Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

ΛΟΛ.

Στα 70ς γράφτηκε όλη η μουσική και άλλα τέτοια ΓΡΑΦΙΚΑ, θα υποφέρω να διαλέξω ΜΟΝΟ τόσους δίσκους, αλλά ψήθηκα. Ωραία ιδέα, καλή μας τύχη.

4 Likes

Καλησπέρα Φουκουγιάμα της μουσικής, άργησες να δώσεις στίγμα στο τόπικ, αλλά ανταμείβεις με την τοποθέτηση που περίμενα ακριβώς από σένα :slight_smile:

2 Likes

Χαχαχαχαχ θενξ, προσπάθησα να είμαι ψύχραιμη αλλά δεν τα κατάφερα. Αφοριστικών και καμίας σημασίας τέτοιων δηλώσεων που γίνονται μόνο χάριν φλεημινγκ και φαν σερβινγκ :“”)) aside, όντως κάτι σκίρτησε μέσα μου, τα 70s είναι η δεκαετία μου, δεν μπορώ.

Ωραία επιλογή το funkadelic. <3

@pantelis79 τέλεια λίστα και με grateful dead :smiling_face_with_tear:

2 Likes

Κατανοώ προφανώς, και δεδομένου του πλαισίου εντός του οποίου έγιναν οι δηλώσεις, συντάσσομαι σθεναρά.

Αναμένουμε τις λίστες σου με ενδιαφέρον θα πω εγώ.

1 Like

…Έχω αποφασίσει τα τέσσερα πρώτα και για την πέμπτη θέση κονταροχτυπιούνται καμία δεκαριά ας πούμε, κουλ κουλ. Έχω επίσης ζηλέψει τα εξελάκια (η ό,τι) σας, χρόνια θέλω να το κάνω και δεν, ίσως φέτος να το βάλω μπρος (new year’s resolution κι έτσι). Mε μία πρόχειρη ματιά έχω ακούσει γύρω στους 100 δίσκους του 1970 και μου φαίνονται κάπως λίγοι. Ωραία, πολύ ωραία χρονιά. Για αρκετά είδη και με πολλούς τρόπους. Ενδιαφέρον μου προξενεί πάντα όταν μία μπάντα κυκλοφορεί δύο δίσκους την ίδια χρονιά και δη όταν είναι δισκάρες. Οι Grateful Dead ας πούμε, έβγαλαν δύο δίσκους, τους αγαπημένους μου από αυτούς, δύο από τους αγαπημένους μου για την χρονιά, την δεκαετία και βασικά έβερ. Όπως και οι Sabbath, οι Van Der Graaf Generator, oι King Crimson, οι Funkadelic. Και οι Creedence Clearwater Revival έχουν δύο δίσκους το 1970, αν και όχι αντίστοιχου εκτοπίσματος. Και νταξ οκ, αυτά τα παιδιά το είχαν ήδη τερματίσει το 1969 με τρεις δισκάρες απανωτά. :smiling_face_with_tear:

9 Likes

Εντάξει, τιτάνιο το έργο να διαλέξεις τα 5 κορυφαία LP από μια χρονιά όπως το 1970. Συγκεκριμένα, είναι το πρώτο μισό των seventies που το θεωρώ το καλύτερο απ’ όλα τα αντίστοιχα διαστήματα στην Ιστορία της σύγχρονης μουσικής (με την πιθανή εξαίρεση του δεύτερου μισού των sixties!). Τότε που όλη η σπορά της προηγουμένης, μαγικής δεκαετίας εξερράγη προς πάσα κατεύθυνση δημιουργώντας μια πανσπερμία ειδών, πολλές φορές μέσα στον ίδιο δίσκο, με τα στεγανά να μην έχουν ακόμη διαμορφωθεί και τις εταιρείες (με προεξάρχουσα την Chrysalis) να δίνουν πλήρη καλλιτεχνική ελευθερία στους μουσικούς!
Τα αποτελέσματα ήταν τουλάχιστον εντυπωσιακά!

Είναι πραγματικά ευτύχημα που μας ζητούνται μόνο πέντε τίτλοι γιατί, αν ήταν παραπάνω, η “ταλαιπωρία” θα προέκυπτε εκθετικά μεγαλύτερη! Θα παραθέσω κι εγώ την πεντάδα που προέκρινα με μια σύντομη επεξήγηση, πιο πολύ σαν δημόσια δήλωση συγγνώμης σε όσα LPs εξίσου καλά ή/και περισσότερο διάσημα, έμειναν έξω, αλλά τι να κάνεις!

Black Sabbath - Black Sabbath: Δίσκος σημείο αναφοράς που δημιούργησε ένα καινούριο παρακλάδι στο rock, έχει την… βαρύτητα (από κάθε άποψη) να διεκδικεί την πρώτη θέση. Θα ήταν άδικο να βάλω δύο στα πέντε από το ίδιο συγκρότημα, οπότε το Paranoid δυστυχώς…

The Beatles - Let It Be: Το DNA των Beatles βρίσκεται σε όλα τα ιδιώματα του rock (και τα μελλοντικά!), οπότε ακόμη και το “μετά θάνατον” LP τους δικαιούται να βρίσκεται σε μια τέτοια λίστα!

Jethro Tull * Benefit: Απίστευτο LP, όπου το όραμα του Ian Anderson παίρνει μορφή, φαντασμαγορικά πολυεπίπεδο, σαγηνευτικό στις μελωδίες του, έως και επιθετικό όταν και όπου χρειάζεται (ο Martin Barre σολάρει σαν… μεταλλάς)

Van Den Graaf Generator - H to He, Who Am the Only One: τα έχουμε πει πρόσφατα, οι VdGG, έχοντας πλέον σταθεροποιήσει το lineup με προεξάρχοντα πάντα τον Peter Hammill που άλλοτε ψιθυρίζει, άλλοτε ουρλιάζει και σε στιγμές μοιάζει παραδομένος στην παράνοια, μας προσέφεραν με το “H To He…” ένα αριστούργημα που αποκαλύπτεται “δύσκολα” και συνέχισαν για να δημιουργήσουν άλλο ένα ορόσημο στη σύγχρονη μουσική!

Caravan - If I Could Do It All Over Again, I 'd Do It All Over You: κι εδώ τα έχουμε ξαναπεί, “με λίγα λόγια”

13 Likes

Αν βγάλεις Pink Floyd, Queen και Black Sabbath, όλη η δεκαετία στα σκουπίδια άνετα. Επίσης, δεν υπάρχει καμία δηλωση που γίνεται για φλεημινγκ. Όποιος τριγκαρει και θίγεται για ΜΟΥΣΙΚΕΣ και δη με μουσικές δεκαετίες , μάλλον πρέπει άλλου να πάει να ξεσπάσει :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Ανετότατα θα πω εγώ. Μάλλον δεν είχαν εφεύρει τις μπατονέτες τότε, δεν εξηγείται τόση πλάνη.

2 Likes

Ρε ακούστε ότι θέλετε και καυλωστε με ότι θέλετε και μην γίνεστε μπατσαρία Παρασκευιατικα :joy:

1 Like

Σκουπιδοφάγοι να γίνουμε;

Γίνετε και αποχυμωτες, εμένα τι με πειράζει?

Βλέπω διαρκείς προτροπές και γενικεύσεις, απαντάω με δημιουργικές προτάσεις, όλα καλά.

1 Like

“αντικειμενικά σκουπίδι και πατάτα το St. Anger, όποιος διαφωνεί είναι φανμποης, αλλά ταυτόχρονα ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΡΕ ΓΘΑ ΤΑ 70ς, ΣΕ ΨΑΧΩΟΥΜΡ ΓΙΑ ΞΥΛΟ, ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΎΣΑΙ ΆΠΟΨΗ”

:“”“”“”")

Leave my 70s alone.

Έτσι ακριβώς, όπως τα λες!!!

Συνεχίζω τις αντιπροτάσεις, εξαιρετική ταινία το “9 1/2 εβδομάδες”.

1 Like

Αν και ουδέποτε υπήρξα (ρακο)συλλέκτης, κατέθεσα τα εξής:

Black Sabbath-“Paranoid”
Black Sabbath-“Black Sabbath”
Deep Purple-“Deep Purple in Rock”
Grand Funk Railroad-“Closer to Home”
Led Zeppelin-“Led Zeppelin III”

8 Likes

Κοίτα να δεις δημοφιλία το “Led Zeppelin III”, που εγώ πίστευα ότι η ακουστική/folk στροφή του θα φαινόταν ξενέρωτη στους περισσότερους.

Συνεχίζοντας από εκεί που είχα μείνει, δύο δίσκους το 1970 κυκλοφόρησαν και οι Atomic Rooster, οι Stone the Crows, οι Free, o Elton John και ποιός ξέρει και πόσοι άλλοι! Ναις.

Για τα ψηφουλίνια μου τώρα, δυσκολεύτηκα όπως προείπα (και όπως πάντα ;p) και έτσι εντελώς για να βολευτώ και μόνο άφησα έξω τους Black Sabbath. Αλλά και τι ανάγκη με έχουν, είναι στις κορυφαίες θέσεις έτσι κι αλλιώς. Επομένως, χωρίς (πολλές) ενοχές

  1. American Beauty - Grateful Dead -αδιαπραγμάτευτη κορυφή, είναι ο αγαπημένος μου δίσκος γενικά
  2. Cosmos Factory - Creedence Clearwater Revival
  3. Led Zeppelin III - Led Zeppelin
  4. Idlewith South - The Allman Brothers Band
  5. Layla and Other Assorted Love Songs - Derek and the Dominos

Eάν συνέχιζε αυτό θα πήγαινε ενδεχομένως κάπως σαν

Summary
  1. Black Sabbath - Black Sabbath (ενδεχομένως να έμπαινε στο 4)
  2. Workingman’s Dead - Grateful Dead
  3. Atom Heart Mother - Pink Floyd (διαπραγματεύσιμο, γενικά από δω και πέρα ανάλογα με την μέρα θα μπορούσαν να αλλάζουν τα πράγματα! ;p)
  4. Deja Vu - Crosby Stills Nash & Young
  5. After the Gold Rush - Neil Young
    ή Fire and Water - Free δεν ξέρω.

Πολλά και πολύ αγαπημένα πράγματα απέξω, αλλά τελοσπάντων.
Άλλες δισκάρες που αναφέρθηκαν (πχ Bitches Brew, Death Walks Behind You, Bridge Over Troubled Water, κάποιο από τα VDGG - δεν ξέρω ποιό- και βέβαια το Paranoid) θα έμπαιναν σίγουρα κάπου παρακάτω.

Oριακά εκτός δεκα/εντεκάδας επίσης το John Barleycorn Must Die των Traffic. Λατρεμένος δίσκος. Ή το Cricklewood Green των Ten Years After.

Και μερικά άλλα εξαιρετικά random πράγματα που νομίζω πως δεν έχουν αναφερθεί μέχρι στιγμής -και μετράω και αυτό το έπος στις αναφορές για να τις απομειώσω και να μην κάνω ατελείωτο name dropping :

Xωρίς σειρά, βάζω αριθμούς για την ισορροπία ;p

  1. Curtis - Curtis Mayfield
  2. Stage Fright - The Band
  3. Climbing! - Mountain
  4. Cactus - Cactus
  5. Third - Soft Machine
  6. As Your Mind Flies By - Rare Bird
  7. Cressida - Cressida
  8. Egg - Egg
  9. Chicago II - Chicago
  10. Twelve Dreams of Dr. Sardonicus - Spirit
    ή Wigwam - Tombstone Valentine
7 Likes

Πάντως όποιος έχει κολλήσει και ψάχνει προτάσεις για να δούμε τι έχει μέχρι στιγμής ψηφιστεί:

ΜC5 - Back in the USA
American Beauty - Grateful Dead
Atom Heart Mother - Pink Floyd
ATOMIC ROOSTER “Death Walks Behind You”
Band of Gypsys – Jimi Hendrix
Black Sabbath - Black Sabbath
BLACK WIDOW “Sacrifice”
Brian Davidson’s - Every which way
Bridge Over Troubled Water - Simon & Garfunkel
Caravan If I Could Do It All Over Again, I 'd Do It All Over You
Cosmos Factory - Creedence Clearwater Revival
Deep purple - In rock
Déjà Vu (Crosby, Stills, Nash & Young)
Derek and The Dominos “Layla and other assorted love songs”
Free - Highway
Funkadelic - Funkadelic
Grand Funk Railroad-“Closer to Home”
Hawkwind - Hawkwind
Idlewith South - The Allman Brothers Band
Jethro Tull Benefit
King Crimson - In The Wake Of Poseidon
Layla and Other Assorted Love Songs - Derek and the Dominos
Led Zeppelin III - Led Zeppelin
Let It Be - The Beatles
Lucifer’s Friend - Lucifer’s Friend
Miles Davis - Bitches Brew
Morrison Hotel - The Doors
New York Rock & Roll Ensemble & Manos Hadjidakis “Reflections”
Paranoid - Black Sabbath
Sex Machine - James Brown
Stone The Crows - Ode to John law
The Ghost - When you’re dead
The Man Who Sold The World - David Bowie
Uriah Heep - Very 'Eavy
Van Den Graaf Generator H to He, Who Am the Only One

Ανοίγει η ψαλίδα στην πρώτη θέση, αναπάντεχα

5 Likes

Πάνε για πρωτιά οι Ζεππς?! ;p

Στο μεταξύ κοιτάω τι έχει το 71 και θέλω να τσιρίξω !!!

2 Likes

Για το '71 έχω ακριβώς 5 δίσκους, τουλάχιστον για το '70 είχα να επιλέξω από 10.

1 Like