Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Θα εχει και ελληνικες ντε :rofl::rofl:

:man_facepalming:t3:

1 Like

Το ίδιο, δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα.

2 Likes

Λοιπόν, βλέποντας τα πολύ ενδιαφέροντα διαγράμματα που παρουσιάζει ο @anhydriis , μου έρχονται ιδέες ελαφρά τη καρδία (αφού δεν είμαι εγώ αυτός που θα τα φτιάξει!)
Για τους λάτρεις της στατιστικής που λένε, θα μπορούσε να γίνει ένα διάγραμμα που να παρουσιάζει διαχρονικά τον αριθμό των συμμετεχόντων και τον αριθμό των δίσκων που βρήκαν θέση σε τουλάχιστον μια λίστα. Θα τολμούσα μια πρόβλεψη πως όσο περνάνε τα χρόνια ο αριθμός των album θα βαίνει αυξανόμενος, αφού τα seventies αρκετοί δεν τα προτιμούν όπως διαβάζουμε, έχοντας άποψη μόνο για τα καθιερωμένα κλασικά LPs. Ένα τέτοιο διάγραμμα βέβαια θα έχει νόημα αφού περάσουν κάποιες εβδομάδες ακόμη, μιας και για το 1970 η εικόνα είναι στρεβλή (υπήρχαν λίγες διαθέσιμες μέρες για ψήφο, άσε που κάποιοι δεν θα πήραν είδηση ότι τρέχει το παιχνίδι!)
Άλλο ένα ενδιαφέρον στατιστικό έχει να κάνει με το τι ποσοστό από τους διαθέσιμους βαθμούς πήρε το κάθε φορά δημοφιλέστερο album. Για το 1970 π.χ, το πρώτο Sabbath πήρε 69 βαθμούς από 25 συμμετέχοντες, δηλαδή 69 από 125 που είναι το απόλυτο (25x5, αν έπαιρνε την πρώτη θέση σε όλες τις λίστες) ήτοι το 55,20%. Για το 1971 αντίστοιχα, το IV των Led Zeppelin έλαβε 94 από 33 συμμετέχοντες ήτοι, 94/165 = 56,97% των διαθέσιμων βαθμών, ελαφρώς καλύτερα δηλαδή!

(Ναι, είμαι… αριθμολάγνος τι να κάνω!)

5 Likes

Εξαιρετικες ιδεες και οι δυο ε, θα μπουνε σε εφαρμογη εννοείται :ok_hand:t2::ok_hand:t2: περιμένω τετοιες προτασεις γιατι μονο πιο ενδιαφερον μπορουν να κανουν το παιχνιδι και ειναι και ευκολακι μιας και τα νουμερα υπαρχουν. Οντως το IV επαιξε πολυ δυνατη μπαλα, ενω την πρωτη χρονια μοιραστηκαν οι βαθμοί.

Στο 1972 προς το παρον δεν εχουμε τρεις αλλα τεσσερις που ερίζουν για την πρωτη θεση οποτε οι επομενες ψήφοι ειναι και αυτες που θα καθορισουν το αποτελεσμα.

Στα της τρεχουσας εβδομαδας τωρα υπαρχει το εξης παραδοξο. Ο 4ος σε σειρα καταταξης εως τωρα δισκος εχει τις περισσότερες παρουσιες σε λιστα και δεν εχει παρει ουτε ενα 5αρι. Η διαφορα του δε απο τον πρωτο ειναι μολις 10 βαθμοι. Παντως και σε αυτη την χρονια προηγειται παλι ο δισκος με τα περισσοτερα 5αρια.

Οποτε

@38aris @criss_burton @generationx @jonkyr @JTN @nikosPL @nnnkkk @RiderToUtopia @Sevek @Sh_Wo_f @Tom7 και έτεροι

το 1972 ειναι στα χερια σας

9 Likes

Δεν έχεις λάβει τη φόρμα μου για 1972? Αν είναι να ξαναστειλω μέσα στην ημέρα

Ουπς σορρυ @generationx κατα λαθος το μεντιο… την εχω :sunglasses:

1 Like

Τα δικα μου δυσκολα θα επηρεασουν τη λιστα :rofl:

4 Likes

Αρχιζει να αχνοφαίνεται…

10 Likes

Ελα , το '73 η Tyra?
Ενδιαφέρουσα η συμπερίληψη του Martin Cooper. Αν και του πήρε λίγα χρόνια ακόμα να τελειοποιήσει την κινητή συσκευή για να “τρέχει” σε FM διαμόρφωση (best modulation analog voice could offer - still true to this day). Το '73 ο Jakes ολοκληρώνει το αριστουργηματικό βιβλίο του που για πρώτη φορά σκιαγραφεί συχνότητες πέραν των τηλεοπτικών συστημάτων (ανοίγοντας τον δρόμο για τις σύγχρονες μικροκυματικές επικοινωνίες) αν και τελικά το 1G “συντηρητικά” έμεινε κάτω των 450 MHz. Οι “ατέλειες” του 1G σηματοδότησαν το πέρασμα στις ψηφιακές ασύρματες επικοινωνίες.
Truth be told όμως, ο Martin Cooper ουσιαστικά “ξεσήκωσε” την πατέντα του Leonid Ivanovich Kupriyanovich που είναι ο εφευρέτης του πρώτου κινητού τηλεφώνου στην ΕΣΣΔ στα late '50s.

1 Like

Black Sabbath - Vol4
David Bowie - The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars
Uriah Heep - Demons And Wizards
Wishbone Ash - Argus
Yes - Close to the Edge

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω πολλά, τα έχουν πει πολύ καλύτερα οι προηγούμενοι. Οι θέσεις 1-2 θα μπορούσαν να ήταν κ ανάποδα αλλά ο έφηβος μέσα μου δεν με άφησε να το κάνω. Ένα ευχαριστώ για το Wishbone Ash μόνο, υπέροχο άκουσμα. Κ το Dust - Hard Attack ήταν πολύ ωραίο. Θα ήθελα να μου είχε αρέσει το Aphrodite’s Child, αλλά δεν την πάλεψα παραπάνω από 25 λεπτά, σόρρυ.

9 Likes

Είναι κάθε χρονιά και καλύτερη; φιλτράρω καλύτερα αυτά που ακούω; έχουν εκπαιδευτεί τα αυτιά μου σε αυτούς τους ήχους; Δεν ξερω τι ισχυει αλλα απολαυσα και αυτο το “homework” οπως ειπαν καποιοι. 37 τα αλμπουμ που εβαλα να ακουσω (επαναλαμβανω οτι αν κατι δεν μου αρεσει μπορει να το σταματησω στη μεση) και ειμαι ετοιμος για την χρονιά της Kate Beckinsale

δευτερη πενταδα

Banco del Mutuo Soccorso - Darwin!
Deep Purple - Machine Head
Neil Young - Harvest
Aretha Franklin - Young, Gifted and Black
Joni Mitchell - For the Roses

Top 5

  1. Babe Ruth - First Base
    Γιατί καθέ κομμάτι προσφέρει κάτι νέο και γιατί όταν μπήκε ο Morricone ήθελα να σηκωθώ και να χειροκροτήσω.

  2. Scorpions - Lonesome Crow
    Για πολύ καιρό στο νούμερο ένα. Ευχαριστώ τον generationx και το Musical Calendar.

  3. Banco del Mutuo Soccorso - Banco del Mutuo Soccorso

  4. James Brown - There It Is
    James Brown - Public Enemy #1 (complete) - YouTube

  5. Can - Ege Bamyasi
    Ευχαριστώ το The Get Down

9 Likes

Ειστε οντως ολοι ετοιμοι?

αρχείο λήψης

6 Likes

Και η δική μου ψήφος.

1.Deep purple - Machine head ασύλληπτος δίσκος, κάθε δευτερόλεπτο γεμάτο έμπνευση από όλα τα μέλη της Dream Team

2.Wishbone Ash - Argus Μουσική και ιστορική αξία 10/10

3.Jethro Tull- Thick as a brick Μαγικά μουσικά θέματα

4.Black Sabbath - vol 4 συνεχίζεται το τρελό σερί

5.Uriah Heep - Demons and Wizards Αρχικά το είχα για δεύτερη πενταδα, αλλά του έχω μεγάλη αδυναμία για να έκανα κάτι τέτοιο. Απίστευτες μελωδίες

Χονοραμπλ μενσιονς- με μισή καρδιά στην απέξω

Aphrodite’s Child - 666

Blue Oyster Cult - S/T

David Bowie - The rise and fall of ziggy stardust and the spiders from Mars

Grand Funk Railroad - Phoenix

Alice Cooper - Schools Out

13 Likes

Αυτό άκουγα πριν λίγο για πρώτη φορά, ωραίο άλμπουμ. Βασικά, για πείτε τι ακούμε από αυτούς? Αν κ μάλλον θα γίνει παιχνίδι σε μελλοντικές ημερομηνίες…

3 Likes

Βαλε Tyranny & Mutation.

4 Likes

Προσωπικά αγαπημένα, και σίγουρα πενταδατα στη χρονιά τους για εμένα τα secret treaties και agents of fortune

6 Likes

Και απο λιγο μεταγενεστερα, το Fire Of Unknown Origin.

8 Likes

respect στο ακατάπαυστο name dropping της @Sh_Wo_f (το οποίο ένοιωσε την ανάγκη να επεκτείνει ο @pantelis79 με τα honorable mentions του) - ειδικά για τα 10 τελευταία prog - τα οποία μόλις γέμισαν το ΣΚ μου!

Εύγε…

4 Likes

Εγώ από BOC έχω αγαπημένο το Spectres πάντως.

4 Likes

Το secret treaties το ακουσα απο το album exchange και το εχω λατρεψει απο τοτε. Και ο φετινος (sic) ο πρωτος καλος (1972). Σιγουρα θα τιμηθουν και τα επομενα τις επομενες εβδομάδες. Αδικημενη απο μενα η μπαντα.

Νομιζω και εγω οπως λεει και ο @JTN οτι καθε φετος και καλύτερα.

3 Likes