Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Καλημέρα φίλε μου

5 Likes

'85 έχουμε την πρώτη έφοδο στα Χειμερινά Μέταλ Ανάκτορα. Και έχει πολύ πράγμα το Πρώτο Πεντάχρονο Μέταλ Πλάνο.

2 Likes

Και μην ξεχνάμε ότι του χρόνου έρχεται το Metal and Hell ανίερο μετσολ από την Λαϊκή Δημοκρατία της Πολωνίας, ήτοι οι ανελέητοι THE KAT.

Λοιπόν διάβασα και τα 253. Η απουσία του ενδελεχούς ποστ μου σίγουρα επηρέασε την ψηφοφορία καθότι ο Υπέρατος Μέταλ Δίσκος - Ορόσημο SIGN OF THE HAMMER πήρε απαράδεκτα λίγες ψήφους (λυπούμαι, δεν δέχομαι δικαιολογίες “να ξέρεις, προτίμησα το Hail γιατί ήθελα να βάλω και άλλα πράγματα στην πεντάδα πχ Mercyful Fate”) αυτές είναι δικαιολογίες δειλών που πριν την μάχη ρίχνουν το οχτάχορδο μπάσο που σφυρηλάτησε ο Ήφαιστος σε Μαύρο Άνεμο, Φωτιά και Ατσάλι. ΦΕΥ!

Οργισμένος ο Αρχηγός με έψεξε για την υπερκατανάλωση αρνιού και κατσικιού που με απέτρεψε ΕΣΤΩ από ένα last minute pounding steel σεντόνι που θα επηρέαζε τις πλατιές λαϊκές μάζες. Του απάντησα ψελλίζοντας ότι επηρεάστηκα από την διαφήμιση με τον Μπουγά που ήταν η πιο Μισελ Φουκό/postmodern αποδόμηση της βηγκανομανίας της εποχής μας αλλά δεν πείστηκε. “Να τρως και να σκέφτεσαι μόνο χέβι μεταλ” είπε με φωνή βροντερή σαν του Orson Welles. Ashamed, εκρύφθην πίσω από την ανάγνωση των 250 ποστς , αφέθηκα στην απίστευτη αφήγηση του @GRACCHUS_BABEUF , απήλαυσα σαν σφηνάκι φραντζέλικο το κείμενο του @Leper_Jesus , συμφώνησα αβίαστα με το πώς ο @hopeto δίκασε το Brothers in Arms , χαλάρωσα στην (πάντα!) μυσταγωγική αφήγηση του @Ian_Metalhead , αισθάνθηκα περήφανος που ο @jonkyr κρατάει ψηλά την σημαία του Αρχηγού που λόγω κατάποσης κρέατος υπέστειλα προσωρινά μόνον (έρχεται το 1987 , death to infindels).

Και ναι, εξακολουθώ να μην λειτουργώ εγκεφαλικά ούτε για το 83, ούτε για το 84 ούτε για το 85 ούτε για το 2023.

Μπορώ όμως να πω ότι on the sidelines, το 1984 ήταν η χρονιά που βγήκε η Διατάραξη, ο πρώτος δίσκος South of no North, η ΥΠΕΡΒΑΣΗ και πως στον αγγλικό Βορρά, η σκυτάλη που σιγά σιγά α΄φηναν οι Robert & Siouxsie για να περάσουν σε πιο ποπ φόρμες (με εξαιρέσεις) θα περνούσε σε μαυροντυμένους obsessive-compulsive dark galactic cowboys. First and Last and Always και ο υπερφίαλος (μπλα μπλα ναι είδαμε και τους “μετριόφρονες”) Andrew created his ultimate Dark Modernist masterpiece.

Για να κλείσω από τώρα την πεντάδα γιατί μέχρι να συνέλθω θα έχει έρθει το nu “metal”->

TOP FIVE/ ΕΚΛΟΓΙΚΟ BUKKAKE
1. The Sisters of Mercy - First and Last and Always
(“till the end of time”)
2. Christian Death - Ashes
(“the luxury of tears burned my fingers/spinning devils of snow”)
3. Magnum - On a storyteller’s night
(“The last dance might be your last chance
Over your shoulder you turn and you glance
They walk past still no one has asked
Feeling much older the evening has crashed”)
4. Celtic Frost - To Megatherion
(“Ζήτω ο Σατανάς ο αιώνια εξεγερμένος το πρώτο ελεύθερο πνεύμα κι απελευθερωτής του κόσμου”)
5. Slayer - Hell awaits
Ρεφορμιστές και οπορτουνιστές κρυφτείτε από το σκότος της πρωίμης επαναστατικής συνεπούς περιόδου

Χονοραμπλε
Rehearsed Dreams - Repulsion
ίσως η πιο αβυσσαλέα στιγμή της αβυσσαλέας ελληνικής σκηνής. Μεγαλείο.
Αδιέξοδο - 38 χιλιοστά
με ένα χτύπημα, οδήγησαν το πανκ στην μπαλκμεταλλική του λογική έκφανση (στο Βορρά τους πήρε 2-3 χρόνια), και ταυτόχρονα αποκήρυξαν το “πανκικο” ροκ εν ρολ των Stress etc. Ka-boom. Γραμμένος για τον Καλτεζά, ο ομώνυμος ύμνος επανήλθε το 2008 - say no more.
Bryan Ferry - boys and girls
η επιστροφή του άρχοντα. Στυλιζαρισμένος, 80ς και μερακλής.
Yello - Stella
η επιστροφή και η εδραίωση των παλαβών godfathers του ευρωπαικού electro-techno-pop, ως ντουέτο πλέον και με σαφή ποπ διάθεση, χωρίς απεμπόληση καινοτομίας, αντιθέτως…

15 Likes

1986 δεν είν’ τούτο;

Καλό δισκάκι. Για πεντάδα.

4 Likes

τέλεια έτσι μπαίνει και πεντάδα!
see i am still dazed and confused…

1 Like

ΛΔ Πολωνίας;;;;;

ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

Όξω οι Λεχβαλεσάδες από το металл μας

1 Like

διακοπη για λιστα :wink:

My Top 5 1985
1 Celtic Frost To Mega Therion
2 Sisters Of Mercy First and Last and Always
3 Accept Metal Heart
4 Slayer Hell Awaits
5 Universe Universe
Honorable Mentions 1985
6 Slauter Xstroyes Winter Kill
7 Over Kill Feel The Fire
8 Helloween Walls Of Jericho
9 Dead Can Dance Spleen And Ideal
10 Manilla Road Open The Gates

Εξωφυλλο τη χρονιας (υποκλινομαι στο μεγαλειο του Giger)
Celtic Frost - To Mega Therion

(συνεχιστε)

18 Likes

Χμμμμμ I should check that

1 Like

Πάμε λίγο μπαμ μπαμ μια 5αδουλα ισχυρή:

  1. Shy - Brave The Storm

Τιτάνιο hard rock/AOR, από τους δίσκους που ξεχειλίζουν ποιότητα και έχουν την δυναμική να τραβήξουν και ακροατές από διπλανά genres. Νομίζω κειμενάκι είχα γράψει στο “Με λίγα λόγια”.

  1. Exodus - Bonded By Blood

Ο καλύτερος θρας μέταλ δίσκος που βγήκε από την Αμερική.

  1. Bryan Ferry - Boys And Girls

Αυτό εδώ το άκουσα πέρσυ πρώτη φορά ολόκληρο, αλλά νομίζω είναι ο δίσκος που άκουσα περισσότερο όλη την χρονιά. Σπίτι, σε βόλτες, σε διακοπές, στο αμάξι, παντού. Μνημείο καλαισθησίας, αψεγάδιαστη παραγωγή, συγκλονιστικές συνθέσεις. Και σαξόφωνα.

  1. Magnum - On A Storyteller’s Night

Ο αγαπημένος μου hard rock (με τόσο δα AOR μέσα) δίσκος της δεκαετίας, σίγουρα. Οι Magnum έδειξαν πως να είσαι μελωδικός και ρομαντικός χωρίς να καταλήγεις copycat ή υπέρ του δέοντος cheesy (αν υπάρχει αυτό :Ρ). Και αυτό το πετυχαίνουν γιατί αφενός δεν είναι προϊόντα των 80ς, αφετέρου γιατί είναι από τις λίγες μπάντες του ιδιώματος που είχαν ένα δικό τους όραμα. Έτσι, μας παραδίδουν έναν δίσκο πιασάρικο και μελωδικό μεν, που όμως δεν χάνει την ροκ αιχμή του με συνθέσεις που ξεχειλίζουν από προσωπικές πινελιές και ιδέες. Ούτε δευτερόλεπτο περιττό.

  1. Sodom - In The Sign Of Evil

War, law, slave of Sodom
Lust, gods, unholy times
Night, light, this fight is might

Metal war, Sodom
Wildfire, Sodom
Blood lust, Sodom
WITCHING METAAAAAAOUUUUUGHL

ΥΓ. Ξαναλέω, μιας και έχουν μπει και Ryche - Fates - Savatage στο παιχνίδι, πως θα είμαι φειδωλός με αυτά τα συγκροτήματα καθώς όλοι οι δίσκοι τους θα μπορούσαν να είναι στην πρώτη θέση για εμένα.

20 Likes

Μπόμπα μάστορα. Κιθαρισταρας

Πρέπει να μου τραβήξω και τα δύο αυτιά που δεν έβαλα πρώτο Spectre Within

Βλέπεις Σουηδία - είναι καλό

1 Like

Εγώ είπα πως θα το παίξω πιο διπλωματικά, να υπάρχει περισσότερη ποικιλία και ενδιαφέρον. Εννοείται ό,τι επιλέγω είναι αγαπημένο, αλλά αν έβαζα πραγματικά αυτά που έχω πάνω πάνω θα είχαν καπαρώσει μόνιμα τις πρώτες θέσεις 5-6 συγκροτήματα. Fates και Savatage εύκολα έβαζα στην πρώτη θέση οποιοδήποτε άλμπουμ της δισκογραφίας τους, είμαι βλαμμένος και το αναγνωρίζω :sweat_smile:

5 Likes

GO! Μη ντρέπεσαι !

1 Like

Και έλεγα τι ξέχασα… Ούτε καν αναφορά δεν το έκανα. Θα αναπληρώσω με το επόμενο τους!

Επίσης οφείλει να τσεκαριστεί άμεσα το
Bryan Ferry - Boys And Girls που πολλοί το παινέψατε!

4 Likes

1985

Jesus and the Mary Chain - Psychocandy

…and shoegaze was born.

Simple Minds - Once Upon A Time

Alive and kicking mothafuckaaa (Hank Moody voiceover)

New Order - Low-Life

Όπως κάθε μεγάλη μπάντα που χάνει έναν πρωταγωνιστή της, αναπόφευκτα αλλάζει για να επιζήσει, το ταλέντο για να γίνει τόσο φυσικά δεν ήταν ποτέ ζήτημα.

The Smiths - Meat Is Murder

Είναι καλύτερο απ’το προηγούμενο? Όχι. Είναι καλύτερο απ’το επόμενο? Όχι. Λίγη σημασία έχει.

RUN-D.M.C - King of Rock

Είναι καλύτερο απ’το προηγούμενο? Όχι. Είναι καλύτερο απ’το επόμενο? Όχι. Λίγη σημασία έχει.

Summary

Κόπηκαν στο τσακ
Megadeth - Killing Is My Business… and Business Is Good!
The Cure - The Head on the Door
INXS - Listen Like Thieves
Five Young Cannibals - Five Young Cannibals

18 Likes

Βλέποντας τη συζήτηση περί ελληνόφωνου νομίζω ότι με ασφάλεια μπορούμε να πούμε ότι μάλλον δε θα δούμε κανέναν τέτοιο δίσκο σε καμία δεκάδα καμίας χρονιάς, ε;

1 Like

Θα πρεπει να ειναι πολυ αλλοπρόσαλλη η χρονια… οπως τοτε με τον σταυρο του νοτου… ή φετος (1985) με τις τρύπες…

Α ρε, κι ήμουν στο τσακ να γράψω ότι δε θυμόμουν αν βγήκε ο “Σταυρός του νότου”, και τελικά είχε βγει, καλά θυμήθηκες. :+1: Άρα γράψε λάθος για την υπόθεσή μου.

1 Like

Might be a me problem, αλλά ενώ μ’ αρέσει να κοιτάω την γενική κατάταξη, μ’ ενοχλεί αφάνταστα που ψηφίζουμε 5 άλμπουμ και στα στατιστικά βγαίνει top10.