Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

@martian @Sh_Wo_f @Sevek @Tom7 ουτε δυο ώρες ακομη ε…

2 Likes

@martian έχεις βγει σε παρτι καρναβαλικό?

Ξεχάστηκα γμτ. Κάτσε, συμπληρώνω φόρμα και αύριο ανάλυση.

2 Likes

αρχοντας

Εστάλη μόλις, λίγο χύμα αλλά κάπως έτσι θα τα έβγαζα. Παλούκι.

2 Likes

Λίγα λεπτά μετά τις 12, αλλάζουμε χρονιά όπως κάθε εβδομάδα!!!
Αποχαιρετάμε το 1976 και υποδεχόμαστε το 1977!!!
Κλείσανε οι κάλπες, καταμετρήθηκαν οι ψήφοι, ώρα ανακοινώσεων…

7η εβδομάδα - 1976

42 συμμετέχοντες :clap: :clap: :clap: FULL HOUSE - 45 albums
@Outshined @Rebel :sparkler: :sparkler: :sparkler:

Απουσιολόγιο :rofl: :

Ρεκόρ Πόντων και…

Μεγάλη εβδομάδα για τον Metal God και την παρέα του :

Παρακάτω όλες οι προτάσεις και η βαθμολογία :sparkler:

ΔΙΣΚΟΣ ΒΑΘΜΟΙ
Judas Priest - Sad Wings of Destiny 107
Rainbow - Rising 95
Rory Gallagher - Calling Card 61
Rush - 2112 58
ACDC - High Voltage 33
Ramones - Ramones 31
Aerosmith - Rocks 18
Scorpions - Virgin Killer 17
Thin Lizzy - Jailbreak 15
Kansas - Leftoverture 15
Jean Michel Jarre - Oxygène 13
Boston - Boston 13
Kiss - Destroyer 13
Thin Lizzy - Johnny the Fox 13
Queen - A Day At The Races 10
Camel - Moonmadness 8
Tom Waits - Small Change 8
David Bowie - Station to Station 7
Blue Oyster Cult - Agents of Fortune 7
Led Zeppelin - Presence 7
The Modern Lovers - The Modern Lovers 7
Alan Parsons Project - Tales of Mystery and Imagination 7
ABBA - Arrival 6
Max Romeo & The Upsetters - War Ina Babylon 5
Bob Dylan - Desire 5
ACDC - Dirty Deeds Done Dirt Cheap 4
Al Stewart - Year of the Cat 4
Socrates/ Vangelis - Phos 4
Eloy - Dawn 4
Jaco Pastorius - Jaco Pastorius 4
Genesis - A Trick Of The Tail 4
Kiss - Rock And Roll Over 4
Patti Smith Group - Radio Ethiopia 3
Yesterday and Today - Yesterday and Today 2
Electric Light Orchestra - A New World Record 2
The Eagles - Hotel California 2
Van der Graaf Generator - Still Life 2
Blondie - Blondie 1
Eddie & the Hot Rods - Teenage Depression 1
Boney M. - Take The Heat Off Me 1
Μικρούτσικος Θάνος - Καντάτα Για Τη Μακρόνησο / Σπουδή Σε Ποιήματα Του Βλαδίμηρου Μαγιακόβσκη 1
Return To Forever - Romantic Warrior 1
Al Di Meola - Land of the Midnight Sun 1
Amazing Rhythm Aces - Too Stuffed to Jump 1
Tangerine Dream - Stratosfear 1

Kατάταξη της πρώτης δεκάδας από RYM :

Rainbow - Rising 3,94
Judas Priest - Sad Wings of Destiny 3,9
Thin Lizzy - Jailbreak 3,88
Rory Gallagher - Calling Card 3,79
Rush - 2112 3,78
Ramones - Ramones 3,75
ACDC - High Voltage 3,73
Kansas - Leftoverture 3,69
Aerosmith - Rocks 3,62
Scorpions - Virgin Killer 3,62

και κάπως έτσι φτάσαμε στους 6 νικητές :

chart (5)

κατανομή πόντων στον νικητή βάσει των διαθέσιμων ψήφων :

Artist Album ΠΟΣΟΣΤΟ
1970 Black Sabbath Black Sabbath 54,81%
1971 Led Zeppelin Led Zeppelin IV 57,65%
1972 Deep Purple Machine Head 39,43%
1973 Pink Floyd The Dark Side Of The Moon 51,67%
1974 Blue Öyster Cult Secret Treaties 33,33%
1975 Pink Floyd Wish You Were Here 53,33%
1976 Judas Priest Sad Wings of Destiny 50,95%

τίτλοι τέλους για το 1976

Η ΒΙΒΛΟΣ :

φύγαμε για 1977 :sparkler:

εξελάκι ε + ημερολογιάκι

credits and love to all :heart_eyes: :heart_eyes: :heart_eyes:

25 Likes

Αγάπη μόνο ε
@38aris
@Aldebaran
@Alejandro.m
@antonis86antoniadis
@Apostolisza8
@Chaos
@ChrisP
@Clairvoyant
@Criss_Burton
@Curehead
@generationx
@Hopeto
@Ian_Metalhead
@Ironman1
@jonkyr
@JTN
@kbil
@Leper_Jesus
@Leviathan
@Lupin

11 Likes

@Martian
@osfp7
@pantelis79
@QuintomScenario
@RiderToUtopia
@Sevek
@Sh_Wo_f @Sofa_King
@SvenN
@The_Black_League
@potofgold
@GRACCHUS_BABEUF
@nnnkkk
@Ktn
@Silent_Winter
@shadowking69
@Tom7

6 Likes

@Outshined
@Rebel

:smiling_face_with_three_hearts:

3 Likes

1977 βλέπω θα έχουμε ατόφιο βρετανικό punk στην κορυφή, με ντερμπαρα clash και sex pistols ε? Ε? Εεε?

Επίσης, 1977 κυκλοφόρησε το 1ο της album η Bjork??? :eye::eye::eye::eye::eye::eye::eye::eye:

3 Likes

Αβασάνιστα…

Η τριάδα του punk που θα παίξει μπαλίτσα… από αρίστερα προς τα δεξιά Sex Pistols, Clash, Iggy Pop…

3 Likes

Judas Priest λέει :joy::joy::joy:

1 Like

Ψήφισα.

Νομιζω.

Αν αυτο ρωτάς.

ωχ έγραψα πουθενα τπτ περίεργο? Η ψήφος ελήφθη εννοείται!

Τελικά το heavy metal πότε άρχισε, έχω μπερδευτεί.

Κατά τα άλλα, 1977 ε; Right! Now…!

Summary

edit:

Υ.Γ. No One:
Me: Κειμενάκια για τις ψήφους μου για το '76 αύριο, είχαμε υποχρεώσεις ανωτέρας βίας.

4 Likes

Επειδή με εκανες tag.

1 Like

appreciation :slightly_smiling_face:

1 Like

1977

Fleetwood Mac-“Rumours”

Rush-“A Farewell to Kings”

Pink Floyd-“Animals”

Bob Marley and the Wailers-“Exodus”

Styx-“The Grand Illusion”

17 Likes

1) Lynyrd Skynyrd - Street Survivors

Από τις χρονιές που δεν πρέπει καν να σκεφτώ τι θα μπει στο Νο.1.
Η μεταγραφάρα του Steve Gaines στην κιθάρα, έδωσε άλλο αέρα στην μπάντα. Οι κιθάρες, για μια τελευταία φορά, οργιάζουν και οι Skynyrd δείχνουν έτοιμοι να κατακτήσουν τον κόσμο. Δυστυχώς η μοίρα τους επιφύλασσε άλλη τύχη. Μένοντας όμως στα του δίσκου, πέραν των classics, That Smell, What’s Your Name, μας χαρίζουν ύμνους σαν το You Got That Right, I Never Dreamed, One More Time. Στο νήμα κερδίζει μέσα μου τα 2 πρώτα σαν το καλύτερο άλμπουμ τους.

2) Jethro Tull - Songs from the Wood

Mάλλον το 2ο αγαπημένο μου άλμπουμ από Tull. Folk, progressive, heavy in spots, η μπάντα ήταν στα καλύτερά της. Τα τραγούδια είναι ως επί των πλείστων μικρά, πιασάρικα, παραμένοντας πλούσια σε ενορχηστρώσεις και αστείρευτα σε ιδέες. Μαγικό άλμπουμ.
(Δε θα ξεχάσω τη χαρά μου όταν συνειδητοποίησα πως το riff του Hunting Girl που άκουγα μικρός σε εισαγωγικό σποτ ραδιοφωνικής εκπομπής, ήταν εδώ μέσα, πολλά χρόνια μετά).

3) Outlaws - Hurry Sundown

Το αγαπημένο μου άλμπουμ και των Outlaws.Φοβερή δουλειά στις κιθάρες όπως πάντα. Μάλλον ροκάρει πιο πολύ από τα προηγούμενα άλμπουμ τους αν και παραμένει το έντονο country άρωμα σε πολλές συνθέσεις. Οι φωνητικές αρμονίες πάλι είναι εξαιρετικές. Το καλύτερο όμως είναι αυτές οι δισολίες που έχουν σε πολλά τραγούδια, αυτές οι υπερκολλητικές μελωδίες (το Holiday πόσο βρωμά στην αρχή Wishbone Ash των καλύτερων στιγμών τους?). Φανταστικός δίσκος.

4) Fleetwood Mac - Rumours

Λίγες οι φορές που ένα εμπορικό άλμπουμ είναι τόσο άρτιο μουσικά.
Ενοχλητικά τέλεια και προσεγμένη δουλειά. Όλα τα κομμάτια έχουν αυτό το hit quality. Υπάρχει πιο τέλειο single από το You Can Go Your Own Way? Πιο ανεβαστικό από το The Chain, με την φοβερή εξέλιξη και αυτό το ρημάδι το single note solo? Πιο τρυφερό από το Dreams ή το You Make Loving Fun?
Η έμπνευση της μπάντας, εν μέσω τρελών παρασκηνιακών καταστάσεων, χτυπάει στον ουρανό.
Κάποτε κρύβαμε πως μας αρέσουν τέτοια άλμπουμ, τα θεωρούσαμε φλώρικα. Τώρα απλά το βουλώνουμε μπροστά στην ποιότητά τους.

5) Elvis Costello - My Aim Is True
Και το '77 έγινε πόλεμος για το ποιος θα πάρει την 5η θέση. Οριακά θα δώσω την θέση στον Elvis Costello. Ποτέ η 50s pop δεν ακούστηκε πιο ελκυστική. Ειδικά μέσα από το pub rock πρίσμα του Costello, η μουσική του My Aim is True γίνεται ακαταμάχητη. Όλα τα τραγούδια είναι εξαιρετικά. To υλικό αν και “ευαίσθητο”, έχει μια υποβόσκουσα punk αισθητική. Mέσα όμως θα βρεις και reggae στοιχεία, πολύ rock ‘n’ roll, τόσο των περασμένων δεκαετιών όσο και με τον τρόπο που μας το έδωσε ο Tom Petty στα πρώτα του 1-2 άλμπουμ. Ο Costello πειραματίστηκε, έβγαλε ίσως πιο ενδιαφέρουσες δουλειές, το ντεμπούτο του όμως έχει μια ακατανίκητη γοητεία ακόμα και σήμερα.

Χωρίς αυστηρή σειρά:

6) Thin Lizzy - Bad Reputation

Με συγκινεί η μουσική των Lizzy. Ήδη από την εισαγωγή του Soldier of Fortune, και ακόμα περισσότερο όταν μπαίνει αυτή η κλασική δισολία, με έχουν διαλύσει. Η συνταγή που ξεκίνησε από το Fighting, δεν αλλάζει αλλά συνεχίζει να δίνει ύμνους. Τα Opium Trail, Κiller Without a Cause, Southbound, Dear Lord, όλα κομματάρες. Το ομώνυμο είναι τόσο groovy, το rhythm section ασύλληπτο. Η μπάντα όμως μας δίνει και τσαχπινιές, τύπου Dancing in the Moonlight (σαξοφωνάρα) που δεν ήταν τυπικά rock τραγούδια και μας άνοιγαν τους ορίζοντες.

7) The Clash - The Clash (UK Version - πραγματικά δεν είχα ιδέα πως υπάρχει με alternative tracklist)

Να προσθέσω κι εγώ στην παρέα, σχετικά με Clash, Crass, Clutch που συζητήθηκαν, πως δεν έχω ιδέα τι λέτε. Αλλά ξέρω πως το άλμπουμ αυτό σκίζει. Μάλλον η αγαπημένη μου μπάντα από αυτές τις πρώτες (?) punk μπάντες. Σε σύγκριση με Ramones, Sex Pistols, Damned, γενικά αυτές τις νέες τότε μπάντες, μου έβγαζαν πάντα μια πιο “μουσική” προσέγγιση, αλλαγές, διάφορα tempo, όμορφες μελωδίες, δυνατό rhythm section, ειδικά αυτό το μπάσο… Από τα άλμπουμ που επισκέπτομαι πολύ συχνά ακόμα και σήμερα. Φανταστικός δίσκος και είχε και καλύτερο λίγο μετά.

8) Blue Oyster Cult - Spectres

Μάλλον ο αγαπημένος μου δίσκος τους. Και νομίζω ο δίσκος τους που θα έδινα σε κάποιον που θα με ρωτούσε τι είναι οι BOC. Από το heavy rock του Godzilla και μέχρι το σκοτεινό και spooky, Nosferatu (με ένα από τα τοπ 10 αγαπημένα μου riff ever), η μπάντα προλαβαίνει να παίξει rock, pop, hard rock, heavy metal.
Όπως συνήθως, είναι τα deep cuts που κάνουν τη διαφορά. Death Valley Nights, Fireworks (τι ταλέντο να γραφουν όμορφα μελωδικά feelgood τραγούδια), το εκρηκτικό Golden Age of Leather, το Going Through the Motions που σχεδόν ακούς να το παίζουν οι E-Street Band. Οι κιθάρες μαγεύουν σε όλο το άλμπουμ, ασχέτως μουσικού είδους. Αριστούργημα.

9) Dead Boys - Young, Loud And Snotty

Αν το είχα ακούσει πιο μικρός, πιστεύω θα χτύπαγε την πόρτα της πεντάδας σίγουρα. Δισκάρα. Punk rock μεν, αλλά γενικά κάποιες μπάντες είναι ο ορισμός του rock ‘n’ roll, με την ευρύτερη έννοια. Οι Dead Boys μου θυμίζουν ακόμα και την ροκ σκηνή του Detroit. Εθιστικό άλμπουμ. Ακόμα και το υπερκλάσικ, Sonic Reducer, δεν το βαριέμαι ποτέ. Ενέργεια, φοβερά riffs, βρωμιά, ιδρώτας. Ούτε μισαωράκι, έτσι, για να μπαίνει στο repeat.

10) Steely Dan - Aja

Φανταστικό άλμπουμ από την μπαντάρα (δηλαδή του Fagen/ Becker). Εδώ η jazz και η pop είναι απόλυτα κυρίαρχες. Παραγωγή αψεγάδιαστη, από τις καλύτερες ever. Η δυνατότητα τους να διαλύουν τους κανόνες τις pop τραγουδοποιίας δεν έχει προηγούμενο. Ακούστε το ομώνυμο να βιώσετε κάποια από τα καλύτερα γυρίσματα στην ιστορία της μουσικής από τον ΘΕΟ, Steve Gadd και σόλο σαξόφωνο από τον ΘΡΥΛΟ, Wayne Shorter.

Honorable mentions:

Dennis Wilson - Pacific Ocean Blue

Φοβερός δίσκος. Τα έλεγε κάποτε ο awake αλλά δεν τον ακούγατε. Rock/ pop, artsy καταστάσεις, φοβερές ενορχηστρώσεις, πολύ μακριά από την λογική των Beach Boys.

The Winters Brothers Band - The Winters Brothers Band

Λίγες “νότιες” μπάντες, ακούγονται τόσο εμπνευσμένες όσο αυτοί. “Συγγενείς” με τους Allman Brothers, κυκλoφορούν το πρώτο και καλύτερο άλμπουμ τους.

Styx - The Grand Illusion

2o σερί αριστούργημα λυρικού προοδευτικού hard rock. Μόνο κομματάρες.

Muddy Waters - Hard Again

Αν κάποιος θέλει να ακούσει έναν δίσκο του Muddy, θα του πρότεινα αυτό. Έχει reworks κάποιων από τα σημαντικότερα τραγούδια του και γι’ αυτό δεν το έβαλα στο top 10. Φανταστικές εκτελέσεις.

Θα επανέλθω στο εξέλ πιο μετά.

21 Likes

Στα γρήγορα γιατί γαμωδευτέρα…

1.Sex Pistols- Nevermind The Bollocks
2.Fleetwood Mac - Rumours
3.Judas Priest- Sin After Sin
4.Ramones -Rocket To Russia
5.AC/DC-Let There Be Rock

Εξώφυλλο… Motorhead!

16 Likes