Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Εγώ ψήφισα και πάλι μόνο ένα album (νομίζω σε όλα τα 70’s δύσκολα θα βγάλω πεντάδα), το ντεμπούτο των Lynyrd Skynyrd. Για τις κιθάρες, για τις μπαλάντες, για την original έκδοση του “Always somewhere” (χα!), για το “Simple man” που κάπως συγκινούμαι κάθε φορά που το ακούω και θα 'θελα τα παιδιά μου να μάθουν από αυτό (εγώ θέλω να πιστεύω ότι έμαθα), για το solo του “Free bird”, για τη μαγκιά που αναβλύζει, για το live συναίσθημα, αλλά για το τόσο τέλειο παίξιμο την ίδια στιγμή.

Παραδόξως, αν και Floyd-άκιας από μικρός, το “The dark side of the moon” δε θα το έβαζα σε κάποια λίστα με τα πιο αγαπημένα μου albums -και σίγουρα έχω 4-5 πιο αγαπημένα Floyd albums. Συχνά έχω αναρωτηθεί γι’ αυτό και νομίζω ότι ο λόγος είναι ο εξής: ενώ αναγνωρίζω ξεχωριστά τα διάφορα πρωτοποριακά ή, τέλος πάντων ευδιάκριτα, συστατικά του δίσκου (το concept, τα samples, το πιάνο με τη γυναικεία φωνή, το groovy κομμάτι με το μπάσο κλπ.), συνολικά ο δίσκος, ρε γαμώτο, δεν περιέχει τις συναισθηματικές κορυφώσεις που θα ήθελα (βασικά για να είμαι ειλικρινής, μόνο το “Time” την περιέχει), αλλά απεναντίας μου βγάζει κι ένα “flat” (θα πέσει κεραυνός με κάψει, το ξέρω) συναίσθημα καθ’ όλη τη διάρκειά του (ιδίως προς το τέλος με κάτι “Any colour you like” κλπ.). Ηχητικά μένω άφωνος ακόμα με το πόσο καλογραμμένα είναι τα τραγούδια, πόσο ωραία ροή έχουν πετύχει κλπ., αλλά γρήγορα θα το βαρεθώ αν το βάλω να το ακούσω, δεν υπάρχει το στοιχείο της αγωνίας που θα με κάνει να ψάχνω το επόμενο και το μεθεπόμενο κομμάτι -αντίθετα, απ’ τα 3-4 πρώτα ήδη είναι σαν να σου έχουν αποκαλυφθεί όλα τα μυστικά του.

Και για να αμαυρώσω ακόμα περισσότερο την υπόληψή μου, να πω ότι δεν έχω ακούσει το “Raw power”.

6 Likes

I’ll do you one better, δεν ξέρω καν σε ποιον δίσκο ή ποια μπάντα αναφέρεσαι (!) και δε με ενδιαφέρει να μάθω κιόλας :smiling_imp:

image

3 Likes

Έχει πολλή πλάκα που από το φλεξάρισμα έχουμε περάσει πια στο αντι-φλεξάρισμα ή φλεξάρισμα από την ανάποδη αν προτιμάτε

3 Likes

αμσιράξελφ :question: :cold_face:

Εγώ περιμένω τα 10ς καλά νά μαστε.

2 Likes

Κι εγώ το google-αρα για να καταλάβω, “φλεξάρω” είναι περιαυτολογώ.

1 Like

Ναι, σόρι για τη μιλένιαλ φρασεολογία, απλά έτυχε να είναι ο τρόπος που μου ήρθε πιο πρόσφορος για να το εκφράσω.

μπουμερ ματς? ;p

2 Likes

Νιώθω πολύ νέος επειδή δεν χρειάζομαι γκουγκλάρισμα και πολύ γέρος επειδή μου αρέσουν τόσοι δίσκοι του 1973.

8 Likes

Oh I HATE that :angry:

1 Like

Ηταν το 1972 η χρονια οροσημο για το prog? Ή εχει ακομη ψωμι? Ρωταω αφενος επειδη εχω κενα αφετερου βλεπω διαφορα υφους στα του 1973… οσα εχω προλαβει να ακουσω εως τωρα…

1 Like

καλά να’σαι και όρεξη να έχεις, μα έχει πολύ ψωμί ακόμα :blush:

1 Like

Εχω κανει pool δισκων ως το 1976. Εχει απειρο προγκ (αλλο που δεν τα ψηφιζω :yum:). Απλα νομιζω δεν υπαρχει το στοιχειο της μεγαλης εκπληξης τα επομενα χρονια.

Η μεγαλυτερη μπαντα δεν ειχε βγαλει τους καλυτερους διακους της το 1972. Ναι, υπαρχει ψωμι :sunglasses:

2 Likes

Το καλύτερο prog rock album ever βγήκε το '74, οπότε…

1 Like

labrie-lamb

?

1 Like
  1. Pink Floyd - The Dark Side of the Moon
  2. King Crimson - Larks’ Tongues in Aspic
  3. Led Zeppelin - Houses of the Holy
  4. Genesis - Selling England By The Pound
  5. Black Sabbath - Sabbath Bloody Sabbath

Αδιαπραγμάτευτο τοπ 4*, για το #5 έπαιξαν περισσότερο ELP, Allman Brothers και Stevie Wonder. Των Queen μού αρέσει αρκετά (ειδικά το Liar μεγάλο κομμάτι) αλλά σαν σύνολο όχι για τόσο ψηλά

*btw, για μένα με διαφορά το καλύτερο των Genesis το συγκεκριμένο

10 Likes

Στο μεταξύ πόσες διαφορετικές ερμηνείες χωράνε εδώ !!

1 Like

Χαχαχαχα, εγώ τα πετάω επίτηδες έτσι με στόμφο για το σούσουρο!

Δεν έχω όμως απόλυτες απόψεις, ούτε πιστεύω σε αυτές. Όντως πιστεύω ότι το αγαπημένο μου prog rock άλμπουμ βγήκε το 1974 και θα προσπαθήσω να αιτιολογήσω γιατί είναι πολύ σημαντικό άλμπουμ.

2 Likes

Η μόνη σωστή απάντηση σε φλεξαρισμα και ξερολιαση είναι ο σταρχιδισμος , διαχρονική αλήθεια αυτό