Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

α καμια κακή πρόθεση δεν βρήκα ,εξαλλου και εμένα μου αρέσει να διαβάζω το κάτι παραπάνω,ολα καλα :grinning:

1 Like

:sweat_smile:

@Ironman1

Πρόλαβες αρκετές από τις σκέψεις που σκοπεύω να αποτυπώσω στο ποστ μου για το 1983 (φυσικά υπό μορφή σουρεαλιστικής στιχομυθίας, όπως το έχω καθιερώσει). Ναι, είμαι κι εγώ απ’ αυτούς, πρακτικά ακούω μόνο τους Επικούς Manowar. Αυτή η μπάντα γενικά είναι (πολύ) πονεμένη ιστορία. Αγαπώ μέχρι θανάτου όσα έκαναν μεταξύ '82-'84, από τότε μέχρι και σήμερα αγανακτώ ΠΑΡΑ πολύ με την πάρτη τους. Για μένα οι Manowar είναι η χειρότερη μπάντα στον κόσμο σε ό,τι αφορά το κομμάτι της επίγνωσης του ποιο είναι το στοιχείο που τους κάνει σπουδαίους, ή του ποια είναι τα δυνατά τους σημεία αν θέλεις. Θα πούμε περισσότερα και στην πορεία.

3 Likes

Δημοκρατια και ελευθερια εχουμε, οποτε προφανως ο καθενας κανει οτι θελει… αλλα αυτο που λες συνεβη γιατι αρκετος κοσμος βρηκε ευκαιρια να μετατρεψει αυτο το θρεντ σε σεντονια επι σεντονιων και αναλυσεις επι αναλυσεων, για δισκους που οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε μιλησει στο παρελθον χιλιαδες φορες ισως. Καλα κανει ο κοσμος βεβαια, το επαναλαμβανω για να μη νομιζει κανεις οτι το λεω ως κατι αρνητικο, γιατι δεν ειναι. Καλο ειναι να γινονται κουβεντες.

Απλα προσωπικα δεν συμφωνω μαζι σου, δεν υπαρχει κανενας λογος να μην ασχολειται ο κοσμος με αλλα θρεντ ή παιχνιδια στο φορουμ επειδη υπαρχει ενα θρεντ που αποτελει το “hot topic” αυτην την στιγμη. Υπαρχουν χρηστες που δεν εχουν χρονο λογω προσωπικης ζωης, υπαρχουν χρηστες που απλως τα διαβαζουν ολα αλλα δεν γραφουν πολλα, και υπαρχουν και χρηστες που ασχολουνται με ολα τα θρεντς στον χρονο που θεωρουν οτι τους αρμοζει.

Γενικα καλο θα ηταν μια οποιαδηποτε κοινοτητα οπως αυτη να αφηνεται ελευθερη, χωρις πολλα “πρεπει”. Δεν ειναι απαραιτητο ολα τα θρεντ/παιχνιδια να εχουν εκατονταδες ποστ καθε μερα. Για μενα δεν ειναι καν απαραιτητο να συμβαινει κατι τετοιο στο παρον θρεντ, αλλα αφου συμβαινει καλως. Γενικα δεν χρειαζονται παρα πολλες αναλυσεις. Ας γραφει οποιος θελει οσα θελει οπου θελει.

1 Like

Δεν υπαρχει πρεπει, απλα λογω ελλειψης χρονου οπως λες εχουν ατονησει ολα τα αλλα. Ας μην σταματησει κανενα. Εγω αν ειχα πιο πολυ χρονο θα συμμετειχα σε ολα

@GRACCHUS_BABEUF @Ironman1

Καταλαβαίνω πλήρως το σκεπτικό σας και σε σημαντικό βαθμό συμφωνώ. Από εκεί και πέρα, το μουσικό “background” του καθενός και τα γούστα καθορίζουν αρκετά το πως βλέπει το ζήτημα. Μπορεί και εγώ να ήθελα, εν τέλει, οι Manowar να διατηρήσουν αποκλειστικά το επικό τους πρόσωπο, αν είχα αυτή την επιλογή, όμως σαν β(λ)αμμένος ποζεράς δεν μπορώ να μην καραγουστάρω με Blow Your Speakers, Wheels of Fire, Kings of Metal, All Men Play On Ten κτλ κτλ, έχουν γράψει φοβερά κομμάτια σε hard rock/heavy metal ύφος.

4 Likes

Καλά, αυτή τη βδομάδα που θα ξηγηθώ Motley (και την επόμενη Hanoi) μαζί με Manowar και άλλους επικούς, θα σου πω εγώ ποιος είναι βλαμμένος και αντιφατικός :stuck_out_tongue:

Είναι θέμα τόπου και χρόνου ρε, όχι προτιμήσεων και απορρίψεων.

Αν και, πέρα και από ταιριάσματα ακόμα, τα Blow your Speakers και All Men Play on Ten φίλε είναι ΠΑΤΟΣ :stuck_out_tongue: Σόρι

4 Likes

To All Μen δεν έχει κάτι χωροδιακά (?) φωνητικά στη γέφυρα?

Θα σε γελάσω, εδώ και χρόνια πάντα από το track 3 ξεκινάω την ακρόαση, τα πρώτα δύο είναι σαν να μην υπάρχουν

Ναι σε όλα. Its more to me than just a job!!!

3 Likes

1983


11 Likes

Σχετικά με τα παραπάνω, το χειρότερο είναι να μπαίνουν όρια τι, πού και πόσο να γράφει ο καθένας.
Προσωπικά αν έχω χρόνο και όρεξη θα γράψω δυο σειρές παραπάνω από το να παραδώσω μια στεγνή λίστα αλλά φυσικά δεν έχω καμιά απαίτηση για το τι θα κάνουν οι υπόλοιποι.
Κι τελειώνω λέγοντας ότι με ενδιαφέρει το τι γράφει και τι πιστεύει κάποιος ακόμη και για τους πιο υπερκλασσικους δίσκους. Μην θεωρείτε ότι επειδή τους έχετε ακούσει άπειρες φορές οι περισσότεροι αυτό ισχύει για όλους.

14 Likes

Να μπω σφήνα κ να δηλώσω ότι άκουσα για πρώτη φορά πριν από δύο βδομάδες τα “Pleasure to kill” και “Extreme Aggression”…υπόψη ότι ακούω μέταλ από τα 14 ε. Κ το ίδιο θα συμβεί σίγουρα κ με άλλους υπερκλασικούς δίσκους.

12 Likes

Εγώ δεν είχα ακούσει ολόκληρο το Show no mercy μέχρι πριν λίγες ημέρες… αυτό νομίζω συμβαίνει και σε άλλους. Το παιχνίδι είναι και μια αφορμή να πιάσουμε πράγματα που ήταν για τον α,β λόγο εκτός του ραντάρ μας.

14 Likes

Δεν εχει ρε φιλε, απλα κατι περιεργο γινεται εκει, στη μιξη μαλλον, που υποβοσκει εκει χαμου.

Κατα τ’ αλλα θα συμφωνησω για τα γραπτα. Εγω συνηθως τα ξεπεταω, αλλα θεωρω πως εχει αξια το κειμενο του καθενος. Ενιοτε κ με προσωπικες ιστοριες κτλ, ειναι απο τα αγαπημενα μου. Γραφτε ο,τι θετε να χαζευουμε.

6 Likes

Γιατί το συζητάμε ακόμα αυτό

Ο καθένας όσο μπορεί/προλαβαίνει/έχει διάθεση κλπ

Είναι μεν αυταπόδεικτο ότι μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχουν τα ποστ με κείμενα και όχι μόνο λίστες ονομάτων, αλλά δεν γίνεται να συνεισφέρουν όλοι, πώς να το κάνουμε

8 Likes

1983

Ωραία χρονιά. Μα αδυνατώ να πιστέψω ότι θα μείνουν εκτός οι χαοτικοί Misfits του Earth A.D., οι επικοί Slayer του Show No Mercy, το υπεραγαπημένο Melissa των Mercyful Fate. Πανέμορφοι δίσκοι σαν το ομώνυμο των Violent Femmes δεν χωράνε, ούτε καν το -ναι απόλυτο- Motorhead άλμπουμ, Another Perfect Day ή οι Police με το Synchronicity.

Όλα στο 1983 είναι θέμα χρονικής συνέχειας ή ασυνέχειας. Ας το πάμε ανάποδα…

5. Minutemen - Buzz Or Howl Under The Influence Of Heat
Νοέμβριο του 1983 κυκλοφορεί αυτό το μίνι EP - διαμαντάκι της post-punk. Πριν ένα χρόνο κάνανε παρέλαση όλοι οι πανκηδες και τώρα φτάσαμε στο post. Ε ήτο λίγο βιαστικά τα παιδιά απο το Καλιφόρνια. Jazz αυτοσχεδιασμοί, μπλεγμένοι με αλλοπαρμένους ήχους και στίχους, καμία αρχή, μέση ή τέλος. Απολαυστικότατο.

Buzzorhowl

4. Big Black - Bulldozer
Το τι έκανε το 1993 ο παραγωγός του In Utero των Nirvana, Steve Albini, το ξέρουμε. 10 χρόνια πριν τον Ιούνιο του 1983 και πάλι πειραματιζόταν, αλλά όχι με μουσική άλλων. Είχε ένα συγκρότημα που μόνο με την λέξη χαοτικό θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί το καλλιτεχνικό του αποτύπωμα. Άκυροι ήχοι ξεπετάγονται μέσα στα τραγούδια, καμία δομή, 17 λεπτά αναρχίας…

3. Metallica - Kill em All
Πάμε ένα μήνα μπροστά. Ιούλιος 1983. Θρας. Μια περίεργη συγκυρία δημιουργεί ένα supergroup την εποχή που τα μέλη του τα ξέρει μόνο η μάνα τους. Ποιος να ήξερε χρόνια μετά που θα οδηγούσαν τις μπάντες τους οι Hetfield, Mustaine. Δυστυχώς κανείς δεν ήξερε ούτε τη μοίρα του Cliff. Εκείνα τα φεγγάρια όμως οι 4 τους (ναι και ο κοντός μαζί) έστησαν μια ολόκληρη σκηνή που παράγει φασαρία ακόμη και σήμερα. Το Four Horsemen να υπήρχε μέσα μόνο θα το αγόραζα το cd και με κλειστά μάτια. Όπως και έγινε. Για αυτό βέβαια φταίει το παρακάτω…

Ήταν λοιπόν μία εκπομπή στην ΕΤ3 κάθε Δευτέρα μετά το Jammin, Μοnster of Rocks πρέπει λεγόταν, που έβαζε σφήνες κομμάτια από Seattle και San Diego. Έχοντας ακούσει ήδη το Creeping Death το επόμενο βήμα ήταν το σφυρί. Κουτουλιά στο δόξα πατρί.

2. Minor Threat – Out of Step
Άνοιξη του 1983. Απρίλιος. Και εγένετο hardcore. 22 λεπτά στιβαρών συνθέσεων. Ανθεμικών και παθιασμένων ρεφραίν, αλλαγών στους ρυθμούς, breakdown και attitude. Straight edge ή όχι τα θεμέλια του είδους τα έριξαν τα παιδιά από την Ουάσιγκτον και μετά το έκλεισαν το μαγαζί. Ραντεβού στους Fugazi.

Minor_Threat_-_Out_of_Step

1. Suicidal Tendencies - Suicidal Tendencies
Φτιάξαμε το λοιπόν το hardcore, το θρας, τι να την κάνουμε τη ζωή? Δεν αυτοκτονούμε?
Ώπα ρε μεγάλε τι είναι αυτά? Τάσεις αυτοκτονίας?
E όχι ρε μαν, ας κάνουμε πρώτα άλλο ένα είδος.
Ας ενώσουμε hardcore και θρας. Ας κάνουμε το crossover.
Ιούλιος του 1983 και ένας από τους πλέον επιδραστικότερους δίσκους σκάει μύτη και τα σαρώνει όλα. Μπάντα από την οποία επηρεάστηκαν οι 4 big, όλο το μετέπειτα punk, κτλ κτλ. Διάολε δεν υπάρχει χαμένο δευτερόλεπτο στο δίσκο. Α! και το πρώτο βίντεοκλιπ ακραίου ήχου που έπαιξε στο MTV.

Εξώφυλλο της Χρονιάς

New Order - Power, Corruption & Lies

23 Likes

Εγώ να κάνω μια χαζή ερώτηση σαν άσχετος;

Το hardcore δεν υποτίθεται ότι ξεκινά με Black Flag, Bad Brains και Discharge;
Ή όχι;

1 Like

Πολύ γρήγορα, και χωρίς ιδιαίτερη σκέψη, η αρχή (τυπικά η πρώτη κυκλοφορία) και η ονοματοδοσία μάλλον είναι εδώ για μένα αντίστοιχα:

και μετά σε Germs, Circle Jerks, Black Flag, Discharge, Minor Threat, SS, Bad Brains, Suicidal Tendencies, και πολλές μπάντες που ηχογράφησαν παράλληλα, εκεί τότε.

Αλλά είμαι σίγουρος πως με τόσα 7ρια, EP, demo κλπ παίζει πολύ πράγμα που αυτή τη στιγμή δεν μου πάει το μυαλό.

Και η Crass Records τυπικά επί της ουσίας hardcore έβγαζε από το 79.

5 Likes

Μωρε ξέρεις αυτά είναι λίγο θολά. Οι Black Flag και οι Bad Brains θεωρούνται και αυτοί στυλοβάτες της σκηνής, αλλά θεωρώ (εγώ προσωπικά, υπάρχουν εκατομμύρια διαφορετικές γνώμες) ότι με τους Minor Threat παίρνει μορφή μια πιο σκληρή στάση απέναντι στη μουσική βιομηχανία και το σταριλίκι. Κάτι που αντιπροσωπεύει περισσότερο το hardcore πνεύμα. Άσχετα στο που αυτό οδηγήθηκε ή το που βρίσκεται τώρα.

5 Likes

Με άλλα λόγια είστε λίγο για τα πανηγύρια εκεί στο hardcore/punk, ούτε κοινή ιστορική γραμμή δεν μπορείτε να φτιάξετε, τέλος πάντων :stuck_out_tongue:

Summary

Μην παρθεί σοβαρά ε. Πλάκα κάνω.

5 Likes