Let's Play I : Musical Calendar

Ιούνιος 2023

  1. Johnossi - Mavericks
    Οι Johnossi ειναι ενα συγκροτημα που αποτελειται απο δυο απιστευτα κουλ Σουηδους, τους… Τζον και Οσσι, οπως ισως ειχατε μαντεψει (ή και οχι). Αυτο το τραγουδι θα μου φερνει παντοτε αναμνησεις απο τον Ιουνιο του 2011 και το πρωτο μου καλοκαιρι ως single στη Νεα Υορκη μετα απο δυο χρονια διαμονης στην χωρα, με την πιο αναλαφρη διαθεση της ζωης μου. Διανυοντας τις τελευταιες μου εβδομαδες των 20ς μου, το μονο που εκανα ειναι να βγαινω με τους νεους μου φιλους απο διαφορες χωρες του κοσμου για ποτα και flirting, να παιζω ποδοσφαιρακι 2-3 φορες την εβδομαδα και να ανακαλυπτω νεα φαγητα και νεα μερη στην πολη. Χτισιμο και κρεσεντο για Οσκαρ.

  2. The Protomen - The Fight
    Απο τη μια οταν βαζω Protomen σε οποιαδηποτε λιστα του κοσμου αισθανομαι οτι κλεβω εκκλησια αφου το μεγαλειο τους παντοτε δικαιολογει ευκολες και αβιαστες ψηφους, απο την αλλη μετα συνειδητοποιω πως για καποιον λογο υπαρχει και κοσμος που δεν πετανε κιολας τα βρακια τους και τα σουτιεν τους και οτι φορανε τελος παντων για τους Protomen και τις μουσικαρες τους. Παρ’ολα αυτα αν ειναι ενα πραγμα που δε θα σταματησω ποτε να κανω σε συζητησεις για μουσικες, ειναι να προσπαθω να πεισω 8 δισεκατομμυρια ανθρωπους πως οι Protomen ειναι απο τα καλυτερα πραγματα που εχουν υπαρξει ποτε. Στον αγωνα μεχρι θανατου λοιπον!

  3. a-ha - Summer Moved On
    Ο καθενας μας εχει το δικο του soundtrack ζωης, στο οποιο μπαινουν λιγες εκατονταδες τραγουδια που μας εχουν συντροφευσει σε διαφορες φασεις της ζωης μας και εχουν συνδεθει με συγκεκριμενες εμπειριες και αναμνησεις. Στο δικο μου soundtrack, αυτο το τραγουδι κατεχει περιοπτη θεση οταν φτασει κανεις στο καλοκαιρι του 2000.

  4. Paradise Lost - Year Of Summer
    Ενα απο τα πιο υποτιμημενα τραγουδια των Paradise Lost αποτελει την πιο ομαλη μεταβαση απο το synthpop των Νορβηγων, στο synthpop των Αγγλων. Δεν υπαρχει καμια αλλη μπαντα στον κοσμο που να μπορει να δημιουργησει αυτου του ειδους την γλυκια μελαγχολια, και σε αυτον τον δισκο το κανουν μαλλον πιο πετυχημενα απο οτι σε οποιαδηποτε αλλη κυκλοφορια τους. Approach the subject kindly.

  5. Lana Del Rey - Summertime Sadness
    Oh. My God. Τι μεγαλειωδες επος εβγαλε η βασιλισσα Lizzie Grant μια μερα μετα τα γενεθλια της το 2012. Γεννημενη πανω στην θερινη ισημερια του 1985, δε θα μπορουσε να εχει βγαλει κατι πιο αριστουργηματικο απο αυτο το τραγουδι στα 27 της χρονια. Τρια εις την τριτην για την Λιζζι, τρεις φορες στο repeat για εμας καθε φορα που πεφτουμε πανω σε αυτο το τραγουδι και ειναι καλοκαιρι.

  6. Echo & The Bunnymen - Killing Moon
    Disclaimer: Αν εχω προτεινει ξανα το συγκεκριμενο τραγουδι, τοτε να με συγχωρησετε. Ταιριαζει σε καθε μηνα, καθε διαθεση, καθε αφορμη, αλλα περισσοτερο απο ολα ταιριαζει στην εναρξη του καλοκαιριου αφου το εμαθα, το αγαπησα και το λατρεψα μεσω του Donnie Darko. Μια ταινια την οποια ειδα κυριολεκτικα 7 βραδιες σερι οταν την ανακαλυψα, ολες τον Ιουνιο του 2001. Μπορει τα γεγονοτα της ταινιας να λαμβανουν χωρα τον Οκτωβριο του 1988, αλλα η ταινια γυριστηκε εξ’ολοκληρου το καλοκαιρακι του 2000 στην Καλιφορνια, οποτε η ατμοσφαιρα ειναι περα για περα θερινη. Οπως και η τραγουδαρα απο τους Echo & The Bunnymen στα δικα μου αυτια.

  7. The Mars Volta - Trinkets Pale Of Moon
    Ισως το αγαπημενο μου τραγουδι απο τους Mars Volta. Σχεδον σιγουρα δηλαδη, παρ’ολο που ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος. Ιδανικη ακροαση καλοκαιρινο βραδακι μετα τα μεσανυχτα, ολα τα παραθυρα ανοιχτα, μπροστα στον υπολογιστη μου με ενα δυνατο ποτακι και καποιο σνακ, παιζοντας καποιο χαλαρωτικο videogame ή εναλλακτικα στις ιδιες συνθηκες ατμοσφαιρας, αλλα κανοντας σεξ αντι για ποτο, σνακ και βιντεογκεημ.

  8. Einar Solberg - A Beautiful Life
    Μεταβαση προς λιγο πιο ηλεκτρονικους ηχους με αυτο το μεγαλουργημα απο τον πολυαγαπημενο μου Einar. Μπορει το single να βγηκε τον Μαρτιο, αλλα ο δισκος βγηκε χθες, κι ετσι θα αποτελεσει κυριως καλοκαιρινο ακουσμα αφου προβλεπεται μεγαλο λιωσιμο. Ο τυπος με την καλυτερη φωνη των τελευταιων 10 χρονων στον ευρυτερο χωρο του ροκ κυκλοφορει τον πρωτο του δισκο, και ειμαστε εδω για αυτον. Σιγουρα το αγαπημενο μου απο τα 4 πρωτα singles που εχει βγαλει ο Einar, αναδεικνυει πληρως την φωνη του και τις τεραστιες συνθετικες του ικανοτητες.

  9. Carpenter Brut - Turbo Killer
    Τι παιρνεις οταν ταξιδευεις με την χρονομηχανη σου σε διαφορες δεκαετιες κλεβοντας λιγα στοιχεια απο καθε σταση και επιστρεφτοντας βαζεις μεσα στο μιξερ λιγες σταγονες ρετρο Jean Michel Jarre, μια βαση απο post-punk δομες και μελωδιες, καρυκευματα απο 8-bit synthesizers, και λαδακι απο κλασικους ηχους 80ς με κιθαριστικα σολιδια και πιασαρικα ριφφς? Παιρνεις το Turbo Killer απο Carpenter Brut, αυτο παιρνεις. Το οποιο κινδυνευει να χαρακτηριστει ως ρετρο και το ιδιο πλεον, αφου εκλεισαν ηδη8 χρονια απο το Trilogy, και παραπανω απο μια δεκαετια απο το πρωτο του EP. Εδω βλεπουμε και το αριστουργηματικο βιντεοκλιπ.

  10. Traci Lords - Control (Juno Reactor Instrumental Remix)
    Ευκολο σκιπ για τους αλλεργικους στην trance μουσικη. Για τους γενναιους και τολμηρους, μια πανδαισια απο ηλεκτρονικους ηχους, πανισχυρα ριφφς, μπιτ που βαραει δυνατα και πανεμορφες μουσικες φρασεις καθ’ολη τη διαρκεια. Για τους μυστες, η εισαγωγη του Reptile στην ταινια Mortal Kombat απο το 1995.

Παρτε και το λινκ νωρις νωρις, μολις με 40 τραγουδια προς το παρον. Περιμενω και τους υπολοιπους για να το κανω update! Αν μπορειτε μεχρι αυριο, θα ηταν καλο γιατι εχω χρονο να ασχοληθω με τα μουσικα μου. Αλλιως απο Τριτη, γιατι η Δευτερα ειναι αισχρη και σιχαμενη.

6 Likes

Οχι αλλο μηηηηηηηηηηηηη :joy:

Μια χαρά η Λανα αλλά αυτό το τραγούδι το έχω σιχαθεί τόσες φορες που το άκουσα. Έπαιζε παντού κάποτε

2 Likes

Αν πας ειτε Royksopp ειτε Ghost Αθηνα φετος, θα οργανωσω after show ποτακια για τους φορουμιστες και θα πω στον DJ να το παιξει 3 φορες σερι για σενα μονο επειδη ειναι τα γενεθλια σου! Και δε θα πεις και τιποτα, θα σου εχω ριξει υπνωτικο στο ποτο, ειναι grey area η φαση δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

4 Likes

Άμα κερνάς τα ποτά ας παίζει και μια ώρα σερί

3 Likes

Μονο τα υπνωτικα χαπια κερναω, τα ποτα θα τα πληρωσετε ολοι!

2 Likes

ας πρόσεχα (έρε τι διαβάσαμε πάλι σήμερα)

Τεσπα κομματάρα από a ha θα ψηφιστεί

2 Likes

Τα γαμησια τα κερνας; Δε θελουμε λεφτα πριν, θα σε μηνυσουμε απλως μετα για να βγαλουμε.

2 Likes

Η προκληση που εχω μπροστα μου ειναι να ακουσω ενα (1) τραγουδι ολοκληρο χωρις να το σκιππαρω στα πρωτα 2 λεπτα. Ως τωρα εχω αποτυχει σε αυτην την προκληση, εχοντας ακουσει 4 απο τα 10 τραγουδια σου. Εντελως φιλικα, δεν παλευεται κανενα μα κανενα τραγουδι για πανω απο 1-2 λεπτα :sweat_smile: Ισως η μονη πιο ενοχλητικη μουσικη που μπορω να σκεφτω αυτην την στιγμη ειναι καποιος 20χρονος να παιζει Σιδηροπουλο και αλλες αηδιες σε κιθαρα στην αμμουδια μετα απο απειρα ξιδια. Γενικα το ποστ σου μου δημιουργησε PTSD. Α ΕΛΑ ΡΕ ΜΛΚ ΕΣΚΑΣΑΝ Savatage, οκ θα την καταφερω την προκληση τελικα.

Ε δεν είναι όλα για όλους :stuck_out_tongue_winking_eye:

Και κάτι για να ξεπλύνεις τα αυτιά σου

3 Likes

Ιούνιος

Los Mujeros - Ήλιος
Natalia Lafourcade, Los Macorinos - Derecho de Nacimiento
Lhasa De Sela - El Desierto
Calexico - Tres Avisos
Rodrigo y Gabriela - Misty Moses
Rosalía - Catalina
Rodrigo Amarante - Tuyo
Guadalupe Pineda - Historia de un Amor
Buena Vista Social Club - Chan Chan
Akofa Akoussah - Ramer Sans Rame

6 Likes

Βλεπω ειχαμε Ζβεν με γαλλικο Μάιο, τωρα εχουμε ΤζεηΤιΕν με ισπανικο Ιουνιο… αναμενω ιταλικο Ιουλιο απο καποιον αλλον!

οποιος κανει ιταλικο, να ξερει εχω προτασεις

το δικο μου δεν ειναι ολοκληρο ισπανικο απλα τα “κλειδωμενα” κομματια που ειχα για το καλοκαιρι δεν πολυ-ταιριαζαν μεταξυ τους ηχητικα οποτε ειπα να τα χωρισω ανα μηνα. Στη συνεχεια θα εχουμε και για πιο κοντα σε θαλασσα και παραλια ενω μπορει να πιασω και ερημο

2 Likes
2 Likes

Ιούνιος
Alice Cooper - School’s Out
KISS - Rock And Roll All Nite
Bryan Adams - Summer Of '69
Joe Satriani - Surfing With The Alien
The Ramones - Rockaway Beach
Green Day - Holiday
Weezer - Island In The Sun
Blind Melon - No Rain
Rupert Holmes - Escape
The Beach Boys - Kokomo (no brainer :stuck_out_tongue:)

Άντε και καλά μπάνια!

7 Likes

Λίστα 06/23

Fairchild - Breathless
High Vis - Walking wires
Actors - Face meets glass
Space - Magic Fly
Aphrodite’s Child - Aegian Sea
Anathema - Judgement
Camel - Rajaz
Giorgos Kazantzis - Sorocos
Dead Can Dance - Kiko
Roger Waters - It’s a miracle

7 Likes

Καταρχάς, ευχαριστώ πολύ πολύ για όσα γράψατε :heart:

Καταδεύτερον, ψήφοι Μαΐου (η μία βερσιον αυτών, ζορίστηκα αρκετά, ήθελα να ψηφίσω 45 κομμάτια ;p) :

W.A.S.P. - Wild Child
Israel Kamakawiwo`ole - Somewhere Over the Rainbow/What a Wonderful World
The Rolling Stones - She’s a Rainbow
Neil Young - Rockin’ in the Free World
Metallica - Wherever I May Roam
Hallas - Star Rider
Horisont - About Time
Quicksilver Messenger Service - Fresh Air
The Rolling Stones - Heaven
Simon & Garfunkel - El Condor Pasa (If I Could)
Midlake - Children of the Grounds
Maneskin - Zitti e Buoni
Danzig - Mother
John Lennon - Working Class Hero
Rainbow - Street of Dreams

Summary

Kόπηκαν οριακά / έφτιαχναν δική τους 15άδα
Danger Zone, No Easy Way Out, Runaway, Bad Boys (η μισή λίστα του @The_Black_League δηλαδή ;p), Little Wing, Train Song (η άλλη μισή του @martian, από την οποία καρδούλωσα ΟΛΑ τα κομμάτια), When the May Rain Comes, Praise You, The Sun (γενικά @nnnkkk η λίστα σου μου άρεσε και καρδουλώθηκε αρκετά), You Ain’t Alone, Le vent nous portera, Fake Believer

8 Likes

As promised:

Current 93 - When the May Rain Comes
Dolly Parton - 9 to 5
Grand Funk Railroad - Creepin’
John Frusciante - Murderers
Kenny Loggins - Danger Zone
Laura Branigan - Self Control
Manes - Chemical Heritage
Nelly Furtado - All Good Things (Come to an End)
Nightstop - Streetwalker
Rolling Stones - She’s a Rainbow
Savatage - Sleep
Simon & Garfunkel - El Condor Pasa
Therapy? - Sprung
Van Der Graaf Generator - Refugees
WASP - Wild Child

7 Likes

Και λίστα Ιουνίου, χωρίς λοιπά σχόλια αυτή τη φορά:

MELISSA ETHERIDGE “Like The Way I Do”
THERION “Dark Venus Persephone”
ISIS “So Did We”
AMENRA “From Birth to Grave. From Shadow to Light”
AGATUS “Memories of the Cold Ages”
CULT OF FIRE “दिव्य प्रेम की ज्वाला से दग्ध (Burned by the Flame of Divine Love)”
BLOOD CEREMONY “Coven Tree”
PRIMORDIAL “Autumn’s Ablaze”
PIXIES “Where is my Mind”
FAITH NO MORE “Ashes to Ashes”

7 Likes

Ανανεωσα το playlist στο Spotify με οσους εχουν βαλει και πλεον εχουμε 80 τραγουδια. Μπορειτε σιγα σιγα να βαζετε και οι υπολοιποι? Ειμαι στη μεση λιστας του @ChrisP και γαμαει παρα πολυ, αν και ηξερα κανα δυο απο αυτα ουτως ή αλλως (ελα μωρη Σιριους Μπι).

3 Likes

Λίστα Ιουνίου και είναι αφιερωμένη στα γυμνασιακά-λυκειακά χρόνια, και το τέλος της σχολικής χρονιάς όπου μαζευόμασταν και κάναμε πάρτι σε σπίτια μετά το τέλος των εξετάσεων (top ποτό Ursus και breezerάκια), μαζί με τις υποχρεωτικές χοροεσπερίδες σε 15 διαφορετικά σχολεία. Δε θα σας αρέσει πιθανότατα, αλλά είναι ο ορισμός του Ιουνίου για μένα, αφού άπειρα ξέγνοιαστα σκηνικά έχουν τελεστεί, παρέες έχουν φτιάξει και χαλάσει, πιτσι πιτσι και χωρισμοί, ξύλο, και γενικά έχει γραφτεί ιστορία με υπόκρουση αυτά τα τραγούδια (και άλλα πολλά). Μόνο νοσταλγία η φάση δηλαδή.

Kanye West - Gold Digger
David Guetta, Akon - Sexy Bitch
Nelly Furtado - Promiscuous
David Guetta - Love Is Gone
DMX - X Gon’ Give It To Ya
Ida Corr - Let Me Think About It
Fall Out Boy - Thnks fr th Mmrs
Rihanna - Umbrella
Justin Timberlake - SexyBack
Avril Lavigne - Girlfriend

10 Likes