Let's Play I : Musical Calendar

κλαίω… μεγάλη αλήθεια…

αν έβαζα κάτι άλλο θα ήταν Καλομοίρα χιχιιχιχι

3 Likes

:joy: :joy: :joy: Αρσεναλαιος την έβαλε?? Επειδή έχουν περάσει πολλά χρόνια, το Σεπτέμβρη ακούγεται όχι το Μάϊο

3 Likes

Ε τον Μαιο λήγει… ή μάλλον έληγε, για τους boomers

Μαγκα μου @QuintomScenario δεν σας ξερω δεν σας γνωριζω ομως εχω οσα πολλα κοινα μαζι σας. Αμα ποτε κανονισετε καμια συναξη- συμποσιο- μπυροοινοποσια ειμαι μεσα! Εμεις εχουμε for sure μοιραστει την ιδια μπαρα jasmin για αιωνες, με αλλους εχω μοιραστει την ιδια συναυλια, με αλλους μπορει να εχουμε κοινες ανησυχίες.

6 Likes

Α τώρα τα είδα ρε, πάτησα το notification από τον Quintom και δεν είδα τα προηγούμενα posts.

Εκτός αν είσαι κι εσύ φαν της Άρσεναλ, που λυπάμαι βαθύτατα :smiling_imp: :smiling_imp:

2 Likes

δεν θα λεγα οτι με απασχολεί πλέον αλλά…

80s

3 Likes

Νταξει δε χανεις και πολλά από τότε, 1 πρωτάθλημα παραπάνω από την Τότεναμ έχουν πάρει 35 χρόνια κοντά

1 Like

Έτοιμη η λίστα σε χρόνο ρεκόρ, χωρίς πολλές πολλές σκέψεις, ίσως και καλύτερα έτσι.

Μη βάλεις Καλυβάτση, μη βάλεις Καλυβάτση
image

  1. Natalie Merchant - Which side are you on? Πώς αλλιώς να ξεκινήσει μια λίστα για τον Μάη χωρίς ο νους να μπει αυτομάτως σε mood πρωτομαγιάς; Εργατικά τραγούδια στην πρώτη πλευρά της κασσέτας, να τσεκάρετε τους στίχους και την ιστορία μούτρα. Σπουδαία διασκευή σε ένα κλασσικό τραγούδι, από μια φωνή που δεν παίζει να ξεχάσεις από την πρώτη στιγμή που την ακούς. Και ένα ερώτημα που αν ο καθένας από εμάς έθετε στον εαυτό του, πιθανότατα ο κόσμος θα ήταν καλύτερος. Σε κάθε γαμημένο επίπεδο.

  2. AC/DC - Stormy May Day. Μην το βαρύνουμε απότομα. Ο πρώτος (ολόκληρος) δίσκος της μπάντας που άκουσα σε πραγματικό χρόνο. Κιθάρες, φωνή, αλητεία, μπλουζ βρωμιά, όλα εδώ.

  3. RATM - Maggie’s Farm. Θα πρεπε να υπάρχει σε λεξικά και θησαυρούς ως συνώνυμο της λέξης διασκευή. Μεταλαμπάδευση της οργής των 60s στη γενιά του μιλένιουμ, του Σιάτλ, της Γένοβας. Χρόνια πριν, σε βραδινή βόλτα με κατεβασμένα παράθυρα, με τότε φίλο. Το βαλε τέρμα. Μου τη σπάει αυτό, σιχαίνομαι τους τύπους που περνάνε με τέρμα την μουσική στο αμάξι, που ακούγεται δεκάδες μέτρα μακριά. Δεν υπήρχε ούτε ένας λόγος στον κόσμο να τον βρίσω να το χαμηλώσει.

  4. John Lennon - Working class hero. Γαμιέται η Μάγκι η καριόλα, σίγουρα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως μιλάμε για ένα τραγούδι τόσο απλό, τόσο όμορφο, με λόγια τόσο τραγικά. Η ζωή μου, η ζωή σου, η ζωή όλων μας βρίσκεται μέσα σε αυτές τις δέκα αράδες γμτχτ. Όσο και αν έχω προσπαθήσει, δεν έχω βρει τραγούδι του Lennon να με συγκινεί τόσο. Μαλακίες, πόσα τραγούδια κόβουν έτσι;

  5. Dolly Parton - 9 to 5. Πάντα οι γυναίκες το κάνουν καλύτερα.

image

  1. Heather Dale - May Queen. B πλευρά της κασσέτας. Φολκ εισαγωγή για ανοιξιάτικες βασίλισσες βγαλμένες από αρθουριανούς μύθους, για το κορίτσι/αγόρι της καρδιάς του καθενός.

  2. Earth Wind And Fire - Mom. Mom, she gave me words of love Για τις μαμάδες μας, που μας καλλιέργησαν όποιο συναισθηματικό πλούτο έχουμε, που μας έμαθαν να μιλάμε με χάδια, αγκαλιές, φιλιά, τρυφερότητα και αγάπη. Ή οκ, για τη μαμά μου που έκανε όλα αυτά και ακόμα περισσότερα. Για τη ρίζα που μου προσέφερε για να φυτρώσω και να αναπτυχθώ, ακόμα και με τα στραβά της. Για την τεράστια αγάπη και τον ακόμη μεγαλύτερο σεβασμό που θα κουβαλώ πάντα για εκείνη.

  3. Lauryn Hill (feat. Carlos Santana) - To Zion. Η σπουδαιότερη μαύρη φωνή των 90s, η τύπισσα που έγραψε τους πάντες και τα πάντα και αποφάσισε να σταματήσει να τραγουδά για λευκά ακροατήρια εν είδει διαμαρτυρίας. Ένας σπουδαίος κιθαρίστας προστίθεται στην εξίσωση. Κλάιν. Σημασία έχει πως μια μητέρα γράφει ένα τραγούδι και στίχους για το πως αισθάνθηκε όταν ένιωσε πρώτη φορά το πρώτο της παιδί στη μήτρα. Για την εμπειρία ΤΗΣ. One day you’ll understand.

  4. Rainbow - Street of Dreams. Χμ, από την αρχή ήθελα να το βάλω αυτό. ΑΟΡιά, πλήκτρα, Joe Turner, πόσο πιο ανοιξιάτικο σκηνικό. Θα έδινα πολλά για ένα βράδυ στο wizard στην Κηφισίας.

  5. David Lindmer, Ela Ira - Altered State. Δεν ξέρω για σας, 90% των καλοκαιρινών βραδινών διαδρομών με αυτοκίνητο παίζει best στο ράδιο. Οπότε προσπεράστε, ηλεκτρονικό είναι. Στα βράδια που έρχονται, στο καλοκαίρι που θα μυρίσει όπου να ναι και στις πρώτες βόλτες. Έχωσα στη λίστα το συγκεκριμένο γιατί το πέτυχα προ ολίγων ημερών, το στειλα στον quintom γιατί θεώρησα πως θα του άρεσε αλλά σίγουρα δεν το άκουσε, είπα να τον υποχρεώσω.

8 Likes

Το άκουσα και μου άρεσε, πανέμορφη φωνή. Δεν με τρέλανε το μπιτ, αλλά μπήκε καρδούλα στο Spotify

1 Like

Σου βαλα το ρεμίξ εδώ, για να δούμε για να δούμε

1 Like

Έλα ρε, την Ντόλυ την έκοψα στο τσακ! Την Νάταλι όμως την έβαλα ;p

1 Like

Ωχ σορι δεν τσέκαρα καθόλου τι είχε μπει, έτρεξα να προλάβω την προθεσμία!
Quinton, βάζω λίστα με 9 τραγούδια, σβήσε το πρώτο!

1 Like

Μάιος 2023 - Playlist

Πεσαμε στους 14 συμμετεχοντας, αλλα ευελπιστω οτι απο Ιουνιο θα επιστρεψουμε παλι στον μαγικο αριθμο 16, αν βρουν λιγο παραπανω χρονο οι @RiderToUtopia και @Kostas_L ! Λουλουδακια, μαναδες, μεγαλυτερες ημερες, μικροτερες νυχτες, αλλεργιες, ζεστα αερακια, ερωτευμενοι, Κωνσταντινοι και Ελενες, Πρωτομαγιες, χιππηδες και 138 τραγουδια με συνολικη διαρκεια 10 ωρες και 20 λεπτακια. Για να δουμε τι μας επιφυλασσει ο προτελευταιος μηνας της ανοιξης.

1 - 10 : @Sh_Wo_f
11 - 20 : @JTN
21 - 30 : @SvenN
31 - 40 : @generationx
41 - 50 : @The_Black_League
51 - 60 : @nnnkkk
61 - 70 : @ChrisP
71 - 80 : @osfp7
81 - 90 : @Curehead
91 - 100 : @Com_Mark
101 - 110 : @martian
111 - 119 : @anhydriis
120 - 129 : @QuintomScenario
130 - 138 : @kbil

ΤΣΟΝΤΕΣ:

Καταθεση Ψηφων : 26 Μαΐου 00:00 στο Marrakech, εως 31 Μαΐου 23:59 στο Μοντεβιδεο.
Λιστες για Ιουνιο : 1 Ιουνίου 06:00 το πρωι στην Φουκουοκα, εως 5 Ιουνίου 23:59 στην Τιχουανα.

11 Likes

ψήφοι Μαΐου

Harmonium - Histoires Sans Paroles
Noir Desir - Le vent nous portera
Rene Aubry - Seduction
Jane Birkin, Mickey 3d - Je m’appelle Jane
Johnny Hallyday - Ma gueule
Bruno Coulais, Les Petits Chanteurs de Saint-Marc - Les choristes
Serge Gainsbourg, Jane Birkin – Ballade de Melody Nelson
Armand Amar - La terre vue du ciel
Arctic Monkeys - Crying Lightning
Orchestral Manoeuvres In Τhe Dark - Electricity
Modern Talking - You’re my Heart, You’re my Soul
The Rolling Stones - She’s A Rainbow
Simon & Garfunkel - El Condor Pasa (If I Could)
Feist & Ben Gibbard - Train Song
Queen - Mother Love

δεύτερη καλύτερη λίστα για τον μήνα αυτή του @SvenN
εξαιρετικές επιλογές @anhydriis όσον αφορά το θέμα που διάλεξε ο ίδιος

10 Likes

Οι ψηφοι μου για Μάιο:

A Hack and A Hacksaw - The Magic Spring
René Aubry - Séduction
Yann Tiersen - Porz Geret
Armand Amar - La Terre Vue Du Ciel
Τρύπες - Ο Χορός Των Δειλών
Kenny Loggins - Danger Zone
Robert Tepper - No Easy Way Out
Modern Talking - You’re My Heart, You’re My Soul
Queen - Radio Ga Ga
Metallica - Wherever I May Roam
Kane Roberts - Tears Of Fire
Hällas - Star Rider
Miami Nights 1984 - Ocean Drive
Simon and Garfunkel - El Condor Pasa (If I Could)
David Lindmer & Ela Ira - Altered State

Σε γενικα σχολια, συμφωνω με τον αποπανω οτι η 2η καλυτερη λιστα μετα απο την δικη μου ηταν του @SvenN , αν και θα πω οτι ηταν ισοπαλια με τις λιστες των @Com_Mark , @ChrisP και @The_Black_League για τα δικα μου γουστα. Στην αρχικη διαλογη ειχα επιλεξει 4-5 τραγουδια απο καθε εναν απο αυτους για τις 15 ψηφους μου, αλλα δεν βγηκαν τα κουκια στο τελος, κατι επρεπε να κοπει ρε γμτ.

Το πρωτο μισο απο τον @martian ειναι πολυ μακρια απο τα γουστα μου, αλλα η δευτερη του πενταδα ηταν υπεροχη διχως καμια εξαιρεση. Για πρωτη φορα στο παιχνιδι με καποιες μικρες εξαιρεσεις δε με επιασαν σχεδον καθολου οι @nnnkkk, @osfp7 και @anhydriis , ενω απολαυσα πολυ τις λιστες των @Curehead και @generationx , απο τους οποιους ειχα επισης διαλεξει 3 τραγουδια αρχικα. Τελος, βαλατε κομματαρες και οι τρεις υπολοιποι (@JTN , @kbil και @Sh_Wo_f ) για να μη νομιζετε οτι σας ξεχασα, απλα δεν ειμαι σε φαση για το υφος που διαλεξατε για τον Μάιο.

Σας κανω ολους tag για να θυμησω οτι στο Marrakech τα μεσανυχτα της μεταβασης απο την 25η Μαΐου στην 26η Μαΐου εχουν ηδη περασει εδω και κατι παραπανω απο 28 ωρες, οποτε μπορειτε (και καποια στιγμη πρεπει) να ψηφισετε. Και γιατι ηθελα να πω οτι μου ελειψε αυτο το παιχνιδακι με την αποχη μου τον Απριλιο, και το χαρηκα παρα πολυ που ανακαλυψα ενα σωρο νεες μουσικες και θυμηθηκα ενα σωρο παλιες μετα απο 2 μηνες ουσιαστικα.

Οι απορριψεις που πονεσαν:

  • Dreamline απο Rush
  • Bad Boys απο Whitesnake
  • Τραγουδαρες απο Jimmy Eat World και Survivor
  • Τα δυο επη του synthwave με τιτλους Streetwalker + Waveshaper.
  • Το Electricity απο Orchestral Manoeuvres In The Dark, το οποιο εχουν διασκευασει φανταστικα και οι Offspring στο Americana :sunglasses:

Οι απορριψεις που με ξενερωσαν χωρις να πονεσουν:

  • Τα Una Rosa, Which Side Are You On?, Murderers και Le Vent Nous Portera
  • Τα δυο τραγουδια των Kingdom Come
  • Οι κομματαρες απο Kraftwerk, Oasis, Midlake και Savatage.
10 Likes

Έτοιμη είναι λίγο πολύ η λίστα θα ψηφίσω το βραδάκι πριν το NBA

1 Like

Ψήφοι Μάη

CCR - Don’t Look Now
John Frusciante - Murderers
Bon Jovi - Runaway
Oasis - Supersonic
ABBA - Summer Night City
Opus - Live Is Life (είχα σπάσει το κεφάλι μου να βρω πως λέγεται κάποτε thanks)
Survivor - Oceans
Jimi Hendrix - Little Wing
Athena - For Real
Maneskin - ZITTI E BUONI
Koza Mostra & Αγάθωνας - Alcohol Is Free
John Williams - The Throne Room And End Title
Danzing - Mother
AC/DC - Stormy May Day
Dolly Parton - 9 to 5

8 Likes

Δεν είχες ακούσει το Mother? :open_mouth:

Ζήλεψα.

3 Likes

Κάλλιο αργά παρά ποτέ :wink:

3 Likes

Ψήφοι Μαΐου

Natalie Merchant – Which side are you on?
Blue Oyster Cult – Then came the last days of May
Van Der Graaf Generator – Refugees
Harmonium – Histoires sans paroles
Manes – Chemical heritage
Parov Stelar, Graham Candy – The sun
OMD – Electricity
ABBA – Summer night city
The Rolling Stones – She’s a rainbow
Metallica – Bleeding me
Swans – 24 hours
Hallas – Star rider
Simon & Garfunkel – El condor pasa (if I could)
Feist, Benjamin Gibbard – Train song
Savatage – Sleep

7 Likes