Let's Play I : Musical Calendar

May

Τραγούδια που συνδύασα με τον μήνα
Rolling Stones - She’s A Rainbow
Clutch - Electric Worry
Neil Young - Rockin In The Free World
AC/DC - Highway To Hell
Foo Fighters - Everlong
Jimmy Eat World - The Middle
Lenny - 5 More Days Till Summer

Λίγο παιχνιδάκι με την λέξη May
Metallica - Wherever I May Roam
Chuck Berry - Maybellene

Κλείνω τσιμπώντας το τυράκι της @Sh_Wo_f αντί του @QuintomScenario
A New Hope OST - Binary Sunset

8 Likes

Wow αυτό το είχα στον Ιούνιο! Τέλεια επιλογή, τουλ με βγάζεις κ από την δύσκολη θέση να έβαζα ίδια μπάντα δεύτερο μήνα σερί

2 Likes

Χαχαχα

Νομίζω εσύ μου είχες πει και για ccr που είχα βάλει τον Απρίλη ότι το θεωρείς καλοκαιρινό. Μάλλον λειτουργούμε παρόμοια αλλά με κάναν μήνα διαφορά :joy:

1 Like

Δε θα έβαζα το Binary Sunset αλλά μου έκλεψες το Wherever I May Roam!

Δεν πειράζει θα βάλω το Sweet Amber !

2 Likes

Σκέφτηκα πρώτο το duel of the fates αλλά το έχω ξαναβάλει και το άφησα. Μου φάνηκε αρκετά τaiριαστό το Binary απο κει και πέρα

1 Like

2023 έχουμε, μόνο transgender sunsets πλέον

1 Like

Μια χαρά είναι και για τον μήνα καλέ, εννοώ το προγραμμάτιζα για τον Ιούνιο - γιατί εδώ έβαλα το street fighting man, θα ήταν υπερβολή ;p

2 Likes

@Sh_Wo_f σε πιάνω χιουμοράκι κάνω απλά.

Βρε σάτυρε :upside_down_face:
btw

3 Likes

When the MAY rain comes

  1. Current 93 - when the may rain comes
  2. Skin - 24 hours
  3. Pink Turns Blue-I coldly stare out
  4. Kane Roberts - Tears of fire
  5. Adrenalin - Photograph(Time Passes on)
  6. Warlock - Catch my heart
  7. Vain - smoke and shadows
  8. Survivor - Oceans
  9. Billy Chinnock - Somewhere In The Night
  10. Stratus - Back Street Lovers
7 Likes

Λίστα Μάϊου

  1. Альянс - На заре (At dawn) USSR, 1987
  2. Hällas - Star Rider
  3. HORISONT - About Time
  4. Trans-X - Living On Video - Η ομορφότερη γυναίκα όλων των εποχών.
  5. Laura Branigan - Self Control
  6. Peter Schilling - Major Tom
  7. HAIL SPIRIT NOIR - Mannequins
  8. NightStop - Streetwalker
  9. Miami Nights 1984 - Ocean Drive
  10. Waveshaper - 66 MHz
6 Likes

Απόψε θα ποσταρω λίστα @QuintomScenario, να με υπολογίζεις δηλαδή. Ξεχάστηκα και πέρασαν οι μέρες.

1 Like

Σήμερα την βάζω κι εγώ και βγάζω και την συνολική

1 Like

Σημερα και εγω μεχρι τις 12 Χονολουλού

2 Likes
  1. Quicksilver Messenger Service - Fresh Air

  2. Jimi Hendrix - Little Wing

  3. The Rolling Stones - Heaven

  4. Rod Stewart - Young Turks

  5. Jethro Tull - Budapest

  6. Simon And Garfunkel - El Condor Pasa

  7. Feist & Ben Gibbard - Train Song

  8. Midlake - Children Of The Grounds

  9. Fleet Foxes - Blue Ridge Mountains

  10. Savatage - Sleep

9 Likes

Μια απο τις 15 ψηφους μου αναγκαστικα πρεπει να παει στο τραγουδι που θα χορεψω με τη μανα μου σε εναμιση μηνα στον γαμο μου! Και ενα απο τα αγαπημενα της τραγουδια :heart:

@RiderToUtopia @kbil Το εχουμε μεχρι το βραδυ?

4 Likes

Ο Μάϊος είναι ένας μήνας που για μένα είναι λευκό χαρτί… ως που θυμήθηκα τί έχει ο Μάϊος… Eurovision και Champions League… Ας ξεφτιλιστούμε…

1.Domenico Modugno - Volare
γιατί μόνοι οι Ιταλοί ξέρουν από μουσική pt. 1

2.Athena - For Real
τρελό crossover στα χρόνια των SOAD από την γείτονα

3.Maneskin - Zitti e Buoni
γιατί μόνοι οι Ιταλοί ξέρουν από μουσική pt. 2

4.Koza Mostra & Αγάθωνας - Alcohol is Free
τίμιο balkan ska γιατί αυτοί είμαστε

5.Μιχάλης Ρακιντζης - S.A.G.A.P.O.
η μεγαλύτερη αδικία ever

666.Verka Serduchka - Dancing Lasha Tumbai
ο αντίχριστος ο ίδιος γλεντάει το σύμπαν

7.Lord of the Lost - Blood & Glitter
το φετινό πουλέν, made in Germany

8.Will Ferrel & My Marianne - Jaja Ding Dong
από την ταινία παρωδία Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (2020)

δεν υπάρχει προφανώς στο spotify αλλά δεν γίνεται να λείπει…
9. Οι Απαραδεκτοι-'Eurovision '92 Song' (T-Bat Club Edition) - YouTube
δεν υπάρχει το αυθεντικό απόσπασμα αλλά όσοι ξέρουν ξέρουν

10. Tony Britten - UEFA Champions League Anthem
νόμιζα ότι το τραγούδι έχει γραφεί από ΑΙ αλλά οκ Tony

8 Likes

Δεν το έχω … Ίσως από τον επόμενο μήνα!

1 Like

:stuck_out_tongue_winking_eye:

2 Likes

Μάιος 2023

  1. John Williams - The Throne Room
    Episode I : The Phantom Menace (19 May 1999) :star: :star: :star: :star: :star:
    Episode II : The Attack Of The Clones (16 May 2002) :star: :star: :star: :star: :star:
    Episode III : Revenge Of The Sith (19 May 2002) :star: :star: :star: :star: :star:
    Episode IV : A New Hope (25 May 1977) :star: :star: :star: :star: :star:
    Episode V : The Empire Strikes Back (21 May 1980) :star: :star: :star: :star: :star:
    Episode VI : The Return Of The Jedi (25 May 1983) :star: :star: :star: :star: :star:
    May the 4th Be With You!

  2. The Protomen - Silent Running (On Dangerous Ground)
    Ισως η αγαπημενη μου διασκευη απο οποιαδηποτε μπαντα σε αλλη μπαντα, με μοναδικο ανταγωνισμο την διασκευη απο τους ιδιους στο In The Air Tonight του Phil Collins, που θα βαλω τον Ιουνιο. Μια τεραστια καρδια στον @The_Black_League που εβαλε Robert Tepper και Kenny Loggins απο το Top Gun, δυο τραγουδια που επισης εχουν διασκευασει οι Protomen εξαιρετικα.

  3. The Gathering - The May Song
    Οποιος εχει ερωτευτει σφοδρα στην ζωη του εστω και μια φορα, ξερει ακριβως πως ειναι αυτο το συναισθημα, και δεν εχει λογια να το περιγραψει. Ειναι σαν να προσπαθησω να περιγραψω το συναισθημα που νιωθει κανεις οταν ακουει την φωνη της Anneke για πρωτη φορα πανω απο τις ριφφαρες και τους ρυθμους των αδερφων Rutten, του Χιουγκο και του Φρανκ. Σαν το χρωμα που παιρνει το προσωπο καποιου οταν τον ακουμπαει το αγαπημενο του προσωπο.

  4. Queen - Mother Love
    “Mother Love” was the final song co-written by Mercury and May, and was also Mercury’s last vocal performance. Mercury’s vocals for “Mother Love” were recorded 13–16 May 1991. On his website, May discussed the writing process he and Mercury had (writing both separately and together, and conscious of the nature of the song and the lyrics). Upon reaching the final verse, Mercury told May that he had to go and “have a rest”, but that he would return later and finish it. Mercury never made it back to the studio due to his worsening condition, thus May sang the last verse on the track. Μπηκε ενα σκουπιδακι στο ματι μου, δεν ειναι δακρυα αυτα που βλεπετε.

  5. Pink Floyd - Mother
    Γιορτη της Μητερας σε λιγες μερες, και δε θα μπορουσε να μην εστιασει αυτη η λιστα σε αυτο, ποσο μαλλον που και αυτο και το προηγουμενο τραγουδι ηθελα να τα βαλω ουτως ή αλλως στην λιστα μου για τον Μάιο. Υποτιμημενο τραγουδι, με υποτιμημενο σολο, υποτιμημενους στιχους, απο εναν υποτιμημενο δισκο (εδω μεσα εστω, γιατι ευτυχως σε παγκοσμιο επιπεδο οχι).

  6. Danzig - Mother
    Κομματαρα 11 στα 10 που ανακαλυψα για καποιον λογο πριν κατι μηνες για πρωτη φορα, να ναι καλα το Spotify. Το ξερω οτι γενικα υπαρχει αγραφος κανονας που λεει “οχι μανες”, αλλα ποτε υπακουσαμε στους κανονες για να το κανουμε τωρα? Τρεις μανες στην σειρα λοιπον, κι αν υπαρξουν ενστασεις θα πεσουν κι αλλες μανες και ισως και παναγιες.

  7. Metallica - Bleeding May
    I’m bleeding maaaaaaay, ohohoohhhooh, oooh I can’t take it, caught under wheels rooooolll… oohhhh the bleeding of maaaay… Ισως το καλυτερο τραγουδι των Metallica? Σιγουρα υποψηφιο. Αλλα μαλλον ναι, ειναι. Mmmmm YEAH.

  8. Manes - Chemical Heritage
    Εννοειται θα επεφταν κι αλλες μανες στην λιστα μου. Αυτην την φορα ειναι μανες που γαμανε μανες. Ειδικα με το συγκεκριμενο τραγουδι, το οποιο ειναι για μενα ο ορισμος της τελειοτητας. Ειναι απο αυτα τα τραγουδια που με κανουν να σκεφτομαι οτι δεν εχει δικαιωμα καποιος να το βρισκει κακο τραγουδι, παρ’ολο που αναγνωριζω την υποκειμενικοτητα της μουσικης και της τεχνης γενικοτερα. Μονο και μονο το υποχθονιο ριφφ που σκαει στο 3:03 και εξελισσεται σε οργασμο συναισθηματων, ειναι αρκετο για να παιζει στο repeat αυτη η τραγουδαρα.

  9. Depeche Mode - People Are Good
    Δεν ξερω καν τι να γραψω για αυτο το επος. Ας πουμε οτι οι Depeche Mode με την δισκαρα που εβγαλαν συνοδευσαν τον Μάιο μου για φετος με ενα τελειο soundtrack. Η ειρωνεια που βγαζει αυτο το τραγουδι ειναι ενας απο τους δεκαδες λογους για τους οποιους αγαπω τους DM. Μελωδιαρες, ρεφρεναρα, στιχαρες, ατμοσφαιραρα, γενικα ολα στο limit. People are shit.

  10. Scandroid - Neo-Tokyo (Dance With The Dead remix)
    Η λιστα μου για τον Μάιο θα μπορουσε να αποτελειται αποκλειστικα απο synthwave υμνους, αλλα ευτυχως υπαρχει κι ο @Com_Mark που εβαλε ενα σωρο απο αυτα. Οσο προχωραει το καλοκαιρακι βεβαια, ειναι πολυ πιθανο καποιος απο τους επομενους μηνες να ειναι οντως αυτο που ενιωθα πως επρεπε να ειναι ο Μάιος. Ενα μικρο δειγμα ομως τα καταφερε, κι ετσι μπορειτε να ξεκινησετε τις καλοκαιρινες παρταρες σας απο τωρα αν θελετε.

7 Likes

1 - 10 : @Sh_Wo_f
11 - 20 : @JTN
21 - 30 : @SvenN
31 - 40 : @generationx
41 - 50 : @The_Black_League
51 - 60 : @nnnkkk
61 - 70 : @ChrisP
71 - 80 : @osfp7
81 - 90 : @Curehead
91 - 100 : @Com_Mark
101 - 110 : @martian
111 - 119 : @anhydriis
120 - 129 : @QuintomScenario

ΤΣΟΝΤΕΣ:

  • Billy Chinnock - Somewhere In The Night απο τον Curehead, το οποιο και αντικατεστησα στην λιστα του Spotify με το Something For Everything απο τον ιδιο καλλιτεχνη για να εχουμε στρογγυλο αριθμο τραγουδιων μιας και ολα τα αλλα τραγουδια ηταν διαθεσιμα στο Spotify, μεχρι που το κατεστρεψε ο Απαραδεκτος @anhydriis με το

  • Οι Απαραδεκτοι - Eurovision 1992 Song το οποιο επισης προφανως δεν υπαρχει (ευτυχως) σε κανενα Spotify. Εντωμεταξυ βαζεις που βαζεις λιστα με τραγουδια απο Eurovision, που ειναι η Παπαριζου?!

ΥΓ. Την εντελως συμπτωματικη μεταβαση απο τον υμνο του Champions League στο επος του John Williams απο το Star Wars OST θα την ζηλευε κι ο καλυτερος DJ.

8 Likes