Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

1989

Πολύ πιο δύσκολη χρονιά από ότι περίμενα

Savatage-Gutter Ballet ο πρώτος δίσκος τους που άκουσα, ένα αιώνιο αριστούργημα με ένα απίθανο εξώφυλλο και μελωδίες που σε ταξιδεύουν

Bad Religion-No Control κι όμως ένα χρόνο μετά το Suffer κατάφεραν να βγάλουν έναν σχεδόν ισάξιο δίσκο

Kreator-Extreme Aggresion ίσως ο καλύτερος γερμανικός θρας δίσκος συνολικά, μαζί με αυτό που είναι στην πέμπτη θέση…

Sepultura-Beneath The Remains η αρχή της απίθανης τριάδας των Βραζιλιάνων ημίθεων

Sodom-Agent Orange δίσκος-δυναμίτης, γερμανικό θρας χωρίς ανάσα

εξώφυλλο
image

24 Likes

Τιποτα δεν ειναι καλυτερο απο το Southern Harmony στο hard rock!

3 Likes

3, 2, 1 και φύγαμε!

1. Fates Warning - “Perfect Symmetry”: Το άριστο και τέλειο δεκάρι. Μέσα στον χώρο του prog και της μουσικής, εν γένει, ίσως η αγάπη η πιο μεγάλη. Η κορύφωση της έμπνευσης, που κατέφτασε μετά από τέσσερις δίσκους, χωρίς το παραμικρό ίχνος απελπισίας, ότι κάτι μπορεί να πάει στραβά. Άριστη παραγωγή που ρέει μέσα σε άριστα λυρικές συνθέσεις. Ο Ray κάνει τα δικά του και φυσικά, ο Jim εκμεταλλεύεται το “ΝΑΙ” του για τις φωνητικές ακροβασίες. Από το “Chasing Time” ξεπήδησαν δύο ολόκληροι δίσκοι του Jim και ιδιαίτερα το “Away with Words”. Στη φιλοσοφία αυτού του δίσκου θεμελιώθηκε και χτίστηκε το “A Sence of Change”. Και φυσικά, η στροφή “Behind the ambitions of a child who found his way, there’s a cold realization that our deeds die with the day. And behind the disguise of a man with a cause, there’s a child screaming with nothing left to say”, η οποία, στιχουργικά και φωνητικά, είναι η κορύφωση. Αυτός ο δίσκος κι εγώ γεννηθήκαμε τον ίδιο μήνα της ίδια χρονιάς.

2. Savatage - “Gutter Ballet”: Και εκεί που έχει χαραχθεί στη μουσική σκηνή ο καλύτερος power metal δίσκος, έρχεται και σκάει μύτη το μπάσιμο και η απίστευτη εισαγωγή του “Of Rage and War”. Η δυναμική της παραγωγής είναι ένα κλικ πιο κάτω από τον προκάτοχο, αλλά έγινε κατ’ οικονομίαν του οράματος για τον δίσκο. Πλέον, την πρωτοκαθεδρία έχουν οι Queen, χωρίς ωστόσο να χάνεται η power metal ταυτότητά τους. Και είναι ο δίσκος, που έχει τα πάντα, από ύμνους και μπαλάντες, μέχρι το πιο χαρακτηριστικό hard/speed rockin’ riff στο “She’s in Love” και άφθονα τρέμολα από τον Criss.

3. Skid Row - “Skid Row”: Πρέπει να ήταν ένας μήνας ολόκληρος, που κάθε πρωί πριν πάω σχολείο, β’ λυκείου, άνοιγα την τηλεόραση την ίδια ώρα και έμπαινε κατ’ επανάληψη ο Ηλίας Αραβίδης, λέγοντας “πάμε, λοιπόν, ν’ ακούσουμε τους Skid Row!”, ενώ έπαιρνε συνέντευξη από τον Scotti και τον Rachel. Έπαιζε αρχικά το “Big Guns” από μια live εμφάνισή τους, αλλά η πραγματική έλξη ήρθε στο “18 and Life”. Επίσης, να δηλώσω, πως το “I Remember You” είναι ό,τι καλύτερο έχει υπάρξει σε μπαλαντοειδές απ’ αυτή τη σκηνή. Η δυναμική στα τύμπανα (κανονάρες) και η ταυτόχρονη έκρηξη της κιθάρας και των φωνητικών του Bach είναι άνευ συναγωνισμού.

4. Tetsament - “Practice what You Preach”: Εδώ παίζεται η μεγάλη μπάλα. Και μόνο το ομότιτλο να υπήρχε, θα ήταν υπεραρκετό για την αποθέωση. Έλα, όμως, που είναι και ο υπόλοιπος δίσκος. Είναι και το “Perilous Nation” με τα πάνω-κάτω στην κιθάρα. Είναι και το αξεπέραστο “The Ballad”, όπου στην εισαγωγή ο Alex παίζει “Silk and Steel” πριν ακουστεί από τον Criss. Αυτός ο δίσκος είναι μία υπερδύναμη στο thrash, αλλά και στο metal. Μπορείς να διδαχθείς για κάθε μουσικό όργανο από 'δω μέσα και ειδικά, από τα φοβερά τύμπανα. Επίσης γεννηθήκαμε τον ίδιο μήνα του ίδιου έτους.

5. Sodom - “Agent Orange”: Δήλωσή μου στο λύκειο σε φίλο μου “Δεν υπάρχει περίπτωση να αρχίσω να ακούω thrash και αυτούς τους Sodom”. 3,5 χρόνια μετά έγινε το “μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες”. Στακάτος δίσκος (και Γερμανικός) με στιβαρό riffing με το ΜΟΝΑΔΙΚΟ “Ausgebombt”, που δε γίνεται το βαρεθείς ποτέ! Και έχω τις υποψίες μου ότι αυτός ο δίσκος πρέπει να βοήθησε τον Warrior να συνέλθει, να εμπνευστεί και να δημιουργήσει με τους υπόλοιπους το πολύ καλό thrashείδιο “Vanity/Nemesis”.

Εξώφυλλο:

25 Likes

Δεν εισαι μονος :face_holding_back_tears:

Εμεις πρεπει να πιουμε μια μπυρα καποια στιγμη :slight_smile:

4 Likes
  1. Faith No More - The Real Thing

Ο αγαπημένος μου δίσκος από μια υπεραγαπημένη μπάντα. Αν και δεν είχαν δημιουργήσει τον definitive FNM ήχο ακόμα, εδώ νομίζω πως οι FNM ήταν στην πιο απελευθερωμένη φάση της καριέρας τους (δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει σε κάθε κομμάτι), το βιτριολικό, σαρδόνιο χιούμορ και η ειρωνεία που διαπνέει τους στίχους (αλλά και την ίδια την μουσική, βλ. Edge of the World και την φανταστική αντίθεση μεταξύ μουσικής και στίχων), είναι σε επίπεδα που ίσως δεν ξαναέπιασαν. Επίσης, νομίζω πως από τα 90ς και πάνω σοβάρεψαν μισό κλικ παραπάνω, εδώ υπάρχει μια πολύ πιο χαλαρή διάθεση που κάνει τον δίσκο να ακούγεται feelgood και ξεκούραστος. Τέλος, το μπάσο είναι οργασμικό και το ομότιτλο κομμάτι έχει ένα από τα πιο cool riffs που γράφτηκαν ποτέ και, σίγουρα, τις πιο cool φωνητικές γραμμές που έχω ακούσει.

  1. Repulsion - Horrified

Πάρε το Reign In Blood, βούτα το σε τοξικά απόβλητα, γαρνίρισέ το με λίγη ραδιενέργεια και έχεις το Horrified. Πιθανότατα ο αγαπημένος μου, σίγουρα ο πιο πολυακουσμένος μου grindcore δίσκος. Φανταστική παραγωγή και ήχος που εκτοξεύουν το σύνολο (σεμιναριακός ήχος μπάσου), συνθέσεις που συνθλίβουν κόκκαλα και κάνουν τα ηχεία να σκουληκιάζουν και ενώ μιλάμε για grindcore και κομμάτια-σφηνάκια, στον δίσκο υπάρχουν τραγούδια με ιδέες πέρα για πέρα ολοκληρωμένες και όχι απλά άσκοπη ταχύτητα και τσαμπουκάς. Τέλος, είναι αξιοσημείωτο πως ένας δίσκος αυτού του είδους, που διαρκεί 29 λεπτά όλα κι όλα (με 18 κομμάτια), δεν παίζεται στα κόκκινα καθόλη την διάρκειά του, αλλά παρατηρείται μια αξιοθαύμαστη αίσθηση mid tempo ρυθμών και μιας σχετικής γκρούβας. Εννοείται πως δεν μιλάμε για mid tempo δίσκο, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που “πέφτουν” οι ταχύτητες, ίσα ίσα για το αλατοπίπερο. Μνημείο του ήχου.

  1. Morbid Angel - Altars of Madness

Πρώτο και καλύτερο για τους MA, ένας καθοριστικός δίσκος όχι απλά για το death metal, αλλά για ολόκληρη την ακραία σκηνή. Χαοτικό, ατίθασο, θεοσκότεινο ανοσιούργημα που η ατμόσφαιρά του με πείθει και με εγκλωβίζει ακόμα και σήμερα.

  1. Titan Force - Titan Force

Στο πάνθεον του (μελωδικού) USPM και ο δίσκος του ιδιώματος που έχει ίσως τόσο προγκ φιλοσοφία. Η εξαιρετική τεχνική όλων όμως δεν είναι αυτοσκοπός εδώ, για την ακρίβεια οι τεχνικές ικανότητες των μουσικών ξεδιπλώνονται λεπτά, με σχεδόν μετριοπαθή τρόπο, και αποτελούν το μέσο με το οποίο ξεκλειδώνεται το συναίσθημα που μεθυστικά αναβλύζει από κάθε (μα κάθε) νότα. Σπάνιο πράγμα το να βρεις δίσκο που να σε συγκινεί τόσο απόλυτα μόνο και μόνο λόγω της μουσικής καθαυτής, χωρίς την παρεμβολή εξωτερικών παραγόντων και εμπειριών. Πρέπει και σε αυτό το entry να εκθειάσω το μπάσο φυσικά, ενώ ο Τύραννος είναι on top of his game. Κανείς δεν υπολείπεται φυσικά, όπως είπα ήδη. Ειδική μνεία στο αμίμητο, ονειρικό break με τα πλήκτρα και το μπασάκι στο Toll of Pain, πριν σκάσει το απόλυτο σόλο και πριν οδηγηθούμε στο κλείσιμο και το “oh my soul” που λέει ο Conklin και νιώθεις πως ξεψυχάει και παραδίδει πνεύμα.

  1. Fates Warning - Perfect Symmetry

Τι να πούμε εδώ που δεν έχει ειπωθεί για αυτόν τον δίσκο; Προσωπικά, άλμπουμ που μου άλλαξε σε ανυπολόγιστο βαθμό το πως ακούω μουσική και που μου άνοιξε δρόμους. Το αγαπημένο μου FW, ασύλληπτο έργο, δεν θα βαρεθώ ποτέ να το ακούω.

21 Likes

Χωρίς να έχω κατασταλάξει ακόμα :

  1. Queen - The Miracle
  2. Savatage - The Gutter Ballet
  3. Danny Elfman - Batman
  4. Blind Guardian - Follow The Blind
  5. Madonna ή Testament, θα δούμε
16 Likes

Κάνω την λίστα μου τώρα που τα έχω φρέσκα και για να μην ξεχνάω πάλι :stuck_out_tongue:. Πάμε λοιπόν με blackjack επιλογών (21)

Honourable mentions με τυχαία σειρά (περίπου)

Summary

21)King Diamond - Conspiracy
Τώρα τον μαθαίνω. Μου αρέσει το κλασικό μεταλ και πρόκειται για υψηλού επιπέδου μέταλ. Λίγο τα φαλτσέτα του δεν έχω συνηθίσει ακόμα
20)Skid Row - Skid Row
Τελευταία χρονιά του Glam ας το τιμήσω λίγο. Feel Good δίσκος με μπύρα μια χαρά
19)Mötley Crüe - Dr. Feelgood
Same
18)Alice Cooper - Trash
Δυνατή επιστροφή Alice με προσπάθεια να πάει με το ρεύμα της εποχής αλλά στον πυρήνα του είναι Alice Cooper άλλος ένας δίσκος με χιτς
17)Aerosmith - Pump
Εδώ δεν έχουμε απλή επιστροφή απ τα 70’s αλλά μικρό σερί δυνατών δίσκων. Και εδώ δίνουν πόνο τα χιτς με έξτρα + μια απ τις αγαπημένες μου φωνές
16)The Cure - Disintegration
Κάποιος είχε γραψει παραπάνω ότι του αρέσουν όλες οι περίοδοι των cure και δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Και έχει το αγαπημένο μου δικό τους το lovesong
15)Beastie Boys - Paul’s Boutique
Not my type of music γενικά αλλά αυτή η μπάντα είναι απ τα wild cards μου. Γρήγορη ταχύτητα, κοφτερός αλλά και αστείος στοίχος γενικά περίεργος συνδυασμός που μου δουλεύει.
14)Kreator - Extreme Aggression
Ανάμεικτες κριτικές γενικότερα εγώ μια χαρά περνάω και κοπανιέμαι σαν χταπόδι
13)Sepultura - Beneath the Remains
Μαζί με τους τόσους σπουδαίους ποδοσφαιριστές η Βραζιλία έβγαλε και μια σπουδαία metal μπάντα. 1ος δίσκος τους που άκουσα και 1ος τους που πιστεύω αξίζει να αναφέρω
12)Blind Guardian - Follow the Blind
2η επαφή του κόσμου με τους βασιλιάδες του επικού και φανταστικού power metal. Αναφέρω φωνές συχνά αλλά τι να κάνω τις θεωρώ σημαντικές και έτσι λοιπόν δεν θα μπορούσα να παραλείψω τον Χάνσι και την φωνάρα του. Επίσης Valhala deliveranceee…
11)Testament - Practice What You Preach
Μες την σκοτοδίνη μου το 88 ξέχασα τους Testament. Δεν τους βάζω χαριστικά βέβαια κάθε άλλο.
10)Lenny Kravitz - Let Love Rule
Μας έφτασε και ένας απ τους πιο κουλ τύπους της βιομηχανίας. Πρώτη επαφή με την smooth φωνή και τα καλά vibes του μαζί με λίγο funk
9)Neil Young - Freedom
Δεν ξέρω γιατί έπρεπε να φτάσω εδώ για να τον αναφέρω. Κάλιο αργά παρά ποτέ με έναν δίσκο φουλ με rock anthems
8)Pixies - Doolittle
Όταν έχεις επηρεάσει τους Nirvana και γενικά την μισή μουσική που αγαπάω απ τα 90’s και μετά εμένα όλα τα άλλα μου περισσεύουν
7)Faith No More - The Real Thing
Ιδιαίτερη μπάντα, ιδιαίτερος τραγουδιστής, μοναδικά ριφς και μια πρωτότυπη ειρωνία στους στοίχους. Δεν υπάρχει άλλος σαν τον Patton ούτε σαν τους FNM
6)Red Hot Chili Peppers - Mother’s Milk
Άλλη μια μπάντα που παίζει μπάλα στο δικό της υποείδος. Ο John ήταν το τέλειο νερό στο κρασί μου για να μπορέσω να τους ακούσω και από εδώ και πέρα και μέχρι το 2006 μόνο ψηλά πετάνε. Α και φανταστικό cover του Higher Ground

The top 5
5)Madonna - Like a Prayer
Πρωτοάκουσα το ομώνυμο πακέτο με το video clip. Σοκ 1ο η φωνή της, σοκ 2ο το clip και σοκ 3ο η ομορφιά της. Χαίρομαι που μπήκα στο τρυπάκι και άκουσα την μουσική της και στην προκειμένη περίπτωση το Like a Prayer. Και για να μην ξεχνιόμαστε όταν το hard rock ήταν σκισμένα κολάν και τόνοι λακ η Μαντόνα έκαιγε σταυρούς και έμπαινε black list απ τιο Βατικανό :stuck_out_tongue:
4)Savatage - Gutter Ballet + εξώφυλλο
Αφήνω τα λόγια του @RiderToUtopia να μιλήσουν. Εγραψε γι αυτό το άλμπουμ 10000000000 φορές καλύτερα απ ότι θα μπορούσα εγώ. Kudos my man
3)Nirvana - Bleach
Το δικό μου ερχόμαστε. Η μπάντα που θα σαρώσει τους πάντες και τα πάντα αν και με 7 χρόνια ύπαρξης ξεκινάει εδώ. Ταπεινά με φτηνή παραγωγή, αμεσότητα και ενέργεια στο φουλ. Εδώ κάνουν μπαμ περισσότερο από ποτέ οι punk επιρροές του Kurt btw. Tα καλύτερα έρχονται
2)Soundgarden - Louder Than Love
Πως ξέχασα το ultramega πως; Τέσπα ακόμα άγουροι οι soundgarden δεν παίζουν τον ήχο που τους έκανε μεγάλους αλλά έναν πιο σκοτεινό sabbath ήχο που ταιριάζει γάντι στον τεράστιο Chris Cornell. Ανατριχίλα μόνο από τότε
1)Queen - The Miracle
Σκέφτομαι για λίγα δευτερόλεπτα αν είμαι υπερβολικά fanboy που τους χώνω 1ους σχεδόν συνέχεια απ το 73 μέχρι το 89 όποτε εμφανίζονται. Μετά βάζω το I want it all, σηκώνεται η τρίχα κάγκελο και λέω οκ καλά κάνω. Άλλο ένα δώρο των Queen στην μουσική καταλήγω να πω τελικά. Οι Queen έχουν κορυφές αλλά πιστεύω απ το 73 μέχρι το 91 κυμαίνονται απ το πολύ καλό μέχρι το αριστούργημα και μόνο

ΥΓ Μήνυμα στον εαυτό μου. Πρέπει κάποια στιγμη να τσεκάρεις Tesla & Sonic Youth

20 Likes

Για να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά μεταξύ @Aldebaran & @Outshined να ρωτήσω τη γνώμη σας για το εξής (αν και μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν):

Πόσο αληθεύει ότι υπήρχε μέγας κωλοδάχτυλος από μεριά Guns για να ριχτουν οι Warrior Soul (αμφότεροι Geffen) ενώ οι Warrior Soul ήταν κατά γενική ομολογία πολλά υποσχόμενοι, καλλιτεχνικά και εμπορικά;

Για την ιστορία και τη σύνδεση με τα προηγούμενα, γουστάρω φουλ warrior soul και επουδενί δεν υποτιμώ guns

3 Likes

Έτσι είναι οι ροκ σταρς :stuck_out_tongue:

2 Likes

Είτε ισχύει είτε όχι, ο Kory θα χαντακωνόταν από μόνος του. Δεν θα άντεχε την κορυφή, αν ποτέ την έφτανε. Ασε που δεν νομίζω ότι θα μπορούσε ποτέ να γράψει μεγάλο hit τύπου Don’t Cry ξερω γω.

Having said that, τα 3 πρώτα Warrior Soul είναι αριστουργηματικά, ειδικά το τρίτο. Κι είναι άλλη η γλύκα αυτής της μπάντας, είναι εντελώς true.

ΥΓ: Δεν μπορεί να υπάρξει φωτιά ανάμεσα εμου και outshined!

8 Likes

:question:

1989

  1. Γενιά του Χάους - Ρέκβιεμ

  2. Metal Church - Blessing in Disguise

  3. Savatage - Gutter Ballet

  4. Coroner - No More Color

  5. Testament - Practice What You Preach

  6. Skid Row - Skid Row

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Ωραίοι επίσης οι Εν Πλω και οι South of No North.

26 Likes

To demo “The Mass”

1 Like

OK, είχα μείνει στα δύο πρώτα, δεν ήξερα ότι ακούμε και τα demo (!).

1 Like

Καποιοι αυτοι 7?τουλαχιστον? Δεν εχουν ψηφισει… 12 κλειδωνει μονο του αυτο ε

1 Like

Πλάκα κάνεις, για το '89 θα μπορούσαμε να κάνουμε τοπ-10 μόνο με ντέμο.

3 Likes

Δεν θα αναφέρω πολλά demo γενικώς αλλά, ναι, το Mass το θεωρώ πολύ σημαντικό, όπως και τους Master’s Hammer γενικά.

Με τρώει το χέρι μου να βάλω ελληνικό (!!!) demo στην 5αδα μου το 1993!

2 Likes

Όχι, εννοούσα ότι δεν ήξερα ότι από Master’s Hammer ακούμε και τα demo.

An Anthem for the Brave Ones ε;

1 Like

Satanas Tedeum ρε βλασφημοι!

5 Likes