Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Κι εγω όταν ήμουν πιο μικρός έλεγα “Sabbath μονο με Ozzy”.
Τωρα ειμαι πεπεισμένος πια ότι οι μόνοι Sabbath είναι αυτοί που έχουν Iommi μέσα.

8 Likes

Δε θελω να αρχισουμε τωρα σελιδες και σελιδες με ποστς απο 20 χρηστες για τους Sabbath, αλλα για μενα ειναι καποιες μπαντες που αν λειπει καποιος απο τα βασικα 2-3 μελη, τοτε μιλαμε για αλλη μπαντα.

Sabbath χωρις καποιον απο τους Iommi ή Osbourne ειναι σαν Metallica χωρις James ή Lars (μη σου πω και Kirk), δηλαδη δεν ειναι Black Sabbath/Metallica, ειναι κατι αλλο :stuck_out_tongue:

Το ποσταραν οι Benediction στο fb:

Ενδεικτικο του πρώτου το '73? :thinking:

2 Likes

ωραίο εξώφυλλό, αλλά είναι αρκετό;
έχουμε ακόμη δρόμο… εδω μια βδομάδα πριν είχαμε ανατροπή στο παρα ένα

στο ίδιο μήκος κύματος για να δούμε πως τα πάνε οι Big Four της εποχής…

Θάφτηκε πολύ το Obscured By Clouds (18 θέση) ενώ δεν είχαμε και Led Zeppelin την ίδια χρονιά. Επίσης έχουμε διπλή θέση στην πεντάδα για Sabbath αλλά είπα να κρατήσουμε την ψηλότερη θέση…

1 Like

H πρώτη μου επαφή με Sabbath (πλην, ίσως του -κομματιού- Paranoid). :smiley: Μετά με Dio, τον Ozzy άργησα λίγο να τον πιάσω, χαχ. Και γι αυτό, ίσως, αν εξαιρέσουμε το Master of Reality που το θυμάμαι από το Λύκειο, να μην έχω αυτή την τρέλα/βιωματική σύνδεση με την κλασική περίοδο Sabbath. Το Sabbath Bloody Sabbath δηλαδή (η έτερη λατρεία), το άκουσα στα 23, 24; κάτι τέτοιο. (Σορρυ, συνεχίστε)

3 Likes

Black Sabbath is Tony Iommi
.
_

7 Likes

Εγώ πάλι το 1974 το βρήκα φτωχό σε κυκλοφορίες που να είναι καθαρά 10αρια και σχετικά εύκολο στο να βγει. Το ‘75 που κάνω τώρα όμως με έχει ζορίσει πολύ.

2 Likes

Με ξεπερναει οτι αφησα εξω τους BOC, αλλα θα επανορθωσω τον επομενο χρονο.

Πενταδατοι:

  1. Jesus Christ Superstar - OST
  2. Manfred Mann’s Earth Band - Solar Fire
  3. Black Sabbath - Sabbath Bloody Sabbath
  4. Billy Cobham - Spectrum
  5. Budgie - Never turn your back on a friend

Στον παγκο, αλλα ετοιμοπολεμοι λογω του διαρκους ροτεισο που οφειλουμε να κανουμε:
6. Blue Öuster Cult - Tyranny & Mutation
7. Iggy & The Stooges - Raw Power
8. Lynyrd Skynyrd - Pronounced 'Lĕh-'nérd 'Skin-'nérd
9. Rory Gallagher – Tattoo
10. New York Dolls - New York Dolls

Την αποστολη της μπασκετικης μας ομαδας συμπληρωνουν οι:
11. The Who - Quadrophenia
12. Pink Floyd – Dark Side of the Moon

11 Likes

ε μλκες τώρα φιρί φιρί το πάτε να αλλάξω 5άδα και να βάλω το Jesus Christ Superstar μέσα -γιατί δεν περίμενα αρχικά ότι θα έκανε τόσο γκελ και στους υπολοίπους!

Summary

Jesus Christ Superstar (1973) - Heaven on Their Minds Scene (1/10) | Movieclips - YouTube

(έφυγε για download και προβολή το σκ)

4 Likes

ε και;

4 Likes

1973

1.Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon

50 χρόνια παρά δύο μήνες από τη μέρα που κυκλοφόρησε αυτό το ψυχεδελικό αριστούργημα. Μπορεί το concept του να μην είναι τόσο πιασάρικο όσο του The Wall ή τόσο συναισθηματικό όσο του Wish You Were Here αλλά η ηχητική επίθεση που σκάει σε κάθε δευτερόλεπτο του The Dark Side Of The Moon δικαιολογεί κάθε φανφάρα ή βλασφήμια. Η Mona Liza της μουσικής από το εξώφυλλο μέχρι την τελευταία νότα.

2.Iggy & The Stooges - Raw Power

Ο αγαπημενος δίσκος του Kurt Cobain. Ο δίσκος του οποίου ο τίτλος είναι απόλυτα ταιριαστος. Proto-punk και προφανώς εμπορική αποτυχία για την εποχή του, το Raw Power είναι ένας από τους πιο σημαντικούς δίσκους της punk. Τραγούδια που δεν χρειάζονται καν μιξάρισμα.

3.New York Dolls - New York Dolls

Οι New York Dolls ήταν Η glam μπάντα πριν τις glam μπάντες. Οι New York Dolls ήταν Η punk μπάντα πριν τις punk μπάντες. Και ο πρώτος τους δισκος είναι φρέσκος όσο και πριν 50 χρόνια. Δεν έχει πολύπλοκα πραματα εδώ. Μόνο Punk!

4.The Who - Quadrophenia

Πόσο επικό να κυκλοφορείς δίσκο με 17 τραγούδια. Μια συλλογή μελωδιών συνθέτουν μια όπερα που δύσκολα θα μπορέσει να επαναληφθεί. Στο peak της καριέριας τους οι Who μας διαλύουν και μας ταξιδεύουν για 1 ώρα και 22 λεπτά.

5.Stevie Wonder - Innervisions

Αυτός ο δίσκος είναι η πρώτη προσπάθεια του να κυκλοφορήσει κάτι τελείως δικό του και οι συνθέσεις είναι το λιγότερο μνημειώδεις. Ένας δίσκος με συνοχή παρόλο το χαος του, αντιπροσωπευτικός της εποχής. Μέσα στα τραγούδια υπάρχουν αναφορές σε όλες της εκφάνσεις της ζωής εν έτει 1973 και αυτό κάνει τη μουσική του pop, όπως η pop θα έπρεπε να είναι…

Απο τα περιπου 25 υπόλοιπα δισκια θα ξεχωρισω τα Sabbath Bloody Sabbath γιατι ειναι BS της πρωτης εποχης, το Selling England by the Pound για την μαγεια, το Tattoo για τον αλητη στην κιθαρα, το Tyranny & Mutation γιατι απολαμβανω ακοπα BoC σε μεγαλες ποσοτητες αυτην την εποχη και την κρυφη μου ενοχη απολαυση, τον elton τον john, που δεν θα περιμενα οτι θα το ελεγα, αλλα σε αυτον τον δίσκο (Goodbye Yellow Brick Road) ειναι σαγηνευτικος.

12 Likes

Τώρα ντρέπομαι ακόμα περισσότερο που δεν το έχω ακούσει.

Και πάλι, λίγο είναι.

Btw, υπάρχουν δύο μίξεις, άκου και τις δύο. Η αρχική είναι του Bowie, η “καινούργια” είναι του Iggy. Η “καινούργια” βγήκε πριν καμιά 25αριά χρόνια.

3 Likes

περίεργο αυτό που λες, καθώς ο συγκεκριμένος δίσκος έχει ιδιαίτερο μπακστορι αναφορικά με την παραγωγή!

εντιτ, με πρόλαβε (τι περίεργο) ο Παντελής

Μάλλον για αυτό το λέει! Αυτά τα Bowie Years του Iggy θα καταδυναστεύσουν αυτή τη δεκαετία για μένα.

Καλά του κάνεις. Και ΛΙΓΑ ΛΕΜΕ @Leper_Jesus

3 Likes

Ω ρε τι έχει να γίνει το 1977!
Κανονίστε μερικοί να ψηφίζετε τίποτα Animals εκεί ε! :stuck_out_tongue_winking_eye:

3 Likes

Τρομάζω και μόνο στη σκέψη.

1 Like

Κάπως έτσι μου ΄ρθατε στο μυαλό:

Kala Tou Lete καλατουλετε GIF - Kala Tou Lete Καλατουλετε Καλάτουλέτε - Discover & Share GIFs

1 Like

Γι αυτο και εγω το πεταξα ετσι, λογω της ιστοριας απο πίσω…

2 Likes

Αν εννοεις τη μπαντα, δε θα την ψηφισουμε. Αν εννοεις τον δισκο, ε, μη μας προτρεπεις να μην ψηφισουμε τον τελευταιο τεραστιο δισκο αυτης της μοναδικης μπαντας :stuck_out_tongue:

2 Likes