Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Θα μιλησω για εμενα. Προκειται για εναν “ξεκαρφωτο” δισκο Scorpions, οποτε απο μονος του αποκτα ειδικο βαρος. Και κυριως, τον επελεξα στο context του ετους και των προσωπικων ακουσματων.

Για αλλη μια φορα γραφω οτι ψηφιζω τους 5 δισκους που θα επελεγα ενστικτωδως να ακουσω απο την εκαστοτε χρονια, αν π.χ. γυριζα σπιτι κουρασμενος απο τη δουλεια. Αλλιως σιγουρα υπαρχουν καλυτεροι δισκοι ή πιο εμβληματικοί δίσκοι απο το Lonesome Crow, μην τρελαθουμε κιολας. Σε αυτη τη λογικη, ο συγκεκριμενος δισκος θα ηταν μεσα στις 10-15 επιλογες μου. Simple :sunglasses:

1 Like

6 Likes

Δεν νομιζω οτι θα εχουμε πολλες εκπληξεις στην δεκαετια του 70. Το χαος θα ξεκινησει απο το 80 και μετα.
Ζω για το 88…η καλυτερη χρονια ever.

Ψήφισα! Η ιδέα να ψηφίζω Κυριακή με την αυγούλα και τον καφέ έχει πάει άπατη, αλλά δεν πειράζει, αυτό το της τελευταίας στιγμής, το “έλα τελείωνε βράδιασε”, αυτό το ξεχείλωμα, έχει λειτουργήσει. ;p

So,

  1. The Rolling Stones - Exile on Main St.
  2. Neil Young - Harvest
  3. Blue Öyster Cult - Blue Öyster Cult
  4. Manassas - Manassas
  5. Big Star - #1 Record

H καθυστέρηση προέκυψε από το γεγονός ότι πέρα από τις δύο πρώτες θέσεις δεν ήξερα πραγματικά πού θα κάτσει η μπίλια, δηλαδή θα μπορούσαν εύκολα όλα τα υπόλοιπα άλμπουμς να αλλάξουν με τις υπόλοιπες επιλογές μου. Δεν μπόρεσα ωστόσο να αντισταθώ στο ντεμπούτο των BOC, το οποίο αν και πρώιμο δείγμα, έχει αποτελέσει το πρώτο αγαπημένο μου από αυτή την υπερμπάντα. Aυτό το μυστήριο ασπρόμαυρο εξώφυλλο με είχε τραβήξει από τα σχολικά μου χρόνια και το Then Came the Last Days of May είναι πάντα το νούμερο ένα κομμάτι τους για μένα. Το Manassas είναι άψογο και αν και διπλό* - το δεύτερο της πεντάδας μου, κάτι που με εκπλήσσει γιατί συνήθως τα βαριέμαι τα μεγάλα αλμπουμς - δεν με κουράζει επουδενί. Όμορφη ιστορία για μένα και αυτή της απόκτησής του σε ένα ταξίδι για λαιβ Maiden, από το δισκάδικο του Michael Denner, την ώρα που οι άλλοι ψάχνανε απεγνωσμένα οτιδήποτε απο Mercyful (δεν υπήρχε τπτ), εγώ είπα να φέρω σπίτι ως αναμνηστικό αυτό. Το #1 Record μετά σαν κάτι στο οποίο κι εγώ ανατρέχω συχνά και απολαμβάνω φουλ.

Το Captain Beyond θα μπορούσε να βρίσκεται στα 5, βεβαίως. Το First Base που λατρεύω. Χαίρομαι που και τα 2 έχουν από μία πρωτιά σε λίστες, τους αξίζει. Το Thick as a Brick (καλύτερος δίσκος με δύο κομμάτια** έβερ ορ γουατ?!) επίσης. Ένα τόσο δα τσακ πιο μετά το Demons & Wizards και για να κλείσει η δεκάδα πρέπει να έχω άλλα δέκα υποψήφια ;p γι αυτό θα μείνω εδώ για την ώρα.

*H χρονιά έχει σοβαρά διπλά αλμπουμς ε. Πέρα από δισκάρες που αναφέρθηκαν (666 ας πούμε, έτσι, τυχαία ;p), θα αφήσω δύο (more than) honourable mentions, το Something/Anything του Todd Rundgren και το Will the Circle Be Unbroken των Nitty Gritty Dirt Band.

**Ωραία κατηγορία με, επίσης σοβαρές, υποψηφιότητες.

*** (ναι οκ δεν είχα βάλει κάπου τρεις αστερίσκους, αλλά από την άλλη άφησα την δεκάδα μου στα εννιά οπότε who cares!) Σπουδαία χρονιά για το rock progressivo italiano με τις δύο δισκάρες των PFM (δικό μου αγαπημένο το Storia btw), με τα επίσης δύο Banco del Mutuo Soccorso, με Le Orme, Quella Vecchia Locanda, το (λατρεμένο) An Escape from a Box των Circus 2000 και ποιός ξέρει πόσα άλλα.

15 Likes

Εκανα το λαθος να τσεκαρω στα πεταχτα τους δισκους του 1973. Παω να κλαψω στη γωνιτσα μου.

7 Likes

Κλείσανε οι κάλπες, καταμετρήθηκαν οι ψήφοι, ώρα ανακοινώσεων.

3η εβδομάδα - 1972

35 συμμετέχοντες :clap: :clap: :clap: - 45 albums

Απουσιολόγιο :rofl: :

Παρακάτω όλες οι προτάσεις και η βαθμολογία :

ΔΙΣΚΟΣ ΒΑΘΜΟΙ
Deep Purple - Machine Head 69
Black Sabbath - Vol 4. 68
David Bowie – The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars 53
Wishbone Ash - Argus 52
Uriah Heep - Demons and Wizards 32
The Rolling Stones – Exile On Main St. 24
Neil Young - Harvest 22
Aphrodite’s Child - 666 20
Neu! - Neu! 15
Jethro Tull - Thick As A Brick 14
Genesis - Foxtrot 13
Yes - Close To The Edge 11
Blue Öyster Cult - Blue Öyster Cult 11
Santana - Caravanserai 10
Scorpions - Lonesome Crow 9
Lou Reed - Transformer 7
Bang - Bang 6
Pink Floyd - Obscured By Clouds 5
Captain Beyond - Captain Beyond 5
Babe Ruth - First Base 5
Alice Cooper - School’s out 4
Kraftwerk - Kraftwerk 2 4
Curtis Mayfield - Superfly 4
Dust - Hard Attack 4
Khan - Space Shanty 3
Gentle Giant - Octopus 3
Klaus Schulze - Irrlicht 3
Miles Davis - On the Corner 3
Grand Funk - Phoenix 3
Nick Drake - Pink Moon 3
Jerusalem - Jerusalem 3
Banco del Mutuo Soccorso - Banco del Mutuo Soccorso 3
Epitaph - Stop, Look and Listen 2
Brainticket - Psychonaut 2
Bill Withers – Still Bill 2
Frank Zappa - Waka/Jawaka 2
Can - Ege Bamyası 2
James Brown - There It Is 2
Gentle Giant - Octopus 2
Big Star - Number 1 Record 2
Manassas - Manassas 2
Hölderlin - Hölderlin’s Traum 1
PFM - Storia di un Minuto 1
Brainbox - To You 1
Chick Corea - Return To Forever 1

Το διάστημα δεν είναι προφανώς τυχαίο, φύγαμε για 1973 :sparkler:

εξελάκι ε

credits and love to all :heart_eyes: :heart_eyes: :heart_eyes:

22 Likes

Αγάπη μόνο ε
@38aris
@Aldebaran
@Alejandro.m
@antonis86antoniadis
@Apostolisza8
@Chaos
@ChrisP
@Clairvoyant
@Criss_Burton
@Curehead
@generationx
@Hopeto
@Ian_Metalhead
@Ironman1
@jonkyr
@JTN
@kbil
@Leper_Jesus
@Leviathan
@Lupin

12 Likes

@Martian
@osfp7
@pantelis79
@QuintomScenario
@RiderToUtopia
@Sevek
@Sh_Wo_f @Sofa_King
@SvenN
@The_Black_League
@Tom7
@potofgold
@GRACCHUS_BABEUF

@nnnkkk ξερουμε που παρκαρεις ε, αγαπη μονο

13 Likes

Εγώ έχω ψηφίσει και το 1970, κακώς με βάζεις στις απουσίες. Δε θυμάμαι αν είχα ψηφίσει από το online Excelάκι σου, αλλά είχα ποστάρει εδώ 100%.

2 Likes

Αυτό παρατήρησα μόλις ;p

εδιτ : ελπιζω να ειχαν καταμετρηθει, για το αμερικαν μπιουτυ ρε γμτ!

Εδώ :grinning:

4 Likes

καλο ηταν το 72, αντε να βγαλουμε ακρη με το 73. το νο1 για μενα ειναι ευκολο, απο κει και περα αρχιζει το πανηγυρι.

2 Likes

Εγώ έχω καταλήξει ήδη σε 6-7άδα. Απλώς από εκεί και πέρα, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα.

3 Likes

Εγώ το ‘73 το έχω ήδη έτοιμο και χωρίς ίχνος αμφιβολίας για τις ψήφους μου.
Θα το ρίξω αύριο.
Αυτό το Μachine Head σήμερα μου έπεσε βαρύ αλλά προχωράμε! :sunglasses:

8 Likes

Νομίζω κ εγώ έχω μια fixed τετράδα αλλά γι αυτή την πέμπτη θέση θα γίνει μάχη…

Η Εκδίκηση της Αμερικανοβλαχιάς θα ναι το '73.

7 Likes

Η πλέον ενδιαφέρουσα εβδομάδα, έχουμε και λέμε:

  • η μικρότερη δυνατή διαφορά μεταξύ πρώτου δεύτερου
  • δεν κερδίζει ο δίσκος με τα περισσότερα 5αρια ( Black Sabbath - Vol 4. )
  • δεν κερδίζει ο δίσκος με τις περισσότερες εμφανίσεις σε λίστα
    ( Black Sabbath - Vol 4. και Wishbone Ash - Argus με 19 )
  • δίσκος με τις περισσότερες συμμετοχές (19) δεν παίρνει ούτε ένα πεντάρι ( Wishbone Ash - Argus)
  • ανατροπή την τελευταία μέρα
  • τρελό comeback για Uriah Heep στις τελευταίες ψήφους
  • τίμια (μικρή νίκη) για το Neu! η παρουσία στη δεκάδα με μόλις 4 εμφανίσεις σε λίστα

12 Likes

Είναι δύο δίσκοι που πάνε καρφί για πεντάδα.

4 Likes

ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ !

3 Likes

Τεράστια καρδούλα για τα στατιστικά

5 Likes