Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Πω ναι τη θυμάμαι αυτή την παπαριά

1 Like

Eternal champion και αργότερα δεν μου άλλαξαν την άποψη. Ίσως η ψιλοπροωθηση που τρώνε με έχει κάνει να μην τους αφήνω να μου αρέσουν. Ξέρω πολλούς που εμπιστεύομαι το γούστο που γουστάρουν.
Για Visigoth θα διαφωνήσω.

1 Like

Καλά ναι αυτά είναι δίκοπο μαχαίρι

Το λεω κι εγω σε καποιους αυτο, οπως και “καλα κατσε ακου Cirith Ungol εσυ” (!)

3 Likes

Παραδόξως συμφωνώ…

3 Likes

47η εβδομάδα - 2016
60 συμμετέχοντες

Παρουσιολόγιο:

Παρακάτω όλες οι προτάσεις και η βαθμολογία:

Metallica - Hardwired… to Self-Destruct 72
Gojira - Magma 70
David Bowie - Blackstar 38
Vektor - Terminal Redux 35
Cult Of Luna & Julie Christmas - Mariner 34
Fates Warning - Theories of Flight 32
Eternal Champion - Armor of Ire 28
Rival Sons - Hollow Bones 22
Agatus - The Eternalist 21
Hail Spirit Noir – Mayhem in Blue 17
Insomniun - Winter’s Gate 16
Architects - All Our Gods Have Abandoned Us 15
Touche Amore - Stage Four 14
Haken - Affinity 12
Oathbreaker - Rheia 11
Russian Circles - Guidance 11
White Lung - Paradise 11
Megadeth - Dystopia 10
Meshuggah - The Violent Sleep of Reason 10
Alter Bridge - The Last Hero 9
Iggy Pop - Post Pop Depression 9
Oranssi Pazuzu – Varahtelija 9
Avenged Sevenfold - The Stage 8
Ulcerate - Shrines of Paralysis 8
Blackberry Smoke - Like An Arrow 7
Radiohead - A Moon Shaped Pool 7
Sarabante - Poisonous Legacy 6
Tedeschi Trucks Band - Let Me Get By 6
Universe217 - Change 6
ΟΔΟΣ 55 – ΟΔΟΣ 55 5
Anaal Nathrakh - The Whole of the Law 5
Antaeus - Condemnation 5
Bright Curse - Before The Shore 5
Convulsing - Errata 5
Drive-By Truckers - American Band 5
Every Time I Die - Low Teens 5
Ihsahn - Arktis. 5
InnerWish - InnerWish 5
Nick Cave & The Bad Seeds – Skeleton Tree 5
No Clear Mind - Makena 5
Oceans of Slumber - Winter 5
Panic! At The Disco - Death of a Bachelor 5
Pineapple Thief - Your Wilderness 5
Poem - Skein Syndrome 5
Savages- Adore Life 5
Suicidal angels- Division of blood 5
Sumerlands - Sumerlands 5
The Neal Morse Band - The Similitude Of A Dream 5
Trees Of Eternity - Hour Of The Nightingale 5
Watchtower - Concepts of Math: Book One 5
Witchcraft - Nucleus 5
Bent Knee - Say So 4
Billy Talent - Afraid of Heights 4
Crobot - Welcome to Fat City 4
Deathspell Omega - The Synarchy Of Molten Bones 4
Esperanza Spalding – Emily’s D+Evolution 4
Jinjer - King of Everything 4
Katatonia - The Fall Of Hearts 4
Moonsorrow - Jumalten Aika 4
Mother Turtle - II 4
Nox Formulae - The Hidden Paths to Black Ecstasy 4
Parquet Courts - Human Perfomance 4
Periphery - Periphery III: Select Difficulty 4
Perturbator - The Uncanny Valley 4
PUP - The Dream Is Over 4
Ruined Families - Education 4
Simo - Let Love Show The Way 4
Testament - Brotherhood of the Snake 4
Unlight - Antihelion 4
Zeal & Ardor - Devil Is Fine 4
Demon Bitch – Hellfriends 4
40 Watt Sun - Wider than the Sky 3
A Tribe Called Quest - We Got It From Here… Thank You 4 Your Service 3
Adaestuo - Tacent Semitae 3
Aurora - All My Demons Greeting Me as a Friend 3
Banks&Steelz- Anything But Words 3
Blood Ceremony - Lord of Misrule 3
BUS - The Unknown Secretary 3
Cinderblock-cinderblock 3
Drake - Views 3
Escarnium - Interitus 3
Gravitysays_i – Quantum Unknown 3
Harakiri for the sky - III: Trauma 3
In Flames-Battles 3
Kaleo - A/B 3
King Gizzard & the Lizard Wizard - Nonagon Infinity 3
Korn - The Serenity of Suffering 3
Neurosis - Fires Within Fires 3
Pinegrove - Cardinal 3
Run The Jewels - RTJ3 3
Suffocate For Fuck Sake - In my Blood 3
Swans - The Glowing Man 3
The Algorithm - Brute Force 3
The Dear Hunter - Act V: Hymns with the Devil In Confessional 3
The Marcus King Band - The Marcus King Band 3
True Moon - True Moon 3
Volbeat - Seal the Deal & Let’s Boogie 3
Beartooth - Aggressive 2
Black Foxxes - I’m Not Well 2
Convixion - Days of Rage, Nights of Wrath 2
Cultes des Ghoules - Coven, or Evil Ways Instead of Love 2
Devin Townsend Project - Transcendence 2
Evergrey - The Storm Within 2
Hammers of Misfortune - Dead Revolution 2
Head of the Demon - Sathanas Trismegistos 2
Joe Bonamassa - Blues Of Desperation 2
Massive Attack - Ritual Spirit 2
Mom Jeans - Best Buds 2
Nails - You Will Never Be One of Us 2
Neal Morse Band - The Similitude Of A Dream 2
No time - You 'll get yours 2
Obscure Sphinx – Epitaphs 2
Opeth - Sorceress 2
PJ Harvey - The Hope Six Demolition Project 2
Schammasch – Triangle 2
Sylvaine – Wistful 2
Thank You Scientist - Stranger Heads Prevail 2
Thrice - To Be Everywhere Is to Be Nowhere 2
Wormrot-Voices 2
High Spirits - Motivator 2
35 compilation 1
Bear Ghost - Blasterpiece 1
Blaze Bayley - Infinite Entanglement 1
Blood Incantation - Starspawn 1
Candiria - While they were sleeping 1
Cold i - Kακός Άνεμος 1
Dark forest - Beyond the Veil 1
Halshug-sort sind 1
Khemmis - Hunted 1
Knocked Loose - Laugh Tracks 1
Madder Mortem - Red in Tooth and Claw 1
Messa - Belfry 1
Messenger - Threnodies 1
Mick Gordon - Doom O.S.T. 1
Modern Baseball - Holy Ghost 1
Mogwai - Atomic 1
Motorpsycho - Here Be Monsters 1
Myrath - Legacy 1
New Model Army - Winter 1
Plini - Handmade Cities 1
Recitations - The First of the Listeners 1
Riverside - Eya of the Soundscape 1
Rotting Christ - Rituals 1
Running Wild-Rapid Foray 1
Subrosa - For This We Fought The Battle Of Ages 1
Wytch Hazel – Prelude 1

chart (28)

κατανομή πόντων στον νικητή βάσει των διαθέσιμων ψήφων :

Artist Album ΠΟΣΟΣΤΟ
1970 Black Sabbath Black Sabbath 54,81%
1971 Led Zeppelin Led Zeppelin IV 57,65%
1972 Deep Purple Machine Head 39,43%
1973 Pink Floyd The Dark Side Of The Moon 51,67%
1974 Blue Öyster Cult Secret Treaties 33,33%
1975 Pink Floyd Wish You Were Here 53,33%
1976 Judas Priest Sad Wings of Destiny 50,95%
1977 Pink Floyd Animals 39,02%
1978 Judas Priest Stained Class 36,67%
1979 Pink Floyd The Wall 40,85%
1980 Black Sabbath Heaven and Hell 40,43%
1981 Rush Moving Pictures 37,60%
1982 Iron Maiden The Number Of The Beast 46,12%
1983 Iron Maiden Piece Of Mind 45,00%
1984 Metallica Ride The Lightning 61,13%
1985 Celtic Frost To Mega Therion 25,88%
1986 Metallica Master Of Puppets 51,85%
1987 Helloween Keeper of the Seven Keys Pt 1 36,73%
1988 Queensrÿche Operation: Mindcrime 40,73%
1989 Savatage Gutter Ballet 45,96%
1990 Judas Priest Painkiller 52,00%
1991 Metallica Metallica 44,67%
1992 Dream Theater Images And Words 33,55%
1993 Savatage Edge Of Thorns 33,87%
1994 Dream Theater Awake 20,97%
1995 Paradise Lost Draconian Times 44,19%
1996 Tool Ænima 29,67%
1997 Fates Warning A Pleasant Shade Of Gray 25,52%
1998 Bruce Dickinson The Chemical Wedding 37,14%
1999 Dream Theater Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory 27,30%
2000 Nevermore Dead Heart In A Dead World 31,75%
2001 System Of A Down Toxicity 44,59%
2002 Audioslave Audioslave 22,33%
2003 Linkin Park Meteora 20,34%
2004 Isis Panopticon 24,41%
2005 System Of A Down Mesmerize 29,31%
2006 Celtic Frost Monotheist 26,78%
2007 Machine Head The Blackening 18,62%
2008 Gojira The Way Of All Flesh 21,02%
2009 Mastodon Crack The Skye 38,03%
2010 Avenged Sevenfold Nightmare 19,67%
2011 Foo Fighters Wasting Light 14,43%
2012 Gojira L’ Enfant Sauvage 19,33%
2013 Leprous Coal 12,00%
2014 Need Orvam: A Song for Home 14,24%
2015 Ghost Meliora 21,05%
2016 Metallica Hardwired… to Self-Destruct 24,00%

τίτλοι τέλους για το 2016

2017…

και εξελάκι

credits and love to all :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts:

28 Likes

O @pantelis79 εβγαλε στο φωτο φινις τους Metallica πρωτους, δεν ξερω αν θα κοιμηθει το βραδυ…

2 Likes

Και λέμε ότι οι λίστες του hammer είναι κολλημένες και μπαίνουν οι ίδιοι και οι ίδιοι.
Metallica κορυφή…
Το 2016…
Σε poll που γίνεται το 2023…

12 Likes

Ας βγάλουμε #1 και τους Priest το 2018!

Ναι δύσκολο το ξέρω…

3 Likes

Γεια σου ρε φαμιλι :stuck_out_tongue_winking_eye:

72 σιζονς το 23 για το 5ο αστέρι

1 Like

Όλες οι χρονιές πια μου φαίνονται τόσο έπικ…

1) Turnpike Troubadours - A Long Way from Your Heart

Η συμπλήρωση της αγίας τριάδας. Με το που μπαίνει το Housefire σαν η ζωή να γίνεται πιο όμορφη, η γη να γυρίζει πιο εύκολα. Country rock, southern rock παρουσία έντονη ξανά (απίστευτες lead), βιολί να δίνει μια φοβερή ένταση (πχ. στο The Winding Stair Mountain Blues). Μου φαίνεται θεία η μουσική αυτής της μπάντας, πως δεν γίνεται κάποιος να την ακούσει και να μη νιώσει (ναι ξέρω, δεν ισχύει). Τα τραγούδια του σημαίνουν τα πάντα για μένα.
Ίσως η τελευταία μπάντα που έχω αγαπήσει τόσο πολύ.

2) Jason Isbell and The 400 Unit - The Nashville Sound

Μετά το Southeastern, κάθε δουλειά διαμάντι. Κάπως κατάφερε με τα χρόνια να ενσωματώσει στον ήχο του r&b, heartland rock, τόσο καλά κρυμμένα όμως που μπορεί να μην το παρατηρείς καν. Ακόμα μου διαλύει την καρδιά με τις ιστορίες του… Παραδόξως για μένα, είναι και ένας βασικός λόγος που τον ακούω. Κομμάτια σαν το If We Were Vampires δεν τα ξεπερνάς εύκολα. Η αγάπη, η θνητότητα, ο φόβος της απώλειας, το να ζεις την κάθε μέρα σαν να ‘ναι η τελευταία, δεν έχω ξανακούσει κάποιον να μιλάει τόσο όμορφα γι’ αυτά τα θέματα σε ένα τραγούδι, πέραν της υπέροχης μελοποίησης. Ή το απίστευτο Anxiety που είναι λες και το έγραψε για μένα. Ασύλληπτος δημιουργός που με τα χρόνια ανεβαίνει συνεχώς μέσα μου. Πρέπει να το έχω πει σε όλους τους δίσκους του, κάπως τους στίχους του τους βιώνεις.
Και μιας και το σκεφτόμουν, να δώσω εδώ τα εύσημα στην γυναίκα του, την ‎Amanda Shires, που όσο κι αν κάτι με χαλάει στις solo δουλειές της, όπου συμμετέχει σαν guest (με τον Isbell ή άλλους) σε φωνή/ βιολί, ανεβάζει το τελικό αποτέλεσμα στον θεό.
Συγκλονιστικός δίσκος.

3) Old Heavy Hands - Old Heavy Hands

Μία από τις πολλές φορές που είπα Thank god for the internet". Άκουσα το Lake Effect Snow μετά από πρόταση σε group του fb και πέθανα. Για τέτοια τραγούδια είμαι στην γύρα. Ήρθε να με βρει σε εντελώς κατάλληλη στιγμή. Μελαγχολικό country rock/ alt country που κουβαλάει έντονο συναισθηματικό φορτίο. Είναι η φωνή, είναι οι απίθανες μελωδίες, οι όμορφες ενορχηστρώσεις, το καταπληκτικό songwriting που συνήθως το περιμένεις από πιο φτασμένες μπάντες που με έκαναν και κόλλησα και το έλιωσα. Gates Swing Wide, Upper Hand, Estelle Stone, I’ll Come Home (το σόλοοο…), κανένα κομμάτι δεν υπολείπεται, μιλάμε για αριστούργημα.
Κρίμα κι άδικο αυτή η μπάντα να μην είναι πιο διαδεδομένη ούτε στους φαν του ιδιώματος.

4) Gov’t Mule - Revolution Come… Revolution Go

image

Μέχρι σήμερα, θαρρώ η τελευταία κορυφαία δουλειά τους. O Warren πρέπει να είναι στο πάνθεον της rock μουσικής. Μυστηριακές ατμόσφαιρες σε heavy rock/ blues τραγούδια, southern rock έντονο με μια Allman Brothers αύρα, το occasional soul τραγούδι, solo που βρίσκουν πάντα στόχο και ονειρικές φωνητικές μελωδίες. Δώδεκα τραγούδια, το ένα καλύτερο από το άλλο. Σπουδαίος δίσκος.

5) Steve Earle - So You Wannabe an Outlaw

Αν και μου αρέσουν όλες οι δουλειές του Earle, όταν άκουσα αυτό το άλμπουμ, είπα “επιτέλους!”. So Steve wanted to be an outlaw again, που σημαίνει outlaw country, με μελωδίες που σκοτώνουν κι ένα rock στοιχείο έντονο, πολύ πιο rock από πολλούς επονομαζόμενους ως ροκάδες, θυμίζοντας στο μεγαλύτερο μέρος 70’s δίσκους της σκηνής.
Γίνεται σε country δίσκο να ταιριάζει ο χαρακτηρισμός καύλα? It sure does.

6) Lukas Nelson & Promise Of The Real - Lukas Nelson & Promise of the Real

Πρώτη μου επαφή με τον γιο του θρύλου, Willie Nelson. Από τους δίσκους που όσο καλό κι αν είναι το σύνολο (και πιστέψτε με, είναι), ένα τραγούδι το ανεβάζει στρατόσφαιρα.
Δεν πιστεύω πως όταν το είχα ακούσει, τις πρώτες φορές δεν με έπιασε. Το Set Me Down On A Cloud που ανοίγει τον δίσκο (στην δεύτερη εκτέλεσή του), είναι ένα ασύλληπτο τραγούδι. Θα έπρεπε να γίνει αναφορά ακόμα κι αν τέλειωνε εκεί ο δίσκος. Μουσική που είναι τόσο ανθρώπινη, τόσο αληθινή και ταυτόχρονα σαν να βιώνεις μια θρησκευτική εμπειρία, σαν προσευχή. Η μελωδία… ΑΥΤΗ Η ΜΕΛΩΔΙΑ! Οι gospel φωνές, η κιθάρα. Στα αγαπημένα μου τραγούδια έβερ.
Αν ο Nelson έχει δύο απαραίτητους δίσκους, μάλλον ο ένας είναι αυτός. Με country, blues και rock επιρροές, ακόμα και Frank Sinatra. Οι επανεκτελέσεις κάποιων τραγουδιών του, καλύτερες από τις αρχικές, εκτοξεύονται στο διάστημα. Όλη η Αμερική σε έναν δίσκο.
*Πάλι προμόσιο, συμμετέχει η Lady Gaga με backing vocals.

7) Rhiannon Giddens - Freedom Highway

Η Giddens καταφέρνει πάλι να κάνει ένα μουσικό ταξίδι μέσα σε μόλις δώδεκα τραγούδια, εξερευνώντας την παράδοση για να βρεθεί στο μέλλον. Folk, blues, soul, jazz, ένα χαρμάνι. Για αυτήν όμως το μήνυμα είναι το ίδιο σημαντικό με την μουσική. Civil rights, slavery, η Giddens δεν κρύβεται, αντίθετα επιστρατεύει όλο το καλλιτεχνικό της ταλέντο για να φωνάξει για όσα πιστεύει. Γι’ αυτό, ακόμα κι όταν επιλέγει να διασκευάσει κάτι, συνήθως η θεματολογία είναι αντίστοιχη με τη δική της και σε κάνει να αναρωτιέσαι πώς (και να ντρέπεσαι ότι) γίνεται τραγούδια, χαμένα στον χρόνο να είναι τόσο επίκαιρα ακόμα και σήμερα.

8) Chris Robinson Brotherhood - Barefoot in the Head

Αν δεν υπήρχαν στο Magic Door τα δύο πιο αγαπημένα μου τραγούδια τους, πιθανότατα αυτό θα ήταν το αγαπημένο μου άλμπουμ τους. Έχει κάτι φοβερό η ατμόσφαιρά του. Ακόμα κι αν συνεχίζουν να δίνουν την αίσθηση πως τζαμάρουν, έχουν καταφέρει πια να κρατούν το ενδιαφέρον συνθετικά, με υπέροχες μελωδίες. Το Barefoot ειδικά, έχει έναν έντονο ακουστικό χαρακτήρα και παράλληλα με τα trippy πλήτρα, καταφέρνει να ακούγεται ζεστός ο ήχος του. Ακόμα κι όταν ψυχεδελίζει, έχει μια γλύκα που με τραβάει κοντά του πολύ συχνά.

9) Blackwater Conspiracy - Shootin’ the Breeze

Ιρλανδία → County Tyrone → Southern rock.
Damn, these guys know how to do it.
Φοβερό ντεμπούτο. Blackwater Swagger τι κομματάρα! Southern rock από το πάνω ράφι. Καπάκι, Monday Club, τι feelgood κομματάρα! Απίστευτα πιασάρικα τραγούδια όλα, τι hooks γράψανε, πολλά θα τα ζήλευαν μπάντες σαν τους Blackberry Smoke. Ιδανικά πλήκτρα και honky tonk πιάνο συνοδεύουν τις φοβερές κιθάρες σε ξέφρενο southern πανηγύρι. Φυσικά δεν ακούγονται σαν rednecks και καθώς το βάρος πέφτει στην hard rock πλευρά του ήχου, θυμίζοντας ακόμα και τις αντίστοιχες στιγμές των G’n’R, μάλλον θα κάνει σε πολλούς.

10) The Dirty Soul Revival - Brave New World

Τι ωραία μπάντα γαμώτο. Κάνανε το μπαμ και εξαφανίστηκαν. Κρίμα γιατί το southern rock τους είναι φουλ εθιστικό. Bαριά hard rock riffs, bluesy, περίτεχνα grooves από ένα φοβερό rhythm section, εντελώς σφιχτοδεμένη μπάντα, μου θυμίζει κάπως σε προσέγγιση τους Screamin’ Cheetah Wheelies, απλά πιο heavy. Οι κιθάρες κλασικά είναι το βαρύ χαρτί της μπάντας και δικαίως, ροκάρουν ανελέητα. Μακάρι όλες οι southern μπάντες να ήταν τέτοιας μουσικής και αισθητικής ποιότητας. μόνο κομματάρες.

The Teskey Brothers - Half Mile Harvest

image

Υπέροχη μπάντα. Αν και Αυστραλιανοί, τα αδέρφια Craig (φωνάρα) και Sam Mathieson (κιθάρα με τόνους ουσίας) έφτιαξαν μια μπάντα που τιμά άψογα της 60’s soul, τον ήχο της Stax κτλ. Τις λίγες φορές που δεν πλάθουν όμορφες μελωδίες, η κιθάρα πρωταγωνιστεί σε φανταστικά blues τραγούδια (Shiny Moon, Reason Why), ενώ το Honeymoon που κλείνει τον δίσκο είναι από τα τραγούδια της χρονιάς με την επιτάχυνση στο δεύτερο μισό να είναι ασυνήθιστη και μαγική.
Φοβερό ντεμπούτο.

Old 97’s - Graveyard Whistling

Δισκάρα. Αυτή η αίσθηση του άγουρου έχει φύγει για τα καλά, οι μελωδίες είναι πολύ καλύτερες, το country rock τους είναι πια δυναμικό, εθιστικό. Αν δεν είχε κι αυτόν τον κακό ήχο στο ταμπούρο… Δεν ζούμε στα 80’s πια. Ευτυχώς. Το παραβλέπουμε όμως γιατί, μην άλλαζοντας ιδιαίτερα, κάποια από τα καλύτερα τραγούδια τους είναι εδώ.

Craig Finn - We All Want The Same Things

Για ακόμα μια φορά δεν είμαι ο κατάλληλος για να μιλήσω για κάποιον δίσκο αλλά τι να γίνει.
Ο Finn αν τραγουδήσει Μαρία Κάλλας θα ακούγεται σαν Hold Steady. Αν τραγουδήσει Black Sabbath, θα ακούγεται σαν Hold Steady. Οι ομοιότητες όμως με την βασική μπάντα του μένουν εκεί. Άντε και στο στιχουργικό κομμάτι. Εδώ όμως αντί να επιδιώκει να παίξει μοντέρνα classic rock, ασχολείται με την pop. Alternative μεν, pop δε. Και με ένα σχεδόν 80’s production value. Αλλά έχει μελωδίες ιδιαίτερες και πιασάρικες, σου μένουν. Aυτό πρέπει να κάνει η καλή pop μουσική, σωστά?

Tyler Bryant & The Shakedown - Tyler Bryant & The Shakedown

Ιδιαίτερη μπάντα. 4 χρόνια από το ντεμπούτο τους κι ακούγονται κάπως διαφορετικοί. Hard rock, bluesy μουσική αλλά ακούγεται μοντέρνα σε κάποια τραγούδια, αλλού πιο παραδοσιακή, θυμίζει το αλανιάρικο riffing hair metal μπαντών χωρίς το cheesiness, με σολάρες, φοβερά groovy περάσματα, κάποια ξεσπάσματα όπως στο θεϊκό Aftershock. Ακούγεται μπερδεμένο… Και είναι. Κι ας τους ακούω συχνά, κι ας τους απολαμβάνω, είμαι λίγο και σε φάση wtf.

Southern Avenue - Southern Avenue
image

Μπαντάρα και ντεμπουτάρα. Southern r&b, soul, blues, southern rock, all mixed up, θυμίζοντας ένα μείγμα παρόμοιο με αυτό που έκαναν οι θεοί, Wet Willie, στα άλμπουμ τους γύρω στα μέσα 70’s (χωρίς το country element). Groove, tasty κιθάρες, μια ομορφιά. Από τις μπάντες που θα γούσταρα πολύ να έβλεπα live (μες την ενέργεια, ειδικά από την Τierinii Jackson στη φωνή), ακόμα κι αν δεν έφτασαν ποτέ μάλλον ξανά το ντεμπούτο τους (όχι πως έχουν βγάλει και κακή δουλειά όμως).

Curtis Harding - Face Your Fear

image

Φανταστικός ο Curtis. Καλύτερο από το ντεμπούτο. Ακόμα κι αν εκείνο είχε ίσως πιο εξώφθαλμα hit, έχει κι εδώ απίστευτα πιασάρικα τραγούδια σαν το I Need Your Love και το Ghost of You. Κερδίζει όμως ο δίσκος γιατί έχει ένα έντονο 70’s soul στοιχείο, η παραγωγή, οι φωνές, τα πλήκτρα με παραπέμπουν κατευθείαν εκεί. Βάλε και την έλλειψη των garage στοιχείων, η ομοιογένεια του δίνει πολλούς πόντους. Δισκάρα.

The Steel Woods - Straw in the Wind

image

Μπαντάρα. Ντεμπουτάρα. Southern/ country rock. Πασπαλίζουν και με λίγη folk. Όταν το πρωτοάκουσα, έπιανα ένα commercial vibe, κυρίως στο Better in the Fall. Το άκουσα 1-2 φορές, δεν μου καθότανε καλά. 2 μέρες μετά αναρωτιόμουν ποια μελωδία είναι αυτή που μου έχει κολλήσει στο κεφάλι…
Οι κιθάρες όμως γαμάτες! Έχουν έντονο συναίσθημα, παίζουν συνήθως μελαγχολικές μελωδίες και lead όμορφες που σου μένουν, full ουσία. Και οι ενορχηστρώσεις με βιολιά απίστευτες. Από τις νέες μπάντες με τα πιο κολλητικά τραγούδια. μια φορά αρκεί για να σου μείνουν. Κάθε φορά ακούγεται και καλύτερο κι ας έχει 1-2 φίλερ. Στην πορεία έφτιαξε κι αυτό.

Lee Bains III + the Glory Fires - Youth Detention

Πάλι αλλάζει ο Bains. Συνεχίζει στο southern punk στυλ του προηγούμενου αλλά χαμηλώνει ένα τσικ τις εντάσεις (παραμένει σε σημεία εκρηκτικό), έχει κάποια πιο ήσυχα ακουστικά τραγούδια, μειώνει το άπειρο fuzz βοηθώντας τις μελωδίες να αναδειχθούν λίγο περισσότερο. Και γράφει ένα εκατομμύριο στίχους for things that matter. Καμία εντύπωση πως δεν πιάνει μεγαλύτερα ακροατήρια, ειδικά Αμερική που ο ήχος του έχει μια κάποια πέραση, το κοινό είναι αρκετά απολιτίκ για να ενδιαφερθεί. Κρίμα για τον Lee, κρίμα για τον κόσμο.

Robert Plant - Carry Fire

Έχω βγει από το μουντ γραψίματος εδώ και μέρες νόμιζα πως τελείωσα. Αλλά το θυμήθηκα και το χώνω σαν αναφορά γιατί είναι δισκάρα. Κανονικά μπαίνει και δεκάδα… Λείπει πια το στοιχείο της οποιαδήποτε έκπληξης, αλλά συνεχίζει το ταξίδι του Robert στον συγκλονιστικό του κόσμο. Αν κάτι μου λείπει, αυτό είναι το σκοτάδι του Lullaby… Παρόλα αυτά μαγεύει όπως ελάχιστοι καλλιτέχνες τα τελευταία χρόνια.

Gregg Allman - Southern Blood

Δεν ξέρω αν μπορούσε να κυκλοφορήσει καλύτερο άλμπουμ για να κλείσει την καριέρα του ο σπουδαίος αυτός μουσικός. Δοκιμάζει την τύχη του σε κομμάτια άλλων συνθετών κυρίως αλλά ακούγονται τόσο southern και Allman ταυτόχρονα. Ο γίγαντας τα επισκιάζει όλα. Aκόμα κι αν δεν μπορεί λόγω καταπονημένου οργανισμού να δώσει την (blues) ψυχή του στο μικρόφωνο, η χροιά αρκεί.
“I hope you’re haunted by the music of my soul when I’m gone…” λέει.
Σίγουρα, Gregg… R.I.P.

29 Likes

Οι Metallica είναι ο Ολυμπιακός σε μπάντα.

4 Likes

10 Likes

Πιο τίμιο θα ήταν

1 Like

Παντως “ολο τα ιδια και τα ιδια” και να βγαινει δισκος των Metallica στην πρωτη θεση μετα απο 25 χρονια δεν το λες και πολυ συνεπες :stuck_out_tongue:

Ισως, ΛΕΩ ΓΩ ΤΩΡΑ, βγηκαν πρωτοι επειδη εβγαλαν οντως εξαιρετικο δισκο. Crazy thought, ξερω…

Top 5 2017

Sometimes we feel like we have to grab it and do something with it and we have to make something of it or control it as if it were a lump of a clay. But then, there’s another way of looking at it which is that life is like a wave that we catch. Life is ready to happen and to unfold and we’re just a vessel. We’re like a ring or something and it happens through us. Life happens through us. We don’t do life, we don’t choose life. Life does us.

  1. Pain of Salvation - In the Passing Light of Day
  2. Lorde - Melodrama
  3. Portugal. The Man - Woodstock
  4. Susanne Sundfør - Music For People In Trouble
  5. Leprous - Malina
εξώφυλλο

Astrid Swan - From the Bed and Beyond

26 Likes

Εδώ βγήκαν οι Fates Warning (ποιοι) μπροστά από το ΟΚ Computer και οι Rangers Frost μπροστά από το Black Holes και το Black Parade, οι Metallica το 2016 μας πείραξαν?

7 Likes

Οι Fates 5αδα έπρεπε να μπουν κανονικά με την δισκαρα που εβγαλαν…

4 Likes

εδω δεν ειναι τριπλη ισοβαθμια;

1 Like

Ναι νομιζω πως κ τους τρεις τους εβαλα στην 9η θεση, κατσε να τσεκ