Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Υπέροχο χιτακι του 1990 που αξίζει αναφορά

1990

HONOURABLE MENTIONS

χωρίς σειρά

  • Exhorder - Slaughter in the Vatican
  • Sanctuary - Into The Mirror Black
  • Annihilator - Never, Neverland
  • Steve Vai - Passion and Warfare
  • Kreator - Coma of Souls
  • Slayer - Seasons in the Abyss
    Φανταστικό άλμπουμ, 5αδατο . Dead Skin Mask, War Ensemble, ομώνυμο κλπ κλπ :love_you_gesture:
  • Psychotic Waltz - A Social Grace
  • Death - Spiritual Healing
  • Depeche Mode - Violator
    Τα δύο γνωστά χιτακια θα ακούγονται το ίδιο υπέροχα σε χίλια χρόνια
  • Gamma Ray - Heading for Tomorrow
    Τεράστιος δίσκος , υπερλατρεμενος . Space Eater, Silence , Ralf φωνάρα και το ομώνυμο από τα καλύτερα κομμάτια που έχει γράψει ο Kai. Και έχει γράψει πολλά έπη
  • Bathory - Hammerheart
    Εδώ είμαστε . 5αδατο που πόνεσα που δεν το χωρεσα . Έπος και εξώφυλλο χρονιάς
  • Blind Guardian - Tales from the Twilight World
  • Queensryche - Empire
    5αδατο γεμάτο ύμνους

TOP 5

5. Gary Moore - Still Got The Blues
Ένα χρόνο μετά το πολύ ωραίο After the War , ο Gary Moore κάνει στροφή στο μοντέρνο electric blues βγάζοντας ίσως τον πιο διάσημο δίσκο του . Είναι τρομερό το πόσο καλός ήταν και στα hard rock 80s και σαν blues κιθαρίστας… Έχω μεγάλη αγάπη στον τύπο αυτό μουσικά . Τον έχω το ίδιο ψηλά με τον SRV απ’ τη “νέα” γενιά blues rock μουσικών . Αμφότεροι πολύ χαρακτηριστικοί

4. Alice in Chains - Facelift

Η σπουδαιότερη ( ΓΙΑ ΜΕΝΑ ) μπάντα της σκηνής αυτής και τους έχω τρομερή αγάπη … Τα harmonized φωνητικά του Jerry και του Layne με τρελαίνουν. We Die young, bleed the freak , man in the box . Σπουδαίοι

3. Pantera - Cowboys from Hell

Κολοσσιαίο άλμπουμ από μια εκ των πολύ αγαπημένων μου

2. Judas Priest - Painkiller

Μέγας είσαι κύριε και θαυμαστά τα έργα σου . Απ’ τα μούτρα χωρίς μισή αδύναμη στιγμή. Ένας εκ των κορυφαίων όλων των εποχών και στο πολύ κλειστό κλάμπ όσων δικαιούνται να θεωρουνται " ο απόλυτος μέταλ δίσκος " … όσο δύσκολο κι αν είναι να το πεις αυτό και ανάλογα τα γούστα

1. Megadeth - Rust in Peace

Ίσως ο αγαπημένος μου μέταλ δίσκος . Κιθαριστικά όργια που με έχουν σημαδέψει, στοιχειώσει, στιγματίσει. Άπιαστη κορυφή . Περιέχει επίσης έναν από τα αγαπημένα μου και καλύτερα ( ΓΙΑ ΜΕΝΑ ) σόλο κιθάρας … Αξεπέραστος στα αυτιά μου

22 Likes

Ρεπετισιόν (ΓΙΑ ΜΕΝΑ) :stuck_out_tongue:. Επίσης, οι Alice In Chains ίσως και να έχουν βγάλει το καλύτερο Unplugged ε, είναι contender. Εκείνη την περίοδο γυρίστηκε, που ο Layne ήταν τόσο σάπιος από τα ναρκωτικά που δεν έκαναν καν περιοδεία. Και είχε χάσει και την Demri το '95, τη σύντροφό του.

5 Likes

no-nah-fam

2 Likes

α. Μη μου συγχύζετε τον Παντέλο για λίγο παρακαλώ. Τον έχω σε αποστολή… :stuck_out_tongue:

β. Δεν υπάρχει μέτριος δίσκος για τους AIC. Δεν υπάρχει καν “απλά καλός” δίσκος. Και μόνο τα “Grind” και “Heaven Besides You” να είχε (που δεν έχει μόνο αυτά) το ομότιτλο και πάλι θα ήταν ένα σκαλί πάνω.

γ. QFT για το unplugged ο Παντέλας

δ. Το 2023 δεν με αφήνει να ασχοληθώ με το 1990 :frowning:

6 Likes

Family και οι Alice in Chains, δηλαδή!

7 Likes

Grind και Heaven Besides You ήταν τα μόνα δύο που ξεχώρισα!

1 Like

Again;;; Sludge factory; Over now; God am; Όχι;

3 Likes

Είδες που από το 1/4 του δίσκου έφτασες στο 1/2 ήδη :stuck_out_tongue:;

3 Likes

zZzZzZzZ.

Εγώ ήμουν ο πρώτος που το παρατήρησα, όμως δεν είπα το ίδιο με τον stammarg, είπα απλώς ότι τα μισά τραγούδια δεν μου λένε όσα μου λένε τα άλλα μισά , και αυτός είναι ο λόγος που δεν μπήκε στην κορυφή της λίστας μου. Κατά τα άλλα εννοείται ότι το Facelift τα σπάει και δεν υπάρχει ούτε υποψία filler.

Αυτήν την άποψη την συγκαταλέγω στο κουτάκι με αυτά που είχες γράψει για Cryptic Writings και περιμένω να ακούσω τι έχεις να πεις για Draconian Times, Wake of Magellan, Ok Computer, και ίσως και άλλες δισκαρες που να έχουν βγει από το 1995 έως το 1997 :stuck_out_tongue_closed_eyes: ίσως απλά να μη σε πάει εκείνη η τριετία

Δεν είναι contender, είναι ξεκάθαρος νικητής, με τους Nirvana δικαιωματικά στην δεύτερη θέση.

5 Likes

Παρασκευαρα λοιπον… και για να μην χανόμαστε

2 Likes

Καλά, ας βάσιζαν και οι Alice in Chains το “Unplugged” τους σε obscure διασκευές κι όχι στα hits τους, και βλέπαμε μετά ποιος θα ήταν πρώτος και ποιος δεύτερος.

Nirvana family mode on, πλησιάζει κι ο καιρός μας.

6 Likes

Εντωμεταξύ και οι Metallica έχουν βγάλει unplugged, αλλά δεν ξεπουλήθηκαν για να πάνε στο MTV να το παίξουν

4 Likes

το να ξεπουληθεί κανείς, προϋποθέτει εκ των πραγμάτων πως υπήρξε χρονική στιγμή κατά την οποία δεν ήτο ξεπουλημένος

6 Likes

Πιστεύω στο Bleach δεν ήταν ξεπουλημένοι

3 Likes

f0056777dcb0a0525072ef37f6e7a49c

5 Likes

Τυχαίο που η πιο διάσημη διασκευή των ξεπουλημενων σε εκείνο το live είναι το The Man Who Sold The World?

5 Likes

3 Likes

metallica-james-hetfield

2 Likes

Έλα και πολύ αργήσατε

6 Likes