Let's Play I : Musical Calendar

Μόλις γύρισα σπίτι μετά από απίστευτα κουραστική μέρα με 7 μαθήματα και έξτρα ώρες , την οποία ακολούθησε διαδρομή μιας ώρας μέσα στην κίνηση για το σπίτι. Στην οποία μου έκανε συντροφιά το ΑΨΟΓΟ mixtape του @Kostas_L , και τον ευχαριστώ για αυτό. Μόνο που τώρα έχω μεγάλο θέμα, αφού θέλω να ψηφίσω 9 από να τα 10 του τραγούδια. Το Big Thief δε μου άρεσε καθόλου, το έκανα skip. Στα υπόλοιπα 9 βάζω από 9.5 και πάνω :sweat_smile:

2 Likes

Έλα ρε! Το είχα σαν ναυαρχίδα στην λίστα μου :stuck_out_tongue_winking_eye:

Πέρα από την πλάκα, χαίρομαι που σου άρεσε η λίστα όπως και εγώ έχω ευχαριστηθεί πάρα πολλές από την αρχή του παιχνιδιού και αυτή είναι η ομορφιά του.

Συν ότι έχω ανακαλύψει νέους αγαπημένους καλλιτέχνες.

2 Likes

Έπειτα από περισυλλογή αποφάσισα πως θα έχω δύο πλευρές σε αυτή την συλλογή. Η πρώτη θα έχει κομμάτια για παγωμένες νύχτες δίπλα στο τζάκι (ει δυνατόν στην εξοχή), η δεύτερη θα έχει τραγούδια που θεωρώ κομματάρες ή έστω πολύ καλά κομμάτια, αλλά είχαν την ατυχία να είναι σε κακούς/αδικημένους/παρεξηγημένους/ξεχασμένους δίσκους.

Side A:

The Roger Webb Sound - Moonbird

Townes Van Zandt - Our Mother The Mountain

Robbie Basho - Blue Crystal Fire

Empyrium - Dying Brokenhearted

Ulver - Utreise

Side B:

Crimson Glory - Strange And Beautiful

Queensryche - The Right Side Of My Mind

Black Sabbath - All Moving Parts (Stand Still)

Santana - Nowhere To Run

Eloy - Metromania

9 Likes

Λίστα που μοιάζει στην μορφή ‘‘καρναβαλέ’’ αλλά είναι περισσότερο ‘‘καραντινέ’’ από ότι φαίνεται.

The Stone Roses - I Wanna Be Adored
Αναμνήσεις 2007

Siouxsie And The Banshees - Hall of Mirrors
Το αρχικό ήταν Kraftwerk. Το ξεπέρασαν!

Mayfair - Last Spring
Καλό b-side Placebo. Τι; Οχι; Για μια στιγμή, τι θα πει βγήκε το 1995; Γιατί από το 2:50 και μετά ακούγεται μια μελωδία ala Maiden/Wishbone Ash; Γιατί τους γουστάραν prog-μεταλλάδες στα 90’s; Γιατί δεν έχω βρει ακόμα απάντηση στα παραπάνω;

Alphaville - Sounds Like A Melody
10άρι από τα λίγα.

==========================================================
Μασκαρεμένος Φλεβάρης. Δεχόμεθα προσκλήσεις για Italo party.

Joy Peters - Don’t Loose Your Heart
The Hurricanes - Only One Night
Rose - Magic Carillon
Eva Mango - s’alza il vento
Όπως έγραψε και το πατριωτάκι από κάτω στα σχόλια σε άπταιστα γυπαετήσια ‘‘Φοβερή φωνή και θηλυκό κάργα’’.
Stage - Ocean Of Crime
Οπωσδήποτε να δείτε και το video. Τούμπανο! Τα έχει όλα…
Μουστάκι τσίφτικο από τον Freddie Mercury των φτωχώνε ιταλώνε, κιθαρίτσα σπέσιαλ, φυσεκλίκια ala destruction, corpsepaint, metal εξωφυλλάρα!!
The Flirts - Helpless
Δημιούργημα του Bobby O, που κάθε τραγούδι έχει άλλα μέλη. Γιατί ρε μάνα να μην ζήσω στα 80’s;

ΥΓ. Αν και κανονικά έπρεπε να βάλω 10/10 Modern Talkings, αλλά χαρίζει η ομάδα.

6 Likes

Οριστε και το ανανεωμενο λινκ, το οποιο αποτελειται απο τις λιστες 13 ατομων, περιεχει 124 τραγουδια, και διαρκει 10 ωρες και 11 λεπτα προς το παρον. Ευχαριστουμε τους:

@ChrisP = 1-10 (γιατι ανοιξε τον χορο λιγο μετα τα μεσανυχτα της 1ης Φεβρουαριου ωρα Ελλαδας)
@SvenN = 11-20 (γιατι επαιξε κοντρα στις προβλεψεις και εβαλε μπολικο τυρι)
@Curehead = 21-26 (παρολο που το Spotify του κοβει 40% των τραγουδιων του)
@generationx = 27-36 (γιατι εβαλε εξωφυλλο το μιρομιρο, ομως τρια αλλα τραγουδια με φωνη Χανσι)
@JTN = 37-46 (γιατι ειναι απο τους λιγους που σταθερα συνδεουν αψογα μηνα με λιστα)
@The_Black_League = 47-55 (παρολο που το Spotify το παιζει βηγκαν και του εκοψε το κρεας)
@Kostas_L = 56-65 (γιατι αυτον τον μηνα τα ισοπεδωσε ολα)
@anhydriis = 66-75 (γιατι προσθετει καθε μηνα σταθερα νευρο και ενταση στην λιστα)
@osfp7 = 76-85 (γιατι ειδε το τυρι του Ζβεν, και εκανε raise με απειρη μοτσαρελα και φορμαελα)
@QuintomScenario = 86-95 (γιατι παρα τον ελαχιστο ελευθερο χρονο, τρεχει το παιχνιδι με παθος)
@kbil = 96-104 (γιατι καταφερε να βρει τυρι που να μην το εχει το Spotify)
@martian = 105-114 (γιατι εβαλε πολυ τιμιες επιλογες που ανυπομονω να ακουσω)
@Com_Mark = 115-124 (γιατι με καποιον μαγικο τροπο υπαρχουν ΟΛΕΣ οι επιλογες του στο Spotify και οταν ειδα την λιστα του ειπα οτι το πολυ να βρω 7 απο αυτα κι αμα)

Αναμενουμε τρεις συνεισφορες ακομα, ξερετε ποιοι ειστε. Και για να ξερουν και οι υπολοιποι ποιοι ειστε, ειστε οι @RiderToUtopia , @Sh_Wo_f και @nnnkkk . Εχετε αυστηρη προθεσμια μεχρι τα μεσανυχτα της 10ης Φεβρουαριου ωρα Μπελο Χοριζοντε να προσκομισετε 10 τραγουδια εκαστος, τα οποια να σας κανουν να μυριζετε Φεβρουαριο.

Τσοντες απο YouTube (μεταφορικα):

Αυτα για τωρα, παω να αγορασω πατατακια με γευση BBQ , κοακολα ζηρο και κανα μπραουνι και να δω The Last Of Us. Καποια στιγμη θα βγαλω και Δεκεμβριο. Ισως σημερα το βραδυ, ισως και οχι. Αν οχι μεχρι σημερα το βραδυ, τοτε σιγουρα μεχρι Τριτη βραδυ. Ή και οχι. Καποια στιγμη σιγουρα παντως. Και μετα Ιανουαριο. Μην γκρινιαζετε, θα γινουν ολα. Τον Ιουνιο θα εχουμε θεματα.

10 Likes

Δεκεμβριος

Ηρθε η στιγμη να βγαλουμε και το τελικο tracklist του πρωτου μηνα για τον χειμωνα και του τελευταιου για το 2022, δηλαδη του Δεκεμβριου. Πολλες ενδιαφερουσες επιλογες και μερικα στανταρακια, και τελικα ειχαμε μια λιστα με πολυποικιλοτητα οπως παντα, και καποια τραγουδια τα οποια προσωπικα δε θα ψηφιζα ουτε υπο την απειλη οπλου, αλλα ο κοσμος μιλησε. Και οπως υπαρχει κοσμος που ψηφιζει Νεα Δημοκρατια για κυβερνηση της Ελλαδας, ετσι υπαρχει και κοσμος που ψηφιζει Cradle Of Filth ή το μουσικο θεμα του Halloween μηνα Δεκεμβριο οταν το απερριψε τον Οκτωβριο… Δεν θιγουμε καμια υποληψη βεβαια, δεν ειναι αυτη η δουλεια μας. Για να δουμε τι εγινε λοιπον, στην λιστα των 31 τραγουδιων με συνολικη διαρκεια 3 ωρες και 11 λεπτα.

  1. Savatage - Gutter Ballet (η υπερδισκαρα των 15 ηπειρων βγηκε 1η Δεκεμβριου 1989)
  2. Katatonia - Dancing December (θα ηταν η εισαγωγη, αλλα σεβασμο στους Σαβατατζ)
  3. The Gathering - Rescue Me (ειναι το τριτο τραγουδι στον δισκο του)
  4. Metallica - Fade To Black (ειναι το τεταρτο τραγουδι στον δισκο του)
  5. John Carpenter - Halloween Theme (31/10 = 31+10 = 3+1+1+0 = 4+1 = 5 Δεκεμβριου)
  6. Helloween - The Dark Ride (666 το νουμερο του dark beast)
  7. Hawkwind - Motorhead (για να συνεχισει το groove)
  8. Tyketto - Forever Young (τα γενεθλια της πρωην μου που με εκανε να νιωθω νεος)
  9. Fates Warning - Part IX (το 9 παει στο 9)
  10. Lordian Guard - Lost Archangel (βγηκε 10 Δεκεμβριου του 1995)
  11. Death - Lack of Comprehension (αρχη της μετσαλ τετραλογιας)
  12. Cradle Of Filth - Saffron’s Curse (συνεχεια της μετσαλ τετραλογιας)
  13. Nevermore - The Heart Collector (RIP Warrel Dane 12/13/2017)
  14. In The Woods… - Yearning The Seeds Of A New Dimension (τελος της μετσαλ τετραλογιας)
  15. Ved Buens Ende - Den Saakaldte (μεταβαση απο μετσαλ σε πιο ηρεμα πραγματα)
  16. Klaus Schulze - Crystal Lake (με τα 29 του λεπτα, κοβει την λιστα στην μεση)
  17. Camel - Spirit Of The Water (οτι πρεπει για ξεκινημα του δευτερου μισου)
  18. Neolunar - München-Hamburg (Μουντιαλ για Μεσσι, δε σας χαλασε Γερμαναραδες)
  19. The Beatles - Norwegian Wood (ως η πιο αδιαφορη μπαντα, μπηκε στην πιο αδιαφορη μερα)
  20. Miles Davis - Blue in Green (σαξοφωνακι και τζακι για προετοιμασια για τον χειμωνα)
  21. The Tea Party - Winter Solstice (χειμερινο ηλιοστασιο)
  22. Tori Amos - Winter (αρχη του χειμωνα)
  23. Madonna - Frozen (παραδοξως η πιο κρυα μερα του 2022)
  24. Savatage - Christmas Eve/Sarajevo (δεν χρειαζεται να εξηγησω εκτος κι αν ειστε αμπαλοι)
  25. Dream Theater - 6:00 (on a Christmas morning)
  26. Tom Waits - Christmas Card From a Hooker in Minneapolis (αργησε η καρτα μια μερα)
  27. The Pogues - Fairytale of New York (οτι πρεπει για 2 μερες μετα τα Χριστουγεννα)
  28. Nick Cave & the Bad Seeds - As I Sat Sadly By Her Side (παντα ερωτικος και γιορτινος)
  29. Popol Vuh - Aguirre I (η ταινια βγηκε 29 Δεκεμβριου 1972)
  30. Saviour Machine - Ludicrous Smiles (για να κλεισουμε δυνατα με ΓΚΟΘΙΕΣ)
  31. The Cure - Last Dance (ο τελευταιος χορος για το 2022, καλη χρονια λατρειες)

Η λίστα για τον Νοεμβριο πηρε 3 ολοκληρα clicks και με κανει να νιωθω οτι καθομαι και γραφω ολες αυτες τις αηδιες μονο για μενα και κανα 2-3 ακομα. Αλλα αν ειναι να μην νοιαζεται κανενας για τις λιστες που βγαινουν απο το παιχνιδι, τοτε δεν εχει και πολυ νοημα να το συνεχισουμε. Προσωπικα ειναι ενα απο τα πραγματακια μεσω των οποιων ανακαλυπτω τις καλυτερες μουσικες, αλλα ειναι ενιοτε και λιγο ξενερωτικο να καθομαι να αναλυω αποτελεσματα και να γραφω λιστες και να υπολογιζω ψηφους αν οι περισσοτεροι μπαινουν απλα για να βαλουν καμια δεκαρια τραγουδια που ετυχε να γουσταρουν. Καντε κλικ στην τελικη επιλογη αν θελετε. Ή και οχι.

Συγγνωμη για την γκρινια, ουσιαστικα ειναι απορια για το αν αξιζει να το συνεχισουμε, κι οχι γκρινια καθεαυτη. Οποιο και να ειναι το feedback βεβαια το παιχνιδι θα συνεχισει μεχρι και Αυγουστο για να βγαλουμε τον χρονο τουλαχιστον. Ευχαριστω οπως και να εχει τους συμμετεχοντες για εναν ακομα μηνα με πολλες υπεροχες επιλογες. Και με καποιες πολυ αμφισβητησιμες, αλλα μικρο το κακο. Ο Ιανουαριος και ο Φεβρουαριος τον εχουν παιξει μονοτερμα τον Δεκεμβριο, και για μενα τουλαχιστον αποτελουν κλασεις ανωτερους μηνες οσον αφορα τις λιστες που φτιαξαμε. Αγαπη μονο και παγκοσμια ειρηνη και υγεια σε ολον τον κοσμο :rainbow_flag: :boom: :white_heart: :blossom: :snowflake: :christmas_tree:

ΥΓ. Σιγα σιγα θα ψαχτω για καποιο οπτικο παραφερναλιο που θα συνοδευσει το καλενταρι μας με συνοδεια ολων των επιλογων για καθε μηνα κυριολεκτικα πανω σε καλενταρι. Θα ακολουθησω και τις συμβουλες του @anhydriis γιατι μου αρεσουν οι οπτικοποιησεις του.

4 Likes

Εγω δεν συμμετεχω αλλα περιμενω πως και πως την τελικη λιστα. Τις εχω σωσει ολς στο Spotify και τις ακουω συχνα πυκνα. Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ομοιογενείς αλλα δεν με ενδιαφερει και πολυ , ισως βεβαια να ειναι και αυτος ο λογος που δεν εχουν την ανταποκρισηνπου περιμενεις…

2 Likes

Δεν περιμενω καμια ανταποκριση να σου πω την αληθεια, μαλλον δεν εκφραστηκα σωστα.

Τελος παντων με λιγα λογια αξιζει να συνεχίσεις

3 Likes

Συμφωνω με τον @Clairvoyant , μην κοιτας τα κλικς στις λιστες αλλα τις συμμετοχες καθως π.χ. εγω μπαινω κατευθειαν σποτιφαι και τις λιωνω… εγω ακουσει απειρο νεο υλικο και αυτο ειναι το πλεον θετικο του παιχνιδιου :smiling_face_with_three_hearts:

3 Likes

Συμφωνώ με τους απόπάνω. Μην κοιτάς τα κλίκς γιατί μου έρχονται στο μυαλό σαν τα νερά της Χαλκίδας οι διάφοροι πελάτες παλαιότερα κυρίως, που το μόνο που κοίταζαν ήταν τα λαικς στα fb posts τους. Ενώ το θέμα είναι το engagement με το πόπολο :sunglasses:

Επίσης, το θιμ του Halloween δεν μπήκε λόγω θεματολογίας τον Δεκέμβριο αλλά επειδή είναι ταινία τρόμου. Όπως και τα περισσότερα στη λίστα μου, με 2-3 χριστιανικα εμβόλιμα έτσι για να ακουστεί και η άλλη άποψη ορ ιφ γιου λαικ, για το αντικριστό (πσσσς, ζωγραφίζω) της υπόθεσης :crazy_face: τώρα αν βγήκε με τα τσαρούχια, Σορρυ νοτ Σορρυ ε :joy:

Ον α μορ σιριους νοουτ, και εσυ, και τα αλλά δυο παιδιά επιτελείτε έργο. Κατανοητή η απογοήτευση μερικές φορές, αλλά δεν επιτρέπεται να σταματήσετε :slightly_smiling_face:

4 Likes

Εγώ χρησιμοποιώ σπάνια Spotify (πλέον μόνο για το παιχνίδι μας βασικά), αλλά αυτό που ευχαριστιέμαι στο παιχνίδι είναι πως μαθαίνω και κρατάω νέες μουσικές. Τις λίστες τις ακούω όταν τις βγάζεις και είναι πάντα διασκεδαστικό και ενδιαφέρον να βλέπεις/ακούς τόσα ετερόκλητα πράγματα σε κοινή λίστα, αλλά in the long run θα μου μείνουν νέα τραγούδια και νέα συγκροτήματα (χωρίς αυτό να αποκλείει την χρησιμότητα των λιστών ούτε σημαίνει πως απαραίτητα θα παραγκωνιστούν αυτές).

3 Likes

σόρι, δε μπορούσα να αντισταθώ :stuck_out_tongue_closed_eyes:

6 Likes

Είναι και τα δύο ταυτόχρονα (!)

2 Likes

Φλεβάρης κι έχουμε Άγιο Βαλεντίνο, άρα πάμε για φουλ καταθλιπτικά ερωτοτράγουδα για χαμένες αγάπες (?) για να υπάρχει και το αντίβαρο με τις αγαπουλιάρικες λίστες. Ως συνήθως δεν εστιάζω στους στίχους, αλλά στο feeling που μου βγάζουν, και βαριέμαι να ψάχνω το νόημά τους αν κάνω κάποιο λάθος, γενικά το mood είναι νιώθεις άσχημα για κάποιον/α, take it or leave it.

HIM - Killing Loneliness
Kasabian - Wasted
KALEO - I Can’t Go on Without You (ξανά γιατί έτσι)
ΝΙΝ - And All That Could Have Been
Baby Guru - Ήθελα να σου πω
Placebo - Without You I’m Nothing
My Chemical Romance - I Don’t Love You
Foo Fighters - Tired Of You
Μπλε - Κοίταξέ με δυο φορές
Evanescence - My Immortal

7 Likes

Άμα δεν έβαλες ούτε εσύ το february stars, δεν υπάρχει ελπίδα

1 Like

Δεν το ξέρω το τραγούδι.

Fun fact, όταν έβαζα το Wasted σκεφτόμουνα εσένα και το “αυτό είναι καλοκαίρι” που θα ξαναπείς για 56554η φορά σε τραγούδι που βάζω, κι ενώ συμφωνώ 100000% είναι ο ορισμός αυτής της λίστας για εμένα. Peer pressure αλλά αντιστάθηκα!

2 Likes

Το γκουγκλαρω, βλέπω ότι είναι από Foo Fighters που με ελάχιστες εξαιρέσεις βαριέμαι οικτρά, νιώθω ανακούφιση που δεν το ξέρω καν (και δε θα το μάθω εκτός κι αν το βάλεις εσύ στην δεκάδα σου)

1 Like

Ερώτηση κρίσεως, γιατί αμφιταλαντεύτηκα στο ποιο να βάλω στη λίστα, κι αποφάσισα να βάλω το ορίτζιναλ τελικά.

Without You I’m Nothing:

  • Με Bowie
  • Χωρίς Bowie

0 voters

Δεν ψηφίζω μέχρι να το φτιάξεις σε meme με τον τύπο που ιδρώνει γιατί πρέπει να πατήσει κουμπί, αλλά στην συγκεκριμένη φάση που βρίσκομαι είμαι 51% υπέρ της έκδοσης με τον Bowie.

1 Like