Let's Play I : Musical Calendar

Ψηφαλακια Μαιου

Rainbow - Street Of Dreams
Metallica - Bleeding Me
Queen - Mother Love
Benjamin Gibbard Feist - Train Song
Jimi Hendrix - Little Wing
Quicksilver Messenger Service - Fresh Air
Horisont - About Time
Mick Jagger - God Gave Me Everything
Magnum - Before First Light
Deep Purple - King of Dreams
Alain Goraguer - Le Bracelet
A Hawk And A Hacksaw - The Magic Spring
Harmonium - Histoires Sans Paroles
Blue Öyster Cult - Then Came the Last Days of May
Grand Funk Railroad - Creepin’

7 Likes

May Votes

Noir Desir - Le vent nous portera
Natalie Merchant - Which side are you on
Blue Oyster Cult - then came the last days of May
Kenny Loggins - Danger zone
Magnum - Before First Light
Robert Tepper - No easy way out
Bon Jovi - Runaway
Modern Talking - You’re My Heart, You’re My Soul
Queen - Radio Ga Ga
Lord of the lost - Blood and glitter
Danzig - Mother
Metallica - bleeding me
Rainbow - Street Of Dreams
Miami Nights 1984 - Ocean Drive
Queen - Mother love

8 Likes

Ξαναβάζω τα καρδουλιασμένα για να επιλέξω τα 15, και πάτησα κατά λάθος το Star Wars, αν το ακούσεις από την εφαρμογή στο pc σου βγάζει το lightsaber σαν μπάρα, ωραίο easter egg

1 Like

Ξημερώματα Πέμπτης 1ης Ιουνίου στο Funafuti, Tuvalu σε λιγότερο από 1 ωρίτσα, οπότε ας γράψω δύο λόγια για τη λίστα που αχνοφαίνεται στον ορίζοντα.

Ιούνιος λοιπόν, και παραδοσιακά (τα αρχαία χρόνια, όταν τα πάντα ήταν αγνότερα και καλύτερα λολ) ο μήνας όπου άρχιζε και επίσημα η σεζόν για τα καμένα, εντός και εκτός εισαγωγικών, beach parties. Ξέρεις (;), από αυτά που 10-20 νοματαίοι στριμώχνονταν σε 3 αυτοκίνητα και 1 μηχανάκι το πολύ, με κατεύθυνση κάποια κοντινή παραλία της Αττικής έχοντας μαζί τους απαραιτήτως τα εξής:

  1. CD player με μια αλλαξιά μπαταρίες + CDs
  2. Χόρτα με μπόλικο ξύδι
  3. Διάφορα μπινελίκια (όπτιοναλ, για τη λιγούρα)
  4. Ψάθες (για την αριστοκρατία)
  5. Ακουστική κιθάρα (με ή χωρίς τον ιδιοκτήτη της)

Πατώντας ΦΦ (άναμμα φωτιάς → κατανάλωση χόρτων μετά ξυδιού → γρατζούνισμα κιθάρας με τα γνωστά staples → λιάρδα/αμπε λαλε από το συλλογικό οπτικό πεδίο) φτάνουμε στις πολύ μικρές ώρες, κατά τις οποίες ο συντάκτης αυτού του ασύντακτου ποστ έβρισκε ευκαιρία να ξεμπουκώσει το communal CD player με διάφορα άσματα της αρεσκείας του, δίχως την παραμικρή αντίσταση από την ομήγυρη, της οποίας η σχέση με το μέτσαλ τελείωνε μετά βίας στο reload (ωωωωωω απύθμενο θράσος ο Ροζ ο Καντ να ξεγραφίζει τέτοια πράγματα εδώ μέσα :stuck_out_tongue_winking_eye:).

Πάουζ, με την παρακάτω λίστα του Ιουνίου να είναι ουσιαστικά ένα ποτ-πουρί των τότε τραγουδιών που μπαστακώνονταν με το έτσι θέλω σε όχι και τόσο ευήκοα ώτα.

Metal Church – Fake Healer
Sword – Children of Heaven
Omen – Kill on Sight
Riot – Thundersteel
Manilla Road – Haunted Palace
Savatage – The Unholy
Crimson Glory – Red Sharks
Liege Lord – Cast Out
Jag Panzer – Harder than Steel
Queensryche – Queen of the Reich

Άιντε, πάτα Πλέι λέμε!

8 Likes

3 Likes

Ψήφοι Μαΐου:

Boulevard of Broken Dreams Orchestra - You Let Me Down
Noir Desir - Le vent nous portera
Jonathan Jackson - This Darkness
Faith No More - The Morning After
Kraftwerk - Das Model
Modern Talking - You’re My Heart, You’re My Soul
Foo Fighters - Everlong
Metallica - Wherever I May Roam
Pink Turns Blue - I coldly stare out
Waveshaper - 66MHz
Feist - Train Song
Maneskin - ZITTI E BUONI
Danzig - Mother
Manes - Chemical Heritage
Ms. Lauryn Hill - To Zion

Summary

Καρδουλώθηκαν αλλά δεν μπήκαν στην 15αδα

The Rolling Stones - Street Fighting Man
Armand Amar - La terre vue du ciel
Kingdom Come - Fake Believer
Tge Eden House - To Believe In Something
Kenny Loggins - Danger Zone
Bon Jovi - Runaway
Trans-X - Living On Video
Whitesnake - Bad Boys
Orchestral Manoeuvres In The Dark - Electricity
Queen - Radio Ga Ga
Opus - Live Is Life
The Rolling Stones - She’s A Rainbow
Jimmy Eat World - The Middle
Verka Serduschka - Dancing Lasha Tumbai
Alyans - Ha 3ape
Athena - For Real
Laura Branigan - Self Control
Depeche Mode - People Are Good
David Lindmer - Altered State

7 Likes

Λόγω τρελής έλλειψης χρόνου, δεν θα μπορέσω να ακούσω τη λίστα και να ψηφίσω για αυτόν το μήνα.

Θυμίστε μου ποια είναι η “ποινή” μου. Να μη βάλω λίστα για Ιούνιο, σωστά;

1 Like

Πόσες μέρες θέλεις παράταση? Ως κάποιος που δεν έχει χάσει ποτέ προθεσμία και τηρείς πάντα όλους τους κανόνες ευλαβικά, προσωπικά δε με πειράζει ι, βάλε τις ψήφους σου όταν μπορείς!

Επίσης, μπορείς να συμμετάσχεις για τον Ιούνιο κανονικά, οι ψήφοι δεν έχουν επιπτώσεις. Τραγούδια θέλουμε!

1 Like

Δεν γίνεται αυτόν το μήνα, με τίποτα. Άρα, προχώρα την καταμέτρηση, χωρίς να περιμένεις εμένα.

Ίσως τον επόμενο μήνα, αν μπορέσω να συμμετέχω και να προλάβω ν’ ακούσω τη λίστα, να βάλω και τις ψήφους του Μαΐου.

Σόρρυ.

1 Like

Εμπρός καλέ μου Μαη

Arctic Monkeys - Crying Lightning
Modern Talking - You’re My Heart, You’re My Soul
The Rolling Stones - She’s A Rainbow
Foo Fighters - Everlong
René Aubry - Séduction
Τρύπες - Ο Χορός Των Δειλών
Faith No More - The Morning After
Queen - Mother love
Blue Öyster Cult - Then Came the Last Days of May
Metallica - Bleeding Me
Natalie Merchant – Which side are you on?
Jimi Hendrix - Little Wing
John Frusciante - Murderers
Jane Birkin, Mickey 3d - Je m’appelle Jane
Oasis - Supersonic

7 Likes

@QuintomScenario, αύριο μεσημέρι ή έστω απόγευμα ψηφίζω και εγώ. Σόρρυ, με πήγε λίγο γαμιώντας αυτή η βδομάδα.

1 Like

Κυριακή/Δευτέρα εγώ.

2 Likes

Ιούνιος,καλο μηνα,καλο καλοκαιρι να εχουμε,η θεματικη μου εχει…10 τεμαχια απο 1 μπαντα μονο,πιθανον εξω απο τα νερα των περισσοτερων,ας πουμε σας γλιτωνω και απο μια δεκαδα ακροασεων αν δεν σας λεει κατι :stuck_out_tongue: ,αν ναι τους δινετε μια ευκαιρια :wink:
:beers:

10 Likes

Και βλέπω μπυρονια, ο άρχοντας σκέφτομαι έβαλε Tankard :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

καλοκαιρακι γαρ :grinning: ετοιμαζομαι να ερθω εκει στην παραλια να αρπαξω λιγο χρονο απο το cd player(μπομπος) ahhhh those days :smiling_face_with_three_hearts:

2 Likes

Λίστα Ιουνίου πριν τις ψήφους και σόρρυ, απλώς επειδή την είχα ψιλοέτοιμη είπα να την βάλω να μαζεύονται και μέχρι Κυριακή μαξ στέλνω και τις επιλογές μου.

Λοιπόν, αυτή είναι μια ιδιαίτερη λίστα γιατί σχηματίστηκε από leftovers άλλων μηνών, αλλά κάπως αποτελείται από φουλ αγαπημένα πράγματα και ταυτόχρονα έχει κι ένα κονσεπτ, κολλάει και στο κλίμα και τελοσπάντων εμένα μου κάνει. Η ιδέα είναι ότι χαζομπαίνει το καλοκαίρι, η ζέστη, τα φορεματάκια, τα πέδιλα, τα λιβάδια (για τα καλά πλέον) και οι θάλασσες, τα βλέμματα, οι έρωτες και άλλα τέτοια. Οπότε εδώ έχουμε μια σειρά από τραγούδια επιθυμίας, πόθου, προσμονής, νοσταλγίας με ελαφρώς αλλαγμένο κλείσιμο από αυτό που είχα στο νου μου* που σχηματίζονται περίπου ως εξής :

Grave Pleasures - New Hip Moon
Purson - Death’s Kiss
Murder By Death - Fuego!
The Hellacopters - I Wanna Touch
The Pierces - You’ll Be Mine
New Riders of the Purple Sage - I Don’t Know You
Grateful Dead - Till the Morning Comes
Tom Petty - Wildflowers
UFO - High Flyer
Grateful Dead - Ripple

Summary

Ανάμεσα στις πολλές ιστορίες αγάπης, θα κάνω μια ειδική μνεία σε αυτήν την γιαγιάς και του παππού μου που γνωρίστηκαν όταν ήταν στο σχολείο (γυμνασιολύκειο ή ό,τι είχαν τότε τελοσπάντων) και έμειναν μαζί εβδομήντα χρόνια, περισσότερα δηλαδή από όσα μπορεί να διαρκέσει μία ολόκληρη ζωή. Οκ, εγώ είμαι κάπως κυνική και έχω τις απόψεις μου για το πώς μια σχέση κρίνεται πετυχημένη ή όχι, ωστόσο η καρδιά μου κομματιάστηκε εντελώς όταν ο παππούς χτες αγκάλιαζε την πολυθρόνα που καθόταν η γιαγιά μέχρι πρότινος και την αναζητούσε. Η κυρία btw μας την έκανε εχθές (πήγε μάλλον να τα λέει με την γιαγιά του @anhydriis) κι αυτό είναι κάπως μαλακία.

*Οπότε, για εκείνη

You belong among the wildflowers
You belong in a boat out at sea
You belong with your love on your arm
You belong somewhere you feel free

για τον άνθρωπο που πάντα θα την ψάχνει

Turn to summer, goes so fast
Seems I’ll never see you
One weekend and a photograph
Oh, all my boyish dreams

και για μένα επειδή έτσι

There is a road, no simple highway
Between the dawn and the dark of night
And if you go, no one may follow
That path is for your steps alone

20 Likes

Τα συλλυπητήρια μου για την Gr_ndm_Wo_f…

Κρίνοντας μόνο από το τι γράφετε και το πως το γράφετε, μακάρι οι γιαγιάδες και οι παππούδες όλου του κόσμου, αλλά και οι αφεντιες μας αργά η γρήγορα, να εισέπρατταν έστω και το 1/10 της αγάπης εγγονιών σαν εσένα και τον @anhydriis

7 Likes

Και εγω σκεφτομαι ποσο τυχεροι σταθηκαμε, που βρεθηκαν στη ζωη μας ανθρωποι που μας εδωσαν αδολα την αγαπη τους… @Sh_Wo_f τα συλλυπητήρια μου… Ουτε ραντεβου να ειχανε μωρέ, άνοιξαν και εκλεισαν τον μηνα ως ντιβες αλλης εποχής… να τις θυμομαστε συχνα γιατι οι άνθρωποι πεθαίνουν μονο οταν ξεχαστουν…

7 Likes

συλλυπητήρια… Να είσαι πάντα γερή να τη θυμάσαι και να καμαρώνεις για τη ρίζα που υπήρξε ώστε να ανθίσεις. Την αγάπη όλου του κόσμου στον παππού

5 Likes

Ψήφοι Μαϊου:

Μικρούτσικος/Δημητριάδη - Μικρόκοσμος
Blue Oyster Cult - Then Came The Last Days Of May
Faith No More - The Morning After
Running Wild - Uaschitschun
Rush - Dreamline
Whitesnake - Bad Boys
Kraftwerk - Das Model
Modern Talking - You’re My Heart, You’re My Soul
Foo Fighters - Everlong (ότι πιο κοντινό στο πως αισθάνομαι τον μήνα και την εποχή, έπεσες διάνα @osfp7 !)
Bill Chinnock - Somewhere In The Night (είσαι τιτάνας @Curehead, ψοφάω για το συγκεκριμένο)
Current 93 - When The May Rain Comes
Hallas - Star Rider
Horisont - About Time
Danzig - Mother
John Lennon - Working Class Hero

9 Likes