Aneurysm
Muse - Thoughts of a Dying Atheist
Μono - Nostalgia
Mark Lanegan Band - Harvest Home
Susanne Sundfor - White Foxes
Metallica - To Live Is To Die

Το μπαραζ θα ενεργοποιηθει Παρασκευη βραδακι (θα ανοιξω poll εδω μεσα αν μπορω με 35 επιλογες, αλλιως εχω ηδη ετοιμο Google Form), και Κυριακη βραδυ θα ανακοινωθει η τελικη λιστα για τον Σεπτεμβριο, ωστε να προχωρησουμε δυνατα πλεον με τον Οκτωβριο. Οπως καταλαβαινετε, εχει δωθει σιωπηλα παραταση για τις λιστες Οκτωβριου, και αναμενουμε τους @QuintomScenario @RiderToUtopia @nnnkkk @Kostas_L @kbil @anhydriis ενω ο @Clairvoyant δηλωσε και επισημα οτι παραιτηθηκε :pensive:

6 Likes

τα διαφανα κρινα τα εχεις δυο φορες οποτε βρηκες και το 25ο
επισης βαλε και την Ταξιαρχια του Baksheesh για 26ο γιατι ειναι ξεκαθαρο οτι οποιος δεν το ψηφισε δεν το ακουσε μεχρι τελους
επισης επισης η Spellling γραφεται με τρια l

1 Like

Συγνώμη ,ημουν φανατικος υποστηρικτής του περυσινού αντιστοιχου αθληματος. Ηταν πιο ευκολο ενας δισκος καθε 15(νομιζω)- δεν μπορω να ακολουθησω με τοσα πολλα τραγουδια καθε μηνα απο τοσους διαφορετικους καλλιτεχνες. Με περιορισμενο χρονο θα πρεπει να ψαχνω και να ακουω ως επι το πλειστον μονο τις προτασεις σας.
Δεν ξερω πως λειτουργει το spotify αλλα θα βοηθουσε (εμενα τουλαχιστον) να υπηρχει μια κοινη λιστα και ο καθενας να ανεβαζε εκει τις προτιμησεις του. Θα ηταν ολα μαζεμένα, πιο ευκολο να τα βρει καποιος. Βεβαια δεν εχουν ολοι spotify οποτε….

2 Likes

επισης επισης επισης λατρευω Susanne Sundfor αλλα θα προτιμουσα να ψηφισω Αθλητικη Κυριακη παρα βιντεο κλιπ με χιονια τον Σεπτεμβριο!

3 Likes

Thanks, το ενα πραγμα που ξεχασα να γραψω ειναι οτι θα ηθελα καποιος να ελεγξει τις ψηφους ξανα, αν και ειχα σκοπο να το κανω κι εγω πριν βγει η τελικη λιστα. Αλλα πραγματικω το εκτιμω, ομορφα.

Το ακουσα και δεν το ψηφισα :sunglasses: :sunglasses:

Εχασες τεραστια ευκαιρια να μου τονισεις οτι δεν ειχα το σωστο spelling…

Καταρχας κανενας λογος για συγγνωμη :stuck_out_tongue:

Θα ανανεωσω σημερα αργοτερα και κυριως αυριο τις λιστες Spotify για Σεπτεμβριο και Οκτωβριο ωστε η ακροαση να μπορει να γινει πιο ευκολη, και καθε λιστα καθε μηνα θα εχει ~100-150 τραγουδια χωρις να χρειαζεται να κανουμε δεκαδες κλικ σε δεκαδες ποστ

2 Likes

Επρεπε να το κανεις

2 Likes

Είμαι με κλεροβογια εδώ, γι’αυτό είχα βάλει το spotify, αλλά μόνο εγώ και ο κουιντομ τα βάλαμε. Ε ξεκίνησα να τα ακούω ένα ένα αλλά μετά κουράστηκα να πηγαίνω μπρος πίσω…

Το παιχνίδι είναι ωραίο, αλλά θα συμφωνήσω με κάποιους που είπαν πως 12 κομμάτια είναι υπερβολικά πολλά. 6 μου φαίνεται ιδανικός αριθμός, ή το πολύ 8. Σε κάθε περίπτωση μάλλον θα παίξω και εγώ κάποια στιγμή.

Ο οκτωβρης ειναι παντα μηνας δημιουργίας και ανανέωσης καθως η γη προετοιμαζεται για τη νεα σπορα, καθαρτικος οσο και τα παραγωγα των αμπελώνων, ευρηματικος χωρις μ οπως και ο γιαννης με ενα ν. Σε καμια περιπτωση παντως δεν ειναι μιζερος σαν τον Σεπτέμβρη. Εχουμε και λεμε λοιπον:

Sepultura - Attitude
Metallica - Until it Sleeps
Kreator - Golden Age
Paradise Lost - So Much is Lost
Machine Head - From this Day
Architects - when we were young
The Haunted - Never Better
System of a Down - Sugar?
Testament - Electric Crown
Opeth - Bleak
Pantera - Cowboys From Hell
Nirvana - Negative Creep

5 Likes

1 Like

200w

Σορρυ που δεν προκαμα να βαλω λινκς, υπόσχομαι, εχουμε καπου εύκαιρο τη λιστα του spotify?

Οχι ακομα, εχουμε καθυστερηση στην καθυτερηση γιατι οι φοιτητες μου εχουν διαγωνισμα αυριο και εχω περασει το μισο Σαββατοκυριακο απαντωντας στις ερωτησεις τους στο Discord… δεν περιμενα να θελουν τοση πολλη βοηθεια. Θα πραγματοποιηθουν ολα οσα υποσχεθηκα στις επομενες 2 μερες, με πρωτο και σημαντικοτερο το μπαραζ για την λιστα Σεπτεμβριου.

1 Like

Έπρεπε να τους δώσεις λινκ Discogs και να βγεις να παίξεις μπάλα

2 Likes

ψήφοι Οκτωβρίου

Songs: Ohia - The Big Game Is Every Night
Vic Chesnutt - Coward
O’Death - Herd
Ólafur Arnalds ft. Arnor Dan - So Close
Opeth - Harvest
System Of A Down - Aerials
Audioslave - Be yourself
Marduk - World Of Blades
The Gathering - A Life All Mine
Tool - Sober

6 Likes